Archiwizacja i konserwacja nośników

Dane w chwili obecnej przechowuje się w postaci elektronicznej, w domach prywatnych, w firmach działających w przeróżnych branżach oraz w instytucjach pożytku publicznego. Nośniki danych cyfrowych to przede wszystkim płyty CD i DVD, a także wszelkie inne formaty. Dane można zapisywać na dyskietkach, pamięciach przenośnych typu Pendrive, albo na dyskach twardych. Jak widać, możliwości w tym zakresie mamy co nie miara. Ważne dane powinny być zabezpieczone przed utratą, dlatego tak istotna staje się właściwa archiwizacja i konserwacja poszczególnych nośników. Chyba nikt z nas nie chce stracić ważnych danych finansowych firmy, ulubionych filmów, czy kolekcji zdjęć dziecka. Aby taka sytuacja nie stała się naszym udziałem, należy poznać odpowiednie sposoby na archiwizację nośników danych oraz na ich konserwację, która niekiedy okazuje się być koniecznością.

W tym poradniku postaramy się wskazać szeroki wachlarz możliwości archiwizacji nośników danych cyfrowych oraz ich konserwowania.

Na skróty...

Archiwizacja nośników

archiwizacja nośników - jak wybrać?

Odpowiednie przechowywanie nośników ma niebagatelne znaczenie dla zachowania ich w należytym stanie. Przede wszystkim ważne jest miejsce, w którym będziemy archiwizować nośniki. Jeśli na przykład mowa o archiwizacji płyt z muzyką, to powinniśmy się zastanowić nad tym, gdzie najczęściej słuchamy muzyki. Jeśli jest to salon, to może powinniśmy przechowywać płyty w salonie. Natomiast, jeśli muzyki na ogół słuchamy w samochodzie, to najlepiej będzie przechowywać nośniki z muzyką gdzieś w okolicy sfery wyjściowej z domu, aby nie mieć problemu z odnalezieniem odpowiedniej płyty przed wyjściem z domu i ruszeniem samochodem. Należy przy tym zaznaczyć, że niewskazane jest wożenie dziesiątek płyt, czy innych nośników, w samochodzie. Płyty na wybojach i nierównościach dróg będą obijać się o opakowania lub siebie nawzajem. Łatwo wówczas ulegną zarysowaniu i nie będą odtwarzać muzyki z taką jakością, jak uprzednio. W wielu przypadkach ich odtworzenie stanie się w ogóle niemożliwe.

Półki na płyty z danymi powinny być wykonane z drewna, płyty meblowej, bądź z metalu. Coraz częściej miejsce na archiwizację nośników jest aranżowane z płyt gipsowo-kartonowych. Dobrze w roli miejsca do przechowywania płyt sprawdzą się pudełka wykonane z dosyć grubego kartonu, mające stalowe obramowania. Zdecydowanie najbardziej wytrzymałe będą pojemniki stalowe, na przykład walizki przystosowane do przechowywania płyt. W sklepach znajdują się również pudełka na płyty wykonane z materiału. Dobrze jest umieszczać na takich pojemnikach karteczki lub nalepki z opisem zawartości, wtedy łatwo odnajdziemy pożądany nośnik, zwłaszcza wówczas, gdy mamy wiele pojemników z płytami, a poszukujemy jednej z nich. Najlepiej dodatkowo opisywać same płyty – dokładnie jakie dane zostały na nich zarchiwizowane. Porządek w archiwum to klucz do sukcesu w przechowywaniu nie tylko płyt, ale również wszelkich innych nośników komputerowych.

Nośniki można śmiało przechowywać na półkach albo otwartych, albo zamkniętych. Można je posegregować tematycznie w pudełkach, czy też w walizeczkach. Tu już wybór zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji. Niewielkie archiwa, czy kolekcje płyt można przechowywać w półkach wolnostojących, czy w wiszących regałach. Z kolei, dla obszernych archiwów warto jest zaaranżować regały ściśle dostosowane do naszych potrzeb, wielkości zbiorów i projektu pomieszczenia, w którym mają się znaleźć. Należy wziąć pod uwagę również i to, że nasza kolekcja zawsze będzie się rozwijać, będą dochodziły nowe nośniki z archiwizowanymi danymi, dlatego też należy to przewidzieć i zostawić na nie więcej miejsca. Dobrze jest racjonalnie zaplanować miejsce przechowywania wszystkich nośników. Jeśli płyt, dysków i dyskietek mamy w domu lub w firmie bardzo dużo, możemy wydzielić na nie osobne pomieszczenie, w którym umieścimy odpowiednie szafki, regały czy szuflady. Półki na płyty można nawet zamówić wprost od projektanta, zaprojektować samodzielnie i zlecić ich wykonanie stolarni. Samodzielny montaż odpowiednio dociętych płyt meblowych również nie będzie zbyt skomplikowany.

Jeśli chodzi o płyty to wyróżnić możemy kilka rodzajów opakowań na nie, które wymieniliśmy poniżej:

  • Jewel Case – rodzaj opakowania zarówno na płyty CD, jak i DVD. Cieszy się największą popularnością. Ma wymiary 142mm x 125mm x 10mm. Pozwala na włożenie wydrukowanych etykiet na przód i tył opakowania. Podobnym, ale nieco cieńszym opakowaniem jest slim case.
  • DVD case – opakowanie na płyty DVD, nazywane również DVD libr ary lub keep case. Pozwala na włożenie etykiety na przód i tył opakowania. Zazwyczaj zawiera do 3 płyt DVD. Wymiary tego opakowania wynoszą 192mm x 135mm x13mm.
  • Slim Case – to rodzaj opakowania na płyty CD i DVD, podobne do jewel case, ale nieco cieńsze. Wymiary tego rodzaju opakowania to 142mm x 125mm x 5mm. Opakowanie umożliwia włożenie wydrukowanej okładki na przód opakowania (na tylnej okładce umieszczana jest płyta).
  • Kick-out lub Ejector case – to kolejny rodzaj opakowania, w którym można przechowywać płyty CD lub płyty DVD. Płytę wyciąga się przez wciśnięcie niewielkiej dźwigni, która wysuwa krążek z opakowania.
  • Eko-pak – rodzaj eleganckiej, a przy tym ekologicznej formy opakowania na płyty CD i DVD. Najczęściej można je spotkać w formie jednoskrzydełkowych kopert, w których płyty CD lub DVD dodawane są do gazet. Zdecydowaną zaletą opakowań typu Eko-Pak są ich niewielkie gabaryty. Są one lekkie i zajmują bardzo mało miejsca. Z tego względy nadają się doskonale do dystrybucji płyt CD/DVD z materiałami szkoleniowymi lub konferencyjnymi. Koperty EKO-PAK standardowo zadrukowane są ze wszystkich stron, co pozwala na umieszczenie na opakowaniu dużej ilości dodatkowych informacji. Wyróżniamy kilka rodzajów kopert Eko-Pak:

  • jednoskrzydełkowe – najczęściej spotykane
  • dwuskrzydełkowe na 1 CD/DVD
  • dwuskrzydełkowe na 2 CD/DVD
  • trójskrzydełkowe na 1 CD/DVD
  • Clamshell – rodzaj lekkiego opakowania na płyty CD bądź DVD.
  • Digipack – to kolejny rodzaj opakowania na płyty CD lub DVD. Składa się ono ze sztywnych kartonowych, obustronnie zadrukowanych okładek oraz plastikowej tacki (tray’a) na płytę CD/DVD. Można stosować przezroczystą, białą lub czarną plastikową tackę (tray) wewnątrz opakowania. Opakowania Digipack są najbardziej eleganckie wśród różnych typów opakowań na płyty DVD i CD. Kartonowe okładki można dowolnie zadrukowywać stosując dodatkowe metody uszlachetniania (foliowanie, tłoczenie, kalandrowanie itp.). Plastikowy tray zapewnia natomiast odporność opakowania na zgniatanie i załamywanie. Różne modele opakowań digipack:
  • dwuskrzydełkowy z jedną tacką (na 1 CD/DVD)
  • dwuskrzydełkowy z dwoma tackami (na 2 CD/DVD)
  • trójskrzydełkowy z jedną tacką (na 1 CD/DVD)
  • Wszelkie, elektroniczne nośniki danych cyfrowych nie powinny być przechowywane w miejscach namagnesowanych, bowiem mogą one zepsuć nośnik, a zapisane na nim dane nie będą możliwe do odczytu.

    Dyski zewnętrzne, czy wewnętrzne do komputerów, powinny być przechowywane w suchym, bezpiecznym miejscu. Nie można dopuścić do ich mechanicznego uszkodzenia. Nie umieszczajmy ich więc w górnych półkach szafek, z których podczas ich porządkowania dysk łatwo mógłby spaść i potłuc się.

    Konserwacja nośników

    Konserwacja nośników na ogół sprowadza się do odpowiedniego czyszczenia napędów DVD i CD. Do tego celu wykorzystywane są odpowiednie płyty czyszczące laserów, które znajdują się w napędach komputerowych, w wieżach do odtwarzania muzyki, czy też w każdym innym odtwarzaczu, który jest w stanie odczytać płyty CD i DVD. Konserwacja w przypadku wykorzystania płyt czyszczących jest bardzo prosta. Taką płytę wystarczy włożyć do napędu i odczytać ją. Samodzielnie dokona ona konserwacji, a postępy prac zostaną wyświetlone na ekranie komputera, jeśli będzie to napęd komputerowy.

    Podsumowanie

    W ostatnich latach coraz częściej dane zapisujemy na różnorodnych nośnikach cyfrowych – przede wszystkim na płytach CD i DVD. Tych drugich używamy jeszcze częściej, jako że mają o wiele większą pojemność od płyt DVD. Trzeba pamiętać, że odpowiednie przechowywanie płyt ma niebagatelne znaczenie dla zgromadzonych na nich danych, jako że rzucenie ich kolokwialnie rzecz ujmując – byle gdzie, może zaowocować nawet uszkodzeniem płyty, a co za tym idzie – utratą zapisanych na niej danych. Archiwizacja nośników z zachowaniem pełnej ostrożności jest dlatego tak bardzo istotna.

    Składowanie płyt najlepiej dobrze zorganizować. W sklepach dostępne są ku temu odpowiednie półki, a nawet specjalne regały. Jeśli nie pasują one do wymiarów czy wystroju naszego pokoju, mieszkania czy pomieszczenia firmowego, można zaprojektować własną półkę, regał czy szuflady, w których będziemy tworzyć nasze archiwa nośników. Mogą być one wykonane z przeróżnych materiałów – drewna, metalu, płyt meblowych, czy nawet materiałów i kartonów. Niezależnie od tego, co wybierzemy, płyty, ani inne nośniki danych, nie powinny znajdować się w pobliżu magnesów, bowiem mogą one je uszkodzić, w wyniku czego utracimy dane. Dobrze jest tak zaaranżować miejsce na archiwizację płyt i innych nośników, aby były one w pełni dostępne, jeśli zajdzie taka konieczność.

    Od czasu do czasu należy konserwować nasze napędy na płyty DVD i CD, aby działały one bez zarzutów.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2025-01-15 13:56:52, 120