Na co zwrócić uwagę, kupując skuter?

Przebywając w jednym z krajów śródziemnomorskich charakterystyczne jest to, ze wiele osób porusza się po drogach nie samochodami, ale zwinnymi, małymi skuterami. Niezależnie od wieku, ludzie wybierają skutery, ponieważ nie stoją one w korkach, można nimi wjechać niekiedy na deptak nad morzem i nie ma problemu z ich parkowaniem. To zdecydowane atuty wykorzystywania skuterów, zwłaszcza w miejscowościach nadmorskich, do których co roku przyjeżdża miliony turystów z całego świata. Skuter jest odpowiedni zarówno dla pań, jak i dla panów. Nie ma tu właściwie ograniczeń wiekowych dla użytkowania tego pojazdu. W większości przypadków trzeba mieć jednak odpowiednie umiejętności i być pełnoletnim, aby móc nim jeździć, zupełnie inaczej niż w Polsce, gdzie skuterem mogą jeździć także nastolatki.

W natężonym ruchu miejskim skuterom udaje się bezproblemowo przecisnąć pomiędzy stojącymi w korkach samochodami.

Polska dopiero powoli odkrywa skutery, ale w ostatnim czasie widać prawdziwy boom na zakup skuterów – zarówno nowych, jak i używanych. Czym kierować się przy zakupie tego popularnego, modnego pojazdu?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje skuterów

skutery - jak wybrać?

Pierwszym krokiem przy zakupie skutera, jest zdecydowanie się na jego określony model. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego pojazdu. Warto zawsze wybierać skutery, które wyprodukowane są przez renomowane firmy. Okazują się one niezawodne i bezpieczne. Klienci jednak oprócz marki skutera, najczęściej biorą pod uwagę również własny gust stylistyczny, a więc wygląd skutera jest również dla nich niemniej ważny.

Dodatkowo, kupując skuter należy zwrócić uwagę na dwa aspekty, a mianowicie – wielkość obudowy oraz wielkość schowków. Wielkość obudowy ma niebagatelne znaczenie, bowiem może się okazać, że wybranym przez nas skuter będzie miał tak małą przestrzeń, na której trzymamy stopy, że kierowcy o większym rozmiarze buta nie będą mogli pomieścić na niej stopy. Niektóre wersje skuterów wydają się być przystosowane do małego rozmiaru stopy. Warto więc przed dokonaniem zakupu „przymierzyć” się do skutera, aby w przyszłości jazda na nim była w pełni wygodna i komfortowa. Z kolei, wielkość schowków jest istotna dla tych osób, które często zostawiają skuter w miejscu, w którym nie mogą zabrać ze sobą kasku. Dobrze by było, aby zmieścił się on w takim przypadku w schowku skutera.

Moc skutera to kolejny, ważny przy jego zakupie parametr. Jeśli ma na nim jeździć osoba nie posiadająca prawa jazdy, wówczas wybór staje się mocno ograniczony. Art. 2 Kodeksu Drogowego w ust 46 wskazuje, że motorower to pojazd jednośladowy lub dwuśladowy, zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 ccm, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Konstruktorzy skuterów nakładają na swoje maszyny blokady, aby spełnić ten wymóg prawny. Jednocześnie, zapewniają oni, że po zdjęciu wspominanej blokady, ich skuter może jechać z prędkością nawet 90 km/h. Musimy jednak przy tym pamiętać, że nie jest to w pełni bezpieczne. Taki skuter fabrycznie nie jest bowiem przystosowany do jazdy z tak dużą prędkością.

Jeśli mowa o mocy skuterów, to trzeba jeszcze wiedzieć przy wyborze konkretnego modelu, w jakim celu nabywamy taką maszynę. Jeśli ma ona stanowić tylko pomoc w ruchu miejskim, idealny będzie dla nas niewielki silnik o pojemności 50 ccm. Jego zaletą jest niewielkie zużycie paliwa oraz gwarancja płynnej jazdy w ruchu ulicznym, między samochodami. Jest lekki i niewielki, zmieści się niemalże wszędzie. Jeśli jednak zależy nam na szybszej jeździe i posiadamy prawo jazdy, lepiej wybrać wersję skutera z silnikiem powyżej 125 ccm. Skutery tego typu są duże i ciężkie, ale zapewniają szybką jazdę na trasie. Są wyposażone w duże schowki, nadają się więc idealnie do turystyki. Mają jednak wady – mianowicie ograniczoną sprawność w ruchu miejskim. Dodatkowo warto pamiętać, że na takie skutery jest wymagane prawo jazdy kategorii A, a wiek użytkownika to ponad 18 lat. Reguluje to Art. 90 Kodeksu Drogowego, ust. 2: Wymagany dla danej kategorii wiek wynosi: pkt 1 - 16 lat - dla kategorii A1, B1 lub T; pkt3 -18 lat – dla kategorii A, B, B+E, C, C+E, C.

Popularni producenci skuterów i ich produkty

Do najbardziej znanych producentów skuterów różnego typu zalicza się: Aprilia, CPI, Daelim, Derbi, Gilera, Honda, Keeway, Kingway, Kymco, Malaguti, Peugeot, Piaggio, Simson, Suzuki, TGB, Yamaha, Zipp i Zumico.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy aby prowadzić skuter, trzeba mieć prawo jazdy?

    To zależy od tego, jaki będzie to skuter. By prowadzić pojazd o pojemności do 50 ccm, nie trzeba posiadać Prawa Jazdy, co reguluje artykuł Kodeksu Drogowego: Art. 88, ust 1. - Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym, jest prawo jazdy określonej kategorii, ust 2. - Prawo jazdy uprawnia do kierowania: pkt1. kategorii A – motocyklem, pkt2. kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW.

  • Dla kogo polecane są skutery o wyższej, niż 50 ccm mocy?

    Skutery o wyższej mocy, niż 50 ccm mogą być prowadzone wyłącznie przez osoby pełnoletnie, mające prawo jazdy – tak określają o przepisy prawa drogowego. Skutery o wyższej mocy są polecane osobom, jeżdżącym w dłuższe trasy na skuterach. Mają one zwykle większe obudowy i schowki, a więc idealnie nadają się do celów turystycznych. Niemniej jednak, lepiej ich nie kupować, jeśli mamy zamiar jeździć nimi wyłącznie w ruchu miejskim, bowiem są one ciężkie i nie mieszczą się tak łatwo pomiędzy stojącymi w korku samochodami, jak małe skutery o niższej pojemności silnika.

  • Jakie są wymogi dotyczące skutera dla nastolatka i jazdy nim?

    Coraz częściej nastolatkom rodzice kupują skutery. Trzeba jednak wiedzieć, że jedynie niektórymi skuterami mogą jeździć niepełnoletni. Wedle prawa, skuter jest motorowerem o pojemności silnika nie przekraczającej 50 cm sześciennych, który rozwija prędkość do 40 kilometrów na godzinę. Żeby prowadzić taki pojazd, wystarczy mieć ukończone 13 lat i posiadać kartę motorowerową. Kartę taką wydaje dyrektor gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej. W ramach techniki uczniowie mają zajęcia z wychowania komunikacyjnego. Ci, którzy chcą uzyskać kartę, zdają na ich zakończenie test teoretyczny. Kiedy przejdą go pomyślnie, to na torze przeszkód zdają test praktyczny pod okiem policjanta.

  • Czy jeżdżący skuterem niepełnoletni może dostać mandat za złamanie przepisów?

    Młodzi, niepełnoletni kierowcy skuterów, jeżdżący nimi na postawie karty motorowerowej, muszą pamiętać, że siadając na skuter stają się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Muszą więc w związku z tym przestrzegać powszechnie obowiązujących przepisów prawa drogowego. Nawet jeśli uczestnik ruchu nie ma prawa jazdy, a popełni wykroczenie, zostanie ukarany mandatem. Policja ma jednak prawo karać osoby, które ukończyły 17 lat, młodsi mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności przed sąd dla nieletnich.

Podsumowanie

Skuter jest bardzo wygodnym środkiem transportu, szczególnie na drogach miejskich. Zwinny, mały pojazd poradzi sobie nawet z największymi korkami w centrach miast, przeciśnie się bowiem między stojącymi samochodami, dzięki czemu zaoszczędzimy czas w dotarciu do pracy, szkoły, czy na zakupy. Nie ma żadnych ograniczeń co do tego, kto może prowadzić skuter, oprócz tego, że trzeba mieć ukończone czternaście lat, ponieważ dopiero wtedy mamy możliwość zdania egzaminu na kartę rowerową. Osoby pełnoletnie mogą prowadzić skutery o większej mocy, muszą jednak posiadać prawo jazdy. Kupując skuter należy zwrócić uwagę na jego pojemność silnika, która przekłada się na moc pojazdu, na wielkość obudowy i schowki. Ważne jest również ewentualne wyposażenie dodatkowe skutera.

Skuterem jeździ się wygodnie, ale tylko podczas ładnej pogody. Jeżdżenie skuterem zimą nie należy do przyjemności, chyba że jest to model zadaszony, a takich jest niestety niewiele na rynku.

Przy wyborze skutera niebagatelne znaczenie mają nasze własne odczucia, przekonanie do wybranego modelu, marki i wyglądu pojazdu.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-27 01:36:56, 120