Na co zwrócić uwagę, kupując skuter wodny?

Do rodziny skuterów należą nie tylko pojazdy przypominające motory, jeżdżące po drogach, ale również skutery śnieżne i wodne. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę, ponieważ są zdecydowanie najbardziej bezpieczne spośród wspominanych pojazdów, a na dodatek z jazdy na nich można czerpać ogromną przyjemność. Wiele osób uznaje, że jazda skuterami wodnymi jest sportem ekstremalnym. Wszystko jednak zależy od tego, jakie prędkości mogą rozwijać skutery. Jedne są przeznaczone do turystycznej jazdy, a inne – do wyczynowej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie skutera wodnego? Istnieje szereg parametrów, które opisują skutery wodne. Postaraliśmy się o nich wspomnieć w niniejszym artykule. Być może będzie on pomocny przy wyborze konkretnego modelu skutera wodnego.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje skuterów śnieżnych

skutery wodne - jak wybrać?

Skuter wodny wedle definicji jest swego rodzaju motorówką, mogącą zabrać na pokład od jednej do czterech osób. Na tej podstawie można podzielić skutery na cztery rodzaje – jedno, dwu, trzy lub czteroosobowe. Na ogółu jednak mówiąc o skuterach wodnych mamy na myśli pojazdy jedno bądź dwuosobowe. Skuter wodny przeznaczony jest do uprawiania rekreacji i sportu na wodzie. Charakterystyczne dla pojazdu jest to, że pasażerowie siedzą na wierzchu kadłuba, a nie we wnętrzu. Skuter wodny wykorzystuje w swoim działaniu silnik spalinowy, mający określoną moc, który współpracuje z pędnikiem wodno odrzutowym.

Najlepsze na rynku skutery wodne osiągają prędkość około 115 km/h, czyli około 60 węzłów. Kupując skuter wodny powinniśmy wziąć pod uwagę jego moc, pojemność silnika, a co za tym idzie – maksymalną prędkość, jaką jest on w stanie rozwinąć. Nie zawsze najwyższe parametry w tym zakresie będą dla nas niezbędne. Jeśli zamierzamy wraz z rodziną pływać na skuterach wodnych, nie będą nam potrzebne zaawansowane maszyny, których zakup pociąga za sobą na ogółu wysokie koszty.

Z reguły, skuter wodny zbudowany jest ze sztucznych materiałów, które wzmocnione są dodatkowo włóknem szklanym.

Za granicą możemy spotkać się z nazwą jet-ski jako określenie skutera wodnego, ale jest to nazwa zaczerpnięta od jednego z modeli skuterów wodnych marki Kawasaki. Skutery wodne to nie tylko pojazdy służące do rozrywki. Dzięki wysokim możliwością prędkościowym znajdują one zastosowanie w ratownictwie wodnym. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, skutery wodne są pełnoprawnymi obiektami pływającymi i jako takie wymagają od kierującego odpowiednich uprawnień. Pływanie nimi podlega tym samym prawom i regułom, jak w przypadku innych, większych jednostek pływających.

Jeśli chcemy w pełni bezpiecznie jeździć skuterem wodnym, powinniśmy dogłębnie poznać zasady funkcjonowania jego napędu. Skuter wodny napędzany jest wpływającą do pędnika wodą, która przez śrubę napędową zostaje wyrzucona pod sporym ciśnieniem przez dyszę sterującą, która znajduje się w tylnej części każdego skutera. Każdorazowo skręcając kierownicą powodujemy ruch dyszy sterującej, a wypływająca woda przesuwa rufę skutera powodując jego skręt. Jeśli skuter nie będzie miał napędu, wówczas nie będziemy mogli nim sterować. Podczas manewrowania pojazdem dźwignia przepustnicy musi być cały czas wciśnięta. W momencie, gdy puścimy „gaz” albo wyłączymy silnik, stracimy kontrolę nad skuterem i nie będzie on reagował na żadne ruchy kierownicą. De facto będzie on poruszał się w kierunku z przed manewru. Warto zaznaczyć, że skuter wodny, podobnie jak inne, wodne jednostki, nie posiada hamulców. Zawsze więc potrzebuje sporego dystansu, aby móc się całkowicie zatrzymać. Dlatego też puszczenie „gazu”, czyli dźwigni przepustnicy albo wyłączenie zapłonu, nie wywoła natychmiastowego zahamowania pojazdu. Inercja skutera jest ściśle uzależniona od jego masy oraz prędkości do momentu rozpoczęcia manewru. Skuter może nawet ważyć ponad 400 kilogramów.

Niezależnie od prezentowanego rodzaju czy modelu, wszystkie skutery wodne wyposażone są w awaryjny wyłącznik zapłonu, określany mianem „zrywki”. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby wyłączyć skuter po upadku osoby kierującej nim. „Zrywka” zadziała w momencie, gdy będzie zamocowana na nadgarstku osoby kierującej skuterem,. Bądź na jego kamizelce asekuracyjnej.

Popularni producenci skuterów śnieżnych i ich produkty

Skutery wodne są produkowane przez renomowane firmy, które w swojej ofercie mają również motocykle, quady, czy też skutery śnieżne. Mowa tu o takich firmach jak Kawasaki, Yamaha, Sea -doo, Honda, Suzuki itp. Skuter wodny nie jest tani, za nowy model trzeba zapłacić grubo ponad 50 tys. zł. Czasem warto rozejrzeć się za używanym skuterem wodnym, który pozwoli na dobrą zabawę na wodzie, a nie pociągnie za sobą aż tak wysokich kosztów. Kupując używany pojazd powinniśmy jednak zachować szczególną ostrożność, tak by nie kupić skutera, który będzie mocno uszkodzony. Wówczas bowiem na jego naprawy wydamy tyle, co na nowy skuter o całkiem przyzwoitych parametrach.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jak jeździć skuterem wodnym?

    Skuterem powinno pływać się z zachowaniem takich samych zasad, jak w przypadku innych łodzi, czyli z utrzymaniem wyraźnego kierunku prostego. Na ogół, niedozwolone jest wykonywanie figur na wodzie przy użyciu skutera, chyba że na ściśle wyznaczonym do tego celu obszarze zbiornika wodnego.

  • Jakie dokumenty trzeba posiadać, aby móc pływać skuterem wodnym?

    W naszym kraju osoby, które chcą jeździć skuterem wodnym muszą posiadać patent Starszego Sternika Motorowodnego, ale w przypadku korzystania ze skuterów stojących, których moc nie przekracza 80 KM, wystarczy posiadać uprawnienia Sternika Motorowodnego.

Podsumowanie

Skuter wodny pozwala na szybką jazdę po tafli wody, ale tylko tym, którzy mają ku temu odpowiednie uprawnienia. Skuterem wodnym należy poruszać się po zbiornikach z zachowaniem zasad żeglugi śródlądowej. Nie można wykonywać żadnych figur, ponieważ jest to zabronione prawnie. Kupując skuter wodny, musimy zdecydować się na ile osób będzie on przewidziany, jaką będzie miał moc, a co za tym idzie – jakie prędkości będzie rozwijał.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-02 23:55:40, 120