Dobry szampon powinien nie tylko usuwać brud, ale również nabłyszczać, woskować powierzchnię i nadawać jej połysk, bez pozostawiania mało efektownych smug. Efekt czyszczenia powinien być długotrwały, tak by kolejne mycie nie musiało następować już na jeden dzień po pierwszym. Niektóre preparaty poprzez zastosowanie nano cząsteczek docierają do brudu jeszcze szybciej, a dodatkowo tworzą błyszczącą warstwę, która skuteczne odpycha wodę. Dzięki temu czas schnięcia jest minimalizowany, nie ma potrzeby zastosowania specjalnych ścierek - irchy, a efekt jest naprawdę długotrwały. Coraz większą popularnością cieszą się szampony woskujące, które dodatkowo zabezpieczają karoserię, jak również nadają jej atrakcyjny połysk.
Ciekawym produktem są również szampony z zawartością środka antyelektrostatycznego, który przeciwdziała ponownemu osadzaniu się brudu i kurzu na karoserii samochodu. W przypadku, gdy szampon nie zawiera wosku warto jest zastosować specjalny wosk czysty, emulsję czyszczącą lub regenerator lakieru. Preparaty te wykorzystuje się przede wszystkim do głębszego czyszczenia oraz konserwacji lakieru.
Dostępne na rynku szampony samochodowe mają różną pojemność. Najlepiej kupować duże opakowania zbiorcze, ponieważ taki wybór będzie stosunkowo tańszy, niż kupowanie kilku mniejszych opakowań szamponów samochodowych. Istnieją również saszetki z szamponem samochodowym, które zużywa się na jedno mycie auta. Jeśli rzadko kiedy myjemy nasz samochód samodzielnie, takie saszetki będą dla nas najlepszym rozwiązaniem.
Pamiętajmy, aby szampon samochodowy posiadał odpowiednie atesty, akredytowanych w kraju jednostek, ponieważ tylko takie preparaty nie są szkodliwe dla nas, dla samochodu, ani dla środowiska naturalnego.
Każdy szampon samochodowy charakteryzuje się swoją jakością. Powinien on być niczym koncentrat. Dlatego też kupując szampon zwróćmy uwagę na jego gęstość. Im będzie większa, tym z reguły szampon będzie miał większą jakość.
Szampony samochodowe nie są produktami drogimi, a ich produkcją zajmuje się mnóstwo firm. Wśród marek, które sprzedają szampony samochodowe warto jest wymienić m.in. Liqui Moly , ACTIVEJET, Sonax, CarPlan, KARCHER, Atas, K2 Perfekt. W zasadzie cena poszczególnych szamponów uzależniona jest od pojemności opakowania. Przykładowo za szampon Shampoo Plus, w opakowaniu 4-litrowym zapłacić należy około 110 złotych. Przy takiej cenie produkt nawilża powierzchnię, delikatnie czyści i nadaje połysk karoserii samochodu. Takie szampony dają gwarancję braku zarysowań podczas mycia, a także chronią przed korozją oraz oksydacją. Szampony w mniejszych opakowaniach są odpowiednio tańsze, ale oczywiście biorąc pod uwagę cenę jednego litra korzystniej wychodzi się na zakupie dużego opakowania. Dla porównania szampon Auto Wasch&Wachs Liqui Moly to koszt około 35 złotych za opakowanie 1 litrowe. Plusem tego produktu jest fakt, iż jest to połączenie wosku oraz szamponu. Szampon zmniejsza przyczepność brudu, wody, ale także innych zanieczyszczeń. Dodatkowo potrafi usunąć trwałe i zaschnięcie zabrudzenia, choćby po owadach. Cena za litr szamponu samochodowego waha się od kwoty 10 do 40 złotych za jeden litr. Oczywiście cena uzależniona jest od pojemności produktu oraz jego marki.
Pierwszą czynnością jest usunięcie luźnego brudu. Następnie należy wlać do pustego wiadra o pojemności 10 litrów, 2 nakrętki preparatu (chyba, że instrukcje są inne). Preparat należy zalać gorącą wodą. Nie wolno dopuszczać do wyschnięcia tego preparatu na lakierze. Po myciu, wszystkie mokre pozostałości najlepiej jest wysuszyć korzystając z suchej szmatki, a szczególnie wiele uwagi należy zwracać na powierzchnie szklane.
Podstawowe zasady o jakich należy pamiętać podczas stosowania szamponów nanotechnologicznych to: nieużywanie ich na gorących powierzchniach oraz na słońcu, do mycia zawsze należy używać czystego wiadra oraz gąbki, nie warto łączyć preparatu z innymi. Po połączeniu właściwości preparatu mogą się zmienić.
Możliwe jest, że po myciu szyb szamponem z woskiem, na szybie pojawić się mogą małe kropeczki, które w pewnym sensie przypominają tłuszcz. Szczególnie widoczne staje się to podczas opadów deszczu i korzystania z wycieraczek. Dodatkowo można mieć wrażenie jakby szyba była naklejona, a na niej pojawiają się smugi. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie słabego rozpuszczalnika lub ewentualnie zmywacza do powierzchni szklanych. Produkty te skutecznie usuną problem.
Stosowanie szamponów do szyb wspomaga proces mycia samochodu, jak również powoduje, że praca włożona w mycie, daje długotrwały efekt. Szczególnie polecane jest stosowanie szamponów z dodatkami wosku, gdyż wówczas efekt jest szczególnie zadowalający. Na rynku nie ma prawdziwego lidera w produkcji tych kosmetyków samochodowych, tak więc najlepiej jest zwracać uwagę na zawartość oraz cenę za jeden litr takiego szamponu.