Jak wybrać radioodtwarzacz samochodowy?

Radioodtwarzacz samochodowy zwykle znajduje się na standardowym wyposażeniu każdego auta, a już na pewno wszystkich nowych modeli. Pozwala on nie tylko na słuchanie ulubionych stacji radiowych, ale również muzyki pochodzącej z innych źródeł. W zależności od typu, radioodtwarzacz samochodowy może odtwarzać pliki muzyczne zapisane na kasetach, płytach CD, na nośnikach typu pendrive itp. Odczytuje więc pliki MP3 i WMA, ale nie tylko. Nowsze odtwarzacze samochodowe pozwalają na słuchanie muzyki zapisanej również w innych formatach. Najnowocześniejsze radia samochodowe mają liczne funkcje dodatkowe, wśród których można znaleźć podłączenie urządzenia do ekranu LCD oraz oglądanie filmów z płyt DVD. Wybierając radioodtwarzacz samochodowy należy wziąć pod uwagę nasze własne preferencje i oczekiwania z nim związane, a także przyszłe plany rozbudowy systemu car audio o kolejne urządzenia, takie jak głośniki czy też wzmacniacze itp.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje radioodtwarzaczy samochodowych

radioodtwarzacze - jak wybrać?

Dziś w większości przypadków radioodtwarzacze samochodowe posiadają wbudowany odtwarzacz płyt CD, pozwalający na odczyt muzyki zapisane w najpopularniejszym standardzie zapisu dźwięku stereofonicznego CD Audio. Większość odtwarzaczy obsługuje także standardy MP3 i WMA, pozwalające na zapis na płycie CD około 200 utworów w formacie MP3 i około 400 utworów w formacie WMA. Wszystkie radioodtwarzacze samochodowe odtwarzają płyty typu CD-R/RW, nie ma więc problemu z tym, aby nagrać własną składankę muzyczną i słuchać ją w samochodzie. Istnieją modele radioodtwarzaczy, które odczytują utwory zapisane w formatach ATRAC i ATRAC 3+, opracowanych przez firmę Sony.

Jeśli chcemy, aby nasz radioodtwarzacz był urządzeniem wielofunkcyjnym i potrafił np. odtwarzać filmy z płyt DVD, należy wybrać model z taką funkcją. Po podłączeniu go pod ekran LCD, pasażerowie samochodu mogą śmiało oglądać filmy w trakcie podróży.

Dobre radioodtwarzacze samochodowe są wyposażone w system przeciwwstrząsowy, który znacząco ogranicza możliwość przeskakiwania płyty w czasie jazdy, przez co dźwięki są płynne. Warto wziąć pod uwagę podczas wyboru takiego urządzenia sposób umieszczania w nim płyty. Są modele, w których wsuwa się ją bezpośrednio do otworu w panelu, lub też umieszcza w wysuwanej szufladzie. Wybór w tym względzie jest kwestią gustu, bowiem oba rozwiązania sprawdzają się doskonale.

Każdy radioodtwarzacz samochodowy posiada dziś cyfrowe radio, a większość urządzeń wyposażono także w radio z systemem RDS. Dzięki temu systemowi na wyświetlaczu radioodtwarzacza samochodowego pojawiają się informacje tekstowe, jakie nadaje dana stacja radiowa – np. nazwa stacji (PS), profil stacji (PTY), np. rock, pop, jazz, informacje drogowe oraz radio tekst, czyli nazwę wykonawcy i tytuł utworu, który właśnie jest nadawany. Dodatkowo, RDS może posiadać funkcję prezentacji aktualnego czasu (CT), przez co zegar zawsze jest automatycznie aktualizowany. Dla kierowców podróżujących na dłuższych trasach przydatny będzie model radioodtwarzacza z funkcją alternatywnej częstotliwości stacji (AF). Funkcja ta w momencie, gdy stacja, którą aktualnie słucha kierowca, zmienia częstotliwość, automatycznie zmieni ją w radio, bez konieczności ręcznego dostrajania. Warto zaznaczyć, że funkcja RDS działa jedynie dla fal ultrakrótkich (FM, UKF), ale taki zakres fal posiada dziś każde radio i jest na nich nadawane większość programów radiowych – Program 1, 2 i 3 Polskiego Radia, RMF FM, Radio Zet czy też Radio Eska. Jeśli chcemy mieć jednocześnie możliwość odbierania innych fal radiowych: krótkich (AM SW), średnich (AM MW) lub długich (AM LW), należy wybrać model pozwalający na takie działanie. Na falach długich nadawany jest np. Program 1 Polskiego Radia, na terenie całej Polski. Z kolei, fale krótkie i średnie wykorzystują przede wszystkim stacje obcojęzyczne. Przyzwoity radioodtwarzacz samochodowy zwykle pozwala na zaprogramowanie od 18 do 30 stacji radiowych.

Radioodtwarzacze samochodowe są wyposażone w wyświetlacz – jedno, dwu, lub wielokolorowy. W przypadku wyświetlaczy jednokolorowych na ciemnym tle wyświetlają się białe lub niebieskie cyfry i litery. W modelach dwu lub wielokolorowych, kolory można zmieniać dowolnie. W najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych modelach radia samochodowego znajdziemy kolorowy wyświetlacz LCD, jeżeli odtwarzacz ma napęd DVD, można wówczas oglądać na nim filmy.

Kupując radioodtwarzacz samochodowy zwróćmy uwagę na kolor podświetlenia przycisków, który powinien być kontrastowy i wyraźny, aby przyciski były dobrze widoczne i łatwe w obsłudze. W niektórych modelach producent daje możliwość dowolnej zmiany kolorystyki podświetlenia przycisków.

Jeśli bardzo często podróżujemy nocą, na pewno przyda nam się model radioodtwarzacza samochodowego z trybem podświetlenia nocnego. Można wówczas w dowolny sposób zmniejszać bądź zwiększać natężenie jasności panelu, aby ostre światło nie rozpraszało kierowcy podczas jazdy.

Zapobiegliwy kierowca kupując radioodtwarzacz samochodowy sprawdzi, jak jest on zabezpieczony przed kradzieżą. Wszystkie radia przeznaczone są do montażu na stałe, baza urządzenia wbudowana jest w deskę rozdzielczą. Najbardziej powszechnie stosowanym zabezpieczeniem przed kradzieżą jest wyjmowany panel przedni, bez którego radio nie będzie działać. Kierowca może więc każdorazowo przed opuszczeniem samochodu wyjąć panel radia i zabrać go do domu. W niektórych modelach radio wymaga wprowadzenia kodu, bez którego nie będzie działać.

Parametrem, który wpływa na jakość dźwięku uzyskiwanego dzięki radioodtwarzaczowi samochodowemu, jest regulacja balansu, regulacja natężenia tonów wysokich i niskich, funkcja podbicia basów, czy też filtr loudness (kontur). Regulacja balansu pozwala na ustawienie głośności dźwięku i zwiększenie jego natężenia z każdej strony – z przodu, z tyłu, z prawej lub z lewej strony samochodu, w zależności od tego, gdzie siedzą pasażerowie. Każdy model wyposażony jest w regulację tonów wysokich i niskich, ale jeśli chcemy wzmacniać zarówno tony niskie, jaki i wysokie, radioodtwarzacz powinien mieć dodatkową funkcję kontur.

Jeśli radio ma wbudowany korektor i procesor dźwięku, wówczas otrzymujemy kontrolę nad poszczególnymi parametrami dźwięku. Korektor na ogółu posiada kilka ustawień fabrycznych, dostosowanych do konkretnego typu muzyki. Jeśli chcemy zmieniać pełną barwę dźwięku, powinniśmy wybrać model radioodtwarzacza z możliwością indywidualnych ustawień. Nowsze modele tychże urządzeń wyposażono w procesor dźwięku, pozwalający na uzyskanie symulacji różnych przestrzeni dźwiękowych, łącznie z wrażeniem dźwięku przestrzennego.

Kupując radioodtwarzacz bardzo ważne jest, abyśmy wzięli pod uwagę to, jakie urządzenia zamierzamy do niego podłączyć. Każdy radioodtwarzacz samochodowy ma szereg wejść i wyjść, takich jak wyjście do przedwzmacniacza (pre-out), wejście AUX IN dla zewnętrznego źródła dźwięku, czytnik kart, wyjście do sterowania zmieniarką płyt, itp.

Radioodtwarzacz samochodowy może być wyposażony w funkcje ułatwiające jego obsługę. Dobrze by było, aby nasze urządzenie posiadało możliwość wyszukiwania stacji o najsilniejszym sygnale. Jeśli taka funkcja jest przypisana do radioodtwarzacza, to wówczas pozostałe, słabe sygnały są ignorowane podczas wyszukiwania i zapisywania do pamięci.

Dobre radio ma funkcję szybkiego przeszukiwania płyt, która pozwala na przewinięcie płyty z podsłuchem. Można sprawnie dzięki temu znaleźć poszukiwany utwór.

Do dodatkowych funkcji radioodtwarzacza zalicza się: programowanie kolejności odtwarzania utworów, powtarzanie wszystkich utworów, powtarzanie jednego utwory lub jego fragmenty, odtwarzanie losowe, pamięć ostatniej pozycji.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem, jakie stosuje się w nowoczesnych radioodtwarzaczach, jest bezprzewodowa współpraca z telefonem komórkowym (Bluetooth). Pozwala ona na wykorzystanie radioodtwarzacza jako elementu zestawu głośnomówiącego do rozmowy przez telefon komórkowy.

Popularni producenci radioodtwarzaczy samochodowych i ich produkty

W sklepach ze sprzętem car audio możemy nabyć radioodtwarzacze wielu różnych producentów – mniej lub bardziej renomowanych. Do firm, które mają zdecydowanie największy asortyment radioodtwarzaczy samochodowych, zalicza się: Alpine, Blaupunkt, Clarion, JVC, Kenwood, Panasonic, Pioneer, Sony i Peiying.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jakie radio kupić, jeśli chcę odsłuchiwać stacje zagraniczne?

    W takim przypadku należy zaopatrzyć się w radioodtwarzacz samochodowy, który potrafi odbierać fale średnie i krótkie, bowiem to na nich są nadawane zagraniczne stacje radiowe.

  • Jakie wejście musi mieć radioodtwarzacz, aby móc podłączyć do niego kolumnę niskotonową?

    Radioodtwarzacz samochodowy musi posiadać wyjście do subwoofera, którym w rzeczywistości jest każda kolumna niskotonowa.

  • Czym jest wyjście AUX IN?

    Wyjście AUX IN w radioodtwarzaczu jest przeznaczone dla zewnętrznego źródła dźwięku, do którego zalicza się np. Pendrive.

Podsumowanie

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele mniej lub bardziej zaawansowanych radioodtwarzaczy. Wybierając konkretny model takiego urządzenia pamiętajmy, że powinniśmy zdecydować się na radio spełniające przede wszystkim nasze wymagania, a nie takie, które posiada maksymalnie wiele funkcjo dodatkowe. Trzeba za nie dużo zapłacić, a często dodatkowe opcje okazują się być kompletnie nieprzydatne dla użytkowników.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-27 01:41:36, 120