Jak wybrać płyn hamulcowy?

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych elementów samochodu, jak również każdego innego pojazdu mechanicznego. Układ ten nie mógł by funkcjonować poprawnie, gdyby nie dobry płyn hamulcowy, którego poziom powinien być regularnie kontrolowany. Jeśli dojdzie do wycieku lub zauważymy ubytek płynu hamulcowego, powinniśmy go niezwłocznie uzupełnić. Jak wybrać odpowiedni dla naszego samochodu płyn hamulcowy i jakie zadania ma on do spełnienia? Odpowiedzi szukajcie w niniejszym poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje płynów hamulcowych

płyn hamulcowy - jak wybrać?

Płyn hamulcowy jest niezbędny w układzie hamulcowym samochodu, choć w codziennej eksploatacji auta mało który kierowca poświęca mu należytą uwagę. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce ponad 70% samochodów posiada przestarzały płyn hamulcowy. Nie jest to sytuacja godna pochwały.

Temperatura wrzenia płynu hamulcowego powinna być sprawdzana w zasadzie przy każdej wizycie w warsztacie. Dopuszczalna temperatura wrzenia płynu hamulcowego nie powinna być niższa niż 180 stopni Celsjusza. Jest ona podstawową i najważniejszą cechą płynu hamulcowego. Im będzie wyższa, tym lepiej. Nowoczesne płyny hamulcowe charakteryzują się temperaturą wrzenia na poziomie 230 stopni Celsjusza.

Większość płynów hamulcowych jest produkowanych na bazie glikolu, dlatego są one higroskopijne. Oznacza to, że pobierają one wodę z otoczenia, czyli np. pochłaniają wilgoć znajdującą się w powietrzu. Automatycznie, woda przedostająca się do płynu hamulcowego szybko obniża jego temperaturę wrzenia, dlatego też może dojść do sytuacji, że podczas częste hamowania płyn hamulcowy ulegnie zagotowaniu, co doprowadzi do powstania oparów w systemie hamowania. Pod wpływem wyższej temperatury deformacji ulegają poduszki powietrzne w układzie hamulcowym, dlatego też nie dochodzi do przekazywania ciśnienia hydraulicznego. Skutkiem tego jest obniżenie skuteczności hamowania, pomimo mocnego naciskania na pedał hamulca.

Aby uniknąć tego typu zagrożeń należy regularnie wymieniać płyn hamulcowy na taki, który będzie odpowiedni dla naszego samochodu. Nie można lekceważyć okresów wymiany płynów. Płyn należy dobierać biorąc pod uwagę wiek pojazdu.

Wszystkie nowe samochody, wyposażone w system ABS i ESP powinny być zalewane odpowiednim płynem hamulcowym, ponieważ jedynie taki płyn gwarantuje, że systemy elektroniczne, w jaki został wyposażony nowoczesny pojazd, będą funkcjonowały prawidłowo i to na dodatek we wszystkich zakresach temperatur.

Do roku 1990 czas wymiany płynu wynosił jedynie rok, ale w pojazdach produkowanych po tym roku płyn hamulcowy należy wymieniać co 2 lata.  Wymiana płynu hamulcowego nie pociąga za sobą zbyt dużego wydatku, ponieważ wynosi mniej niż 100 zł. Jeśli zdecydujemy się samodzielnie wymienić płyn, wówczas koszty będą jeszcze niższe.

Przed rozpoczęciem wymiany płynu hamulcowego trzeba się koniecznie upewnić, jaki rodzaj płynu jest w naszym aucie. Nie można mieszać płynów różnego typu, czyli płynu R3 z DOT-4. W większości przypadków wykorzystywany jest płyn DOT-4, więc możliwość pomyłki jest mniejsza.

Popularni producenci płynów hamulcowych i ich produkty

Producentami płynów hamulcowych są takie firmy jak: Tezaco, Mobil, Ferodo, Lotos, Lukas, Castrol czy też Tutela. Kosztują one od 24 do 48 zł za butelkę.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Gdzie znaleźć informację o rodzaju płynu hamulcowego?

    Można go dobrać korzystając z dostępnych diagramów, uwzględniających wiek pojazdu, albo też odczytać taką informację na nakrętce na zbiorniku wyrównującym w samochodzie.

  • Jak sprawdzić stan płynu hamulcowego?

    Stan płynu hamulcowego można sprawdzić mierząc temperaturę wrzenia. Często owy pomiar płynu hamulcowego sprawdza jednocześnie jego procentową zawartość wody, która jest metodą miarodajną jeśli chodzi o kontrolę jakości płynu hamulcowego, ale tylko wtedy, gdy wiemy, jaki rodzaj płynu hamulcowego znajduje się w naszym samochodzie. Pomiar temperatury wrzenia płynu hamulcowego można przeprowadzić wykorzystując do tego celu odpowiednie przyrządy pomiarowe.

  • Dlaczego wymiana płynu hamulcowego jest tak istotna?

    Ponieważ płyn hamulcowy ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa poruszania się samochodu po drogach. Płyn hamulcowy przenosi siłę z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Od stanu płynu hamulcowego uzależnione jest prawidłowe funkcjonowanie układu hamulcowego, a więc również nasze bezpieczeństwo.

  • Jak wymienić płyn hamulcowy?

    Jest to w miarę prosta czynność, ponieważ wystarczy zastosować jedynie podstawowe narzędzia i podstawki pod samochód, bowiem trzeba odkręcić wszystkie cztery koła. Do wymiany płynu hamulcowego konieczne są dwie osoby, ponieważ jedna musi cyklicznie naciskać pedał hamulca, druga zaś powinna odkręcać i zakręcać odpowietrznik przy zacisku hamulcowym. Pompowanie płynu do układu hamulcowego przeprowadza się aż do chwili, gdy wypływający płyn będzie czysty. Żeby nie rozlać płynu, najlepiej na każdy z odpowietrzników nałożyć przezroczysty, gumowy przewód. Operacja taka powinna być powtarzana dla każdego koła.

Podsumowanie

Jeśli zależy nam na maksymalizacji bezpieczeństwa swojego i przewożonych pasażerów, powinniśmy zadbać o okresowe wymiany płynu hamulcowego, zgodnie z istniejącymi zaleceniami. Dzięki temu nasze hamulce nigdy nas nie zawiodą.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-27 01:38:57, 120