Dodatki do olejów i paliw obejmują depresatory, antyżele, środki czyszczące wtryskiwacze, środki eliminujące wodę ze zbiornika z paliwem, a także dodatki antyparafinowe.
Dodatki do paliwa dobrze jest używać każdorazowo podczas tankowania, bowiem wpływają one na poprawę jakości tankowanej benzyny czy ropy. Dzieje się to poprzez wzbogacenie jej o czyszczące środki, które skutecznie zapobiegają gromadzeniu się w podzespołach samochodu szkodliwego węgla, gumy i osadów lakieru. Układ paliwowy jest oczyszczony i funkcjonuje dzięki nim o wiele lepiej. Obecność szkodliwych elementów w owym układzie zmniejsza osiągi auta. Dodatki do paliw eliminują wodę z benzyny, która może doprowadzać do zamarzania przewodu paliwowego, a więc do awarii. Do produkcji dodatków do paliw wykorzystuje się paliwo odrzutowe, które jest wysokiej jakości nośnikiem substancji aktywnych. Dodatki tego typu są adresowane do wszystkich silników benzynowych.
Regularne wykorzystywanie uszlachetniaczy do paliwa powoduje zwiększenie jego czystości, oszczędzanie paliwa poprzez utrzymywanie czystości układu paliwowego, usunięcie wody z paliwa oraz ułatwienie rozruchu silnika w okresie niskich temperatur.
Zadaniem dodatków do olejów jest zmniejszenie tarcia i kompleksowa ochrona przed zużyciem silnika. Dodatki zwiększają grubość filmu olejowego pomiędzy ruchomymi częściami silnika. Takich specyfików należy używać przy każdorazowej zmianie oleju, bowiem chronią one silnik przed nadmiernym zużyciem, uszczelniają silnik i podnoszą kompresję, eliminują lub redukują większy pobór oleju oraz chronią poszczególne części silnika. Zwiększenie kompresji i zapobieganie tarciu metalu o metal zapewnia większą ochronę wszystkich ruchomym elementom silnika. Dodatki do olejów są zaleca do wszystkich samochodów – osobowych, niewielkich samochodów ciężarowych, Vanów itp. Co więcej, dodatki te nie powodują charakterystycznego gęstnienia oleju w niskich temperaturach.
Dobre dodatki do olejów i paliw niosą za sobą o wiele więcej korzyści. Dzięki zastosowaniu ich do silników spalinowych można doprowadzić do zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 15% i do zmniejszenia zużycia oleju silnikowego. Dodatki podwyższają i wyrównują ciśnienie sprężania w cylindrach, zmniejszają tzw. dymienie silnika, eliminują suche straty i ułatwiają zdecydowanie rozruch, zwłaszcza w trakcie zimy. Substancje uszlachetniające do olejów i paliw wyciszają pracę silnika i zmniejszą wibracje. Powodują zwiększenie jego sprawności, a co za tym idzie – poprawiają dynamikę pojazdu. Regenerują powierzchnię tarcia podczas eksploatacji, bez konieczności demontowania obrabianego zespołu. Dodatki wpływają na zwiększenie trwałości metalowych powierzchni tarcia i to nawet 5-krotnie. Jeśli zastosujemy środki do olejów to możemy wydłużyć o minimum 50% przebiegi między kolejnymi wymianami oleju silnikowego. Zadaniem dodatków do olejów jest zabezpieczenie podzespołów przed korozją i wpływem agresywnych substancji chemicznych. Zmniejszają one też emisję toksycznych składników spalin i niebezpieczeństwo blokady pierścieni tłokowych.
Stosując dodatki do paliw dbamy o środowisko naturalne, ponieważ wpływają one na zmniejszenie emisji substancji szkodliwych: CO do 50%, CO2 do 10%, NOx i HC w spalinach. Dodatki do paliw zmniejszają negatywne skutki stosowania paliw niskiej jakości.
Dodatki do olejów i paliw znajdują się w asortymencie znanej i cenionej w branży motoryzacyjnej firmy STP. Nie jest to jednak jedyny producent owych dodatków. Znajdziemy je również w ofercie takich firm jak: Biesterfeld, Ceramizer, Kleen-Flo, Xeramic itp.
Producenci takich specyfików zalecają, aby stosować je podczas każdorazowego tankowania. Niemniej jednak, na dodatkach do paliwa, na etykiecie znajdziemy konkretne zalecenia odnoszące się do dozowania i jego częstotliwości.
Ponieważ wielu producentów aut jest zdania, że niefabryczne dodatki do benzyny i olejów nie są po prosty konieczne. Paradoksalnie, firmy te sprzedają własne marki dodatków. Niektóre pofabryczne dodatki do benzyny zawierają korozyjne środki chemiczne, które niestety są szkodliwe dla elementów układu paliwowego lub innych części silnika. Kupując więc takie środki sprawdźmy ich skład i działanie.
Najlepiej jest stosować je przy każdej wymianie oleju, ale należy je używać wyłącznie raz podczas jednej wymiany oleju.
Dodatki do oleju i paliwa zwiększają ochronę samochodu, a także jego osiągi. Są to substancje niedrogie, a mające wiele atutów użytkowych, dlatego też zaleca się ich częste stosowanie.