Jak wybrać alkomat?

Alkomaty to urządzenia, które pomagają zweryfikować aktualny stan organizmu pod względem zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Każdego roku w Polsce, zatrzymywanych jest kilkadziesiąt tysięcy nietrzeźwych kierowców, a nawet kilka tysięcy w czasie długich weekendów. W naszym kraju już za jakąkolwiek zawartość alkoholu we krwi traci się prawo jazdy, a od 0,5 promila można nawet trafić do więzienia. Między innymi z tego względu warto jest się zaopatrzyć w alkomat. Kiedy nie jesteśmy 100% pewni swojego stanu trzeźwości, zawsze możemy zrobić szybki test za pośrednictwem alkomatu. Często jest tak, że na drugi dzień po mocno zakrapianej imprezie dana osoba wsiada do samochodu, ponieważ czuje się w pełni trzeźwa. Tymczasem w jej organizmie nadal krążą promile. Bardzo łatwo jest w ten sposób stracić prawo jazdy, zapłacić mandat i mieć do czynienia ze sprawą sądową. Chyba lepiej jest zaopatrzyć się więc w alkomat i dzięki niemu uniknąć nieprzyjemności z prokuraturą i policją, a na dodatek nie stwarzać zagrożenia na drodze innym uczestnikom ruchu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych alkomatów, różniących się pomiędzy sobą funkcjami, wyglądem, solidnością wykonania, a przede wszystkim ceną. Na co zatem warto jest zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu tego urządzenia?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje alkomatów

alkomat - jak wybrać?

Najważniejsze by decydując się na zakup alkomatu odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie mają być jego zastosowania? Czy alkomat będzie wykorzystywany do użytku osobistego czy też do kontrolowania pracowników? Koniecznie sprawdzić należy czy dane urządzenie posiada możliwość kalibracji oraz czy ewentualnie producent tego urządzenia gwarantuje taką usługę. Pytanie o kalibrację należy kierować w stronę sprzedawcy, ale najczęściej informacje o tym można znaleźć również na opakowaniu.

Czym dokładnie jest kalibracja? Kalibracja ma za zadanie zapewnić 100% poprawność otrzymanych wyników. Jej częstotliwość uzależniona jest przede wszystkim od typu alkomatu, rodzaju sensora, intensywności jego stosowania, liczby dokonanych prób, metody użytkowania, przechowywania oraz wielu innych czynników. Jak się okazuje nie wszystkie alkomaty posiadają punkty serwisowe, które dają możliwość przeprowadzenia kalibracji. Zupełnie odradza się kupowanie alkomatów używanych – zapewne zaraz po jego zakupie będziecie musieli urządzenia skalibrować, zatem już na samym początku pojawi się koszt kilkudziesięciu złotych.

Bardzo ważnym czynnikiem jest dokładność alkomatów. W zasadzie wszystkie urządzenia z wyższej półki gwarantują wyniki na poziomie błędu dopuszczalnego dla profesjonalnych urządzeń. Pamiętać należy przede wszystkim, że wpływ na jakość pomiaru ma m.in. stan techniczny urządzenia, a także sposób wykonania próby. Tylko kalibrowane urządzenia gwarantują właściwe pomiary. Wraz z kolejnymi miesiącami użytkowania dokładność wyników bez kalibrowania będzie mniejsza. Największe błędy, jakie popełniają użytkownicy, to dokonywanie pomiarów bezpośrednio po spożyciu alkoholu(wtedy zawartość we krwi jest dużo mniejsza niż w wydychanym powietrzu), a także stosowanie dokładnie tego samego ustnika.

Alkomaty okazują się być szczególnie przydatne choćby w przypadku firm, gdyż mogą one kontrolować trzeźwość pracowników. Odbiorcami alkomatów są najczęściej jednostki wojskowe, firmy transportowe, zakłady karne, szpitale czy też szkoły, ale szczególnie przydatne okazują się one być w przypadku zwyczajnych kierowców, którzy mogą przed wyruszeniem w drogę sprawdzić stan organizmu i nie ryzykować podczas ewentualnej kontroli. Pamiętać należy, że zdecydowana większość kierowców przyłapana na kierowaniu samochodem pod wpływem alkoholu, nie zdawała sobie sprawy ze swojego stanu. By temu zapobiec warto się zaopatrzyć w to urządzenie.

Popularni producenci alkomatów i ich produkty

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo modeli alkomatów. Ceny bywają bardzo różne – od 80 zł po nawet 900 zł. Specjaliści całkowicie odradzają korzystanie z urządzeń o najniższych cenach. Jak się okazuje, tak tanie urządzenia stan faktyczny zawartości alkoholu podają wyłącznie w początkowym etapie korzystania. Wraz z upływem czasu podawane wartości mogą być dalekie od wartości rzeczywistych. Kolejnym minusem tanich urządzeń jest brak portów serwisowych, które umożliwiałyby kalibrację. By kupić urządzenia, które gwarantuje wyniki zgodne ze stanem faktycznym należy przeznaczyć na urządzenie co najmniej 300 złotych. Firmy, które zajmują się produkcją oraz sprzedażą alkomatów to przede wszystkim Alcotecter, Clatronic, Draeger, Eldom, Howe, Kolter, Mdo, Sentech czy Techmed.

Godnym uwagi urządzeniem jest Alkomat Al.-7000, wyprodukowany przez firmę Alcotecter. Urządzenie można kupić w cenie około 300 złotych i przeznaczone jest dla użytkowników mobilnych. Największym plusem urządzenia jest fakt, że gwarantuje ono dokładność pomiarów, nawet podczas wielokrotnego sprawdzania. Poprawność wyników gwarantowana jest przez sensor, który został zamontowany w sposób nowoczesny, przy pomocy wsporników na płycie głównej. Alkomat ten idealnie się sprawdza w przypadku konieczności wykonania wielu testów, w krótkim czasie i na różnych osobach.

Kolejnym produktem tego samego producenta, który jednak zaliczany jest do wyższej półki, jest Alcovisor Mark X Printer. Urządzenie to stanowi koszt około 1400 złotych. Jest to profesjonalny sprzęt, który daje gwarancję poprawnych wyników, a dodatkowo posiada funkcję drukowania, współpracując z drukarką termiczną. Szczególnie istotnym plusem sprzętu jest umiejętne ignorowanie podczas dokonywanych pomiarów, innych czynników, które mogą przekładać się na zawartość alkoholu we krwi. Zatem miętowa guma do żucia czy też cukierki nie będą powodowały, że zostaniecie uznani za kierujących pod wpływem alkoholu, o ile oczywiście policja będzie posiadała alkomat takiej klasy.

Przykładem urządzenia z niskiej półki cenowej jest alkomat AlcoAlert. Mimo niskiej ceny alkomat uważany jest za najlepszy sprzęt przeznaczony dla klienta indywidualnego. Urządzenie posiada m.in. funkcję automatycznego sprawdzania czy analizator działa popranie. Alkomat dodatkowo sygnalizuje czy kontrola została przeprowadzona w sposób prawidłowy.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Przed czym chronią alkomaty?

    Alkomat może uchronić kierowcę przed utratą prawa jazdy bądź też nawet odpowiedzialnością karną. W momencie wykrycia zawartości alkoholu we krwi, kierowca może odczekać, bądź też zdecydować się na przejazd środkami transportu. Fakt istnienia alkomatów gwarantuje również mniejszą liczbę pijanych kierowców na drogach, co przekłada się na ograniczenie ilości wypadków. Na dzień dzisiejszy, na polskich drogach ginie najwięcej osób pośród wszystkich krajów europejskich.

  • Gdzie kupić alkomat?

    Alkomaty są urządzeniami spełniającymi bardzo ważne funkcje, zatem nie warto jest sięgać po niesprawdzone źródła. Najlepiej jest alkomaty kupować bezpośrednio u producentów. Zupełnie odradza się natomiast kupowanie urządzeń z tzw. drugiej ręki. Używany sprzęt nie będzie gwarantował dokładności pomiarów, a dodatkowo wymaga już na samym początku wykonania kalibracji, zatem będzie to dodatkowy koszt. Alkomat do własnego użytku można już kupić za niewiele ponad 100 złotych, tak więc oszczędności w tym wypadku są zbyteczne.

  • Jak korzystać z alkomatu?

    Bardzo częstym błędem jest niepoprawne korzystanie z alkomatu, a co za tym idzie podawanie wyników niezgodnych ze stanem faktycznym. Podstawowa kwestia to odczekanie co najmniej 20 minut od wypicia alkoholu do dokonania pomiaru. W zależności od organizmu, alkohol dostaje się do krwioobiegu od 20 do 30 minut. Bezpośrednio po wypiciu kieliszka wódki, stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu wynosić może nawet 200 promili. Jednak jest to stężenie, które wynika z resztek alkoholu pozostałych w ustach, a nie z powietrza, która wydostało się z płuc. Tak więc 30 minut jest optymalnym czasem do sprawdzenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Wtedy podana informacja będzie zgodna ze stanem faktycznym.

  • Co może wpłynąć na podanie błędnego wyniku przez alkomat?

    Podanie błędnego wyniku może być wynikiem licznych problemów związanych zarówno z urządzeniem, jak również sposobem jego wykorzystania. Bardzo duży wpływ na jakość wyniku ma aktualny stan baterii. W momencie, gdy bateria jest prawie rozładowana, wątpliwe by wynik był prawidłowy. Słabe baterie nie podołają rozgrzaniu sensora do odpowiedniej temperatury. Dodatkowo na niepoprawny wynik wpłynąć może czkawka, „odbijanie się” oraz chrząknięcia, które powodują uwalnianie się gazów żołądkowych. Poważnym błędem jest również dokonywanie wielu pomiarów w niewielkich odstępach czasu. Sensor alkomatu może się wtedy przegrzać i podawanie poprawnych wyników nie będzie możliwe. Wynik alkotestu można w pewien sposób oszukać. Rezultat może być nawet o 15% niższy w przypadku, gdy sprawdzana osoba wykona kilka głębokich wdechów oraz wydechów. W przypadku połączenia tego z wysiłkiem fizycznym, końcowy wynik może być nawet o 25% niższy.

Podsumowanie

Alkomaty to urządzenia, które produkowane są i sprzedawane klientom indywidualnym w Polsce są od 10 lat. Wraz ze wzrostem świadomości konsekwencji, jakie grożą za kierowanie pod wpływem alkoholu, rośnie również zainteresowanie kupowaniem tych urządzeń. Na potrzeby jednej osoby jak najbardziej wystarczające okazuje się być urządzenie w cenie 100 złotych. Przy jego stosowaniu zgodnie z zasadami, wyniki są pewne. Zakup alkomatu polecany jest wszystkim tym osobom, które każdego dnia zasiadają za kółkiem samochodu, a posiadanie prawa jazdy jest dla nich kluczowe.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-09-08 02:17:38, 120