Jak wybrać akumulator samochodowy?

Akumulatory wykorzystywane są we wszystkich samochodach. Stanowią one część składową, bez której żadne auto nie ruszy z miejsca. By akumulator służył odpowiednio długo, należy korzystać z niego zgodnie z zasadami, a dodatkowo jeszcze potrafić w sposób odpowiedni go dobrać. Podczas doboru odpowiedniego akumulatora warto jest brać pod uwagę porady specjalistów mechaników, ale równie dobrze można dobrać to urządzenie samodzielnie. Wcale nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Czym zatem należy się sugerować?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje akumulatorów samochodowych

akumulator - jak wybrać?

Akumulatory samochodowe przystosowane są do funkcjonowania w stanie kompletnego naładowania. Każde całkowite rozładowanie akumulatora to obniżenie jego możliwości, co w sposób znaczący skraca okres korzystania z tego urządzenia. Specjaliści twierdzą, że akumulatory wstawiane do samochodów przez producentów, powinny być wykorzystywane przez około 5 lat. Później urządzenie należy wymienić.

Jednym z typów akumulatorów, jest akumulator 16-voltowy, który składa się z 6 ogniw, z których każde posiada dokładnie po 2 Volty. Oczywiście każde ogniwo jest ze sobą połączone. Dodatkowo należy powiedzieć, że takie ogniwo jest zbudowane z płyt ujemnych oraz dodatnich. Płyty te są ułożone na przemian, a także zanurzone w elektrolicie kwasu siarkowego. Poprzez reakcję chemiczną, jaka zachodzi między płytami oraz elektrolitem, dochodzi do przyjmowania bądź też oddawania ładunków elektrycznych. W czasie oddawaniu prądu, elektrolit robi się coraz rzadszy jako, że kwas siarkowy w pewnym sensie wsiąka w płyty. W czasie, gdy akumulator jest ładowany dochodzi o tzw. wyrzucenia kwasu do elektrolitu.

Każdy akumulator powinien być dobierany mając na uwadze pojemność silnika. Siła akumulatora to inaczej „ah”, czyli amperogodziny. Owa siła nie może być zbyt mała, gdyż w takiej sytuacji akumulator nie będzie w stanie zasilić silnika. Natomiast w przypadku, gdy akumulator będzie zbyt duży, wówczas alternator może nie dać rady go maksymalnie naładować. Pojemność akumulatora najlepiej jest dobierać na podstawie informacji znajdujących się w katalogach tyczących się poszczególnych samochodów. Dobrze jest udać się po pomoc do mechanika, które na bazie swojego doświadczenia zaproponuje odpowiedni akumulator. Jak się okazuje, dosyć często mechanik może zaproponować inne urządzenie niż jest zalecane w katalogach.

Jeśli przedmiotem zakupu ma być akumulator do diesla, to sytuacja zupełnie się nie zmienia. Podczas wyboru należy sugerować się pojemnością. Niezależnie od tego w jakiej technologii wykonany jest dany akumulator, za każdym razem przy odpowiedniej pojemności powinien on podoła rozruchowi silnika.

Podczas dokonywania zakupu warto jest zwrócić uwagę na szereg czynników. Nie do końca polecane jest korzystanie z ofert marketów. Przyczyna tkwi nie tyle w jakości czy marce, lecz bardziej w warunkach przetrzymywania. Akumulator może być nieodpowiednio transportowany, bądź też bardzo długo czekać na klienta na półce. Pamiętać należy, że akumulator będzie tylko wtedy w pełni sprawny, gdy będzie co 30-60 dni ładowany. W marketach nie dba się o to. Dużo lepszym rozwiązaniem jest kupowanie w sklepach prowadzących własny serwis. Jeśli zakupiony akumulator okaże się niesprawny to niestety będzie musiał zostać sprawdzony, przy czym poczekacie na to kilka tygodni. Pamiętajcie również, że tylko i wyłącznie wady fabryczne podlegają reklamacji, tak więc jeśli źródłem problemu będzie brak odpowiednio częstego ładowania, to niestety na zwrot środków nie ma szans.

Popularni producenci akumulatorów samochodowych i ich produkty

Producenci akumulatorów to zarówno firmy, które specjalizują się wyłącznie w produkcji tych urządzeń, jak również prowadzące działalność w wielu innych branżach. Pośród najważniejszych producentów wymienić należy przede wszystkim marki ACTION ENERGY, AQU, BANNER, Bosch, Centra, Driver, Exide, HAWKER, IPT, JENOX, MinnKota, OEM, Panasonic, PowerSonic, Sandtler, SONNENSCHEIN, Sunnyway, TELWIN, Varta, White Energy.

Klienci szczególnie, biorąc pod uwagę cenę oraz jakość akumulatorów, chwalą sobie akumulatory Centra i po nie właśnie warto sięgać. Centra to bardzo zasłużona marka, która rozwijana jest w Polsce od lat 20. poprzedniego wieku. Ceny akumulatorów Centra są bardzo atrakcyjne. Przeciętnie utrzymują się one na poziomie 300 zł. Droższe akumulatory firmy, przeznaczone dla posiadaczy komfortowych samochodów z bogatym wyposażeniem, to koszt rzędu 350 złotych. Mam tutaj na myśli model akumulator Centra Plus CB740 74Ah 680A. Akumulatory Centra kupić można już od 150 złotych.

Polecanym modelem akumulatorów są również urządzenia firmy Bosch, która znana jest z produkcji wielu innych rodzajów urządzeń. Za znaną marką jednak idzie również dosyć wysoka cena w stosunku choćby do urządzeń firmy Centra. Akumulator przeznaczony do samochodu nowej generacji, z silnikiem Diesla to wydatek przekraczający nawet 700 złotych. Model Bosch S5 110Ah 920A przystosowany do takich aut kupić można za niewiele mniejsze pieniądze.

Trzecia polecana przez klientów marka to Exide. Firma Exide posiada w asortymencie akumulatory w bardzo rozległym przedziale cenowym. Urządzenia te polecane są w szczególności za bardzo dużą stabilność. Nie ma w ich przypadku problemu z szybkimi uszkodzeniami urządzenia, a przecież uszkodzony akumulator to konieczność jego wymiany.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jak maksymalizować okres funkcjonowania akumulatora?

    Pierwszym krokiem, jakiego należy dopilnować podczas instalowania akumulatora, jest umieszczenie go odpowiednio mocno na nadwoziu. Kolejną zasadą jest pilnowanie tego, by nigdy akumulator nie został rozładowany do końca. Warto jest korzystając z areometru sprawdzić czy akumulator posiada odpowiednią gęstość. Dobrze jest, by akumulator nie był bardzo ubrudzony, a szczególnie zachlapany elektrolitem, gdyż wtedy może się bardzo szybko rozładować. Co około 6 miesięcy należy sprawdzić napięcie akumulatora. Powinno ono wynosić od 13,8 do 14,4 V. Jeśli poruszasz się samochodem rzadziej niż jeden raz w tygodniu, to warto jest podładować akumulator prostownikiem.

  • Czego nie powinno się robić z akumulatorem?

    Akumulator to nie zabawka, tak więc podczas jego wykorzystywania powinno się zachować pewne zasady korzystania. Przede wszystkim do akumulatora nie wolno zbliżać się z ogniem, gdyż może to doprowadzić nawet do wybuchu wydzielającego się z akumulatora wodoru. Inną podstawową zasadą jest absolutny zakaz przewracania oraz rozbijania akumulatora. Akumulator nie powinien być pozostawiony na okres dłuższy niż dwa miesiące bez użytkownika, gdyż może do doprowadzić do zsiarczenia się. Niedopuszczalne jest ładowanie akumulatora prądem o zbyt dużym napięciu. Akumulator zawsze powinien być przymocowany do nadwozia. Zabronione jest korzystanie z tego urządzenia bez odpowiedniego mocowania. Ważnym jest również by nie łączyć poszczególnych biegunów korzystając z kawałków metalu. Są to podstawowe porady i problemy, z jakimi najczęściej spotykają się użytkownicy akumulatorów.

  • Jak odpowiednio podłączyć i odłączyć akumulator?

    Najważniejszym jest, by kluczem nie dotykać masy, gdyż może wtedy zaiskrzyć. Jeśli chcecie tego uniknąć to poleca się podczas odłączenia wpierw odkręcić klemę ujemną, a następnie, podczas połączenia założyć najpierw dodatnią. Coraz częściej elektronicy sugerują jednak, że należy rozpoczynać od odłączenia plusy, gdyż ponoć ma tego wymagać elektronika.

  • Co należy zrobić z zużytym akumulatorem?

    Zgodnie z prawem obowiązujemy w Polsce, kupujący musi zwrócić swój stary i już wykorzystany akumulator. Jeśli klient nie ma przygotowanego akumulatora przy zakupie to należy od niego pobrać kaucję zwrotną w wysokości 30 zł na 30 dni. W tym czasie klient ma zwrócić stary akumulator i tym sposobem odzyska swoje pieniądze.

Podsumowanie

Odpowiednie wykorzystywanie akumulatora pozwala na stosowanie tego samego urządzenia przez wiele kolejnych lat. Akumulatory kupujemy zatem dosyć rzadko. Warto jest korzystać z nich, jak również kupować je, mając na uwadze zawarte w powyższym artykule porady. Dobry wybór urządzenia minimalizuje problemy, które pewnikiem by was dotyczyły na skutek nierozważnych decyzji. Dobry akumulator to również solidne funkcjonowanie auta.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-27 01:22:44, 120