Według rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku, w każdym pojeździe powinien znaleźć się trójką ostrzegawczy i gaśnica. Co ciekawe, posiadanie dobrze wyposażonej apteczki, jest jedynie zalecane. Każdy kierowca powinien jednak wyposażyć się w środki, które pozwolą mu na udzielenie pierwszej pomocy podczas wypadku, w którym uczestniczy, bądź którego jest świadkiem. Wspominane rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, określa, że jeśli kierowca nie posiada w swoim samochodzie trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy, może być ukarany mandatem w przypadku rutynowej kontroli drogowej.
Przepis dotyczący posiadania trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy nie obejmuje motocykli. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że apteczka o ile nie jest wymagana w samochodach osobowych, o tyle jest ona konieczna w autobusach, taksówkach, jak również we wszelkiego rodzaju samochodach ciężarowych, które przystosowane są na potrzeby przewozu osób. W grupie pojazdów, w których na wymaganym wyposażeniu musi znaleźć się apteczka, zalicza się samochody nauki jazdy i egzaminowania kandydatów na kierowców.
Dodatkowo, należy zaznaczyć, że kierowcy powinni używać trójkąta ostrzegawczego z odpowiednim znakiem homologacji. Taki trójkąt ma sporą powierzchnię odblaskową. W razie awarii pojazdu należy go ustawić w dużej odległości od samochodu, aby dać innym kierowcom czas na reakcję.
Trójkąt ostrzegawczy może być umieszczany bezpośrednio za uszkodzonym pojazdem, albo nawet na nim, jeśli auto znajduje się na obszarze zabudowanym, na którym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Poza obszarem zabudowanym, trójkąt powinien być ustawiony od 30 do 50 metrów za pojazdem uszkodzonym, a na autostradzie lub drodze ekspresowej odległość ta wynosi nawet 100 metrów.
Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z faktu, że trójkąt ostrzegawczy to nie tylko oznaczenie dla awarii samochodu. Wykorzystywany jest on także w czasie holowania pojazdu. W takich przypadkach powinno się go umieszczać po lewej stronie pojazdu holowanego. Zamiast używania trójkąta wielu kierowców decyduje się na holowanie auta na światłach awaryjnych, których włączenie uniemożliwia sygnalizowanie zmian kierunku jazdy, czy też pasa ruchu, po którym porusza się pojazd. W ten sposób powstaje dodatkowe zagrożenie na drodze. Warto wiedzieć, że za holowanie pojazdu bez trójkąta ostrzegawczego po jego lewej stronie, można dostać mandat w wysokości 150 zł.
W wielu krajach Unii Europejskiej istnieje obowiązek wożenia w samochodach co najmniej jednej kamizelki odblaskowej. Ma ona za zadanie zapewnić maksymalne bezpieczeństwo kierowcy i innym uczestnikom ruchu drogowego w sytuacjach awaryjnych, na przykład podczas zmiany koła w nocy. W Polsce jednak jak do tej pory nie wprowadzono takiego obowiązku, co nie oznacza, że kamizelka odblaskowa jest zbędna. Jej używanie jest obowiązkiem jedynie pewnych osób, dokonujących ściśle określonych czynności na drodze, tj. policjantów, inspektorów inspekcji transportu drogowego, osób nadzorujących przechodzenie dzieci przez jezdnię w wyznaczonym miejscu, czy też dla kierowcy autobusu szkolnego.
Z przepisów prawa jasno wynika, że gaśnica jest koniecznym elementem wyposażenia każdego samochodu, niezależnie od jego charakteru. Powinna posiadać odpowiednią homologację oraz być umieszczona w łatwo dostępny miejscu, aby na wypadek pożaru szybko i bez problemu po nią sięgnąć. Każda gaśnica ma określony termin ważności, który przy badaniu okresowym jest kontrolowany w stacjach obsługi. Jeśli termin minie, musimy nabyć nową gaśnicę, bowiem może ona nie zadziałać.
W kodeksie drogowym nie ma przepisu, który wymuszałby posiadanie koła zapasowego w aucie, ale każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jego brak może być przyczyną kłopotów w czasie podróży. Wielu kierowców stosuje tzw. koła dojazdowe, które mają mniejsze wymiary od kół standardowych, dzięki czemu zajmują mniej miejsca w bagażniku. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ pozwala na awaryjny dojazd do warsztatu samochodowego, gdzie spokojnie przywrócą sprawność pojazdowi.
Apteczka nie jest wymagana w samochodzie osobowym, ale chyba warto ją mieć i to najlepiej bogato wyposażoną i umieszczoną w łatwo dostępnym miejscu.
Przydatne jest posiadanie na wyposażeniu samochodu kanistra z benzyną. Jeśli zapuścimy się w nieuczęszczaną okolicę, na której nie ma stacji benzynowej, kanister jak najbardziej nam się przyda, jeśli nagle zabraknie paliwa. W bagażniku dobrze jest mieć linkę holowniczą, podstawowe narzędzia, latarkę oraz zestaw żarówek, jeśli któraś by się przepaliła w drodze.