Jak wybrać meble biurowe?

Na wyposażenie biura składają się nie tylko sprzęty, takie jak nowoczesne komputery, drukarki, ksero, faksy, czy niszczarki do dokumentów, ale oczywiście wszystkie meble, które pozwalają na ustawienie tychże elementów w dogodnych dla użytkownika miejscach. Warto powiedzieć, na jakie cechy mebli biurowych należy zwracać uwagę przy dokonywaniu ich wyboru. Postaramy się je opisać w toku niniejszego artykułu, umożliwiając Wam łatwy wybór poszczególnych elementów wyposażenia meblowego do Waszego biura czy gabinetu w domu.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje mebli biurowych

meble biurowe - jak wybrać?

Meble biurowe mają znaczną rozpiętość cenową. Pierwszym problemem, jaki pojawia się w trakcie wybierania mebli biurowych jest właśnie to, ile powinny one kosztować. Wielu przedsiębiorców jest zdania, że lepiej kupić drogie, ale solidne i dobre meble biurowe, które posłużą pracownikom przez dłuższy okres czasu. Należy pamiętać, że wybierając bardzo tanie meble biurowe decydujemy się na zupełną tandetę – w zakresie zarówno jakości wykonania poszczególnych elementów, jak również samej stylistyki. Jeśli chcemy, aby wygląd naszego biura od razu wysyłał do kontrahentów czy klientów komunikat: jesteśmy solidną, profesjonalną firmą, powinniśmy zainwestować w dobre, ale niestety drogie meble biurowe.

Wiele osób nie ma daru ani talentu dekoratorskiego, dlatego też do aranżacji przestrzeni biurowej wynajmuje wykwalifikowanych dekoratorów. Jest to o tyle wskazane, że dekorator doskonale wie, w jaki sposób urządzić biuro, aby było ono estetyczne, funkcjonalne i ergonomiczne. Ergonomia jest bardzo ważna w pracy biurowej, a przedsiębiorcy i pracownicy dostrzegają to na ogół dopiero po wyposażeniu biura w meble. Lepiej więc już na wstępnie gruntownie przemyśleć, jakie sprzęty – zarówno meblowe, jak i elektroniczne, powinny znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Każde biuro wygląda podobnie, znajdują się w nim biurka, regały na dokumenty, obrotowe krzesła, stoły do organizowania spotkań, krzesła i szafy. Mniej więcej jeden wzór biurek i krzeseł, czy regałów powoduje, że wchodząc do dwóch biur różnych firm nie dostrzegamy znaczących różnic. Tymczasem, jeśli pokusimy się o kupienie nieco droższych mebli dostaniemy całkiem ładne elementy dekoracji wnętrza. Możemy więc za ich pośrednictwem stworzyć niepowtarzalną aranżację biurową, którą nie będzie można z niczym innym pomylić. W salonach z meblami biurowymi znajdziemy wiele opcji, rodzajów i typów poszczególnych elementów meblarskich, także naprawdę jest z czego wybierać, tylko trzeba wykazać minimum zainteresowania tej materii. Meble biurowe powinniśmy dopasować do własnego gustu, potrzeb pracowników, którzy będą je używać na co dzień, oraz biorąc pod uwagę niestety cenę, bowiem większość przedsiębiorców ma ściśle określony budżet przeznaczony na zakup mebli biurowych.

Przed przystąpieniem do zakupu mebli biurowych należy gruntownie przemyśleć to, gdzie będą one potrzebne, w jakim celu i kto z nich na co dzień będzie tak właściwie korzystał. Zupełnie inne meble biurowe przyjdzie nam zakupić, jeśli będziemy chcieli wyposażyć reprezentacyjną recepcję, czy pomieszczenie, w którym zwykle przyjmujemy kontrahentów lub klientów, a inaczej jeśli punktem naszego zainteresowania będą stanowiska pracy. W niektórych działach funkcjonujących w przedsiębiorstwie estetyka ma niewielkie znaczenie dla pracowników. Na pewno większą wagę przywiązują do niej kobiety, więc wszędzie tam, gdzie za biurkami pracują panie, lepiej jest przyłożyć się do estetycznego urządzenia przestrzeni biurowej. Dopiero po rozpatrzeniu wszystkich wspominanych kwestii można przystąpić do wyboru konkretnych mebli biurowych.

Ważne jest, jaki budżet możemy przeznaczyć na zakup mebli biurowych. Znając własne możliwości finansowe można znacząco zawęzić pole wyszukiwania pożądanych mebli. Dobrą radą jest pozostawienie sobie pewnego marginesu błędu „w górę”, ponieważ jeśli przypadną nam do gustu dobre i ładne meble, to niestety musimy być przygotowani na większy wydatek. Jednakże tylko takie meble są w stanie wytrzymać wiele lat w niemalże niezmienionym stanie, cały czas zapewniając najwyższy komfort pracy i w idealny sposób spełniając swe zadania. Nie trzeba od razu kupować mebli biurowych z najwyższej półki, przekraczając kilkukrotnie swój budżet. Na rynku jest tyle ofert na meble biurowe, że uda nam się pogodzić oczekiwaną jakość z w miarę umiarkowaną ceną. Nie liczmy jednak przy tym na to, że za bezcen kupimy meble wysokiej jakości.

Bardzo ważną kwestią przy wybieraniu mebli biurowych jest ergonomia. Meble biurowe są mocno eksploatowane, przez 8-12 godzin każdego dnia pracy. Należy zapewnić sobie i swoim pracownikom maksimum wygody, aby praca nie powodowała skrzywień kręgosłupa, skurczy nóg itp. schorzeń. Biurka nie powinny być za niskie, ani też za wysokie, zaś krzesła zbyt miękkie. Siedząc na takim krześle przez wiele godzin dziennie tylko na początku będziemy mieć wrażenie, że jest ono wygodne. Półki w biurze powinny mieścić odpowiednią ilość dokumentów, podobnie z resztą jak regały i szuflady. Brak ergonomii niestety skutkuje znacznie szybszym zmęczeniem pracowników i obniżeniem ich ogólnej efektywności pracy.

Wbrew pozorom, estetyka mebli biurowych też poniekąd odgrywa ważną rolę podczas ich wyboru. Powinny być ładne, choć wielu przedsiębiorców na pewno pomyśli, że pracownicy nie przychodzą do pracy tylko dla ładnych mebli. Niemniej jednak, ludzie przebywający w ładnych, miłych dla oka pomieszczeniach, pracują bardziej wydajnie w dłuższej perspektywie czasu, ponieważ mają lepsze samopoczucie. Z tego względu na estetykę mebli biurowych należy zwrócić uwagę.

Popularni producenci mebli biurowych i ich produkty

W dziedzinie produkcji mebli typowo biurowych specjalizują się takie firmy meblarskie jak: 2x3, AEK, Anzys, Argo, Aeris, Ajram, Baggi, Bejot, Betec, Blac RedWhite, BM Nowy Targ, Bogatti, Baj, Bellamy, Biella, BN Office Solution, Bogfran, Bayersystem, Benix, Biurofol, Blomus, Bodhi Line, Calamus, Conrad, CP, Calviano, Dal Segno, DomArtStyl, Drew System, DT, Dziedzic, Dąb Gdynia, DONAU, Drewmax, Dual, DigNet, DURABLE, Eagle, Esselte, Endo, Ergotron, Fabryka Mebli Filipek, Fat, Lisoń, Forte, Fadome, FBL, Flatiron, Fellowes, Focus Garden, GABI, Genpol Meble, Grospol, Gala, GiB, Gawin, GLIP, Halmar, Handy, Helvetia, Houseandmore, Hubertus, Human Touch, ID point, IDŻAK, Intermeble, Ingaro, Img Stage Line, Jagram, Jotkel, Jarstol, Jurek, JL CONNECT, Kadloo, Kazmir, Kokuyo, Koncept, Krismar Meble, Kare Design, KK Meble, Kolekcja Agra, Konsmetal, Krysiak, Kartell, Klose, Koło, Krajan, Kulik System, Lapalma, Litpol Malow, LT, LEITZ, Magis, Marbetstyle, Maul, Meblar, Meble Laski, Meblocross, Memoboards, ML, Multiform, Maridex, Mebel4u, Meble BEST, MebleBiK, Meblomax, Metalkas, ML Meble, Multiko, Marbet Style, Martigo, Mebelpartner, MebloCross, Meblopol, Miloo, Modo, Myin, New Idea Mebel, Nobo, Nowy Styl, NŚ, Paged, pinea, Polaszek, Profil Style, ProWellness, Pedrali, Polmarco, ProfiM, Pyka, Phoenix, PM, Procity, Prospero, REGOline, RODARCO, Restol, Rexel, Sanyo, Sentry Safe, SPARMEBLE, Stema, Svenbox, Sekwoja, Signal, Stanmar, Stilista, Szynaka, Smeda, Steens, TMA Dekorja, Tronus, Umbra, UNICON, Unique, Vitincom, Vorel, Vox, Industrie, Wajnert, Warta, Wiking i Zack.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jak dobrać meble biurowe do zróżnicowanych pod względem wzrostu, wieku i budowy ciała, pracowników?

    Jeśli w naszej kadrze pracowniczej mamy zarówno ludzi młodych, jak i starszych, wysokich i niskich, wówczas najlepiej będzie wybrać meble mające wystarczająco szeroki zakres regulacji. Dzięki niemu to sami pracownicy będą mieli możliwość dostosowania wysokości np. krzeseł biurowych do swojej sylwetki. Nie można dopuszczać do sytuacji, w której zmuszalibyśmy pracowników do spędzania całego dnia pracy w niewygodnych, mało dopasowanych do ich gabarytów i indywidualnych preferencji, meblach.

  • Gdzie kupować meble biurowe?

    Zakupu mebli biurowych najbardziej korzystnie pod względem finansowym, jest dokonać bezpośrednio od producenta. Wielu producentów nie tylko daje bardzo dobrą cenę na swoje wyroby dla przedsiębiorców, ale jednocześnie jest w stanie dopasować ich stylistykę, kolorystykę, a nawet wielkość, do konkretnych wymogów. Dzięki temu nawet małe biuro można zaaranżować z wyobraźnią, z wykorzystaniem ładnych mebli. Jeśli zależy nam na czasie i chcemy zapłacić za meble biurowe możliwie jak najmniej, kupmy biurka, krzesła i regały w supermarkecie – do samodzielnego złożenia. Niestety, weźmy przy tym pod uwagę to, że na ogół będą one miały niską jakość wykończenia. Może się więc prędko okazać, że znów staniemy przed koniecznością zakupu nowych mebli biurowych donaszaj firmy.

Podsumowanie

Meble biurowe powinny być przede wszystkim funkcjonalne, a dopiero później ładne, choć oczywiście jedno nie wyklucza bynajmniej drugiego. Nie powinniśmy kupować zbyt tanich mebli biurowych, ponieważ nie mają one na pewno wysokiej jakości i szybko będziemy musieli je wymieniać na nowe. O wiele bardziej opłacalne wydaje się zakupienie od razu dobrych, ładnych i ergonomicznych mebli biurowe, które jednak na ogół nie są za tanie.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-27 01:47:20, 120