Jak wybrać maszyny introligatorskie?

W zakresie prowadzenia wydawnictwa, czy szerokorozumianej działalności poligraficznej, konieczne jest wykorzystywanie różnego rodzaju, specjalistycznych maszyn i urządzeń. Mowa tu ogólnie rzecz ujmując o maszynach introligatorskich, umożliwiających nie tylko wydruk książki, broszury, czy innej publikacji, ale również jej przygotowanie do rozpowszechniania w księgarniach i sklepach. Jakie maszyny introligatorskie istnieją na rynku i na jakie ich parametry należy zwracać uwagę przy zakupie? Postaramy się w miarę wszechstronnie rozwiać wątpliwości w tym zakresie i przyczynić się do łatwego, a zarazem trafnego wyboru tychże urządzeń przez klientów.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje maszyn introligatorskich

maszyny introligatorskie - jak wybrać?

Przed przystąpieniem do omawiania poszczególnych parametrów konkretnych maszyn introligatorskich, warto powiedzieć, jakie urządzenia można zaliczyć do tej grupy maszyn. Maszyny introligatorskie generalnie można podzielić na 5 oddzielnych grup:

  • Maszyny służące do obróbki wydrukowanych arkuszy – w grupie tej wymienia się m.in. utrząsarki, krajarki jednonożowe, liczarki, maszyny do złamywania, prasy służące do składek, maszyny do przyklejania wyklejek, przyklejeń i wklejek, maszyny do uszlachetniania druków (perforówki i bigówki, wykrawarki, maszyny do wytłaczania, wiertarki, malinówki i gumówki),
  • Maszyny i urządzenia, które wykorzystywane są przy okazji przygotowywania i kompletowania całych układów – wymienia się tu maszyny do zbierania składek, kompletowania wkładów, maszyny do szycia drutem bądź specjalnymi nićmi, maszyny do wklejania wkładów, prasy książkowe, maszyny do oklejania grzbietów książek, krajarki trójnożne, zaokrąglarki grzbietów wkładu, czy też maszyny do barwienia grzbietów,
  • Maszyny i urządzenia do przygotowywania i wykonywania okładek publikacji – w tym maszyny do przygotowania materiałów wykorzystywanych na okładki, maszyny dociskowe do drukowania grzbietów, maszyny do wykonania okładek, specjalne prasy do tłoczenia, maszyny do okładek z tworzyw sztucznych oraz urządzenia do uszlachetniania okładek,
  • Maszyny i urządzenia służące do łącznia wkładu z okładką – tj. maszyny do nanoszenia kleju na wkład przy ustawianiu ręcznym, maszyny do wklejania wkładów broszurowych, prasy do prasowania książek, jak i maszyny do wklejania wkładów okładki twarde, oraz maszyny do obwolutowania okładek,
  • Automatycznie linie introligatorskie – nowoczesne maszyny wykorzystywane do składania książek, występują w nich linie potokowe krojenia materiałów, linie potokowe opraw broszurowych, linie potokowe opraw twardych, jak również linie potokowe opraw zeszytowych.
  • Skoro znamy już ogólny podział maszyn introligatorskich, wiemy, jak wiele urządzeń wchodzi w zakres tego pojęcia. Przytoczenie wszelkich cech maszyn introligatorskich mogłoby posłużyć za temat na obszerną publikację poradnikową, dlatego też w niniejszym artykule skupimy się wyłącznie na zaprezentowaniu kilku, wybranych urządzeń introligatorskich, które najczęściej są wykorzystywane w praktyce.

    Wspominana bigówka, nazywana również przygniatarką, jest maszyną introligatorską, która przeznaczona jest przede wszystkim do bigowania. Otóż, bigowanie jest to inaczej przegniatanie, wygniatanie lub rylowanie, wykonywane na okładkach miękkich lub wyrobach galanterii introligatorskiej. Najważniejszym wyposażeniem bigówki jest czterokanałowa wkładka przygniatająca, która jest najczęściej zlokalizowana w górnej, ruchomej stalowej belce, która połączona jest z korbowodami. Biorąc pod uwagę grubość wytworów papieru, można ustawić bigówkę w położeniu roboczym jednego z czterech kanałów wkładki. „Big” to w terminologii introligatorskiej przegniecenie, które powstaje po dociśnięciu wytworu papieru do dolnego noża. Nowoczesne przygniatarki są sterowane elektrycznie, przy użyciu specjalnego pedała. Mogą być obsługiwane przez jednego pracownika, w pozycji siedzącej. Kupując bigówkę powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak: szerokość bigu, jego grubość, akceptowane przez maszynę gramatury papieru, wymiary i wagę samego urządzenia. Trójnóż to kolejna maszyna wykorzystywana przy okazji składu druku. Umożliwia ona okrawanie bloków książkowych, z jednej, dwóch lub nawet trzech stron w czasie jednego cyklu pracy tejże maszyny. Trójnóż może być maszyną ręczną, półautomatyczną lub całkowicie automatyczną. Wybierając trójnóż najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić jego konstrukcji korpusu. Powinien on być stabilny i mocny, a dodatkowo, maszyna powinna charakteryzować się idealną precyzją cięcia. Im mniejsza tolerancja błędu w tym przypadku, tym lepiej. Trójnóż może być sterowany ręcznie lub za pośrednictwem systemu komputerowego. Powinien umożliwiać mocne i stabilne ułożenie materiału przed cięciem, warto więc, aby był wyposażony w hydrauliczny docisk. Kolejnym parametrem, który powinien znaleźć się w centrum naszego zainteresowania przy zakupie tej maszyny, jest system smarowania, układ nadmuchu powietrza oraz tryb przestawiania formatu noży. Dobrze by było, aby maszyna ta była wyposażona w automatyczną stację usuwania ścinek.

    Gilotyna introligatorska jest urządzeniem służącym do cięcia. Działa na zasadzie noża, który porusza się od góry w ramie lub na specjalnym zawiasie. Gilotyna stosowana jest do przycinania pliku arkuszy papieru. Gilotyna na ogół jest urządzeniem ręcznym i ma stosunkowo dużą moc. Przy zakupie gilotyny powinniśmy zwrócić uwagę na jej długość i grubość cięcia, minimalne resztki, maksymalną odległość siodła od noża, system bezpieczeństwa, składający się z odpowiednich blokad, regulację głębokości cięcia, typ noża, docisk papieru, konstrukcję i stojak, na którym jest mocowana.

    Podobnym urządzeniem do gilotyny jest krajarka, mająca jeden lub wiele noży. Służy ona do cięcia, krajania i przekrywania ułożonych wielowarstwowo, zadrukowanych bądź nie, arkuszy papieru i bloków książek. Krajarka powinna być stabilna, łatwa w obsłudze i solidna, zaś jej noże powinny być maksymalnie ostre. Ważne jest, aby krajarka była również bezpieczna w zastosowaniu.

    Popularni producenci maszyn introligatorskich i ich produkty

    Wśród najbardziej znanych producentów maszyn introligatorskich wymienia się: Scorpio, Budimpeks, Angro, Angraf, PERFECTA, KLINGELNBERG, Introma, KOLBUS, KIEVPOLIGRAFMASZ itp.

    Podsumowanie

    Kupując maszyny introligatorskie powinniśmy być świadomi tego, jakie konkretnie urządzenia są nam potrzebne. Dopiero identyfikując swoje potrzeby w tym zakresie można zacząć wybierać konkretne modele tychże maszyn.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-11-27 01:30:52, 120