Obowiązek posiadania kasy fiskalnej jest dosyć powszechny, dlatego nasz poradnik na pewno zainteresuje szerokie grono odbiorców. Do wyboru tego urządzenia należy podchodzić z pewną znajomością zagadnienia, ważnych parametrów kas i ich rodzajów. Nie jest to prosta tematyka. Generalnie, kasę fiskalną należy dobierać do konkretnego rodzaju działalności gospodarczej.
Podstawowym kryterium doboru kasy fiskalnej jest rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, dla której zakup urządzenia jest koniecznością. Urządzenia fiskalne można zasadniczo podzielić na:
Bardzo ważny jest wybór mechanizmu drukującego, jaki będzie funkcjonował w naszej kasie. Do wyboru mamy mechanizmy drukujące igłowo i termicznie. Mechanizmy igłowe są głośne i zdecydowanie wolniejsze od termicznych. Na dodatek, do ich funkcjonowania konieczne są taśmy barwiące. Niemniej jednak, z reguły w eksploatacji kasy te są tańsze od innych. Z kolei, zaletą drukarek termicznych jest cicha i szybka praca, ale wadą jest to, że konieczny do nich papier termiczny jest na ogół dwa razy droższy od papieru offsetowego stosowanego w drukarkach igłowych dwutraktowych. Warto podkreślić, że zadrukowane rolki papieru termicznego należy przechowywać w odpowiednich warunkach, ponieważ w innym przypadku mogą wyblaknąć i nie będą możliwe do odczytania. Rolki kopiowane z kasy fiskalnej powinny być przechowywane przez 5 lat, bowiem w takiej perspektywie czasu Urząd Skarbowy może przeprowadzić kontrolę.
W każdym przypadku sprzedaż za pośrednictwem kasy fiskalnej odbywa się na podstawie kodów, zaprogramowanych wcześniej w kasie przez samego użytkownika lub serwis. W obiegu znajdują się dwa sposoby programowania kodów w kasach fiskalnych. Mowa tu o kodach ogólnych i kodach szczegółowych. Kody ogólne wyznaczają daną grupę towarów pod konkretną nazwą, do której przypisana jest odpowiednia stawka podatku VAT. Z kolei, kody szczegółowe określają precyzyjnie nazwę każdego towaru, cenę sprzedaży i stawkę VAT, a czasem również kod kreskowy i cenę zakupu. Sprzedaż za pomocą kodów szczegółowych polega tylko na podaniu kasie numeru kodu odpowiadającego danemu produktowi. Najczęściej kod podaje się poprzez czytnik kodu kreskowego, dzięki czemu sprawność obsługi klienta zostaje wydatnie zwiększona. Ilość kodów w kasach fiskalnych nie jest istotna, ponieważ w nowoczesnych kasach wynosi ona od kilkuset do kilku tysięcy. W zwyczajnych sklepach spożywczych kasa fiskalna powinna mieć możliwość zaprogramowania co najmniej 4000 kodów.
Kasy fiskalne są produkowane przez takie firmy jak: Datecs, ELCOM, Elzab, Elemis, Emar, Farex, FASY, Farimex, Gigametr, Incotex, Innova, Mercury, NOVITUS, POSNET, Sharp, Streamsoft, Telestar i TORELL.
Z kolei, drukarki fiskalne znajdziemy w asortymencie następujących producentów: ARGOX, Bixolon, Brother, Dataprocess, Dymo, Elemis, Emar, Elzab, Epson, Farimex, FASY, Innova, Novitus, POSNET, Printronix, SATO, Telestar, Toshiba, TORELL, Zakłady Urządzeń Komputerowych oraz Zebra.
Powinniśmy zainteresować się zakupem kasy fiskalnej przynajmniej na miesiąc przed terminem fiskalizacji, czyli rozpoczęcia ewidencji sprzedaży produktów i usług na kasie. Dzięki temu będziemy mieli wystarczająco dużo czasu na zapoznanie się z funkcjami kasy i oswojenie się z jej zasadami eksploatacji, jeszcze w trybie niefiskalnym. W tym czasie kasa fiskalna nie zapisuje obrotów do pamięci fiskalnej, także użytkownik może na niej spokojnie ćwiczyć. Popełnienie jakiegokolwiek błędu nie pociąga w takim przypadku odpowiedzialności skarbowej.
Dla sklepów o małym natężeniu sprzedaży, np. do 50 klientów dziennie poleca się zakup kasy fiskalnej z mechanizmem igłowym. Będą tu dobre drukarki igłowe na dwuwarstwowy papier oryginał i kopia. Dla większej liczby klientów na dzień lepsze będą kasy fiskalne z drukarką termiczną.
W takim przypadku naturalnie kasa musi być mała, lekka, poręczna i przenośna, odporna na szkodliwe warunki atmosferyczne. Musi posiadać zabezpieczenie rolek papieru przed przemieszczaniem się i dosyć wydajny akumulator. Dobrze by było, aby umieszczona była w wygodnej, usztywnionej torbie, wyłożonej pianką. W takich kasach najczęściej sprzedaż odbywa się według kodów ogólnych.
Taki sklep z reguły ma nie więcej niż 200 klientów dziennie. Najczęściej w kasach fiskalnych w tym przypadku są stosowane kody ogólne, a kasa jest podłączona do komputera i czytnika kodów kreskowych. Zdecydowanie ułatwia to obsługę klienta, która staje się szybsza. Bardzo ważną kwestią w sklepie spożywczym jest posiadanie kasy rezerwowej, na wypadek awarii. Zalecana jest tu kasa fiskalna z mechanizmem drukującym igłowym dwutraktowym lub termicznym.
Wybór kasy fiskalnej dla swojej działalności powinien być gruntownie przemyślany. Trzeba wybrać nie tylko sam rodzaj kasy, ale również na przykład mechanizm drukujący. Wpływa to na przyszłe koszty eksploatacji kasy. Stosując porady z naszego poradnika nie powinniście mieć większych problemów z doborem kasy fiskalnej dla swojej firmy.