Każdy pracownik biurowy, informatyk, księgowa, doradca podatkowy, czy nawet kierownik i dyrektor, spędzają za swoimi biurkami bardzo wiele godzin. Codziennie siedzą przed monitorem komputera lub ślęczą nad bilansami i rachunkami przez bite osiem godzin. Nietrudno jest się nabawić przez to skrzywień kręgosłupa, czy innych chorób z tym związanych. Warto więc będąc właścicielem firmy zapewnić sobie i wszystkim swoim pracownikom wygodne fotele biurowe. Dzięki nim pracować będzie się bardziej komfortowo, a co za tym idzie – również o wiele bardziej wydajnie, a przecież to na tym zależy najbardziej wszystkim dyrektorom firm. Przedstawiamy poradnik mówiący o tym, w jaki sposób wybrać idealny fotel do biura i jakie powinien on mieć cechy?
Osoby pracujące przy biurkach, czy to przed ekranem monitora, czy to siedząc nad dokumentami, powinni zadbać w wysokiej mierze o zdrowie własnego kręgosłupa, jak również o własne samopoczucie. Dobór solidnych mebli biurowych, w tym oczywiście rzeczonych foteli, powinien być dokonany z należytą starannością. Krzesło czy fotel, na którym przez minimum 6-8 godzin dziennie siedzi pracownik, wywiera na niego ogromny wpływ, szczególnie na jakość wykonywanej przez niego pracy. Jeśli krzesło będzie na tyle komfortowe, że pracownik będzie tryskał dobrym humorem, wówczas jego praca stanie się bardziej efektywna. Wzrośnie zatem jego wydajność, a korzyści z takiego stanu rzeczy odniesie cała firma. Niewygodne krzesło, które bynajmniej nie zapewnia nam komfortu, staje się przyczyną nie tylko zaistnienia, ale też narastania złego samopoczucia, ograniczając w sposób automatyczny ludzką produktywność. Pracownik zaczyna wykonywać swoje zadania niedbale, bez przywiązywania wagi do drobnych szczegółów, które w konsekwencji mogą pogrążyć cały projekt, nad którym właśnie pracuje cała firma. Każdy z nas lepiej będzie pracował, jeśli zapewni mu się komfort. Pierwszym krokiem ku temu jest zakup odpowiedniego fotela do biura. Wygodny fotel pozwala na szybkie podejmowanie decyzji, które okazują się jak najbardziej trafne.
Wielu pracodawców doskonale rozumie, jakie korzyści dla nich i ich firmy, niesie komfort zapewniony pracownikom, dlatego przykłada do niego coraz więcej wagi. Wiele zostało już powiedziane na temat prawidłowego krzesła do biura, jednakże musimy wiedzieć, na jakie szczegóły jego budowy powinniśmy spojrzeć podczas dokonywania zakupu.
Podstawową kwestią jest oczywiście jak najbardziej wygodne oparcie fotela i siedzisko, które najlepiej by miało stosowną dla danego pracownika twardość. Z kolei, samo oparcie też powinno mieć regulację, ale powinno przy tym starannie stabilizować sylwetkę użytkownika. W zasadzie każdy pracownik biurowy ma już niekontrolowany odruch pochylania się do przodu, a jeśli oparcie fotela jest dodatkowo stanowczo za bardzo wychylone do tyłu, to taka pozycja krzesła tylko zachęca do garbienia się i nieprawidłowej postawy przy biurku. Zdecydowanie najlepsze będą takie oparcia foteli biurowych, które mają regulację nie tylko wychylenia, ale również samej wysokości. Regulacja ta pozwala w sposób łatwy i szybki na dopasowanie oparcia dokładnie do danej osoby lub charakteru wykonywanej aktualnie pracy.
Przy zakupie fotela do biura sprawdźmy, czy posiada on regulację wysokości siedziska. Trzeba bowiem pamiętać, że każde biurko, czy praca wymaga nieco innego podejścia, a co za tym idzie – także innej pozycji ciała. Bywa, że pracownik wymaga siedzenia na wyższym poziomie, a przy niskim, nieregulowanym krześle jest to po prostu niemożliwe. Fotel nie powinien być również za wysoki, ponieważ wówczas będą męczyły się nogi. Warto zainteresować się zakupem krzesła do biura ze specjalnym podnóżkiem, stanowiącym stabilne oparcie na nogi.
Podczas zakupu krzesła biurowego lub fotela, dobrze jest w miarę możliwości dokładnie przetestować na własnej skórze interesujące nas modele. Nie wystarczy rzut oka na tapicerkę fotela, czy na jego kształt. Walory estetyczne krzesła nie powinny być w żadnym przypadku przedkładane nad jego funkcjonalność. Jeśli chcemy być pewni, że dokonaliśmy dobrego wyboru krzesła do biura, musimy usiąść na co najmniej kilku modelach i określić, na jakim siedzi nam się najwygodniej. Taki test szybko wskaże fotele biurowe, które powinniśmy kupić, bowiem spełniają wymagania swoich użytkowników. Przed ostatecznym zakupem krzesła do biura sprawdźmy, czy zachowa ono swoje właściwości przez długi okres czasu. Warto powiedzieć, że każdy sprzedawca oferujący meble biurowe, powinien umożliwić nam przetestowanie dostępnych w sklepie czy innym punkcie handlowym, modeli krzeseł biurowych. Jeśli nie ma możliwości upewnienia się, czy wybrany przez nas model na pewno jest wygodny, lepiej go nie kupować, aby nie być później rozczarowanym. Trzeba oceniać wybrane modele krzeseł na spokojnie, bez zbytniego entuzjazmu. Jeśli krzesło podoba nam się na pierwszy rzut oka, możemy przypisywać mu w późniejszym czasie cechy funkcjonalne, które niekoniecznie musi posiadać. Najlepiej jest zupełnie na spokojnie podejmować takie decyzje i nie kierować się przy tym wyłącznie wyglądem fotela biurowego.
Kupując fotel do biura nie powinniśmy brać pod uwagę wyłącznie jego ceny, ponieważ niekoniecznie musi ona iść w parze z zapewnieniem najwyższego komfortu i ergonomii użytkowania tego mebla. Paradoksalnie, drogie krzesło biurowe czasem okaże się mniej wygodne od plastikowego, rozkładanego krzesła stojącego w ogrodzie.
Dobre krzesło, spełniające wymogi ergonomii, powinno posiadać wszelkie mechanizmy, umożliwiające sprawną i szybką regulację parametrów w szerokim zakresie. Mowa tu o regulacji:
Wszystkie te mechanizmy regulacyjne pozwalają na dostosowanie fotela do indywidualnych wymogów użytkownika, tworząc pozycję najwygodniejszą i najmniej obciążającą dla całego organizmu. Dobre krzesło wpływa na poprawienie wydajności pracownika, ułatwia koncentrację na wytyczonych zadaniach, a ponadto minimalizuje negatywne skutki kilkugodzinnego siedzenia przy biurku każdego dnia.
W obrębie najlepszych producentów krzeseł i foteli biurowych należy na pewno wspomnieć takich producentów jak: AEK, Aeris, Ajram, Bejot, Blac RedWhite, BN Office Solution, Bodhi Line, Calamus, Calviano, Dal Segno, DomArtStyl, Drew System, Dziedzic, Dąb Gdynia, DT, Flatiron, Fellowes, Focus, Grospol, Halmar, Houseandmore, Human Touch, ID point, Ingaro, JL CONNECT, Kare Design, Kokuyo, Kartell, Kulik System, LT, Magis, Marbetstyle, Marbet Style, Mebelpartner, Meblopol, Myin, New Idea Mebel, Nowy Styl, Oltre, NŚ, Pinea, ProWellness, Pedrali, ProfiM, Pyka, REGOline, Sanyo, Stema, Signal, Stilista, Tronus, UNICON, Unique, Vox, Industrie.
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, bowiem dobry fotel może kosztować zarówno 80 zł, jak i 1000 zł.
Złe, nieodpowiednio dobrane krzesło biurowe może być przyczyną wystąpienia wielu schorzeń, wywołujących ból. Mowa tu o bólach kręgosłupa, szyi i barków, a także o spuchniętych łydkach czy też wszelkich schorzeniach kręgosłupa. Niewygodny fotel biurowy prowadzi do powstania poważnych wad postawy, czy też chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, jak niebezpieczne dla naszego zdrowia jest siedzenie przy komputerze czy biurku w niewygodnej pozycji.
Jest to pewna dziedzina nauki, łącząca w sobie wiedzę z różnych innych nauk, dlatego mówi się o niej, że jest interdyscyplinarna. Zajmuje się ona dopasowaniem otoczenia do możliwości psychofizycznych człowieka. Oznacza to, że dąży ona do stworzenia takiego środowiska życia i pracy, które będą najbardziej przyjazne dla zdrowia i które mogą eliminować ryzyko powstania jakichkolwiek chorób zawodowych. Co ciekawe, jednym z najważniejszych elementów otoczenia w przypadku pracy biurowej jest krzesło lub właśnie fotel, na którym pracownik spędza cały swój dzień pracy.
Dla osób, które nigdy nie pracowały w biurze, taka praca wydaje się być łatwa, miła i przyjemna. Niestety, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Jest ona męcząca i uciążliwa, zwłaszcza wtedy, gdy zmuszeni jesteśmy siedzieć przy biurku na niezbyt wygodnym krześle. Po kilku miesiącach przesiadywania na niewygodnym fotelu biurowym, nasz kręgosłup może po prostu odmówić posłuszeństwa. Lepiej więc podejść do kupowania fotelu do biura z wielką uwagą i wybrać taki mebel, który najbardziej będzie nam odpowiadał i zapewni maksymalny poziom komfortu. Jeśli kupujemy fotele do wyposażenia całego biura, czyli będą one przeznaczone dla różnych osób, wtedy lepiej wybrać modele dające możliwość regulacji w szerokim zakresie. Każdy z pracowników będzie mógł samodzielnie dopasować wysokość fotela, czy kąt oparcia do własnych wymagań.