Drukarki etykiet służą oczywiście do drukowania etykiet przy wykorzystaniu metody termicznej lub termotransferowej. Są wykorzystywane najczęściej do druku etykiet samoprzylepnych, łatwych w użyciu. Mogą mieć dowolny kształt, zaś kolor uzależniony jest od typu drukarki. Jeśli jest to drukarka termiczna, etykiety zawsze będą czarnego koloru. W przypadku drukarki termotransferowej, możemy wybrać kolor druku, ale konieczne staje się przy tym zastosowanie odpowiedniej taśmy barwiącej. Warto podkreślić, że w mechanizmie działania drukarek etykiet nie są wykorzystywane pojemniki z tuszem, ani tonery. Niemniej jednak, wybierając drukarkę termiczną trzeba wziąć pod uwagę, przy wyliczaniu kosztów jej eksploatacji, cenę specjalnego papieru. Natomiast, drukarki termotransferowe wykorzystują zwyczajny papier i taśmę barwiącą i zwykle są tańsze w eksploatacji.
Jeśli zdecydujemy się na drukarki termiczne do etykiet, to będziemy wykorzystywać do nich etykiety termiczne, z kolei do druku termotransferowego będziemy stosować etykiety zwykłe i kalki termotransferowe. Etykiety termiczne wykonuje się ze specjalnego papieru, który jest niestety wrażliwy na temperaturę, a etykiety termotransferowe zrobione są ze zwykłego papieru naklejkowego, przez co są trwalsze. Warto powiedzieć, że papier termiczny jest droższy od zwykłego i to o kilka lub nawet kilkanaście procent.
Dokonując wyboru drukarki etykiet powinniśmy wiedzieć przede wszystkim, jakich rozmiarów etykiety chcemy drukować. Drukarki różnią się między sobą pod względem tej cechy. Mogą występować w nich głowice drukujące o różnej szerokości, od 54 do 104 mm.
Kupując drukarkę do etykiet powinniśmy zwrócić uwagę na jej wydajność. Im więcej etykiet jesteśmy w stanie wydrukować przy użyciu danej drukarki, tym oczywiście lepiej. Przyjrzymy się przy tym wytrzymałości drukarek. Na przykład, głowice termiczne, które są stosowane w drukarkach etykiet są bardzo trwałe i posłużą nam przez długi czas, jeśli tylko będziemy do nich używać dobrych materiałów i nie stosować drukarki w dużym zapyleniu i wilgoci.
Jeśli zależy nam na wysokiej trwałości wydruku, powinniśmy wybrać drukarki termotransferowe do etykiet. Ich wydruk jest nie tylko trwalszy, ale i lepszy jakościowo. Druk termiczny jest nieodporny na wysoką temperaturę, wilgoć, udary mechaniczne oraz upływ czasu. Druk termotransferowy jest wolny od takich wad, ale należy powiedzieć, że jest on około dwukrotnie droższy. Pod względem graficznym oba wydruki są dosyć podobne, ale przy wykonywaniu testów wytrzymałości widać różnice. Już po kilku lub kilkunastu miesiącach etykiety termiczne płowieją lub czarnieją. Dlatego też termiczne drukarki etykiet nadają się do zastosowań o krótkim czasie eksploatacji, na przykład na etykiety na artykuły spożywcze. Etykiety wydrukowane na drukarkach termotransferowych są wyglądem zbliżone do wydruku z drukarki laserowej, a czasem nawet są lepsze i bardziej wyraźne. Z tego względu mogą być wykorzystywane na różnych materiałach. Wadą druku termotransferowego jest jego wysoki koszt i konieczność stosowania dodatkowej taśmy barwiącej. Najczęściej do drukowania etykiet stosuje się względnie tanie taśmy termotransferowe w kolorze czarnym. Istnieje kilka rodzajów taśm termotransferowych:
Drukarki do etykiet mają przypisane do siebie różne parametry, których nie należy bynajmniej bagatelizować przy ich zakupie. Do parametrów tych zalicza się: szerokość druku oraz rozdzielczość drukarki. Szerokość druku oznacza to, jakiej szerokości etykiety mogą być wydrukowane przy wykorzystaniu danego typu drukarki. Oczywiście, szerokość druku określa maksymalną granicę szerokości etykiety, dlatego też śmiało za jej pośrednictwem mogą być drukowane węższe etykiety. Oznacza to, że drukarka posiadająca szerokość wydruku na poziomie 84 mm może zadrukować dowolnie wybrane etykiety, które maksymalnie będą miały dokładnie 84 mm szerokości. Tutaj wybór należy już do danego użytkownika. Musi on określić pożądaną, najwyższą szerokość etykiet, jakie docelowo zamierza drukować dla swoich produktów.
Z kolei, drugi z parametrów – rozdzielczość drukarki, określany jest w postaci np. 200 dPi czy też 300 dPi. Ta cecha drukarki do etykiet oznacza, ile punktów na jeden cal potrafi wydrukować urządzenie. Generalnie, najczęściej spotykaną, typową rozdzielczością druku jest parametr 200 dPi. Oznacza on, że najmniejszy piksel, czyli fragment wydruku, będzie miał rozmiar 0,127 mm. Z kolei, przy rozdzielczości drukarki 300 dPi wartość ta wyniesie natomiast zaledwie 0,0846 mm. Każdorazowo rozdzielczość drukarki określana jest przy użyciu ilości punktów, jakie możliwe są do wydrukowania na szerokości jednego cala, czyli 2,54 cm. Jeśli przeliczymy ten parametr na polskie miary długości otrzymamy:
Do najbardziej znanych i jednocześnie renomowanych producentów drukarek etykiet zaliczyć należy następujące firmy: 3M, Apli, AVERY, Argo, ARGOX, Bixolon, Brother, Canon, CompArt, Casio, Citizen, DatamaxO`Neil, DRESCHER EUROLABEL, Dymo, Elba, ESSELTE, EMERSON, Epson, Evolis, GODEX, HP, Intermec, Mefa, Metapace, Newell, Nippon Primex, Primera, SATO, Seiko Instruments, Star Micronics, Termedia, Toshiba, TropleBond oraz Zebra.
Jeśli interesują nas małe etykiety, o szerokości 54 mm, powinniśmy wybrać drukarkę etykiet z wąską głowicą drukującą. Analogicznie, dla większych etykiet musimy wybrać urządzenie z automatycznie szerszą głowicą.
W przypadku, gdy etykiety umieszczane na produktach nie są narażone na działanie mechaniczne, chemiczne czy niekorzystne warunki temperaturowe, wówczas możemy zastosować spokojnie etykiety termiczne, które najczęściej wykorzystywane są w handlu detalicznym. Jeśli jednak zależy nam na wysokiej trwałości etykiet, powinniśmy wybrać wydruk termotransferowy, gdzie w etykietę wgrzewany jest barwnik z folii termotransferowej.
Jak najbardziej, jednakże zasada ta nie działa w obie strony. Mianowicie drukarka termiczna nie umożliwi nam wydruku termotransferowego.
Drukarki etykiet miewają najczęściej port szeregowy RD232 i Centronics. Jeśli drugi z portów będzie zajęty przez drukarkę faktur, a port szeregowy przez drukarkę fiskalną, nie będziemy mieli możliwości podłączenia komputera. Najlepiej kupować drukarki fiskalne wyposażone w port USB.
Kupując drukarkę etykiet należy się przede wszystkim zastanowić, czy kupimy drukarkę termiczną czy termotransferową. Są to dwie dostępne obecnie drukarki etykiet, mające zarówno swe wady, jak i zalety. Drukarka termiczna jest na pewno tańsza w eksploatacji, bowiem nie wymaga wykorzystywania taśmy barwiącej. Drukuje jednak tylko na czarno, a jakość wydruku może pozostawiać wiele do życzenia. Taki druk nie jest też zbyt trwały, dlatego też wystawiony na działanie słońca, wysokiej temperatury, wilgoci, czy też substancji chemicznych, może zblednąć lub sczernieć i stać się nie do odczytania. Z kolei, drukarki termotransferowe są na pewno lepsze pod względem trwałości i wytrzymałości wydruku, ale z kolei ich eksploatacja jest dwa razy droższa, niż w przypadku wcześniejszego typu drukarki etykiet. Wybór należy już tylko do użytkownika, który w przyszłości będzie wykorzystywał drukarkę etykiet.