Jak wybrać czytnik kodów kreskowych?

Kody kreskowe są dziś powszechnie stosowane. Znajdują się na produktach spożywczych, na metkach odzieży i butów, na chlebie i na warzywach – słowem, na wszelkich produktach, które są sprzedawane w małych sklepach, marketach, czy w wielko powierzchniowych hipermarketach. W kodzie kreskowym zapisana jest nie tylko nazwa produktu, jego producent i cena, ale i inne informacje, na przykład kraj pochodzenia produktu czy jego pojemność lub waga. W każdym sklepie bezwzględnie konieczny jest dobry czytnik kodów kreskowych, który rozszyfruje zapisane w nich informacje. Trzeba powiedzieć, że jak najszybsze i w miarę bezbłędne odczytywanie kodów kreskowych, a więc identyfikowanie tym samym przedmiotów, odciąża magazynierów czy osoby wykładające towar na półki sklepowe. Takie zadanie idealnie spełni dobry czytnik kodów kreskowych. Jak wybrać takie urządzenie do sklepu? Odpowiedź w poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje czytników kodów kreskowych

czytniki kodów kreskowych - jak wybrać

Czytnik kodów kreskowych to nowe urządzenie, które nie może pochwalić się za bogatą historią. Przede wszystkim, zadaniem czytnika kodów kreskowych jest odczytywanie, zdekodowanie i przesłanie do komputera danych, które zapisane są w każdym kodzie kreskowym.

Urządzenia te dzielą się na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę ich mobilność. Wyróżniamy więc:

  • Czytniki kodów kreskowych w postaci skanerów stacjonarnych – podłączone są one za pośrednictwem kabla do komputera, najczęściej są spotykane na kasach w marketach,
  • Czytniki kodów kreskowych w postaci skanerów bezprzewodowych – współpracują one bezpośrednio z komputerem, z wykorzystaniem technologii bezprzewodowego przesyłu danych, na przykład drogą radiową,
  • Czytniki kodów kreskowych w postaci skanerów przenośnych – są one często nazywane kolektorami danych i najczęściej znajdują zastosowanie w magazynach, gdzie zbierają dane z kodów kreskowych na towarach.
  • Nowoczesne czytniki kodów kreskowych pozwalają na odczytywanie dwóch rodzajów kodów, mianowicie:

  • Kodów jednowymiarowych – oznaczanych jako 1D, odczytują je czytniki laserowe lub wykorzystujące diody,
  • Kodów dwuwymiarowych – oznaczanych jako 2D, są to skanery wizyjne, nazywane imagerami.
  • Decydując się na zakup czytnika kodów kreskowych trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów. Pierwszym z nich jest miejsce wykorzystywania urządzenia. Istotne jest, czy będzie ono pracowało w biurze, magazynie, w sklepie czy może na wielkiej hali produkcyjnej. O ile w sklepie doskonale sprawdzi się skaner stacjonarny, o tyle nie będzie miał on racji bytu w magazynie. Kolejną cechą, na jaką musimy zwrócić uwagę przy wybieraniu czytnika kodów kreskowych, jest sposób jego obsługi. Tu do wyboru mamy urządzenia ręczne, stacjonarne i przenośne. Jak już zostało powiedziane powyżej, skanery odczytujące kody mogą być dostosowane albo do dekodowania kodów kreskowych jednowymiarowych albo dwuwymiarowych. Następną, ważną cechą w czytnikach kodów kreskowych jest zasięg, oznaczający, w jakiej odległości urządzenie czyta kod kreskowy? Generalnie, im ta odległość będzie wyższa tym lepiej, zwłaszcza wtedy, gdy czytnik wykorzystujemy w magazynie. Jeśli zależy nam na tym, aby czytnik kodów kreskowych działał jak najbardziej sprawnie, przyjrzyjmy się parametrowi określanemu jako „szybkość skanowania”. Im parametr ten będzie niższy tym lepiej dla nas. Kolejną cechą jest zdolność odczytu kodów uszkodzonych, które nie są wyraźne. Mogą to być też kody zatarte i wyblakłe. Czuły czytnik kodów kreskowych poradzi sobie z nawet bardzo opornym kodem. Ostatnim parametrem, który powinien nas zainteresować przy wyborze czytnika kodów kreskowych, jest możliwość robienia zdjęć i skanowania dokumentów.

    Ważna jest gwarancja i jej długość, jaką daje producent czytnika kodów kreskowych klientowi. Im jest ona dłuższa, tym lepiej.

    Popularni producenci czytników kodów kreskowych i ich produkty

    Na rynku istnieje wielu producentów czytników kodów kreskowych, dlatego też mamy bardzo szeroki wybór tego rodzaju urządzeń. Wśród firm produkujących takie urządzenia trzeba wymienić następujące marki: Argox, Birch, CipherLab, Datalogic, Elzab, HHP, HONEYWELL, Intermec, Koncept, Manhattan, Motorola, Metapace, Metrologic, Opticon, Socket Mobile, Unitech oraz Zebex.

    Godne polecenia są czytniki kodów kreskowych firmy Motorola, Datalogic, Cipherlab i Metrologic. Są to urządzenia wytrzymałe, niezawodne dobrej jakości, dlatego ich zakup gwarantuje nasze zadowolenie. Tanim, solidnym, a co najważniejsze – uniwersalnym czytnikiem, mającym wiele zastosowań jest czytnik laserowy Motoroli model Symbol LS 2208. Kolejnymi czytnikami, które śmiało można polecić, są również wyprodukowane przez Motorolę czytniki laserowe Symbol DS9808 i Symbol DS6707. Oba są czytnikami ręcznymi wizyjnymi, typu imager, czytającymi kody zarówno jedno jak i dwuwymiarowe. Pierwszy z podanych modeli ma dodatkowo podstawkę, jest bardzo szybki i wysoce dokładny. Wyposażono go w dezaktywator EAS.

    Dobrym czytnikiem jest bezprzewodowe urządzenie Cipherlab 1166, którego zaletą jest brak ograniczenia kablem. Również czytnik kodów kreskowych Metrologic MS9535 Voyager Bluetooth jest bezprzewodowy, a do przesyłu danych wykorzystuje nowoczesną technologię Bluetooth.

    Jeśli obiektem naszego zainteresowania są kolektory danych, to polecane są modele Cipherlab CPT 8001 i 8300. Umożliwiają one swobodne przemieszczanie się i czytanie kodów kreskowych na dosyć rozległym terenie.

    Najbardziej rozbudowanym, dostępnym w chwili obecnej w sklepach czytnikiem kodów kreskowych jest Datalogic Skorpio. Jest to urządzenie podobne do kolektora danych.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Do jakich celów potrzebujemy czytnika kodów kreskowych?

      Jeśli czytnik kodów kreskowych jest potrzebny do skanowania produktów w sklepie przy kasie fiskalnej, najlepiej wybrać czytnik stacjonarny, zaś dla magazynierów przyjmujących towar na magazyn, bardziej przydatny będzie bezprzewodowy czytnik ręczny lub przenośny.

    • W jakich warunkach będzie wykorzystywany czytnik kodów kreskowych?

      Warunki użytkowania czytnika kodów kreskowych są bardzo istotne przy jego wyborze. Jeśli zamierzamy go wykorzystywać na wielkiej hali produkcyjnej, będziemy musieli zakupić czytnik przenośny, ale już w sklepie czy w biurze całkowicie wystarczy nam czytnik stacjonarny.

    • Jakie kody zamierzamy odczytywać czytnikiem?

      Musimy przy zakupie czytnika kodów kreskowych wiedzieć, czy będziemy nim odczytywać kody jednowymiarowe czy dwuwymiarowe, czy może oba. Najlepsze będą tu czytniki uniwersalne, odczytujące każdy kod kreskowy. Dobrze jest wybrać czytnik o dużej czułości, który poradzi sobie z odczytaniem zatartych czy niewyraźnych kodów.

    Podsumowanie

    Kupno czytnika kodów kreskowych nie jest prostą sprawą, ale jeśli określimy wszelkie wymagania, jakie mamy w stosunku do tego urządzenia, o wiele łatwiej będzie nam go kupić. Kupujmy wyłącznie dobrej jakości urządzenia, renomowanych producentów, którzy dają gwarancje na swoje czytniki kodów kreskowych.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2025-01-03 00:18:47, 120