Długopis, czy pióro, które wybieramy, powinny nam dobrze leżeć w dłoni, być estetyczne, wytrzymałe i co najważniejsze – niezawodne w każdej sytuacji. Trudno powiedzieć, czy lepszym przyrządem do pisania jest pióro czy długopis. I jeden, i drugi przyrząd ma swoich zwolenników i przeciwników. Pióro żelowe stawia na pewno o wiele mniejszy opór podczas pisania, niż każdy inny długopis, wyposażony we wkład olejowy. Piórem żelowym będzie nam się lepiej pisało po papierze kredowym, czy każdej innej, w miarę gładkiej powierzchni. Długopis z wkładem olejowym natomiast będzie o wiele lepiej pisał na papierach typu szorstkiego. W ostatnim czasie największą popularnością w gronie przyrządów do pisania cieszą się cienkopisy z fibrową końcówką, która zapewnia dużą lekkość pisania. Niemniej jednak, mają one na pewno dużo miększe zakończenie niż w innych przyrządach piśmienniczych, dlatego łatwo mogą ulec deformacji podczas zbyt silnego naciskania na kartkę lub innego rodzaju podłoże. Cienkopisów nie poleca się do wypełniania druków samokopiujących, ponieważ na ogół kopia będzie w ogóle nieczytelna.
Wybierając długopis powinniśmy wiedzieć, czy ma on mieć skuwkę, czy też włączanie długopisu ma następować po naciśnięciu przycisku. Drugą kwestią jest wybór długopisu, którego tusz można zetrzeć specjalną gumką. Ważne jest czy jesteśmy osobą prawo czy leworęczną, bowiem przy niektórych piórach jest to niebagatelna różnica. Istnieją przyrządy do pisania adresowane tylko i wyłącznie do osób leworęcznych. Ostatnią sprawą jest ekologia, jeśli leży nam na sercu ochrona środowiska, wybierajmy długopisy i inne materiały piśmienne wykonane z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Długopis powinien być wygodny w użytkowaniu, nie powinien być ani za duży, ani za mały. Wybierając pióro należy kierować się następującymi kryteriami:
Wygląd pióra jest już kwestią drugorzędną i zależy od indywidualnego gustu każdego użytkownika. Ogólnie rzecz ujmując estetyka nie powinna być decydującym parametrem, wedle którego wybieramy pióro. O wiele ważniejszy jest komfort pisania. Popularnością wśród użytkowników cieszą się ciężkie i grube pióra, które zapewniają użytkownikom poczucie pewności i dużą stabilność podczas pisania.
Punktem naszego zainteresowania przy wyborze pióra, powinna być jego stalówka. Modele piór mogą posiadać różnej grubości stalówki. Stalówka z oznaczeniem F jest cienka, a z oznaczeniem M – ma średnią grubość. Niektóre firmy proponują stalówki w aż 10 kategoriach grubości i łatwo je przez to będzie dostosować do naszych indywidualnych wymagać w tym zakresie. Warto przy tym powiedzieć, że najczęściej rodzaje grubości proponowanych stalówek różnych firm, zdecydowanie różnią się od siebie. Powodem takiej sytuacji jest inna precyzja wykonania i materiał, jakiego użyto do wykonania pióra. Te dwie cechy z kolei przekładają się na nacisk na stalówkę i różną grubość pisania. Generalnie, istnieje pogląd, który mówi o tym, że najlepsze stalówki posiadają boczny szlif. Nadaje on zmienną grubość kreski podczas pisania przy użyciu różnych kierunków. Minusem takiego rozwiązania w stalówkach piór jest to, że boczny szlif końcówki irydowej musi posiadać ścisły kontakt z powierzchnią pisania, ponieważ inne ustawienie stalówki wywoła tracenie ciągłości linii podczas pisania.
Przy kupowaniu pióra musimy zdecydować się, czy będziemy je napełniać z kałamarza, czy też zastosujemy naboje. Co prawda, napełnianie z kałamarza może być dosyć kłopotliwe, ale tradycjonaliści wolą właśnie takie rozwiązanie. Najczęściej firmy produkujące pióra oferują i naboje do swoich piór i możliwość ich napełniania z kałamarza. Niektóre firmy mogą mieć zaś tylko firmowe naboje do piór. Dla osób lubiących podróżować, znacznie lepsze będą naboje do pióra.
Dziś na rynku istnieją nowoczesne, wysoce estetyczne pióra, takie jak na przykład produkowane przez firmę Watermann. Są to pióra nowoczesne, zaprojektowane przez najlepszych stylistów.
Naszą uwagę przy zakupie pióra powinna na koniec przyciągnąć gwarancja, jaką daje na nie producent. Zdarza się, że pióra mają dożywotnią gwarancję i są to pióra wieczne.
Przybory do pisania są obecnie produkowane przez bardzo szeroką grupę producentów, w gronie których można wspomnieć o takich markach jak: 2x3, 3M, Acme, Andre Philippe, Argo, ActiveJET, Apollo, Aurora, Alchemy Gothic, Arco, Ballograf, BEIFA, BIC Italy, BP Ford World Rally Team, Balmain, Berol, Biella, Bruynzeel, Bantex, BIC, Carans`ache, Cartier, CONTE, Corex, Carioca, Centropen, Conway Stewart, Cross, Carmani, Cool, Diplomat, DONAU, Dykerm, Dixons, Donga, Duke, EAGLE, Exacta, Edding, Esselte, Faber Castell, Ferraghini, FranklinCovey, Fellowes, GRAND, Green Concept, Granit, Guriatti, Handy, Herlitz, Hanipol, Herb, Inoxcrom, Impression, IRWIN, InkLaserMedia, ITD., Kamet, KohiNoor, KCF, KIN, Kum, Laban, Lamy, Leniar, Lyra, Laco, Lantu, Leviatan, Laguiole, LEITZ, Lipart, M&G, Marksman, Mayflower Glass, Mercur, MID, MOB, MUNGYO, Maped, MarkTwain, MC, Milan, MONAMI, Marlen, Media-Tech, Micro Duo, Millenium, Nino Cerruti, Nobo, Newell Rubbermaid, Noris, Omega, Opus, Orient Express, Panta Plast, Parker, Pelikan, Pentel, Pilot, Paper Mater, Patio, Penac, Pentra, Philippi, Inoxcrom, Pratel, Promotion Tops, Pritt, Puccini, Profice, Pyramid Poster, Ratiolast, Ritterpen, Royal Design, Rubinato, Rexel, Rotring, Rystor, S.T. Dupont, Sharpie, Snowman, Stabilo, Starpak, Strima, Sanford, Sheaffer, Sovrani, Staedtler, Schneider, SILLY, SPOKO, Stanger, Stipula, Ted Lapidus, TIANHAO, Titanum, Top Gear, TOPICO, Tenfon, Tipex, Toma, Top Tools, Trodat, Tetis, Tippex, Topex, Troika, Uni, Universal, Uni Ball, Vakoss, Valenti, Visconti, Voyager,Waldmann, Waterman, Zenith, Zone, i Zippo.
Jeśli chcesz pisać po powierzchniach gładkich, na przykład po papierze kredowym, zaopatrz się najlepiej w pióro żelowe. Z kolei, do szorstkich papierów, takich jak brystol, znacznie lepiej sprawdzi się zwyczajny długopis z wkładem olejowym.
Trudno odpowiedzieć w sposób jednoznaczny na to pytanie. Zdecydowana większość osób sięga przy pisaniu po długopis, ponieważ jest on łatwiejszy w obsłudze. Niemniej jednak, długopisy należy traktować jako przyrządy do jednorazowego użycia, chyba że będziemy w nich wymieniać wkłady. Pióra zaś są na pewno bardziej eleganckie, dystyngowane, ale kłopotliwe w „obsłudze”, zwłaszcza jeśli są nabijane z kałamarza. Jeśli wybierzemy pióro na naboje, nie powinniśmy mieć takich problemów.
Tak. O ile przy doborze długopisów prawo czy leworęczność nie jest problemem, o tyle przy wyborze pióra jest to bardzo ważny parametr. Na rynku istnieje niestety niewiele piór przeznaczonych wyłącznie dla osób leworęcznych, ponieważ zdecydowana większość producentów produkuje standardowe pióra, adresowane do osób praworęcznych.
Z reguły nie zastanawiamy się nad tym, czym zapisujemy listę zakupów, czy notatki na zajęciach, niemniej jednak w momencie zakupu powinniśmy wybrać taki przyrząd do pisania, który w najszerszym zakresie będzie nam odpowiadał. Powinien być on nade wszystko funkcjonalny, ale nie tylko. Dla wielu osób najważniejszą kwestią przy doborze długopisu, a już na pewno pióra – są względy estetyczne. Na rynku sprzedawane są już prawdziwie designerskie przyrządy do pisania, za które niestety musimy sporo zapłacić. Niemniej jednak są one oryginalne i na ogół wykonane z bardzo trwałych materiałów. Jeśli przez długi czas chcemy cieszyć się długopisem lub piórem, wybierzmy model wykonany z metalu. Będzie on na pewno wysoce odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Przy piórach trzeba sprawdzić, jakie jest prawdopodobieństwo wylania tuszu w najmniej przewidywalnym momencie. Im lepsze jakościowo pióro, przy którym producent zwrócił uwagę na każdy, nawet najmniejszy szczegół, tym lepiej dla użytkownika. Takie pióro raczej nie będzie powodowało kleksów. Najlepsze są oczywiście wieczne pióra, które mogą służyć kilku pokoleniom i to na dodatek w kompletnie niezmienionym stanie.