Fascynacja pająkami, czy wężami doprowadziła do rozwoju terrarystyki domowej. W domowych terrariach najczęściej trzyma się okazy, które nie należą do jadowitych czy agresywnych, jakby wskazywał na to ich widok. Aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa, zarówno domownikom, jak i swojemu pupilowi, trzeba stworzyć dla niego odpowiednie miejsce do życia. Na rynku dostępne są wszelakie akcesoria do budowania terrariów i one same. W zastosowaniu są obecnie najbardziej odporne materiały, trwalsze mieszanki silikonu do wzmocnień oraz różne formy zamków i kłódek. Istnieje nawet profesja osób specjalizujących się w projektowaniu indywidualnego terrarium, dobranego do potrzeb zwierzęcia i jego właściciela. Można dokonać przy tym wirtualnej symulacji w programach komputerowych, która wskaże, jak będzie wyglądało budowane przez architekta terrarium i czy będzie ono dobrze komponować się z danym wnętrzem.
Można samodzielnie zbudować terrarium, aczkolwiek odzwierciedlenie naturalnego środowiska życia pająków, czy węży, nie należy do najłatwiejszych. Amatorscy budowniczy powinni mieć na uwadze nie tylko zdolności pająków do ucieczki z terrarium, ale również techniczne aspekty między innymi: odporność surowców na wilgoć, odpowiednie oświetlenie, dobór neutralnych roślin oraz właściwe podłoże. Przed przystąpieniem do budowania terrarium należy przygotować własny projekt, uwzględniając zasady bezpieczeństwa i komfort naszego pupila.
Większość zwierząt hodowanych w terrarium, ma zamiłowanie do wspinaczki i nadrzewnego trybu życia. Z uwagi na to, terrarium powinno posiadać typ wertykalny, czyli jego wysokość musi być większa niż długość i głębokość. Przy czym, optymalne wymiary zbiornika dla pary na przykład gekonów wynoszą 80/50/100 cm (długość/głębokość/wysokość). W takich warunkach zwierzęta będą czuły się jak najbardziej komfortowo.
Obowiązkowym elementem każdego terrarium jest ścianka wykonana z korka, wyklejona kamieniami, bądź ścianka zrobiona ze styropianu, pokryta zabarwianą zaprawą klejową. Trzeba powiedzieć, że wybór sposobu wykonania ścianki jest uzależniony wyłącznie od inwencji twórczej właściciela zwierzęcia. W trakcie jej wykonywania warto pomyśleć o wtopieniu w nią kabla grzewczego. Jaszczurki lubią wygrzewać się na ciepłych powierzchniach. Przy budowie ścianki trzeba dodatkowo zwrócić uwagę na to, czy nie ma w niej otworów i wąskich szczelin, do których jaszczurka nie mogłaby się dostać, a w których żywy pokarm miałby możliwość schronienia się. Takie otwory powinny być wypełnione.
Jako wystrój terrarium stosowane są wszelkiego rodzaju gałązki i konary, korzenie itp., po których zwierzęta mogą się wspinać. Imitują one równocześnie ich naturalne środowisko życia. Dodatkowo, w terrarium powinny znaleźć się jakieś kryjówki, pełniące funkcję schronienia dla pupila. Podłożem terrarium może być włókno kokosowe, które dobrze trzyma wilgoć oraz nie jest niebezpieczne dla zwierzęcia w przypadku połknięcia.
Warto podkreślić, że zwierzęta terraryjne pochodzą z przeróżnych środowisk i są przystosowane do zróżnicowanych warunków klimatycznych, dlatego też inne będzie terrarium przygotowane na ich potrzeby. Typy terrariów są bardzo różne począwszy od wilgotnego, suchego terrarium aż po paludaria, otwarte terraria.
Aby założyć proste terrarium, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie, do którego zalicza się przede wszystkim szklane lub plastikowe pomieszczenie, które przystosowane jest do hodowania zarówno gadów, jak i płazów, owadów i myszy. Następnie, potrzebne jest tło terrarium, które może być na przykład wykonane z czarnego, naturalnego polistyrenu. Materiał ten zapewnia dobrą izolację i łatwo dostosować go można pod dowolny w zasadzie wymiar naszego terrarium. Ważne jest odpowiednie oświetlenie terrarium, dlatego też należy uwzględnić je przy hodowli terraryjnych zwierząt i roślin. Warto dodać przy tym, że poziom aktywności i związane z tym procesy życiowe zwierząt, nawet tych typowo nocnych, uzależnione są od natężenia światła oraz proporcji między długością nocy i dnia. Niemniej istotne jest ogrzewanie naszego terrarium. Wyposażając je jednak w urządzenia grzejne należy szczegółowo zaplanować, w jaki sposób będzie ono funkcjonować. Dobrze by było, aby oprócz stref ogrzewanych silnie i umiarkowanie, były w nim również miejsca nie ogrzewane, do których zwierzęta będą się mogły przenieść w razie potrzeby.
Podłoże terrarium musi być dobrane do potrzeb samego zwierzęcia. Należy pamiętać, że zwierzęta nadrzewne, które w zasadzie nie schodzą na ziemię, mają zupełnie inne wymagania odnośnie podłoża, niż chociażby zwierzęta naziemne, które zwykły kopać nory w podłożu.
W terrarium można zastosować różnorodne poidełka i baseny, ale najlepiej wybierać ku temu pojemniki łatwe do czyszczenia i codziennego napełniania świeżą wodą. Ich wielkość i głębokość powinny być dopasowane do naszego podopiecznego. Zwierzętom, które najchętniej piją bieżącą wodę, należy zainstalować ciek wodny. Jednym z takich cieków wodnych może być efektowny wodospad.
W terrarium na ogół należy kontrolować warunki termiczne. W tym celu będzie nam potrzebny odpowiedni termometr. Przyda się także hydrometr, który zmierzy wilgotność powietrza w terrarium. Jeśli kupimy termometr i hydrometr elektroniczny, będziemy mieli możliwość sprawdzenia najniższej i najwyższej temperatury lub wilgotności w ciągu dnia. W przypadku, gdy poziom wilgotności w terrarium jest zbyt niski, można w nim zainstalować ultradźwiękowy generator pary, który zwiększa poziom wilgotności powietrza do 100%. Taki generator może stymulować niskie chmury i mgłę w terrariach tropikalnych, generować poranną rosę w terrariach pustynnych, czy też tworzyć zimną mgłę. Przydatnym elementem wyposażenia terrarium jest druciana osłona na emiter ciepła, chroniąca przed oparzeniem zwierzę.
Wyróżnić można dwa podstawowe typy terrariów, a mianowicie terraria biotopowi i sterylne. Terrarium biotopowi ma za zadanie symulować jak najbardziej wiernie środowisko naturalne, w którym żyje zwierzę. Mianem terrarium biotopowego z reguły określa się terrarium, charakteryzujące się środowiskiem życia zwierzęcia, z odpowiednim mikroklimatem i abiotycznymi elementami jego siedliska. W obrębie terrariów biotopowych wyróżnić można kilka typów: terrarium lasu tropikalnego, lasu umiarkowanego, stepu i pustyni. Z kolei, terrarium sterylne stosowane jest na ogół w przypadku hodowania dużych węży należących do rodziny dusicieli, czego najlepszym przykładem jest pyton. Terraria tego rodzaju charakteryzują się minimalistycznym wystrojem, który jednak zapewnia możliwie jak najwyższy poziom higieny i warunków mikroklimatycznych, tj. temperaturę i wilgotność, wężowi. Wyposażenie terrarium sterylnego stanowią podstawowe urządzenia techniczne, czyli kable grzewcze, żarówki, czy też pojemniki na wodę. Podłożem jest tu zwykle materiał zapewniający łatwość wymiany i maksimum sterylności, czyli na przykład ręczniki papierowe.
Tak naprawdę, niezwykle trudno jest wskazać przodujących w branży producentów terrariów i wyposażenia do nich. Jest to rynek niszowy, na którym działa mało firm. Wszystkie specjalizują się w produkowaniu różnych części do terrarium. Można je również wykonać samodzielnie.
Ceramiczny emiter ciepła jest wykorzystywany w roli ogrzewania do terrarium. Jest to nader innowacyjny projekt, mający 99% wydajności cieplnej. Ceramiczny emiter ciepła podwyższa temperaturę otoczenia w terrarium. Ciepło podczerwone penetruje tkankę skórną i kostną gadów, przyczynia się do lepszego zdrowia i szybszego gojenia ran, rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi. Jest to całodobowe źródło ciepła dla tropikalnych i pustynnych gadów.
Zależne jest to od samej wielkości węża. W sklepach dostępne są terraria o przeróżnej wielkości. Dla małych węży, osiągających długość do 150 cm, wystarczające będzie terrarium o wymiarach: długość 80 cm x szerokość 40 cm x wysokość 30 cm. Oczywiście, dla dużych węży, takich jak pyton tygrysio, którego samica osiąga nawet 5 metrów długości, terrarium powinno być większe. Powinno ono mieć minimum 3 metry długości. Generalnie, istnieje zasada, że hodując węże, długość terrarium powinna stanowić minimum ½ długości samego węża.
Zależne jest to od rodzaju terrarium. W terrariach lasu tropikalnego panuje wilgotność rzędu 60-90%, zaś w terrariach lasu umiarkowanego- 60-70%. Z kolei, mniejszą wilgotnością charakteryzują się terraria stepowe i pustynne, gdzie wynosi ona 40-60%.
Założenie terrarium w warunkach domowych powinno być decyzją przemyślaną. Podczas jego tworzenia należy skompletować bardzo wiele elementów, aby zapewnić pupilowi komfort i bezpieczeństwo.