Rodzaje środków gryzoniobójczych

W dziedzinie rolnictwa i nie tylko, wykorzystywane są różnorodne typy środków gryzoniobójczych, dzięki czemu można zabezpieczyć się przed szkodliwym ich działaniem. Oprócz zapewnienia szczelności obiektów przed gryzoniami oraz dbałości o higienę, bardzo często muszą być wykorzystywane także specjalne preparaty chemiczne. Niezwykle trudne jest zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są zwierzęta gospodarskie, przed gryzoniami, takimi jak myszy czy szczury. Zwalczanie gryzoni przeprowadza się na szereg różnych sposobów, aczkolwiek bardzo często używane są odpowiednie środki gryzoniobójcze, wśród których wyróżnia się szereg różnych typów i rodzajów. Postaramy się je zaprezentować w toku niniejszego artykułu.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje środków gryzoniobójczych

rodzaje środków gryzoniobójczych

Wykorzystywanie w praktyce środków gryzoniobójczych nazywane jest deratyzacją. Wśród stosowanych metod zwalczania gryzoni wyróżnić należy:

  • Deratyzację mechaniczną, polegającą na wykorzystaniu przeróżnych pułapek mechanicznych, tj. gilotynek, potrzasków, łapek itp.,
  • Deratyzację biologiczną, która ma na celu ochronę pożytecznych gatunków ptaków i ssaków, ograniczających w sposób naturalny liczbę gryzoni w przyrodzie,
  • Deratyzację chemiczną, w której w zastosowaniu są chemiczne preparaty gryzoniobójcze, mające różny skład i występujących pod przeróżnymi postaciami.
  • Warto podkreślić, że zdecydowanie najbardziej skuteczna w przypadku masowych inwazji gryzoni jest deratyzacja chemiczna. W wielu przypadkach jest ona wręcz konieczna do zastosowania. Aby akcja zwalczania gryzoni była efektywna, trzeba posiadać obszerną wiedzę, dotyczącą składu, postaci, możliwości, sposobów zastosowania oraz mechanizmów działania chemicznych środków deratyzacji. Środki te wykazują bardzo wysoką toksyczność i z tego względu powinny być stosowane wyłącznie przez osoby przeszkolone i upoważnione ku temu.

    Najczęściej w domach prywatnych czy w blokach mieszkalnych przy walce z gryzoniami, stosowane są trutki na myszy i szczury oraz łapki. Jednakże, ich rozstawianie czy rozsypanie w przypadkowych miejscach wcale nie zagwarantuje skutecznej deratyzacji. Co więcej, może to tylko zaszkodzić.

    Przed wyborem konkretnych środków gryzoniobójczych, należy przeprowadzić tak zwaną lustrację, czyli rozpoznać, z jakim gatunkiem gryzonia mamy do czynienia. Dodatkowo, przed wszczynaniem jakichkolwiek działań trzeba wiedzieć, jaka jest przypuszczalna wielkość populacji, w jakim miejscu znajdują się gniazda gryzoni, wędrówek, źródła wody i pokarmu, a nawet jakimi drogami najprawdopodobniej szczury i myszy przedostają się do konkretnego obiektu.

    Stosując chemiczne preparaty gryzoniobójcze powinno się tworzyć w gospodarstwie tzw. strefy ochronne, gdzie umieszcza się karmniki deratyzacyjne, czyli tzw. stacje trutek. Pierwsza z takich stref powinna być umiejscowiona wzdłuż ogrodzenia, zaś następna wokół budynku. Warto powiedzieć, że zastosowanie w praktyce karmników umożliwia ochronę preparatów przed wpływem warunków atmosferycznych, dzięki czemu zwiększeniu ulega ich trwałość, zapobiega to również rozwleczeniu trutki w niepożądane miejsca oraz umożliwia monitorowanie obecności szkodników. Nie każdy wie, że gryzonie chętniej spożywają trutkę wchodząc do karmnika. Z kolei, we wnętrzach budynków, zwłaszcza mieszkalnych, w zastosowaniu znajdują się najczęściej pułapki mechaniczne, co zapobiega przypadkowemu spożyciu trutki przez ptaki lub zwierzęta hodowlane.

    Bardzo ważne przy likwidacji gryzoni są działania profilaktyczne, polegające na uszczelnianiu budynku. Ściany, drzwi i okna powinny mieć odpowiednią szczelność, zaś wszystkie wloty zasłonięte muszą być siatką o małych oczkach. Tylko w takim przypadku deratyzacja chemiczna będzie skuteczna. Dodatkowo, należy zabezpieczyć wszelkie przecieki wodne i usuwać kałuże z terenu deratyzacji, aby minimalizować dostęp do wody gryzoniom.

    W obrębie gospodarstwa należy regularnie usuwać wszystkie resztki pasz, ziarna słomy, stanowiące pożywienie dla myszy i szczurów.

    Wśród środków chemicznych gryzoniobójczych wyróżnia się między innymi:

  • Ostre trucizny, czyli szybkodziałające preparaty, które stosowane są najczęściej w jednej dawce. Należy do nich fosforek cynku. Mogą one być stosowane wyłącznie w miejscach, w których nie ma możliwości przypadkowego zatrucia zwierząt domowych i ludzi oraz gdy niezbędne jest bardzo szybkie ograniczenie liczebności dużych populacji gryzoni.
  • Antykoagulanty, zaburzają one krzepnięcie krwi i uszkadzają naczynia krwionośne. Antykoagulanty dzielą się na: jednodawkowe – czyli antykoagulanty II generacji, mające opóźniony efekt działania, ale są one trujące już po jednorazowym spożyciu; wielodawkowe – czyli antykoagulanty I generacji, które musza być pobrane przez gryzonia kilkukrotnie, aby zadziałały. Efekt toksyczny pojawia się dopiero po kilku dniach kumulacji trucizny w organizmie gryzonia.
  • Wszystkie środki gryzoniobójcze typu chemicznego, które przeznaczone są do deratyzacji, produkowane są jako koncentraty do sporządzania docelowych trutek, albo preparaty do opylania lub oprysku, a także jako gotowe trutki, mogące występować w przeróżnych formach:

  • Granulatów - ich twardość pobudza gryzonie do gryzienia. Zaleca się ich dozowanie bezpośrednio do nor.
  • Proszków – gryzonie zanieczyszczone proszkiem zlizują go podczas wykonywania toalety. Przeznaczone są one do opylania nor i ścieżek przebiegu gryzoni oraz do sporządzania trutek w połączeniu z przynętą, w roli której może występować mleko w proszku lub płatki.
  • Ziaren zbóż i płatków - mają one bardzo duże powodzenie, szczególnie wśród Gryzonii myszowatych. Przeznaczone są do aplikacji do i wokół nor. Nie można ich stosować w miejscach wybitnie wilgotnych, bowiem w ulegają one wówczas bardzo szybko pleśnieniu.
  • Woskowych kostek, bloczków i pierścieni – przeznaczone są one do mocowania w karmnikach, a ze względy na swoją wysoką zawartość parafiny bądź wosku, są mało atrakcyjne dla gryzoni. Aczkolwiek, ich podstawową zaletą jest natomiast wysoka trwałość w niekorzystnych warunkach atmosferycznych oraz możliwość stwierdzenia ilości pobranej przez gryzonie trutki. Dodatkowo tego typu formy użytkowe pozwalają na identyfikację gatunku gryzonia po śladach zębów.
  • Pasty w saszetkach – jest ona trakcyjna dla gryzoni, a z uwagi na dużą zawartość tłuszczu wykazuje wysoką odporność na wilgoć, ale niestety, trutka jest także atrakcyjna dla innych gatunków zwierząt. Należy ją koniecznie stosować w specjalnych karmnikach.
  • Kremów, pianek i żeli – wykorzystywane są one w okolicy otworów i wąskich przejść uczęszczanych przez gryzonie.
  • Popularni producenci środków gryzoniobójczych i ich produkty

    Producentami środków gryzoniobójczych są wyspecjalizowane firmy w branży chemicznej. Można tu wymienić takie firmy jak: Bros, Fregata, Best Pest, Perycut, Vigonez itd.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Czym są rodentycydy?

      Są to po prostu chemiczne środki do zwalczania gryzoni, które stosuje się w deratyzacji chemicznej. Wykazują się one bardzo dużą skutecznością w walce z inwazją gryzoni w rolnictwie i nie tylko. Są one substancjami charakteryzującymi się wysoką toksycznością, dlatego też ich wykorzystanie w praktyce możliwe jest jedynie przez osoby ku temu upoważnione i przeszkolone.

    • Czy można samodzielnie przeprowadzić deratyzację?

      W zasadzie tak, ale w przypadku dużych gospodarstw rolnych i hodowli nie ma to sensu. Lepiej jest skorzystać z usług specjalnie przeszkolonych w tym kierunku ekip. Jednakże, jeśli już zdecydujemy się na samodzielną walkę z gryzoniami, powinniśmy zapoznać się z kilkoma zasadami, jakich należy koniecznie przestrzegać podczas wykonywania tego typu zabiegów. Jeśli będziemy się ich ściśle trzymać, deratyzacja zostanie przeprowadzona poprawnie i nikomu nie zaszkodzi. Nie można dopuścić do tego, aby postronne osoby czy zwierzęta ucierpiały na nieumiejętnym zastosowaniu środków gryzoniobójczych.

    • Z czego wytwarzane są środki gryzoniobójcze?

      Są one produkowane przy wykorzystaniu różnorodnych substancji chemicznych, a także substancji wabiących (atraktantów), związków mumifikujących (zapobiegają rozkładowi gnilnemu zdechłych gryzoni), oraz substancji zniechęcających inne gatunki zwierząt lub ludzi przed przypadkowym spożyciem rodentycydu, na przykład bitrex o gorzkim smaku, który w żaden sposób nie przeszkadza gryzoniom.

    Podsumowanie

    Środki gryzoniobójcze przydają się nie tylko w gospodarstwach rolnych i hodowlach, ale równie w wielu innych przypadkach, także w domach prywatnych. W blokach mieszkalnych czy też w domkach jednorodzinnych gryzonie dokuczają szczególnie jesienią, kiedy to migrują one do pomieszczeń przed zimą. Kupując środki gryzoniobójcze powinniśmy wybrać ich określony rodzaj. Jeśli mamy w domu psa lub kota, nie powinniśmy wykorzystywać środków gryzoniobójczych o charakterze chemicznym, ponieważ może je spożyć równie dobrze nasz pupil. Lepiej więc wykorzystać w takich przypadkach pułapki mechaniczne. One również wbrew pozorom są nader skuteczne, a na dodatek są bezpieczne dla zwierząt i ludzi, ich cena też jest zachęcająca.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2025-01-15 06:49:34, 120