Zapach wydobywający się z kadzidełek pochodzi z dwóch odrębnych źródeł, bowiem pachnie nie tylko kompozycja olejków, które zostały wykorzystane do nasączenia trociczki, ale również wydobywa się z nich naturalny zapach aromatycznych żywic. Pachną one same w sobie, a równocześnie formują one strukturę i kształt każdego kadzidełka. Należy zaznaczyć, że na ogół kadzidełka dają bardzo mocny zapach, ale można go nieco ograniczyć paląc je tylko częściowo i msząc na specjalnej podstawce, po uzyskaniu określonej, odpowiadającej nam, intensywności zapachu. Niedopalone kadzidełko zawsze można na powrót rozpalić i zużyć do końca. Warto podkreślić, że część kadzidełek nieco inaczej pachnie przed i po zapaleniu, a to z uwagi na to, że wysoka temperatura podczas żarzenia się kadzidełka, powoduje nieuniknione zmiany zapachu części olejków, jakie użyte zostały w czasie produkcji. Bambusowy patyczek kadzidełka, który jest elementem większości odmian kadzideł, daje specyficzny, dodatkowy, orientalny zapach w tle. Dlatego zmianie ulega pierwotny zapach trociczki, jaką wącha się przed zapaleniem jej.
Nie powinno kupować się najtańszych, najczęściej pochodzący z Chin kadzidełek, ponieważ pachną one słabo, albo w ogóle. Trzeba wiedzieć, że przygotowanie dobrego bukietu zapachowego, który wykorzystywany jest w produkcji kadzidełek, wymaga wiedzy takiej samej, jak przy produkcji perfum. Każda kompozycja zapachowa ma trzy główne nuty zapachowe, najszybciej ulatnia się nuta głowy, pachnąca delikatnie, w której używane są lekkie zapachy owocowe i część kwiatowych. Druga jest nuta środkowa, nazywana niekiedy nutą serca. Pozostaje ona odczuwalna przez dłuższy czas i zwykle składa się z zapachów kwiatowych, korzennych i ziołowych. Trzecią, najdłużej utrzymującą się nutą, jest nuta podstawowa, składająca się z żywicznych i drzewnych zapachów orientalnych. Wszystkie trzy nuty muszą być idealnie ze sobą skomponowane, aby efekt był jak najlepszy. Tanie i szybkie kompozycje, przygotowane niestarannie, mają mierny efekt końcowy.
Należy przede wszystkim dokonać rozróżnienia pomiędzy olejkami zapachowymi i olejkami eterycznymi. Olejki eteryczne są całkowicie naturalnymi wyciągami z roślin lub pochodzących z nich owoców i nasion. Uzyskiwane są one z wykorzystaniem metod destylacji, wyciskania lub chemicznej ekstraktacji. Mają jedną, dominującą nutę zapachową, której aromat jest wyrazisty, ale też dosyć surowy. W przemyśle kosmetycznym wykorzystywane jest maksymalnie 40 olejków eterycznych, stanowiących bazę w dziedzinie aromaterapii i produkcji perfum. Z kolei, olejki zapachowe są kompozycjami naturalnych olejków połączonych z syntetycznie uzyskanymi nutami zapachowymi. Nie można więc powiedzieć, że są one naturalnego pochodzenia, ale dzięki temu dają nieograniczone w praktyce możliwości w kreacji całkiem nowych zapachów. Olejki zapachowe podobnie jak perfumy, mają złożone nuty zapachowe, a uzyskanie finalnego zapachu jest efektem łączenia nawet do kilkudziesięciu składników.
Olejki zapachowe najczęściej są stosowane po to, aby nadać oryginalny zapach danym pomieszczeniom.
Kadzidełka i olejki zapachowe mają określone aromaty. Każdy zapach ma swoją energię, dlatego też warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych zapachów, aby móc je wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem. Dzięki temu można wzmocnić ich działanie na nasz organizm. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z kadzidełkami czy olejkami zapachowymi, wszystkie mogą wydzielać podobny zapach.
W ezoteryce wierzy się, że zapachy można przyporządkować do konkretnych dni tygodnia, bowiem dokładnie wtedy aromaty nabierają najwyższej mocy. Rozkład zapachów na kolejne dni prezentuje się w sposób następujący:
Poniedziałek - mirt, wierzba, piołun, kapryfolium, fiołek afrykański.
Wtorek - paczula i żywica draceny.
Środa - lawenda, jaśmin, groszek pachnący.
Czwartek - piżmo, cynamon, szałwia, gałka muszkatołowa.
Piątek - róża, wanilia, szafran, truskawka, drzewo sandałowe.
Sobota - mirra, czarny mak.
Niedziela - cytryna, boswellia.
Każdy z zapachów ma określone działanie, które postaramy się zaprezentować w kolejnych punktach. Założyliśmy porządek alfabetyczny prezentowanych aromatów:
Akacja – wpływa na pobudzenie sił psychicznych. Połączenie aromatu akacji z drewnem sandałowym dodatkowo wzmacnia nasze siły umysłowe.
Aloes – przyciąga dobrą passę, powodzenie, miłość, duchowe wibracje i siły.
Amber – ma moc oczyszczenia pomieszczeń ze wszelkich złych fluidów, wypędza nieprzyjazne duchy i fałszywych przyjaciół.
Anyż – jest idealny do medytacji.
Anyżek gwiaździsty – działa pobudzająco, wzmacnia siły psychiczne.
Bazylia – używana do ochrony przed złymi duchami. Ma moc przyciągania miłości, wierności, szczęścia, bogactwa i sympatii.
Benzoes – przyciąga miłość i pomyślność, ma działanie oczyszczające.
Bez – wprowadza harmonię w życie domowników, potęgując jednocześnie ich siły psychiczne.
Boswellia – wykorzystywana do medytacji, pozwala na wywołanie metapsychicznych wizji. Poza tym przyciąga szczęście. Niegdyś była ona palona w celu składania hołdu pogańskim bóstwom, odpędzania negatywnych zjawisk, oczyszczania magicznych miejsc, ochrony przed złem.
Bylica – ma właściwości uzdrawiania, przepędza negatywną energię i złe moce.
Cedr – pobudza zmysły i wzmacnia siły psychiczne, jednocześnie oczyszcza, przyciąga miłość, daje spokojny sen, jak również leczy różnorodne dolegliwości, w tym katar.
Cedrat – wzmacnia siły psychiczne. Jest on stosowany przez uzdrowicieli.
Cynamon – ma właściwości ochronne, przyciąga bogactwo, pobudza i wzmacnia siły psychiczne. Jest to środek wspomagający leczenie.
Dracena – pozwala usunąć negatywną energię i przepędzić złe moce. Przyciąga ona miłość i odnawia męską potencję. Wierzono, że żywica draceny palona jest przez czarownice w celu ochrony podczas rzucania zaklęć i przywoływania bóstw. Dodana do innych kadzideł potęguje ich siłę.
Drewno sandałowe – pozwala na zaklinanie dobrych duchów i wypędzanie złych. Daje ochronę, leczy, sprzyja świadomości duchowej. W połączeniu z zapachem lawendy stanowi kadzidło przyzywające duchy, co wykorzystywane jest np. podczas seansów spirytystycznych.
Drewno goździkowca – przyciąga szczęście i bogactwo.
Dymnica – wypędza złe duchy.
Fiołek afrykański – pobudza duchowość i daje ochronę.
Gałka muszkatołowa – wpływa na człowieka pobudzająco i wzmacnia jego siły psychiczne, przyciąga powodzenie.
Goździk korzenny – pozwala na rozwianie negatywnych sił, oczyszcza magiczną przestrzeń, co ciekawe – podobnież powstrzymuje plotki.
Jałowiec – pobudza i potęguje siły psychiczne.
Jaśmin – przyciąga miłość i pieniądze, ma moc wywoływania proroczych snów.
Kopal – przyciąga miłość i oczyszcza.
Korzeń żeń-szenia – daje ochronę przed złem.
Kwiat muszkatołowy – pobudza i potęguje siły psychiczne.
Kwiat róży chińskiej – przyciąga miłość.
Lawenda – dobra jest na sen i odpoczynek, przyciąga miłość.
Mak – przyciąga miłość, szczęście i bogactwo, pobudza płodność u kobiet.
Mięta – ma moc przepędzania złych mocy, przyciąga pieniądze, nasila seksualne pragnienia.
Mirra – oczyszcza, wypędza złą energię, uzdrawia.
Orzech kokosowy – daje ochronę.
Paczula – wpływa na pobudzenie płodności, przyciąga miłość i bogactwo.
Paproć - wypędza negatywne energie.
Piołun – pobudza i zwiększa siły psychiczne.
Rozmaryn – odgania koszmary senne, przywołuje spokojny sen, oczyszcza. Stosowany przy depresji i w leczeniu innych schorzeń.
Róża – wpływa na zwiększenie odwagi, wywołuje prorocze sny, przyciąga miłość. Jest niezastąpiona w magii miłosnej.
Ruta – poprawia ogólny stan zdrowia, pozwala spojrzeć trzeźwo na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, pozwala właściwie ocenić sytuację.
Sosna – oczyszcza, niszczy negatywną energię, wypędza złe siły, a jednocześnie przyciąga pieniądze.
Szałwia – ochrona przed złem, oczyszcza przestrzeń, jest pomocna przy uzdrawianiu zarówno ciała jak i umysłu i duszy; pobudza mądrość.
Tatarak - przywołuje dobre duchy.
Truskawka – przyciąga miłość.
Tymianek – stosowany przy uzdrawianiu, poprawia zdrowie.
Wanilia - przyciąga miłość, zwiększa seksualne pragnienia, poprawia siły umysłowe.
Wawrzyn –przyciąga bogactwo, wywołuje prorocze sny, pobudza siły psychiczne.
Werbena – wypędza złe siły.
Wierzba – wspomaga leczenie, przyciąga miłość i oddala zło.
Wrzos – zaklina pożyteczne, dobre duchy.
Znając działanie zapachów, można je w odpowiednim stopniu łączyć i stosować – zarówno formie kadzidełek, jak i olejków zapachowych. Tu już wybór należy do nas. Możemy samodzielnie stworzyć prawdziwie energetyczne kombinacje i wypełnić nasz dom miłym aromatem.