Jak wybrać wkrętarkę?

Majsterkowanie jest pasją tysięcy ludzi, którzy są w stanie wydać bardzo dużo, aby tylko skompletować najważniejsze narzędzia do swojego domowego warsztatu. Jednym z najmniej zaawansowanych sprzętów, które jednak okazują się być nader przydatne w wielu domach, zalicza się wkrętarki. Dodatkowo, będą one przydatne wszędzie tam, gdzie skręca się meble. W wielu sklepach meblowych, meble są sprzedawane w paczkach do samodzielnego montażu. Bez wkrętarki skręcanie tych mebli może trwać nawet kilka dni. Wkrętarka nie jest zaawansowanym narzędziem, przynajmniej jeśli chodzi o jej podstawowy typ. Jak wybrać dobrą wkrętarkę, która spełni nasze oczekiwania?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje wkrętarek

wkrętarki - jak wybrać?

Wkrętarka to jedno z narzędzi majsterkowicza, które jednak wykorzystywane jest również do profesjonalnych zastosowań. Trzeba przy tym dodać, że najprostsze wkrętarki, nazywane też wkrętakami, kupimy za kwotę kilku dziesięciu złotych. Nie będzie to urządzenie zbyt mocne, ale w normalnym domu, w którym nie wykonuje się wielu prac naprawczych, na pewno będzie ono wystarczające. Warto podkreślić fakt, że do napraw domowych, nawet najbardziej elementarnych, są często potrzebne podstawowe narzędzia, do których wliczana jest wkrętarka. Dzięki niej bez problemu wkręcimy śruby z różnym gwintem, ale najczęściej wyłącznie w miękkie materiały. Bez wkrętarki nie skręcimy mebli, ani nie przykręcimy wieszaka do szafy.

Przy zakupie wkrętarki powinniśmy zwrócić uwagę na jej moc, napięcie, czas pracy na baterii i zestaw akcesoriów dodatkowych. Moc wkrętarek ręcznych, które nie są zasilane z sieci energetycznej, nigdy nie będzie zbyt duża. Napięcie waha się w przedziale od 6V do nawet 24 V w najmocniejszych sprzętach tego typu. Bardzo istotna jest jakość wykonania wkrętarki, bowiem dzięki niej będziemy mogli dłużej wykorzystywać nasze urządzenie i to bezpiecznie.

Na ogół mamy do czynienia z wkrętarkami akumulatorowymi i przy nich istotnym parametrem jest czas pracy urządzenia oraz czas ładowania baterii. Wydajność sprzętu będzie ważnym kryterium przy ocenie przyjemności używania wkrętarki - przerywanie pracy i konieczność doładowywania akumulatora, szybko doprowadzi do obniżenia jego sprawności i w efekcie konieczności wymiany na nowy. Małe wkrętarki ręczne mogą być zasilane na baterie typu AA. Długość pracy akumulatora powinna być brana pod uwagę na pierwszym miejscu przy wyborze wkrętarki. Najnowocześniejsze sprzęty pozwalają na pracę kilkugodzinną na jednym akumulatorze. Opłaca się zakupić więc taką wkrętarkę, która będzie miała dobry akumulator, który na dodatek ma krótki czas ładowania. Zwykle, czas ten wynosi około godziny, choć najlepsze akumulatory naładują się w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut. Należy tu oczywiście zaznaczyć, że wydajność akumulatora zależy od obciążenia, jakiemu poddaje się wkrętarkę w czasie jej użytkowania. Na pewno bateria wytrzyma dłużej wkręcanie wkrętów w drewno niż wiercenie otworów w metalu. Ważne, by odpowiednio użytkować akumulator: rozładowywać go do końca i ładować zgodnie z instrukcją – przedłuży to znacząco jego żywotność.

Wkrętarki to niewielkie urządzenia, których waga pozwala na swobodną pracę w różnych warunkach. Najmniejsze są wkrętarki ręczne akumulatorowe, z których wykorzystaniem w praktyce nie będą miały problemu nawet panie.

Przy zakupie wkrętarki zwróćmy jeszcze uwagę na regulację momentu siły i szybkości, z jaką urządzenie wkręci śrubę. Wartość ta nie powinna być mniejsza niż 5 Nm. Trzeba powiedzieć, że moment siły należy dopasować do wielkości śruby. Jeśli istnieje regulacja, to pozwala ona na wybranie optymalnej wartości tak, by nie została wkręcona ani za lekko, ale z drugiej strony by jej nie uszkodzić. Wkrętarki mogą być wyposażone w dodatkowe nasadki do pracy pod kątem 90 stopni.

Niektóre wkrętarki dostępne na rynku, prezentują ciekawe funkcjonalności, czego przykładem jest wkrętarko-wiertarka wyposażona w funkcję udaru. Dzięki niej można wywiercić otwór w słabszym betonie, cegle czy kamieniu. W materiałach budowlanych, stosowanych obecnie powszechnie w budownictwie jednorodzinnym, takich jak pustak poryzowany, gazobeton, cegła silikatowa, płyta kartonowo-gipsowa lub drewno, możemy wywiercić otwory zwykłą wkrętarko-wiertarką bez udaru.

Popularni producenci wkrętarek i ich produkty

W sklepach budowlanych i ze sprzętem elektronicznym mamy szeroki wybór różnego rodzaju sprzętów do majsterkowania, w tym także wkrętarek – amatorskich i profesjonalnych. Najpopularniejszymi producentami wkrętarek są: Beta, Tengtools, Bosch, Makita, Yato, Neo Tools i Topex. Oczywiście, najbardziej renomowane w tej grupie są marki Bosch i Makita, ale należy przy tym powiedzieć, że za wkrętarki tych firm zapłacimy bardzo dużo. Będziemy mieć jednak pewność zakupu sprzętu najwyższej jakości, który będzie służył nam przez wiele lat.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy opłaca się kupić wkrętarkę za 30 zł?

    Najczęściej wkrętarki za taką cenę są bardzo niskiej jakości i służą do sporadycznych zastosowań. Jeśli jesteś majsterkowiczem, taka wkrętarka nie tylko Cię nie zadowoli, ale wywoła uzasadnioną frustrację, jeśli zepsuje się w trakcie pracy. Lepiej wydać nieco więcej na wkrętarkę i zaopatrzyć się w urządzenie wysokiej klasy. Jeśli jednak potrzebujesz wkrętarki tylko na jednorazowe skręcanie mebli, to wystarczy Ci prosta i tania wkrętarka, która doskonale spełni swą funkcję.

  • Czy dobrym wyborem będzie wkrętarka na baterie AA?

    Niekoniecznie, bowiem ich rozładowanie skutkować będzie koniecznością zakupu nowych baterii. Można się oczywiście pokusić od razu o kupno akumulatorków i ładowarki do nich, ale pociąga to za sobą kolejny, nie taki mały wydatek.

  • Czy do wkrętarki należy dokupić jakieś akcesoria dodatkowe?

    Na ogół, do wkrętarki są dodawane tylko podstawowe akcesoria. Jeśli jednak zależy nam na możliwości powiększenia zakresu prac, jakim może podołać wkrętarka, powinniśmy zaopatrzyć się również i w inne nasadki do niej.

Podsumowanie

Pamiętajmy o tym, że jeśli zakupimy dobry sprzęt, to praca z nim będzie samą przyjemnością, a przede wszystkim raz zakupiona wkrętarka będzie nam służyła przez bardzo długi okres czasu. Nie warto jest na niej zanadto oszczędzać, aby co pewien czas nie musieć kupować nowego urządzenia. Nie jest to uzasadnione pod względem ekonomicznym. Jeszcze kilka lat temu wkrętarki nie były popularnymi narzędziami do majsterkowania, a to z uwagi na słabe akumulatory, długi czas ładownia, niewielka moc oraz niską prędkość obrotową wrzeciona. Na dodatek, były one dosyć drogie. Czasy się jednak zmieniły, ale przed zakupem wkrętarki należy przyjrzeć się jej parametrom technicznym i dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-02 23:09:12, 120