Wiertarki nie stanowią jednolitej grupy asortymentowej. Można tu wymienić kilka typów wiertarek:
Kupując wiertarkę musimy koniecznie zwrócić uwagę na szereg jej podstawowych parametrów, a mianowicie na jej moc, napięcie, maksymalną prędkość obrotową, funkcję udaru i częstotliwość udarów, maksymalną średnicę wiercenia dla różnych materiałów, oraz na liczbę biegów.
Moc silników elektrycznych zastosowanych w wiertarkach ma przełożenie na ich możliwości. Im mocniejszy silnik, tym wiertło będzie w stanie wywiercić większe otwory, nawet w twardych materiałach. Jednocześnie, większa moc zapewnia większą żywotność.
Napięcie jest w przypadku wiertarek zasilanych z sieci energetycznej zawsze takie samo i wynosi 230 V. Jeśli kupujemy wiertarkę z USA musimy być jednak przygotowani na to, że jest ona przystosowana do pracy przy zasilaniu 110 V. W wiertarko-wkrętarkach akumulatorowych napięcie jest uzależnione od baterii i zwykle nie jest ono niższe od 9 i wyższe od 24 V.
Prędkość obrotowa i jej maksymalny poziom, jest wartością istotną, podobnie jak częstotliwość i energia udarów. W przeciętnych wiertarkach mamy do czynienia z prędkością 3000/min. i 45000 udarów/min. Im większa prędkość obrotowa i liczba udarów, tym wydajniejsza praca wiertarki.
Wiertarki wyposażone w funkcję udaru wykorzystują system, który wytwarza rytmicznie uderzenia. Pojawiają się one w momencie, kiedy wiertło obraca się z dużą prędkością, jednocześnie uderzając w materiał, nad którym się pracuje z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy uderzeń na minutę. Udaru używa się do wiercenia w betonie, kamieniu lub cegle.
Maksymalna średnica wiercenia określana jest w wiertarkach dla różnych materiałów i jest również wskazówką dotyczącą rozmiaru stosowanych wierteł. Średnice mogą wynosić np. dla metalu – 13 mm, dla drewna - 25 mm i dla betonu – 16 mm. Wybierając wiertarkę należy zastanowić się, do wykonywania jak dużych otworów będziesz jej potrzebował. Im większa moc silnika elektrycznego, tym większa maksymalna średnica wiercenia.
Na ogół, wiertarki są wyposażone w dwa lub jeden bieg. Pracują one w zakresie określonych obrotów – np. pierwszy bieg – od 0 do 1200 obr./min, zaś drugi od 1200 do 3000 obr./min. Pozwala to dostosować prędkość do właściwości obrabianego materiału.
Wiertarki dostępne do rynku mogą różnić się wyposażeniem w odpowiednie nakładki, kamienie, szczotki i mieszadła, które pozwalają na to, aby wiertarka służyła nie tylko do wiercenia, ale również do polerowania, mieszania farb i lakierów, wycinania otworów, szlifowania, cięcia, gwintowania i wkręcania śrub.
Wybierając wiertarkę zwróćmy uwagę na jej funkcje dodatkowe, do których można zaliczyć m.in. antypoślizgowy uchwyt, laserową poziomicę, lampkę, uchwyty wiertarskie itp.
Najczęściej producenci wiertarek mają w swoim asortymencie zarówno linie produktów dla majsterkowiczów – amatorów, jak i dla profesjonalistów. Taki tryb produkcji prowadzi m.in. renomowana na tym rynku firma Bosch. Wiertarki amatorskie tejże marki różnią się od profesjonalnych kolorem obudowy, mianowicie jedne są zielone, a drugie niebieskie.
Najbardziej niezawodne wśród wiertarek są sprzęty takich marek, jak wspominany Bosch, DeWALT oraz Makita. Niestety, ale za markowy produkt należy słono zapłacić – nawet kilka tysięcy złotych za sprzęt dobrej klasy. Jeśli mamy ograniczony budżet na zakup wiertarki, możemy wybrać narzędzia firm: Black&Decker, Skil czy Blaukraft. Kosztują one już od 70 zł wzwyż.
Jeśli zamierzasz wiercić w miękkich materiałach, nie będzie Ci potrzebna wiertarka z funkcją udaru. Z kolei, dla osób przygotowanych do wiercenia w betonie, konieczna będzie wiertarka udarowa. Do wykonywania otworów miękkim drewnie w zupełności wystarczy wiertarka ręczna.
Jeśli wiertarka ma być sprzętem używanym kilka razy w roku, do wiercenia w różnych materiałach, powinieneś wybrać wiertarkę uniwersalną, przeznaczoną dla majsterkowiczów, o mocy od 500 do 650 W. Najlepiej aby miała ona funkcję udaru mechanicznego. Dobrym wyborem będzie przy tym model Black & Decker KR50E. Do częstego wiercenia głównie w betonie polecane są profesjonalne sprzęty udarowe, albo młotowiertarki.
Do wiercenia przydatny będzie komplet wierteł, zaś do polerowania, szlifowania czy mieszania koniecznie musimy zaopatrzyć się w dodatkowy asortyment.
Przy wykorzystywaniu wiertarki z udarem pneumatycznym nie ma potrzeby używać siły przy dociskaniu wiertła do ściany. Mechanizm wykonuje tą czynność samodzielnie. Jednocześnie, udar pneumatyczny daje uciążliwe w pracy drgania. Z kolei, przy udarze mechanicznym należy włożyć sporo siły w to, aby wywiercić otwór w betonie.
Wiertarka to niewątpliwie bardzo przydatne urządzenie, nie tylko dla profesjonalistów. Jeśli jednak nie mamy firmy remontowej, czy też nie jesteśmy zapalnymi fanami majsterkowania, powinniśmy wybrać najprostszy typ wiertarki, która nie będzie dużo kosztować. Kupując wiertarkę, należy sprawdzić jej możliwości, moc, częstotliwość wiercenia, napięcie, udar, biegi i szereg innych parametrów, o których była mowa w niniejszym poradniku. Na pewno będzie on pomocny w dokonaniu właściwego wyboru wiertarki i jej typu.