Przed zakupem filtru do wody zalecane jest przeprowadzenie analizy wody, z jakiej korzystamy w domu. Jej wyniki pozwolą na zdecydowanie, czy niezbędny jest zakup mechanicznego filtru wody, czy też można zastosować nieco inne rozwiązanie. Badania wykonuje m.in. Sanepid oraz różne, lokalne instytucje. Domownicy również mogą zauważyć, kiedy filtr jest rzeczywiście potrzebny. Wskazuje na to mętność wody, białe, albo rdzawe naloty na sprzęcie AGD i armaturze. Filtry do wody to duża grupa produktów, wśród których można wyróżnić co najmniej kilka rodzajów. Wymienia się filtry podzlewozmywakowe, filtry nakranowe, stojące, filtry centralne (osmoza), czy też filtry dzbankowe. Walory estetyczne i wydajność charakteryzują filtry nakranowe. Mogą być one stosowane w każdym miejscu domu, w jakim znajduje się kran. Jeśli zależy nam na idealnie czystej wodzie w kuchni, którą śmiało można pić prosto z kranu, przyda nam się filtr do wody z membraną osmotyczną, zwany potocznie osmozą. Gwarantuje on uzyskanie wody prawie nieskazitelnie czystej. Koszty systemu odwróconej osmozy nie są wysokie. Co prawda, osmoza kosztuje kilkaset złotych, ale jej eksploatacja nie jest już droga, w przeciwieństwie do stosowanych powszechnie filtrów dzbankowych. Osmoza może mieć różne ceny, w zależności od stopnia filtracji, producenta i sklepu, w którym jest dostępna. Ma ona jednak także swoje wady, oprócz wysokiej ceny, ma ona duże gabaryty i kłopotliwy sposób montażu. Innym rodzajem filtrów wody są filtry do uzdatniania wody, montowane w kilku punktach jej poboru. Mowa tu o filtrach pralkowych, prysznicowych, kuchennych itp. Koszt ich zakupu jest mniejszy i można go rozłożyć w czasie, ale już koszty eksploatacji są wyższe, niż w przypadku osmozy. Kłopoty może też sprawić konieczność pamiętania o regularnej wymianie materiałów eksploatacyjnych w kilku urządzeniach.
Przy wybieraniu filtra do wody musimy wiedzieć, jaką wodę mamy w domu i czego tak właściwie oczekujemy od filtra. Musimy zadecydować, czy jest on nam potrzebny do oczyszczania wody do celów gospodarczych, do mycia, czy też do wody pitnej. Przy kupowaniu filtra warto wziąć pod uwagę, jakie mamy dzienne zapotrzebowanie na oczyszczoną wodę. Jeśli jest ono niewielkie, wystarczy nam np. filtr dzbankowy. Cena filtru do wody bardzo często ściśle uzależniona jest od jego jakości. W konsekwencji, im droższy filtr, tym dokładniejsza filtracja, dłuższy okres użytkowania i rzadsza potrzeba wymiany elementów eksploatacyjnych.
Zdecydowanie najbardziej znanym producentem prostych filtrów do wody jest firma BRITA, która od 40 lat jest liderem na tym rynku. Jest to firma niemiecka, której produkty na polskim rynku są dostępne od 15 lat. Produkty typowo konsumenckie BRITA, czyli dzbankowe filtry do wody, są przeznaczone do filtrowania wody kranowej. Polecanym filtrem dzbankowym BRITA jest model Aluna, do którego można dokupić wymienne wkłady. BRITA produkuje również profesjonalne filtry do uzdatniania wody wodociągowej i z ujęć własnych. Wśród zaawansowanych filtrów narurowych zaleca się stosowanie filtra trzyczęściowego Aquafilter® FHPR-3.
Jeśli filtr do wody zamierzamy wykorzystywać do wody czerpanej z ujęć własnych, wówczas przed jego dobrem najlepiej jest przeprowadzić szczegółową analizę fizykochemiczną i biologiczną wody. W takim przypadku najlepiej jest się skontaktować z firmą, która zajmuje się doborem systemów filtrujących. Zbada ona wodę w naszym domu i dobierze filtr. W przypadku filtrowania wody wodociągowej, można wybrać mniej zaawansowany filtr.
Jeśli zależy nam na oczyszczaniu wody w całym domu konieczne jest zastosowanie skomplikowanych, profesjonalnych filtrów do wody, montowanych na rurach w całym domu. Z kolei, oczyszczanie wody konsumpcyjnej wymaga zastosowania np. tanich filtrów dzbankowych.
Filtr wody jest potrzebny, jeśli analiza wody z naszego kranu wskaże, iż zawiera ona zbyt wysoki poziom szkodliwych dla zdrowia substancji.
Kupując filtr do wody po pierwsze przeprowadźmy analizę naszej wody w domu, ponieważ niekoniecznie filtr będzie nam potrzebny. Decydując się jednak na filtr do uzdatniania wody, zwróćmy uwagę na poziom prezentowanej przez niego filtracji oraz na koszt materiałów eksploatacyjnych.