Jak wybrać szlifierkę?

Szlifierka to pewnego rodzaju obrabiarka, która wykorzystywana jest do wykańczania utwardzanej powierzchni pewnych przedmiotów, które już wcześniej były obrabiane innymi metodami. Szlifowanie to obróbka bardzo dokładna, umożliwia ona osiągnięcie bardzo dużej dokładności. Wyszlifowana powierzchnia jest bardzo gładka. Szlifierka w gospodarstwach domowych szczególnie przydatna jest podczas remontów, kiedy dopracowanie powierzchni jest koniecznością. Jak wybrać odpowiednią szlifierkę? Na jakie parametry warto jest zwracać szczególną uwagę? Na te oraz inne pytania, odpowiedzi znajdziecie w poniższym poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje szlifierek

szlifierki - jak wybrać?

Jako, że liczba rodzajów szlifierek jest dosyć duża, to przed rozpoczęciem poszukiwań warto udzielić sobie odpowiedzi na pytanie, do jakich zastosowań będzie wykorzystywana. Innej szlifierki będziecie potrzebować do wykorzystania na potrzeby domowe, innej w dużych zakładach przy procesach technologicznych, a jeszcze innej prowadząc mały zakład.

Na początek wskażmy najważniejszy podział szlifierek:

  • Szlifierki kątowe – najczęściej nazywa się je kątówkami lub gumówkami. Ten rodzaj szlifierki wykorzystywany jest do przecinania i szlifowania metalu oraz nacięć w murze. Z reguły szlifierki kątowe posiadają wymienne tarcze, których średnica wynosi 230 mm. Tarcze oczywiście przykręcane są odpowiednim kluczem. Komfort pracy tej szlifierki może być o wiele lepszy w sytuacji, gdy szlifierka, posiada system antywibracyjny. Dodatkowym mechanizmem może być możliwość nie zwalniania szlifierki nawet podczas dociskania tarczy do ciętego metalu.
  • Szlifierki mimośrodkowe – polecane są do precyzyjnego szlifowania, zarówno powierzchni płaskich jak i delikatnie zakrzywionych. Wykorzystuje się także do usuwania starych powłok malarskich. Szlifierka może posiadać funkcjonalność, dzięki której wstępna prędkość obrotowa będzie automatycznie dobierana. Dzięki niej można dopasować szybkość obrotu tarczy do dokładności szlifowania. Szlifierki mimośrodkowe mogą posiadać automatyczny hamulec. Kupując szlifierkę mimośrodkową, należy zwrócić uwagę na następujące parametry: średnicę tarczy ( im większa tym lepiej, bo szybciej będzie można oszlifować większą powierzchnię, najczęściej – 150-250 mm), liczbę oscylacji (im więcej tym szlifowanie będzie dokładniejsze – najczęściej od 4000 do 26000), mimośrodkowość (im większa, tym szlifowanie będzie dokładniejsze – najczęściej około 5 mm). Do szlifierki mimośrodkowej warto jest zakupić również odpowiednie akcesoria. Szczególnie przydatne okazują się krążki papieru ściernego, gumowe tarcze szlifierskie, wełny polerskie, a także adaptery wykorzystywane do ich mocowania. Kupując gąbkową podkładkę, będziecie mogli szlifować powierzchnie z łagodnymi wgłębieniami.
  • Szlifierki oscylacyjne – najlepiej wykorzystywać je do powierzchni płaskich, jak również do powierzchni delikatnie zaokrąglonych. Posiadają one system odsysania pyłu, dzięki czemu wszelkie zanieczyszczenia szybko znikają z szlifowanej powierzchni. Szlifierki oscylacyjne najczęściej są wyposażone w możliwość ustawienia wstępnej prędkości szlifowania. Szlifierkę obsługuje się dwoma rękami, ale w sklepach znajdziecie już modele z obsługą jednoręczną. Dobrze by szlifierka posiadała bezkluczykowy system wymiany stóp.
  • Szlifierka taśmowa – wykorzystuje się do szlifowania większych powierzchni, ale wykonanych z drewna litego, płyt okleinowanych, lakierowanych czy surowych. Szlifierki potrafią m.in. nadać płycie odpowiednią grubość. Szlifierki taśmowe, które znajdują się obecnie w sprzedaży posiadają m.in. funkcję zasysania pyłów oraz odpadów.
  • Na podstawie powyższego opisu powinniście dobrać odpowiednią szlifierkę na swoje potrzeby, oczywiście na potrzeby gospodarstw domowych. W przypadku wykorzystania szlifierki w połączeniu z ciągiem innych urządzeń, funkcje oraz możliwości muszą być już zupełnie inne.

    W dużych zakładach technologicznych kupowane są najczęściej całe ciągi urządzeń, które ze sobą współpracują. Działają na zasadzie pracy taśmowej. Ważnym jest, by wszystkie urządzenia można było bezpośrednio podpiąć do jednej centrali sterującej pracą. Dzięki takiemu podłączeniu, nie ma problemów ze sterowaniem zastępem maszyn z jednego miejsca. Takiego wymogu nie ma, w przypadku, gdy potrzebna jest szlifierka do niewielkiego zakładu. Bardzo ważnym jest wskazanie trybu pracy, jaki będzie niezbędny w przypadku waszych potrzeb. Każda szlifierka teoretycznie dedykowana jest konkretnym pracom, ale klient indywidualny będzie raczej poszukiwał szlifierki posiadającej kilka trybów pracy. Jest to konieczne, by szlifierka była urządzeniem jak najbardziej wszechstronnym. W przypadku zakładów pracy szczególnie ważne jest jeszcze, by szlifierka mogła pracować przez wiele godzin oraz współpracowała z innymi maszynami.

    Więcej miejsc warto jest poświęcić kwestii mocy szlifierki. Wszystkie wymienione szlifierki posiadają inną moc, a przy konkretnej mocy umożliwiają inny system pracy. Dobrze zatem by urządzenie posiadało regulację mocy, dzięki czemu będzie można ją dopasować do aktualnie wykonywanych prac. Mniejsze znacznie ma to w firmach, gdyż tak, każda szlifierka wykorzystywana jest do konkretnego zadania. Nawet jeśli jednak szlifierka będzie używana w firmie wciąż do tego samego zadania, to należy pamiętać, że w przyszłości obrabiany materiał może się zmienić, więc dobrze by można było również skorzystać w przypadku takiej szlifierki z większej mocy.

    Popularni producenci szlifierek i ich produkty

    Produkcją szlifierek zajmuje się wiele firm, działających w dziesiątkach krajów świata. Wśród cenionych marek w tej branży warto jest wymienić m.in. Reishauer, Fritz Studer, Mägerle Maschinenfabrik, AGATHON, Hauser Tripet Tschudin, J. Schneeberger Maschinen, L. Kellenberger & Co., VOUMARD MACHINES CO, Metabos, Black&Decker, ale dwie najbardziej cenione marki to Bosch i Makita. Równocześnie, marki te posiadają w swojej ofercie zdecydowanie najdroższe szlifierki. Szlifierka kątowa Bosch GWS, o mocy 1400 W i tarczy 125mm jest kosztem 804 zł. Innym dobrym przykładem nowoczesnej szlifierki jest szlifierka oscylacyjna Makita 9404 o mocy 1010 W i tarczy 610 mm. Jest to już sprzęt z wyższej półki, który kupicie w cenie około 1500 złotych.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Jaką szlifierkę taśmową najlepiej wybrać do warsztatu?

      Bardzo dobrą propozycją może być szlifierka taśmowa K 9817 z aluminiową obudową. Urządzenie posiada regulowany kąt ramienia, a także obrotowe przyłącze, które zmniejsza ryzyko plątania przewodów. Ważnym plusem urządzenia jest możliwość jego ustawienia w różnym położeniu, dzięki czemu obróbka materiałów może być przeprowadzana nawet w bardzo trudno dostępnych miejscach. Szlifierka produkowana jest przez szwedzką firmę i posiada m.in. specjalny spust, który stanowi blokadę bezpieczeństwa. Kamasa Tools stworzył szlifierkę, która ma maksymalnie ograniczoną emisję dźwięku silnika, a tym samym znikają negatywne dla zdrowia wibracje. Szlifierka jest lekka i jak najbardziej przydatna zarówno podczas podstawowych prac, jak również wymagających większych funkcjonalności. Producent przyznaje na szlifierkę dożywotnią gwarancję.

    • Która szlifierka będzie najlepsza dla powierzchni gipsowych?

      Szlifierkę do powierzchni gipsowych kupić można już kosztem 300-400 złotych. Polecanym modelem jest Mag-Tech - DWS24. Szlifierka przeznaczona jest do szlifowania bezpyłowego. Stosując to urządzenia, czynność szlifowania jest wykonywana 3 razy szybciej, niż ma to miejsce przy metodach tradycyjnych. Dzięki funkcjonalności bezpyłowego szlifowania, po całym zabiegu w pomieszczeniu zachowana będzie czystości.

    Podsumowanie

    Szlifierka jest urządzeniem, które okazuje się być przydatne nie tylko w firmach czy niewielkich zakładach, ale również w zwyczajnych gospodarstwach domowych. Dokonując wyboru odpowiedniej szlifierki warto jest przede wszystkim brać pod uwagę jej późniejsze przeznaczenie. Konieczna jest regulowana moc urządzenia, gdyż podczas remontów czy prac wykończeniowych, będziecie wykorzystywać szlifierkę do różnych zastosowań. Warto jest korzystać z urządzeń renomowanych marek, takich jak Bosch czy Makita, gdyż stanowią one gwarancję jakości. Urządzenia te będą niezawodne i z pewnością będziecie z nich korzystać przez wiele lat.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2025-01-02 23:49:52, 120