Jak wybrać rośliny do ogrodu?

Ogród bez efektownie wyglądającej roślinności wydaje się jakby pozbawiony został najważniejszego waloru. Brak roślin powoduje, że ogródek nie jest kolorowy, zachęcający do wypoczynku oraz godny zainteresowania. Oczywiście każdy właściciel ogrodu oczekuje, że to właśnie jego ogródek będzie wyglądał efektownie, lecz problemem jest praca przy pielęgnacji ogrodu. Rośliny wymagają opieki, gdyż w przeciwnym wypadku bardzo szybko utracą swój urok. Innym problemem jest również znalezienie odpowiednich roślin, które będą pasowały do danego ogrodu. By dobrać odpowiednie rośliny należy znać zasady ich sadzenia, opieki nad nimi, a także zapoznać się z ważnymi zasadami dotyczącymi ich pielęgnacji.

Na skróty...

Jakie rośliny do ogrodu?

rośliny do ogrodu - jak wybrać?

Jeśli uda się wam dobrać rośliny odpowiednio do warunków na działce, to z pewnością kwiaty będą rosły szybko, a również sama pielęgnacja nie będzie sprawiała większych problemów. Jeśli projektem waszej działki oraz ogrodu zajmował się specjalista, to z pewnością samodzielnie zaproponuje wam odpowiednie rośliny lecz jeśli macie zamiar sami dobrać rośliny, to konieczne jest poznanie wymogów, jakie stawiają poszczególne gatunki roślin. W zasadzie w każdym warunkach powinny się rozwijać roślinny wieloletnie, takie jak drzewa i krzewy liściaste, pnącza oraz byliny. Do tej grupy zaliczyć należy także jednoroczne oraz dwuletnie rośliny uprawiane z siewu. Nie tylko same kwiaty stanowią ozdobę rośliny – nie mniej istotne są piękne, duże, zielone liście lub ciekaw kształty.

Wymagania gruntowe

Zdecydowana większość roślin rozwija się najlepiej w konkretnym typie gleby, jak również przy odpowiednim nasłonecznieniu wilgotności. Zatem wybierając rośliny w szkółkach czy też katalogach, powinniście zwracać uwagę na to, jakie warunki glebowe panują w danej części ogrodu. Oczywiście istnieją również takie rośliny, które będą rosły w każdym warunkach. W grupie takich roślin są przede wszystkim:

  • Irga pozioma,
  • Jałowiec pospolity,
  • Pięciornik krzewiasty,
  • Sosna górska,
  • Ligustr pospolity,
  • Chmiel zwyczajny,
  • Wiciokrzew przewiercień,
  • Tawułka arends,
  • Żurawka drżączko wata,
  • Konwalia majowa,
  • Bergenia sercowata,
  • Dąb czerwony,
  • Świerk pospolity.
  • Odpowiednie nasłonecznienie

    Każda roślina posiadać może inne oczekiwania wobec nasłonecznienia. Jedna będzie idealnie rozwijała się przy bardzo dużym nasłonecznieniu, tj. przy pełnym słońcu, a inny przy lekkim zaciemnieniu, niektóre nawet doskonale znoszą duże zacienienie. Wśród roślin, które bardzo dobrze znoszą wysokie nasłonecznienie wskazać należy m.in. iglaki, jak również przykłady bielin, takie jak aster alpejski, zawilec wielokwiatowy czy też trojeść bulwiasta. Dodatkowo wskazać tutaj można pnącza - milin amerykański czy rdestówka Aube. W dużym cieniu doskonale będzie sobie radziło wiele krzewów, np. cis pospolity czy mahonia pospolita, ale także byliny (funkia Fortune`a czy konwalia majowa). Powiedzieć również trzeba o bluszczu pospolitym czy hortensji pnącej, czy pnączach, które również dobrze będą sobie radziły przy dużym zaciemnieniu.

    Struktura gleby

    Rozwój roślin w dużej mierze uzależniony jest od struktury, jaką posiada gleba. Ważna jest tutaj proporcja cząstek organicznych, cząstek mineralnych, a także odczyn gleby. Dla dużej części roślin, odpowiedni odczyn pH to 6–6,5 – lekko kwaśny. W ogrodach dobrze jest zatem posadzić rośliny, które w sposób naturalny występują na działkach. Wtedy możecie mieć pewność, że rośliny będą się rozwijały, nawet jeśli nie będziecie poświęcać zbyt wiele uwagi ich pielęgnacji. Dodatkowo, takie rośliny idealnie będą pasowały do otoczenia.

    Odpowiedni klimat

    Roślina musi rozwijać się w odpowiednim klimacie. Ważne jest dla niej bardzo to, czy znajduje się w miejscu zacisznym, czy może będzie narażona na silne wiatry bądź też bardzo niskie temperatury, jakie mają miejsce zimą w Polsce. Klimat w Polsce jest bardzo zróżnicowany. Zawsze najniższe temperatury oraz obfite opady śniegu występują w północno-wschodniej części kraju, a także na terenach około górskich. Cieplejszy mikroklimat odczuwalny jest tam, gdzie dane miejsce jest osłonięte lasem, murem czy też żywopłotem. Wtedy warunki do rozwoju roślin są naprawdę bardzo dobre. Wiele roślin może być uprawianych tylko w tych częściach kraju, gdzie mikroklimat jest cieplejszy. Dobrym przykładem mogą być takie rośliny jak cyprysiki czy jodła szlachetna. Te powinno się uprawiać w zachodniej oraz środkowej części Polski, gdzie rzeczywiście panują lepsze warunki.

    Jeśli kupujecie rośliny przeznaczone do ogródków położonych na terenach miast, to polecane są rośliny odporne na zanieczyszczenia. Wśród nich wskazać należy brzozę brodawkowatą, irgę błyszczącą, modrzew europejski czy też jarząb szwedzki.

    Jaka wielkość ogrodu?

    Ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać przy wyborze roślin, jest ich późniejszy rozwój. W przypadku, gdy roślina będzie się bardzo mocno rozrastała, to nie wystarczy jej metr kwadratowy powierzchni. Wielkim błędem wielu właścicieli ogrodów, jest sadzenie drzewek iglastych blisko siebie, które po dziesięciu latach są ogromne i zajmują mnóstwo miejsca. Z reguły kończy się to na ich ścięciu. W przypadku gospodarowania powierzchnią niewielkiego ogrodu, należy wybierać wyłącznie niewielkie gatunki krzewów oraz drzew. Warto zatem przed zakupem dowiedzieć się, jak dana roślina będzie wyglądała po kilkunastu latach. Dodatkowo pamiętajcie, że wysokie drzewa mogą całkowicie zaciemnić wasz ogródek, co może nie sprzyjać znowu rozwojowi innych roślin. Nie nastawiajcie się raczej na to, że będziecie każdego roku przycinać gałęzie, w przypadku, gdy drzewo osiągnie zbyt duży wymiar, to je zetniecie. Coroczne przycinanie drzew jest naprawdę kłopotliwe oraz czasochłonne, a ścięcie drzewa wymaga uzyskania zezwolenia w gminie. Warto kilkakrotnie przemyśleć taką decyzję, by pozbawić się w przyszłości wielu istotnych problemów. Oczywiście, jeśli dysponujecie dużym ogrodem, to jak najbardziej możecie sobie pozwolić na posadzenie nawet kilku drzew, lecz i te należy dobierać mając na uwadze m.in. to, że w przyszłości będą one dawały cień inny roślinom.

    Gdzie kupować rośliny do ogrodu?

    W przypadku, gdy kupowane rośliny będą już posadzone w doniczkach, to zakupu możecie dokonywać gdziekolwiek. Nie sprawia problemu nawet zakup w marketach czy hurtowniach. Powinniście jedynie zwrócić uwagę na kondycję, w jakiej znajduje się roślina, a także na jej wygląd. Jeśli roślina rośnie w formie procy, to sugerowane jest zrezygnowanie z niej, gdyż wielce prawdopodobne, że się złamie. Krzewy kwitnące najlepiej jest oczywiście kupować w czasie ich kwitnienia, gdyż wtedy będziecie mogli już zobaczyć jak mniej więcej taki krzew, będzie w przyszłości wyglądał. Rośliny zawsze najtaniej kupić można w popularnych szkółkach, gdzie tego typu materiał jest produkowany. Najczęściej szkółki prowadzone są na terenach wiejskich, w otoczeniu lasu, gdyż warunki do rozwoju roślin muszą być przecież odpowiednie.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Czy w ogrodach, można wykorzystywać betonowe akcesoria wykończeniowe?

      Nic nie stoi na przeszkodzie, by takie akcesoria wykorzystywać w ogrodach. Mogą one występować w różnym charakterze. Przykładami niech będą:

  • Gazony – są one elementem architektury wykorzystywanym podczas wznoszenia murów. Znacie je zapewne, jako w pewnym sensie efektownie wyglądające, betonowe donice, bo w ten sposób są właśnie najczęściej wykorzystywane. Gazony doskonale nadają się do tworzenia na nich właśnie kompozycji z kwiatów oraz roślin.
  • Palisady – niewielkie, pionowe słupki, które oddzielają najczęściej glebę od chodnika. Spełniają on dwie funkcje – dekoracyjną oraz użytkową. Wyglądają naprawdę bardzo efektownie.
  • Płyty ażurowe – wykorzystywane są do pokrycia powierzchni znajdującej się oczywiście poza terenem, na którym rosną roślin. Mogą one np. pełnić rolę chodnika.
  • Obrzeża trawnikowe – pełnią identyczną funkcję co palisady, z tym, że są stawianymi poziomo klockami.

  • Podsumowanie

    Wydawać by się mogło, że kupno odpowiednich roślin do ogrodu jest banalnie prostym zadaniem, lecz w praktyce okazuje się to być bardzo wymagające. Klient musi nie tylko brać pod uwagę kwestie wizualne, wymagania danej rośliny wobec nasłonecznienia, gleby, klimatu, ale również musi brać pod uwagę to, co będzie się działo z dana rośliną w późniejszym czasie. Zakup roślin, które wymagają inny warunków, niż zapewnicie w waszym ogrodzie prowadzić może do wielu problemów, z których podstawowym jest oczywiście zahamowanie rozwoju rośliny oraz jej uschnięcie. Roślina, która otrzyma oczekiwane warunki, będzie się rozwijała zgodnie z oczekiwaniami, a dodatkowo zapewni wam wspaniały wygląd całego ogrodu.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-11-27 01:26:50, 120