Jak wybrać parasol ogrodowy?

Cieplejsza aura na dworze sprzyja wypoczynkowi w ogrodzie. Wiosna to czas, w którym porządkujemy przestrzeń wokół naszego domu i planujemy zakup nowych roślin, drzewek, czy też mebli ogrodowych, których jeszcze nie mamy, albo które uległy zniszczeniu przez zimę. Konieczny w każdym ogrodzie jest dobry parasol ogrodowy. Kupimy go w wielu sklepach z wyposażeniem ogrodu, czy w marketach budowlano-remontowych. Trzeba powiedzieć, że dziś istnieje bardzo wiele różnego rodzaju parasoli ogrodowych, dlatego jest z czego wybierać. Można dobrać je ściśle do aranżacji zieleni wokół naszego domu. Jak wybrać odpowiedni dla siebie parasol ogrodowy? Na co zwracać przy tym szczególną uwagę? Odpowiemy na te pytania w niniejszym poradniku. Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się dla Państwa cenne i że będziecie mogli je wykorzystać w swoim ogrodzie czy też na przydomowym tarasie, na którym przecież również można ustawić parasol ogrodowy. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje parasoli ogrodowych

parasol ogrodowy - jak wybrać?

Podstawową funkcją każdego parasola ogrodowego, niezależnie od jego typu i rodzaju, jest oczywiście ochrona przed różnymi warunkami atmosferycznymi, choć trzeba przy tym przyznać, że na ogół parasol ogrodowy ma chronić nas przede wszystkim przed słońcem. Tylko w niewielu przypadkach parasol ogrodowy jest wykorzystywany także jako ochrona przed deszczem. Jeśli pada rzęsisty deszcz, to mało kto przebywa na świeżym powietrzu, chyba że jest to niewielka mżawka, czy przelotna, letnia burza. Parasole ogrodowe nie są przystosowane do ciągłej ochrony przed deszczem. Warto zaznaczyć, że parasole tego typu nie powinny być rozkładane przy wietrznej pogodzie. Zadziałają niczym wielki balon i niesiona wiatrem czara parasola ogrodowego łatwo może wzbić się w powietrze, łamiąc go przy okazji. Jeśli widzimy, że na dworze mocno wieje, powinniśmy jak najszybciej złożyć parasol, aby nie robić sobie kłopotu i dodatkowego wydatku na przyszłość. Dodatkową funkcją parasola ogrodowego jest ochrona znajdującego się pod nim stołu, a co za tym idzie – także i posiłku, przed insektami. W ogrodzie nie brak owadów czy innych żyjątek, które łatwo z drzew mogą wpaść do naszego jedzenia. Parasol ogrodowy rozłożony nad zastawionym stołem, uchroni nas od owadów pływających w zupie, czy buszujących w kanapkach. Tak samo parasol chroni przed spadającymi liśćmi i igliwiem.

Przy wyborze parasola ogrodowego powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wielkość, która powinna ściśle odpowiadać naszym potrzebom i wymiarom posiadanego tarasu czy ogrodu. Parasol nie powinien być ani zbyt mały, ani zbyt duży. Przy zakupie przyjrzyjmy się, czy posiada on solidne wykończenia i czaszę. Jeśli będzie ona wykonana ze słabej jakości tworzyw i drutów, to wielkie prawdopodobieństwo tego, że szybko będziemy musieli wymienić parasol ogrodowy na nowy. Nie warto więc zanadto oszczędzać, ponieważ będzie to oszczędność jedynie pozorna.

Parasol ogrodowy powinien dobrze komponować się z samym otoczeniem ogrodu, a więc z zielenią i jego całym wyposażeniem. Nie powinien też zanadto odstawać od mebli ogrodowych – stylistyką, kolorem czy materiałem, z jakiego jest wykonany. Trzeba pamiętać, że parasol z uwagi na jego wielkości i usytuowanie, bardzo często stanowi wizytówkę samego ogrodu. Jest on elementem, który widzimy po wejściu do ogrodu, a nawet spoglądając na niego zza płotu. Estetyka parasola w tym świetle nabiera na znaczeniu.

Parasol ogrodowy może być wykonany z metalu albo z drewna. Nie koniecznie parasol o metalowej konstrukcji musi być bardziej wytrzymały od tego, który ma drewnianą konstrukcję. Wszystko zależy od techniki wykonania i od jakości materiałów. Zarówno drewno, jak i metal może być bardzo słabej jakości i złamać się nawet przy najmniejszym podmuchu wiatru.

Wybierając parasol ogrodowy powinniśmy wiedzieć już, w jaki sposób będziemy go wykorzystywać. Jeśli ma on stać tylko w jednym miejscu ogrodu, albo być zamontowanym na stałe na tarasie, możemy wybrać cięższy model. Nie będzie miał on jednak praktycznego zastosowania w przypadku częstego przenoszenia parasola z miejsca w miejsce. Wówczas na pewno lepiej sprawdzi się lżejszy parasol ogrodowy.

Warto zastanowić się przed zakupem, w jaki sposób parasol będzie mocowany w ogrodzie czy na tarasie. W chwili obecnej są powszechnie dostępne parasole z bazą, którą można obciążyć wypełniając ją wodą. Dawniej wykorzystywane były jedynie podstawy betonowe, których przenoszenie z miejsca na miejsce nie było najłatwiejsze. Parasol może być ponadto montowany do stołu ogrodowego, albo do wmurowanej w posadzkę rurki. Jeśli nie musi on być przenoszony, jego podstawę można wkomponować w taras, czy w przestrzeń ogrodu.

Ważny jest materiał, z jakiego wykonany jest parasol ogrodowy. Powinien on być wodoodporny i wytrzymały, a dodatkowo dobrze by było, aby nie płowiał on na słońcu. W końcu jego powierzchnia będzie często wystawiona na działanie promieni słonecznych, dlatego też jeśli chcemy, aby zachował on swój kolor, przyjrzyjmy się parametrom samego materiału.

Parasole ogrodowe generalnie dzieli się na trzy typy, biorą pod uwagę ich typ mocowania. Wyróżniamy więc parasole składane, przenośne i na stałe umieszczone w wybranym miejscu.

Popularni producenci parasoli ogrodowych i ich produkty

Parasole ogrodowe znajdziemy w ofercie wielu firm, które w swoim asortymencie mają również i inne meble ogrodowe. Parasole ogrodowe produkują takie przedsiębiorstwa jak: Selco, Miwiex, Vika, Dajar, Olda, Litex, Sun-Garden, Namiotyvika, Paramex, Gazby itd. Parasol nie musi być dużym wydatkiem, ale na ogółu wyższa cena oznacza też lepszy jakościowo parasol. Jeśli raz wydamy więcej, nasz parasol ogrodowy będzie nam służył przez dłuższy okres czasu. Sumarycznie więc wydamy mniej.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • W jaki sposób należy konserwować parasole ogrodowe?

    Aby nasz parasol ogrodowy przez wiele sezonów chronił nas przed słońcem, należy go w odpowiedni sposób zakonserwować. Najpierw należy usunąć z niego brud, kurz i błoto, a następnie umyć za pomocą twardej szczotki, używając przy tym ciepłą wodę z detergentem. Na koniec, parasol należy spłukać w całości czystą wodą. Jeśli na powierzchni parasola zauważalne są plamy, trzeba je posypać sodą oczyszczoną, odczekać około 5 minut i spłukać. Tak wymyty parasol trzeba włożyć do specjalnego pokrowca i przechowywać w miarę suchym miejscu przez okres zimowy.

  • Lepszy jest parasol metalowy czy drewniany?

    Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa, bowiem wszystko uzależnione jest od tego, z jakiej jakości metalu czy drewna parasol jest wykonany. Nie ulega wątpliwości, że parasol drewniany będzie ładniejszy pod względem estetycznym od metalowego, ale jednocześnie, może on być bardziej podatny na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Trzeba go też od czasu do czasu malować i lakierować, aby nie było możliwości wdania się w drewno szkodników, takich jak korniki, które niszczą drewno. Z kolei, metalowe parasole czasem mają zbyt słabą konstrukcję i łamią się przy silniejszym podmuchu wiatru. Wybierając więc materiał, z którego ma być wykonany parasol, zwracajmy po prostu uwagę na jego ogólną jakość.

Podsumowanie

Parasole można kupić zarówno w komplecie z podstawą, jak i osobno. Podstawy do dużych parasoli powinny być ciężkie, granitowe, betonowe. Są parasole ze składanym drążkiem lub bez. Parasole różnią się głównie wielkością, kolorami, stabilnością i materiałem z którego są wykonane. Jak widać, wybór jest całkiem spory, dlatego też przed dokonaniem zakupu, powinniśmy wnikliwie przeanalizować nasze potrzeby związane z parasolem ogrodowym. Parasol być może nie pociąga za sobą zbyt wysokich wydatków, ale i tak warto być zadowolonym z zakupu, niż żałować go już podczas pierwszego użycia parasola w ogrodzie. Dzięki parasolowi ogrodowemu można skutecznie ochronić siebie i swoich bliskich przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, w czasie zabaw na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że dzieci i osoby starsze powinny być szczególnie chronione przed słońcem.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-27 01:40:44, 120