Jak wybrać materac?

Przyjemność korzystania z typowego łóżka sypialnianego jest nieoceniona. Posiadanie takiego łóżka prowadzi jednak do dodatkowego kosztu, w postaci zakupu materaca. Materac powinien posiadać odpowiedni wymiar, ale również spełniać wasze oczekiwania w zakresie twardości. Śpiąc odpoczywamy, a przypadku, gdy materac nie spełnia oczekiwań, człowiek wstaje niewypoczęty. Na co zatem szczególnie należy zwracać uwagę podczas poszukiwania odpowiedniego materaca? Na to pytanie postaramy się udzielić odpowiedzi w poniższym poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje materaców

materace - jak wybrać?

Materac teoretycznie jest prostą konstrukcją, ale w praktyce, jeśli zagłębimy się w szczegóły, to okazuje się, że liczba czynników oraz parametrów, na które powinno się zwrócić uwagę jest imponująca. Zastanawiacie się, czy nadszedł już odpowiedni moment na wymianę materaca? Powinniście brać pod uwagę taka ewentualność w przypadku, gdy:

  • Użytkujecie dany materac nawet od 10 lat,
  • Zauważyliście wgniecenia na materacu,
  • Pokrowiec materaca wygląda na nieco zniszczony,
  • Każdego ranka budzicie się zmęczeni.
  • Jeśli którykolwiek z wymienionych punktów dotyczy właśnie Ciebie, to powinieneś poważne pomyśleć nad zakupem nowego materaca. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

    Jaka twardość?

    Pierwsza decyzja, jaką musicie podjąć, jest wskazanie twardości materaca. Dostępne są materace twarde i miękkie. Wybór w tym wypadku nie jest w jakikolwiek sposób sugerowany, gdyż każdemu odpowiada zupełnie inny materac, tak więc najlepszym testem, który pomoże wybrać konkretny jego rodzaj, będzie po prostu sprawdzenie materaca na żywo. W zdecydowanej większości sklepów jak najbardziej macie możliwość położenia się na materacu, gdyż specjalnie po to są one wystawione na ekspozycjach. Wspomnieć należy jedynie o ogólnych informacjach związanych z tymi dwoma typami materacy, mianowicie:

  • Korzystanie ze zbyt miękkiego materaca prowadzi do wielu problemów. Jeśli materac jest bardzo miękki to każda zmiana pozycji będzie stanowiła poważny problem. Mięśnie oraz kręgosłup, będą zatem nie odpoczywały, lecz pracowały przy każdej zmianie pozycji. Najczęstsze problemy, jakie zgłaszane są przez korzystających z miękkich materacy, to przede wszystkim bóle pleców, ale również skurcze mięśni.
  • Posiadając zbyt twardy materac musicie liczyć się z tym, że krew nie będzie swobodnie krążyła w miejscach nacisku. Z tego względu będziecie zmuszeni do częstych zmian pozycji. Na skutek braku ugięcia na materacu, plecy oraz kręgosłup będą w pewnym sensie zawieszone nad materacem, przez co pojawić się może poważny ból pleców. Musicie jednak pamiętać, że dostępnych jest wiele materaców medycznych, które charakteryzują się dużą twardością, a polecane są one osobom otyłym oraz narzekającym na problemy kręgosłupa.
  • By sprawdzić twardość materaca wystarczy położyć się na plecach, następnie wsunąć ręce pod biodra oraz przesuwać je w kierunku ramion. Jeśli poczujecie dyskomfort w ramionach lub biodrach, to oznacza, że dany materac jest zbyt twardy. Podobnie o zbyt dużej twardości powiedzieć trzeba w przypadku, gdy leżąc na boku, pomiędzy materacem, a brzuchem, widać jest wolną przestrzeń. Bardzo łatwo możecie odczuć zbyt miękki materac – wtedy każda zmiana pozycji będzie wymagała od was wysiłku. Szczególnie trudno jest przyzwyczaić się do miękkiego materaca, w przypadku, gdy wcześniej spało się na tapczanie lub narożniku. Wtedy potrzebne jest wiele nieprzespanych nocy, by wasze plecy oraz kręgosłup przyzwyczaiły się do zupełnie nowych warunków spania.

    Jaka strefa twardości?

    Strefy twardości to kolejny, bardzo ważny czynnik, który należy brać pod uwagę podczas zakupu materaca. Nacisk, jaki wywierany jest przez ludzkie ciało na materac, nie jest jednolity. Każda część naszego ciała w zupełnie inny sposób naciska na podłoże, tak więc sugerowane jest, by materac potrafił dopasować się do ludzkiego ciała, dzięki czemu będzie mógł odpowiednio podpierać kręgosłup. By zapewnić pełen komfort snu wykorzystuje się strefy twardości. Może ich być 3, 5 lub 7. Obecnie najczęściej klienci sięgają po materace z maksymalną ilością, czyli siedmioma strefami twardości, aczkolwiek warto przyjrzeć się wszystkim rodzajom. Otóż:

  • 3 strefy – środkowa część materaca jest wzmocniona poprzez dodanie sprężyn, które wykonane są z grubego drutu. Dzięki temu materac jest dużo stabilniejszy tam, gdzie znajdują się biodra. Tym sposobem nie ma mowy, by biodra zapadły się w materac.
  • 5 stref – przy pięciu strefach wprowadzona jest dodatkowa, pośrednia, która amortyzuje nacisk ramion.
  • 7 stref – w tych modelach poszczególne strefy są mniejsze, a materac idealnie dopasowuje się do budowy człowieka. Dodatkowo, pomiędzy strefą biodrową oraz ramieniową, pojawia się jeszcze jednak strefa o pośredniej twardości.
  • Jaki typ materaca?

    Materace mogą być wykonane z kilku rodzajów materiałów. Poniżej przedstawiamy charakterystykę poszczególnych typów:

  • Materace typu Bonell – najważniejszą cechą tego materaca jest posiadanie tzw. sprężystości progresywnej. Sprężyny są połączone ze sobą drutem, dzięki czemu mamy do czynienia z elastycznością powierzchniową. Największym plusem takiej konstrukcji jest możliwość wykorzystywania materaca przez osoby o różnej wadze ciała. Dodatkowo, materac ten charakteryzuje się bardzo dobrą relacją ceny do jakości i trwałości.
  • Materace kieszonkowe – wyposażone zostały w system sprężyn kieszonkowych. Każda sprężyna umieszczona jest w oddzielnej kieszonce, dzięki czemu konstrukcja nie wydaje żadnych odgłosów podczas uginania się sprężyn. Dzięki odpowiedniemu połączeniu kieszonek, które okrywają sprężyny, ich praca jest niezależna. Materac ten doskonale dopasowuje się do kształtu ciała. Dodatkowo, wspomnieć należy, że materace te posiadają elastyczność punktową, a ich cena jest jak najbardziej adekwatna do jakości. Minusy tego materaca to dosyć duży ciężar, ale także słaba trwałość kieszonek. Materac posiada również właściwości rehabilitacyjne.
  • Materace lateksowe – zapewniają one komfortowy, a także zdrowy sen. Wyposażone są we wkłady z lateksu syntetycznego, a także mleczka kauczukowego, które nazywane jest lateksem naturalnym. Dzięki systemowi otworów, które znajdują się w płycie lateksu, nie ma problemów z ciągłą wentylacją. Ważnym parametrem jest elastyczność punktowa materaca. Lateks bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu ciała, niezależnie od jego położenia. Cechuje się doskonałą wytrzymałością. Gęstość oznaczana jest poprzez symbole H2 i H3. Pierwszy typ to materace dla osób poniżej 80 kilogramów, a drugi dla ważących więcej niż te 80 kilogramów. Ważnym plusem tego materaca jest jego bardzo małe zużycie, gdyż w ciągu 10 lat, nie powinien stracić więcej niż 10% swoich właściwości. Materac ma również minusy, wśród których wskazać należy duży ciężar, intensywny zapach oraz fakt, że zupełnie nie nadaje się on dla osób bardzo potliwych.
  • Materace z pianki wysokoplastycznej – materac ten, jest połączeniem specjalnej struktury pianki z systemem nacięć, które zapewniają wentylację oraz idealną elastyczność. Dzięki swojej budowie materac idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, a dodatkowo jego waga jest bardzo mała, co doskonale ułatwia odpowiednie użytkowanie, ale również i konserwację. Znacznie łatwiejsze w tym wypadku jest odwracanie materaca. Ważnym plusem jest również jego trwałość, jako że po 10 latach, materac posiada ledwie 10% odkształcenia. Jeśli chodzi o wady, to z pewnością należy tutaj wskazać wysoką cenę oraz zapach.
  • Materace termoplastyczne – wykonane z materiału termoplastycznego, który zmienia swoją elastyczność w zależności o aktualnej temperatury. Dzięki temu materac idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Materac jest zalecany do stosowania w profilaktyce odleżeniowej. Minusem tych materacy jest jednak wysoka cena, duża izolacja termiczna oraz zapach.
  • Powyżej przedstawione zostały wszystkie dostępne rodzaje materaców. To pośród nich powinniście dokonać wyboru.

    Popularni producenci materaców i ich produkty

    Produkcją materacy zajmuje się w sumie kilkadziesiąt firm w Polsce. Pośród szczególnie znanych marek wymienić należy przede wszystkim Koło, Hilding, PerDormire, Tempur, Nicebed, Marsen, Tempur, Sembella, MK Foam. Ceny poszczególnych materacy są bardzo zróżnicowane i uzależnione są od typu oraz rozmiaru materaca.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Jaki materac dla dziecka?

      Przez lata lekarze polecali dzieciom materace twarde, później kokosowe, a teraz tak naprawdę nikt do końca nie wie, jakie są idealne. Niemniej jednak w przypadku niemowląt szczególnie polecane jest sięganie po materac wykonany z pianki poliuretanowej. Są one bardzo tanie, a dodatkowo łatwo dostępne. Pamiętajcie, że z tego materaca dzieci nie będą korzystały przez długi okres, lecz maksimum przez kilka lat. Jeśli jednak chcesz zainwestować w zapewnienie komfortu swojemu dziecku, to szczególnie polecam materace piankowe, które stosowane są w inkubatorach. W tym wypadku walory materaca są nieocenione.

    Podsumowanie

    Podczas wyboru odpowiedniego materaca powinniście brać pod uwagę nie tylko kwestie ceny, ale również jej stosunku do jakości. Pamiętajcie, że dobry materac będzie wam służył nawet przez ponad 10 lat. Kluczowy czynnik, który powinniście również brać pod uwagę, to kwestia twardości. Twardość najlepiej jest testować kładąc się zwyczajnie na materacu. Określenia twardy, miękki i średnio twardy są względne i wcale nie jest powiedziany, że przykładowo każdy twardy materac będzie wam w pełni odpowiadał.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2025-01-02 22:57:12, 120