Jak wybrać ławki do ogrodu?

Piękny ogród to nie tylko zieleń, czy też bogactwo kwiatów, to także wyposażenie, które pozwala na kontemplowanie przyrody zawsze wtedy, gdy przyjdzie nam na to ochota. W dużym ogrodzie powinna znaleźć się choć jedna ławeczka, na której można wygodnie przysiąść w słoneczny dzień, albo też odpocząć na niej w trakcie wykonywania prac w ogrodzie. Istnieje wiele ławeczek – ich typów i rodzajów, które śmiało mogą być zastosowane w naszym ogrodzie. Należy tylko wybrać odpowiedni dla nas typ, kupić ławeczkę i zamontować ją w dowolnie wybranym miejscu, które jednak będzie na tyle atrakcyjne, abyśmy zawsze chcieli tam usiąść. Jak wybrać ławeczkę do ogrodu? Postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje ogrodu

ławki do ogrodu - jak wybrać?

Nie ulega wątpliwości, jaką funkcję pełnią ławki ogrodowe, aczkolwiek zaskoczeniem dla wielu z Was będzie i to, że mogą one stanowić doskonały schowek, jeśli tylko zostaną w odpowiedni sposób zaaranżowane ku temu.

Ławeczka będzie na pewno przydatna podczas ogrodowych przyjęć, na których zabraknie nam krzeseł. W końcu, na ławce można też odpocząć, posiedzieć, a nawet poleżeć, leniwie obserwując wszystko, co też dzieje się dookoła.

Najlepiej, aby nasze ławki ogrodowe znalazły się w zielonej scenerii ogrodu, nie zaś przy samej ścieżce. Ławeczka skryta w gąszczu roślin będzie estetycznie wyglądać.

Warto podkreślić, że wiele osób dba w ogrodzie wyłącznie o rośliny, nie zaś o własną wygodę. Jeśli nie możemy w danym miejscu w naszym ogrodzie ustawić wygodnego fotela, ale chcielibyśmy w nim przysiąść, ławki będą ku temu znakomitym rozwiązaniem.

Ławeczki mogą, choć oczywiście wcale nie muszą, nawiązywać stylem do ogrodu, a wtedy są jego elementem ozdobnym. W sklepach bądź na zamówienie, kupimy ławeczki w różnych kształtach, kolorach, wykonane z przeróżnych materiałów. Szczególnie popularne są w ostatnim czasie ławeczki kute, które na pewno będą lepiej wyglądać w ogrodzie, niż choćby ich plastikowe odpowiedniki. Ogólnie rzecz ujmując, ławki ogrodowe produkowane są z takich materiałów, jak: wytworne, lite drewno, efektowny metal, lekki plastik, wiklina, bądź rata, staroświeckiego żeliwa, które kute jest w fantazyjne kształty, czy też z połączenia wspominanych materiałów. Wzornictwo w dziedzinie ławek ogrodowych jest równie bogate, dzięki czemu możemy zdecydować się zarówno na ławeczki stylowe, jak również klasyczne i nowoczesne. W tym względzie wybór należy do nas i powinien on być podyktowany własnym gustem, jak również tym, czy ławeczka będzie rzeczywiście pasowała do naszego ogrodu. Siedziska ławek mogą być wykonane z drewna tekowego, kamienia, wikliny lub odlane z żeliwa. Nie trzeba radzić się stylistów, aby wiedzieć, że takie ławki najlepiej pasują do romantycznych klimatów – ogrodu pełnego pnących róż lub podobnej aranżacji. W takich „ogrodowych wnętrzach” bardzo dobrze wyglądają również modne w ostatnim czasie ogrodowe ławki, znalezione gdzieś na giełdach staroci czy w komisach. Wprowadzają one niepowtarzalny nastrój do naszego ogrodu, lecz by przywrócić im ich dawnych wygląd i świetność, bardzo często wystarczy je jedynie pomalować. Zupełnie inne ławki powinny być dobrane do ogrodów nowoczesnych, gdzie zdecydowanie najlepiej sprawdzą się uniwersalne skądinąd oszczędne formy. Bardzo często w takich ogrodach spotyka się ławki wykonane jako odlew z betonu. Na pewno są one wysoce trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na warunki atmosferyczne. Najbardziej wszechstronne zastosowanie mają ławki drewniane i metalowe, bowiem będą one właściwie pasować do każdej stylistyki ogrodowej. Wszystko oczywiście będzie uzależnione od ich formy. Siedziska, które są stylizowane na romantyczne czy wiejskie, mogą być rozstawione w miarę swobodnie po całym ogrodzie. Będą one harmonizować ze swobodnym, rustykalnym, bądź wręcz naturalistycznym stylem naszego ogrodu. Najbardziej masywne siedziska, które stanowią mocniejszy akcent, mogą zamykać perspektywę regularnego ogrodu bądź też zdobić nowoczesne ogrodowe wnętrze. Jeśli mamy ochotę poleżeć pod krzewem róży, możemy wybrać ławkę skromną, wykonaną z tworzywa sztucznego, które idealnie może naśladować drewno, kamień czy beton.

Decydując się na konkretne ławki do ogrodu, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich estetykę, ale także na parametry, decydujące o trwałości i łatwości konserwacji tychże mebli ogrodowych.

Ławka ogrodowa jest niewątpliwie narażona na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Jeśli nie jest chowana na zimę do domu, czy garażu, to nie powinna być ona wykonana z plastiku, bowiem bardzo szybko ulegnie ona poczernieniu i zepsuciu. Po jednej zimie jej wygląd nie będzie tak dobry, jak przed. Najbardziej wytrzymałe są ławki kute i betonowe. Te pierwsze jednak wymagają zabezpieczenia przed rdzą. Do tego celu kupuje się specjalne preparaty, zapobiegające powstawaniu rdzy. Trzeba ich używać regularnie. Ławki drewniane są w miarę trwałe, ale tylko wtedy, gdy są wykonane z dobrej jakości drewna. W innym przypadku drewno stojące przez cały rok w ogrodzie może zawilgotnieć i zgnić.

Ciekawym pomysłem na ławkę ogrodową jest ławka ze schowkiem. Można ją wykonać nawet samodzielnie. Kształt podstawy ławki może być dowolny, dlatego też sam schowek może mieć różne kształty i rozmiary.

Ławka może mieć różną budowę. Przede wszystkim można wyróżnić pod tym względem ławki z oparciem i bez. Są ławeczki oparte na czworokątach, sześcianach i innych figurach geometrycznych.

Można je również podzielić biorąc pod uwagę zastosowane wzornictwo, niemniej jednak należy zaznaczyć, że taki podział ma charakter płynny, jako że bardzo szybko może się zmienić wraz ze zmieniającymi się trendami panującymi w sztuce użytkowej i w tzw. małej architekturze. Obecnie wyróżnić możemy ławki w stylu nowoczesnym, które są częstą ozdobą i elementem wyposażenia np. centrów handlowych, a także ławki tradycyjne, stylizowane na konkretną epoką bądź wygląd miejsca, w którym się znajdują.

Popularni producenci ogrodu i ich produkty

Trudno wskazać producentów jedynie ławek ogrodowych. Zwykle trudnią się oni również produkowanie różnorodnych mebli ogrodowych – krzeseł, stołów, parasoli i całych kompletów. Wśród producentów ogólnie rzecz ujmując mebli do ogrodu, wymienia się: Ziegler, Parkaria, Trimex, Rekord, Haste Garden, Patent, Eko-Meble, ABC Garden Furnitures, Netcomm, Eskot, Drewan, Fakora Moc, Cest-It, Dolux M, Rustyk Styl, i-Garden, Twojeławki.pl itp. Koszt jednej ławki waha się w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jak wykonać ławeczkę betonową ze schowkiem?

    Do tego celu wykorzystuje się na przykład bloczki z betonu komórkowego Ytonga. Najpierw wykonuje się betonowy fundament, mniej więcej na 10-15 cm głębokości. Następnie ze wspominanych bloczków układa się podest, który należy połączyć z fundamentem zaprawą klejową. Na tak przygotowanej płycie muruje się pozostałą konstrukcję ławki, nie zapominając o zaaranżowaniu niewielkiego schowka w jej wnętrzu, pod siedziskiem.

  • Jaka ławeczka będzie najbardziej trwała?

    Najtrwalsze są ławeczki betonowe, ponieważ nie szkodzi im ani deszcz, ani śnieg, ani temperatura. Dobre są też ławki wykonane z żeliwa, ale należy pamiętać, że trzeba je okresowo zabezpieczać specjalnymi środkami, które zapobiegają powstawaniu rdzy.

Podsumowanie

Wybór ławki ogrodowej powinien być oparty na podjęciu decyzji odnośnie jej stylistyki, która najlepiej by była dopasowana do samej stylistyki ogrodu. Trzeba przy tym wybrać materiał, z jakiego ma być wykonana nasza ławka, pamiętając o tym, że jedne materiały są mniej, inne bardziej wytrzymałe na wpływ czynników atmosferycznych i na wszelakie uszkodzenia mechaniczne. Nie należy zapominać także i o tym, że poszczególne materiały wykorzystane do budowy ławki świadczą jednocześnie o jej estetyce i charakterze. Nie zawsze betonowa ławka, która jest rzeczywiście najbardziej trwała, będzie pasować do architektury naszego ogrodu. Musimy też wybrać, czy ławka ma posiadać oparcie, jakie ma mieć gabaryty itp. Później pozostaje już tylko zakup określonej ławki i wmontowanie ją we wcześniej wybrane miejsce.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-27 01:46:31, 120