Wbrew pozorom, wybór odpowiedniej lampy, której zadaniem jest oświetlenie danego wnętrza, nie jest tak prosty, jak można by sądzić na pierwszy rzut oka. Spowodowane jest to głównie ogromną liczbą różnego rodzaju lamp, z których każdy ma swoje wady i zalety. W zależności od dokonanego przez nas wyboru, lampa w jednym wnętrzu będzie wyglądać wprost idealnie i będzie oświetlać pokój stylowo, a w innym nie będzie w ogóle pasować. Przed rozpoczęciem poszukiwania idealnej lampy do naszego domu, powinniśmy zastanowić się nad naszymi preferencjami w tej kwestii. Musimy po prostu wiedzieć, czego tak naprawdę potrzebujemy i co nam się podoba.
Pierwszym krokiem w doborze lampy jest wybór jej kolorystyki, który powinien nawiązywać do aranżacji naszego pomieszczenia. Nie powinniśmy się nigdy sugerować lampami, które już gdzieś widzieliśmy – na przykład u naszych znajomych. Nasz wybór będzie wówczas uzależniony tylko i wyłącznie do tego, czy lampa będzie pasować do naszego wnętrza, a nie od tego, który model lampy najbardziej się nam podoba. Kolejny wybór dotyczy kształtu i stylu, w jakim wykonana jest lampa. Zależne powinno być to od innych elementów wykończenia pomieszczenia, które decydują o stylistyce całego pokoju. Mowa tutaj o takich elementach jak firany, zasłony, ozdoby, kolorystyka ścian, czy meble i pamiątki. Musimy też zdecydować, w jakim miejscu umieścimy naszą lampę. Umiejscowienie lampy jest o tyle istotne, że musimy wiedzieć, czy interesuje nas lampa wisząca pod sufitem, lampa zwisająca, czy też lampa stojąca, a może kinkiecik nad łóżko.
Lampy przeznaczone na użytek domowy można podzielić na lampy stołowe, stojące, żyrandole wiszące, światło wbudowane, lampy na szynach, jarzeniówki punktowe oraz różnego rodzaju kinkiety.
Lampy stołowe, jak łatwo można się domyślić, są stawiane na płaskich płaszczyznach stołów, komód itp. Składają się one z podstawy lub specjalnego uchwytu, który mocowany jest do blatów. Mają bardzo zróżnicowane zastosowanie w domach, które uzależnione jest od rodzaju lampy, kształtu, rozmiaru jej klosza i jasności żarówek. Na ogół lampy stołowe są wykorzystywane jako oświetlenie miejscowe – służą do oświetlenia kącika do czytania, czy miejsca pracy. Ważne jest jednak, aby takie miejsce pracy było oświetlone odpowiednio i całościowo, dlatego też lampa nie powinna rzucać zbędnych cieniów oraz zbyt jaskrawego oświetlenia. Lampy stołowe mogą być w niektórych przypadkach traktowane jako pewien element aranżacji pomieszczenia. Wówczas najbardziej liczy się ich wygląd. Lampy stołowe to idealne dopełnienie oświetlenia ogólnego, czyli tradycyjnych żyrandoli.
Lampy stojące stawiane są na ziemi, bezpośrednio na posadzce. Mogą mieć wysokość sięgającą nawet 1,5 metra. Ich podstawę najczęściej stanowi płaskie koło, zaś przedłużeniem jest wysoki drag, zakończony abażurem. Drąg wykonany jest z metalu, drewna, lub tworzywa sztucznego. Lampy stojące w ostatnim czasie cieszą się wielką popularnością i są głównym elementem rozdzielającym kilka zakątków funkcjonalnych w jednym pomieszczeniu. Bywają one punktem centralnym danego pomieszczenia. Lampy stojące można w dowolny sposób przemieszczać.
Lampy wiszące u sufitu, czyli popularne żyrandole, są najbardziej rozpowszechnionym sposobem na oświetlenie wnętrz. Żyrandole dają światło rozproszone, które w wielu przypadkach, takich jak czytanie, szycie, pisanie, czy nawet krojenie warzyw do sałatki, jest ono niewystarczające. W takich przypadkach o wiele lepiej sprawdza się światło miejscowe. Żyrandole dają oświetlenie ogólne, bowiem nadają wnętrzu ogólny zarys i widok, rozpływając strumień światła na całość pomieszczenia. Jedyny ważny czynnik, to odpowiednia wysokość, aby właśnie oświetlenie ogólne było jak najbardziej równomierne. Lampy wiszące u sufitu najczęściej są stosowane w salonach.
Lampy wbudowane i punkty halogenowe są elementem nowoczesnych aranżacji. Ich głównym atutem jest padanie światła wprost na dół, zaś samej lampy nie widać, dzięki czemu dekoracyjność wnętrza jest większa. W sklepach znajdziemy ogromny wybór lamp punktowych, od małych halogenów począwszy, aż po regulowane i nowoczesne reflektory. Wbudowanie w sufit reflektorów świetlnych, pozwala na zmianę oświetlenia wraz ze zmianą wystroju wnętrza.
Lampy na szynach i reflektory zaliczane są do nowoczesnych systemów oświetleniowych, choć rzadko widzi się je we wnętrzach mieszkalnych. Tylko czasami są stosowane jako oświetlenie docelowe i nadające pomieszczeniu nowoczesny styl.
Lampy kinkietowe, czyli po prostu kinkiety, znane są od dawien dawna i mają zastosowanie jako oświetlenie miejscowe oraz ogólne, w zależności od tego gdzie je zamontujemy oraz pod jakim kątem skierujemy światło. Stosowane są na ogół w pomieszczeniach przejściowych, np. w przedpokojach.
Istnieje bardzo wielu producentów wszelkiego rodzaju lamp. Do najbardziej znanych firm, które w swoim asortymencie posiadają lampy zalicza się: LampGustaf, Zeroombra, Markslojd, Ramko, Cleoni, Falko, Aldex, Kandel, Ronin, Kartell, Candellux, Koziol, Brilum Brilux, Paul Neuhaus, Leuchten Direkt, JBT, ElmarCo, Massive, BBK Lighting, Effusionidiluce, F.A.I., Jupiter, Klik, Italux, Mathmos, Asian Decor, Reality, Eseo, Bright Light, Azzardo, Eglo, Volta, Luminex, Alfa.
Decydując się na przykład na żyrandol musimy być świadomi tego, że światło może rozproszyć się po ścianach i suficie, co w konsekwencji spowoduje, że niektóre fragmenty pomieszczenia będą oświetlone lepiej, a inne słabiej. Jeśli światło rozproszy się wyłącznie po suficie, to równomiernie oświetli ono całe wnętrze. Żyrandol zamontowany nad stołem powinien być powieszony na takiej wysokości, aby światło nie oślepiało innych. W niektórych żyrandolach i plafonierach oprawy żarówek pozwalają na ustawienie w dowolnej konfiguracji, co pozwala zmieniać kierunek strumienia światła. Nie da się tego zrobić w lampach. Możemy tylko regulować długość sznura. Wydłużając go, skupimy strumień światła, skracając – rozproszymy.
Klasa oświetleniowa oprawy określa intensywność i kierunek światła. Dlatego też oprawy należące do klasy I i II są przeznaczone do oświetlania miejsc pracy, bowiem oświetlają sufit, ale dobrze przestrzeń, w której się pracuje. Z kolei, oprawy klasy III dają światło mieszane, a więc częściowo rozproszone, częściowo skupione.
Ależ oczywiście. Lampy wykonane z mosiądzu i szkła, jeśli tylko będą prawidłowo użytkowane, posłużą nam przez bardzo wiele lat. O wiele mniejszą trwałością charakteryzują się lampy z papieru, tkaniny i plastiku. Warto przy tym zaznaczyć, że papierowe kule łatwo się kurzą. Łatwo je też uszkodzić podczas czyszczenia.
Otóż, we wszelkich pomieszczeniach, w których nie zależy nam na silnym świetle, a więc na przykład w przedpokoju czy w sypialni, można zastosować lampę w oprawie wykonanej z przyciemnionego szkła lub z zabudowanym abażurem. Z kolei, w pomieszczeniach, w których konieczne jest mocne oświetlenie – dajmy na to w kuchni, nad biurkiem do pracy czy w pokoju dziennym, warto jest zainstalować lampę z odbłyśnikiem, który skutecznie wzmocni światło.
Najlepiej dopasować je do konkretnego pokoju, w którym ma być zamontowana lampa. Istnieje w tym obrębie kilka prostych zasad. Mianowicie, duży abażur nie będzie wyglądał dobrze w małym pokoju, zaś lampa wisząca na długim sznurze w niskim pomieszczeniu tylko będzie przeszkadzać, zwłaszcza wysokim domownikom. Zwykle wysokość na jakiej zawieszona jest lampa, jest możliwa do regulacji. Do niskich pomieszczeń najlepiej jest wybrać płaski plafon, który umieszcza się bezpośrednio przy suficie. Z kolei, w wyższych pomieszczeniach mamy możliwość wyboru lampy wiszącej albo żyrandolu.
Aby być w pełni usatysfakcjonowanym z zakupu lampy trzeba dokładnie wiedzieć, czego oczekujemy. O ile w sklepach wszystko może wyglądać rewelacyjnie, to już w naszym salonie, czy sypialni dana lampa może po prostu nie pasować. Warto o tym pamiętać i nie kupować niczego pochopnie. Możemy być wtedy jedynie zawiedzeni dokonanym wyborem, a nie zawsze będzie możliwość zwrotu lampy do sklepu. Kupując lampę do domu pamiętajmy, aby dobrać jej styl, kolor i typ do naszych indywidualnych wymagań, które powinniśmy określić na długo przed zakupem. Najlepiej stworzyć sobie w myślach obraz idealnej lampy i szukać go w punktach handlowych. Być może któraś lampa rzeczywiście spełni wszelkie nasze oczekiwania? A jeśli nawet nie, to na pewno znajdziemy coś, co w pełni będzie nam odpowiadać.