Jak wybrać kwiaty do ogrodu?

Ogród jest wizytówką każdego domu. Patrząc na dom widzimy nie tylko jego elewację, ale również najbliższe otoczenie, które warto by było efektowne. Utrzymanie pięknego ogrodu wymaga niestety dużo pracy i czasu, aby kwiaty i inne rośliny wyglądały idealnie. Jakie kwiaty wybrać do naszego ogrodu, aby jego wygląd wprost zachwycał? Wybór w tym względzie mamy wprost ogromny, dlatego trudno podjąć decyzję w tym względzie, nawet jeśli zamierzamy zakupić kilka różnych rodzajów roślin. Aby dobrze wybrać rośliny czy też kwiaty do ogrodu, należy dobrze je poznać, zwłaszcza wymagania środowiskowe, aby wiedzieć, w jaki sposób należy je pielęgnować.

Na skróty...

Pielęgnacja ogrodu

kwiaty do ogrodu - jak wybrać?

Jeszcze przed wyborem konkretnych rodzajów kwiatów, należy dowiedzieć się, jaką glebą na działce dysponujemy. Jeśli nie potrafimy tego dokonać samodzielnie, a tak zwykle bywa, powinniśmy wziąć próbkę ziemi i zanieść ją do sklepu ogrodniczego. Tam ekspedientka na pewno podpowie nam, jaka to gleba i co na niej może urosnąć. Kiedy wiemy już, jakim podłożem dysponujemy wokół naszego domu, możemy przystąpić do wyboru kwiatów. Ważne jest, abyśmy wybierali do swojego ogrodu tylko takie rośliny, którym odpowiada gleba na naszej działce. Jeśli tak nie jest, to obok roślin będziemy musieli zakupić odpowiedni nawóz, który będzie w stanie zmienić odczyn posiadanej gleby. Należy przy tym zaznaczyć, że takie nawozy nie mogą być stosowane na większych powierzchniach, ponieważ są one niezwykle szkodliwe dla organizmów żywych, żyjących w glebie.

Warto jest zastosować jako bazę w ogrodzie rośliny wielosezonowe, które dadzą zielone tło dla kwiatów. Dostępnych jest bardzo dużo miniaturowych krzewów, zarówno iglastych, jak i liściastych. Na pewno ważne jest to, że nie wymagają one dużej uwagi z naszej strony. Rosną nawet bez pielęgnacji i można je przycinać w fantazyjne kształty. W gronie roślin wieloletnich wymienia się byliny ozdobne, odznaczające się sporą różnorodnością kształtów, wielkości i barw. Na zimę takie rośliny zapadają w stan spoczynku, ale wraz z przyjściem wiosny i cieplejszych temperatur – odradzają się one na nowo. Istnieją też rośliny ozdobne dwuletnie, które kwitną dopiero w następnym roku po wysianiu. Do tej grupy należą bratki, stokrotki i malwy. Ich nasiona wysiewa się od czerwca, gdy mają od 4 do 5 listków rozsadza się je w nieco większych odległościach. Takie rośliny dobrze zimują pod śniegiem. Kolejnym typem roślin ogrodowych są kwiaty jednoroczne, które bardzo szybko rosną, ale minusem jest to, że trzeba je co roku siać lub sadzić na nowo. Rośliny jednoroczne mają krótkie korzenie, więc co jakiś czas należy spulchniać ziemię, aby dobrze one rosły.

Zasady sadzenia roślin w ogrodzie

Zanim założymy piękną, kwiatową rabatę w ogrodzie, musimy jeszcze przemyśleć jej kompozycję, bowiem rośliny sadzi się w ściśle określony sposób. Pamiętać należy, że w bezpośrednim sąsiedztwie można sadzić rośliny, charakteryzujące się podobnymi wymaganiami pielęgnacyjnymi. Zwrócić należy uwagę na to, aby gatunki ekspansywne nie znalazły się obok roślin słabo rosnących. Od frontu rabatki powinny być sadzone rośliny niższe, z kolei wysokie można posadzić w tle lub w środku rabaty, zakładając, że jest ona widoczna z każdej strony.

Dobrze by było, aby kwiaty w naszym ogrodzie zostały dobrane w taki sposób, aby zawsze był on kwitnący. Rośliny należy więc wybierać w ten sposób, aby w ogrodzie kwiaty rozwijały się aż do późnej pory jesiennej. Takie rośliny jak kwiaty cebulowe, omiegi, orliki, pełniki i serduszki powinny rosnąć obok roślin, mogących zamaskować puste miejsce po ich przekwitnięciu. Do tego celu idealnie nadadzą się rośliny, mające sporo liści, a także kwitnące przez całe lato i jesień – rośliny jednoroczne.

Bardzo dobrze w każdym ogrodzie wyglądają byliny posiadające ozdobne liście, ponieważ są zawsze dekoracyjne, nawet wtedy, gdy utracą kwiaty. Wypełnią one nasz ogród zielenią lub plamami kolorowych liści.

Kwiaty w ogrodzie można śmiało sadzić po kilka lub kilkanaście, w kępkach, aby tworzyły większe grupy. Pomiędzy nimi można posadzić niskie rośliny płożące.

Podział kwiatów ogrodowych

Jak już zostało wspomniane, kwiaty w ogrodzie dzielimy na jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie, czyli inaczej byliny. Wyróżnia się jeszcze kwiaty cebulowe i bulwiaste, które także należą do roślin wielosezonowych.

Kwiaty jednoroczne należy co roku wysiewać lub sadzić. Kwiaty dwuletnie wysiewane powinny być w maju i w czerwcu, a przesadzane jesienią na miejsce stałe roku pierwszego, zaś wczesną wiosną i latem roku następnego kwitną, po czym obumierają. Byliny są wieloletnimi roślinami zielnymi, które zimę spędzają w gruncie. Aby mogły one rosnąć, wymagają pielęgnacji, odchwaszczania, nawożenia i przesadzania co parę lat.

Kwiaty jednoroczne są idealne do zastosowania w pustych miejscach ogrodu powstałych po przekwitłych roślinach wiosennych. Mają one różnorodność barw i kwiatów, a część z nich to kwiaty cięte. Jak pielęgnować kwiaty jednoroczne? Otóż, pielęgnacja w tym przypadku opiera się na usuwaniu chwastów i systematycznym podlewaniu. Jeśli chcemy, aby nasze kwiaty kwitły możliwie jak najdłużej, powinniśmy usuwać sukcesywnie przekwitłe kwiaty. Niewątpliwą zaletą kwiatów jednorocznych jest koszt ich uprawy, bowiem ceny nasion są stosunkowo niskie w porównaniu z zakupem sadzonek.

Do kwiatów jednorocznych, łatwych w uprawie, należą:

  • Aksamitki, dobre dla początkujących ogrodników, rosnące w każdej glebie, odporne na upały i susze.
  • Czarnuszka damasceńska, mająca błękitne kwiaty i postrzępione liście, do wzrostu potrzebuje słońca, kwitnie od maja do czerwca.
  • Godecje, idealne na letnią rabatę, kwitną od połowy czerwca do sierpnia,
  • Maciejka, roślina mało wymagająca, o intensywnym zapachu, wysiewana wprost do gruntu.
  • Nagietek lekarski, samo rozsiewający się, kwitnie od lipca do pierwszych mrozów.
  • Onętek/ kosmos, kwiat letni, szybko rosnący.
  • Portulaka wielkokwiatowa, niewysoka roślinka kwitnąca od lipca do października.
  • Ślazówka letnia, wytrzymała, niewybredna i szybko rosnąca.
  • Do kwiatów dwuletnich, łatwych w uprawie zalicza się:

  • Bratki – kwitną w wielu kolorach, od wiosny do końca czerwca, są mało wymagające co do gleby i nasłonecznienia.
  • Dzwonki - kwitną w odcieniach barwy niebieskiej lub na biało.
  • Niezapominajki – drobne niebieskie, nadają się na skalniaki, rosną w każdej, wilgotnej glebie.
  • Stokrotki – dzikie rosną same.
  • Jeśli chcemy sadzić byliny, to najłatwiejsze w uprawie są:

  • Bergenia sercowata – mająca dekoracyjne, duże liście i różowe kwiaty, ma niewielkie wymagania co do stanowiska i gleby.
  • Dąbrówka rozłogowa – dekoracyjna roślina, odporna na mrozy, rosnąca nawet w przeciętnej glebie.
  • Floksy wiechowate – zwane również płomykami, obficie kwitnące w wielu kolorach latem.
  • Floksy szydlaste – doskonałe rośliny na rabaty bylinowe i skalniaki, różnokolorowe.
  • Goździk kropkowany – kwitnie w czerwcu i lipcu, nie ma specjalnych wymagań.
  • Goździk siny – łatwy do rozmnażania, znosi suszę, kwitnie kępkami.
  • Irysy- same rosną, kwitną tylko w czerwcu, mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu.
  • Jukka ogrodowa – egzotycznie wyglądająca roślina, mająca sztywne, mieczowate liście zebrane w rozetę, kwitnie w czerwcu i lipcu, najlepiej rośnie w glebie gliniastej, przepuszczalna o odczynie alkalicznym.
  • Krokusy – jedne z najłatwiejszych w uprawie roślin cebulowych. Bulwy krokusów są jednoroczne, ale po przekwitnięciu w miejsce starej każdego roku powstaje nowa, wyrastająca tuż nad starą. Obok wyrastają małe bulwki przybyszowe tak więc można powiedzieć, że są to kwiaty wieloletnie.
  • Lawenda wąskolistna – bylina lub krzewinka, kwitnie w lipcu i sierpniu, wymaga ciepłego i słonecznego stanowiska, a także przepuszczalnej, najlepiej wapiennej gleby.
  • Lędźwian szerokolistny – mało znana roślina, przypomina groszek pachnący.
  • Liliowce – rośliny wieloletnie o kwiatach przypominających lilie, nie wymagają pielęgnacji, kwitną od maja do września.
  • Margarytki – łatwe w uprawie.
  • Narcyzy - efektowne kwiaty cebulowe łatwiejsze w uprawie niż tulipany, kwitną od końca marca do maja. Narcyzy najlepiej rosną w glebie żyznej i przepuszczalnej ale można sadzić nawet w słabszej glebie, suszę znoszą lepiej niż tulipany.
  • Ostróżki – nie wymagają zbyt dużej uwagi.
  • Przebiśniegi – wdzięczne rośliny o białych, zwisających kwiatkach.
  • Przymiotno – przypomina wyglądem astry, mało wymagająca i wytrzymała.
  • Rozchodniki – płożące rośliny, odporne na warunki atmosferyczne.
  • Sasanka zwyczajna – wiosenna bylina, o dzwonkowatych, zwykle fioletowych kwiatach. Pora kwitnienia od końca marca do maja w zależności od odmiany i wiosennej aury.
  • Tojeść kropkowana – może rosnąć i obficie kwitnąć w miejscach zacienionych, które rozświetla złotożółtymi kwiatami.
  • Podsumowanie

    Nie ulega wątpliwości, że tylko zadbany ogród kwiatowy będzie wyglądał ładnie. Nie wystarczy więc jedynie raz posadzić czy zasiać rośliny, a później je podlewać. Większość z nich wymaga dodatkowej pielęgnacji i nawożenia. Trzeba sprawdzać też, czy nie mają one szkodników lub oznak chorób, a także obcinać przekwitłe, schnące kwiaty. Uprawa kwiatów w ogrodzie to hobby wymagające pracy i uwagi, a co za tym idzie – czasu, ze strony właścicieli.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2024-11-27 01:46:16, 120