Jak wybrać kominek?

Moda na posiadanie kominka w domu istnieje od wieków. Kilkaset lat temu kominki stanowiły bardzo ważny element każdego domu, ponieważ dzięki nim w każdym pomieszczeniu mogło być ciepło. Co ciekawe, kominki zaczynają instalować w swoich miejscach zamieszkania nawet właściciele lokali mieszkalnych w blokach z wielkiej płyty. By jednak kupić właściwy kominek warto jest poznać wcześniej zasady ich instalowania, a także kryteria, jakimi należy się kierować podczas dokonywania zakupów. Sami musimy udzielić sobie odpowiedzi na liczne pytania, aby wybrać kominek, który ściśle będzie odpowiadał waszym zróżnicowanym skądinąd wymaganiom w tej kwestii.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje kominków

kominek - jak wybrać?

Pierwszym pytaniem, na jakie należy sobie udzielić odpowiedzi jest wskazanie czy odpowiednim kominkiem będzie kominek otwarty czy zamknięty. Tradycyjne kominki są oczywiści otwarte oraz posiadają wmurowane palenisko. Źródłem ciepła w tym wypadku jest promieniowanie, które pochodzi z komory spalania. Kominki, które obecnie znajdują się w sprzedaży posiadają coraz częściej wkłady bądź też kasety kominkowe. Wykonane są one oczywiście z materiałów odpornych na bardzo wysokie temperatury, ale także doskonale utrzymujących ciepło. Najlepsze przykłady to choćby stal czy żeliwo. W przypadku kominków z paleniskiem, zawsze tylko 10% ciepła, które powstaje, w praktyce pozostanie w pomieszczeniu. Reszta będzie uciekała do komina. Tymczasem w przypadku wykorzystania nowoczesnych wkładów kominkowych, aż 80% wytworzonego ciepła pozostać może w pomieszczeniu. Jak widać zatem zastosowanie takich wkładów okazuje się być zdecydowanie najbardziej wydajne. Dodatkowo wspomnieć należy, że kominki otwarte zużywają o wiele więcej drewna – taki sam poziom energii, w kominku ze wkładem, uzyskać można zużywają nawet 6 razy mniej drewna. Różnice w zużyciu materiałów grzewczych są zatem bardzo duże.

Dokonując wyboru kominka, należy mieć na uwadze jego późniejsze zastosowanie. Poleca się jednak, by kominek nie spełniał roli podstawowego źródła ogrzewania, lecz jedynie źródło dodatkowe. Kominki wykorzystują dosyć dużo drzewa, tak więc by utrzymać ciepło nieustannie musi ktoś dokładać materiału, a na dodatek będzie to nader kosztochłonne. Nie jest to komfortowy sposób na ogrzewanie. Najlepiej zatem, by kominek stanowił źródło ogrzewania wyłącznie w okresach przejściowych, kiedy to rzeczywiście okazuje się być przydatny, a uruchamianie głównego ogrzewania nie ma większego sensu. W przypadku, gdy kominek współpracuje z systemem DGP, jest on w stanie ogrzać nie tylko całe pomieszczenia, ale również cały dom. System DGP, odpowiada za rozprowadzanie nagrzanego powietrza z wykorzystaniem wentylatora bądź też w sposób naturalny, poprzez wykorzystanie zjawiska unoszenia się w górę gorącego powietrza. System najlepiej sprawdza się wówczas, gdy chce się ogrzać pomieszczenia znajdujące się w sąsiedztwie kominka. Pamiętajcie jednak, że w ten sposób ogrzać można tylko i wyłącznie niewielki domek. W dużych domach zastosowanie mają tylko i wyłącznie systemy wyposażonego w wentylator. Przy zastosowaniu wentylatora, system jest w stanie ogrzać budynek o powierzchni nawet 400 metrów kwadratowych! Tym sposobem wykorzystuje się z kominka maksimum jego mocy. Czynnikiem grzewczym w kominkach może być nie tylko woda, ale również wkład z płaszczem wodnym. Wkłady z płaszczem wodnym łączone są ze źródłem centralnego oczekiwania, dzięki czemu stanowić mogą nawet podstawowe źródło ogrzewania całego mieszkania. Kominki z takim wkładem wykorzystywane są nie tylko do ogrzewania nieruchomości, ale także do podgrzewania wody, pod zastosowania typowo domowe, choćby do zwyczajnego użytkowania podczas zażywania kąpieli. Przy takim wykorzystaniu, nagrzana woda gromadzona jest w odpowiednim zbiorniku, tak by mogła być później wykorzystywana przez domowników.

Korzystając z kominka, powinno się pamiętać o waszych wymaganiach technicznych, których spełnienie, pozwala na efektowne wykorzystywane kominka. Należy tutaj powiedzieć przede wszystkim o wkładzie kominkowym. Powinien on być obłożony wełną mineralną, a dodatkowo warstwą folii aluminiowej. Jeśli chcecie zainstalować w swoim salonie kominek z dużym otworem, to powinien być on podłączony do własnego, odrębnego przewodu kominowego o przekroju minimalnym 27x14 cm lub średnicy 18 cm. Obudowa kominka powinna być wykonana z materiałów o dobrej izolacji termicznej oraz nie mogą być one oczywiście łatwopalne, żeby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa. Najlepiej stosować jest tutaj marmur, granit, piaskowiec czy też kamień naturalny. Pamiętajmy również, że kominki otwarte zużywają dużo więcej powietrza podczas funkcjonowania. Tak więc, warto jest doprowadzić do takiego kominka powietrze odrębnym kanałem wentylacyjnym.

O czym jeszcze warto pamiętać? Otóż:

  • Minimalna sprawność kominka wynosić powinna 70%. Uzależniona jest ona m.in. od cyrkulacji powietrza wkoło wkładu bądź też kasety,
  • Średnie zużycie drewna w kominku wynieść powinno około 2,5 kg na godzinę (jeśli moc nominalna równa jest 7 kW),
  • Spaliny – ich temperatura nie może przekroczyć 400°C.
  • Popularni producenci kominków i ich produkty

    W Polsce funkcjonuje wiele firm, które zajmują się projektowaniem kominków. Wśród nich warto jest wskazać takie marki jak Tarnava, Merkury, Kom-bud, Hajduk, Lechma, Byrski oraz wiele innych. Każda z wymienionych firm działa raczej regionalnie. Większość wyznacza ceny na podstawie indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta. Ceny całych konstrukcji kominkowych uzależnione są od materiału wykonania kominka, ale także kosztów tzw. „robocizny”. Efektownie wyglądające kominki to koszt nawet 15 tysięcy złotych, ale dobrze wyglądający kominek spełniający standardy jakości, kupić można w cenie już kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od preferencji klientów, którzy zamarzyli sobie posiadanie własnego kominka w salonie. Niewielkie, przenośne kominki nie pociągają za sobą zbyt wysokich kosztów na zakup.

    Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

    • Czy korzystanie z kominka jest bezpieczne?

      Kominki są jak najbardziej bezpiecznym sposobem na ogrzewanie mieszkania czy też stanowić mogą formę jego efektownej dekoracji. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ważnych zasad użytkowania. Oto najważniejsze wytyczne, tyczące się korzystania z kominków:

  • Do rozpalania ognia nie powinno się wykorzystywać jakichkolwiek materiałów chemicznych,
  • Po każdym paleniu należy oczyszczać popielnik z popiołu,
  • Nie powinno się pozostawiać kominka otwartego, bez niczyjej opieki,
  • Meble, dywany, zasłony oraz inne łatwopalne elementy, powinny znajdować się w odległości minimum 80 centymetrów od kominka,
  • Przewód kominowy powinien być przynajmniej raz w roku sprawdzany przez kominiarza. Dodatkowo, weryfikacji podlega również wkład kominkowy,
  • Posadzka znajdująca się przed kominkiem, nie powinna być wykonana z materiałów łatwopalnych. Najlepiej powietrznię tą wyłożyć kamieniem, gresem czy klinkierem,
  • Nie wykorzystujcie do palenia w kominku węgla, gdyż może to grozić nawet zaczadzeniem!
  • Przed kominkiem powinno się postawić parawan wykonany przykładowo z żaroodpornego szkła. Dzięki temu uchronicie się przed wypadającymi iskrami.

    • Po jakie wkłady kominkowe najlepiej jest sięgnąć?

      W przypadku, gdy wkład ma być wykorzystywany do ciągłego palenia, zupełnie nie poleca się korzystanie z tanich wkładów, które znajdziecie w marketach. Dużo lepszym wyborem będzie sięgnięcie po wkłady polskich producentów. Szczególnie polecane są wkłady Hajduk, Lechma bądź Jotul. Solidne są również wkłady marki Dovre, na które otrzymacie 10 lat gwarancji. Wszystkie te marki są sprawdzone i ceniona przez klientów. Jeśli chodzi o moc wkładu, to 15 KW nominalnej mocy powinno być wartością jak najbardziej wystarczającą.

    • Czy kominek możesz wykonać samodzielnie?

      Jak najbardziej kominek wykonać można całkowicie samodzielnie. Kominek najczęściej składa się z trzech elementów, którymi są – płyta nośna, obudowa wkładu oraz okap. Do budowy takiego kominka wykorzystać należy materiały niepalne, które są oczywiście odporne na wysokie temperatury, ale również wytrzymałe na obciążenia. Okap buduje się z płyt gips-kartonowych, ognioodpornych zamocowanych oczywiście na stelażu. Wewnątrz powinna być umieszczona izolacja z wełny mineralnej. W części górnej montuje się przegrodę, przez którą powinna przechodzić rura spalinowa, natomiast poniżej, powinny być wstawione kratki, które nasiewają ciepłe powietrze do danego pomieszczenia. Jeśli chodzi o płytę nośną i obudowę, to powinna być ona wykonana z cegły klinkierowej, a ewentualnie cegły zwykłej, a dodatkowo powinny być obłożone płytkami kamiennymi. Pamiętajcie, że części składowe kominków możecie kupić, dzięki czemu budowa kominka będzie łatwiejsza.

    Podsumowanie

    Kominek stanowić może bardzo interesujący sposób na aranżację salonu. Ma on jednak zastosowanie w salonach dosyć dużych – w mniejszych kominki nie mają większego sensu. Mogą one stanowić zarówno sposób na ogrzewanie jednego pomieszczenia, całego domu, ale równie dobrze może to być zwyczajna dekoracja pomieszczenia.

    Podobne poradniki


    Strona wygenerowana 2025-01-02 23:59:34, 120