Jak wybrać klimatyzację do domu?

Kiedy lato w pełni, a żar leje się z nieba, wiele osób marzy o tym, aby mieć w swoim domu klimatyzację, czy choćby niewielki klimatyzator, który mógłby zapewnić mu świeży powiew chłodnego powietrza. W czasie zimy już nie tak bardzo tęsknimy za klimatyzacją, choć przecież daje ona nie tylko zimne, ale również gorące powietrze, jeśli zostanie nastawiona na wyższą temperaturę. Cóż, w krajach śródziemnomorskich większość domów, a już na pewno hoteli i apartamentów, ma klimatyzację, ponieważ jest ona niezbędna. Gorące lata w Polsce coraz częściej uzasadniają konieczność założenia klimatyzacji także w naszych domach. Jaka klimatyzacja będzie najlepsza na takie warunki? Które urządzenia wybrać na użytek domowy? Odpowiemy na te pytania w niniejszym poradniku. Mamy nadzieję, że będzie on pomocny w trakcie planowania i realizacji systemu klimatyzacji domowej.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje klimatyzatorów

klimatyzacja - jak wybrać?

Przy zakupie klimatyzacji do domu musimy wiedzieć, jakie parametry powinny być brane pod uwagę przy wyborze odpowiednich ku temu urządzeń. Cechą, która jest najważniejsza w tym względzie jest moc chłodnicza klimatyzatora. Niemniej jednak, na tej podstawie trudno jest dokonać dobrego wyboru klimatyzacji. Trzeba pamiętać o wielu innych parametrach, które są konieczne przy doborze klimatyzacji domowej. Dobrze dobrana moc chłodnicza klimatyzacji powinna pokrywać ciepło, jakie zostało dostarczone lub wytworzone w danym pomieszczeniu, które z założenia ma być poddawane klimatyzacji.

Warto powiedzieć, że do pomieszczeń ciepło może dostawać się przeróżnymi kanałami, poprzez nasłonecznione okna, ściany zewnętrzne domu, dach, czy też wszelkie przegrody o charakterze wewnętrznym. Nie należy zapominać także i o tym, że wszyscy domownicy w pewien sposób produkują ciepło, emitowane do pomieszczenia, podobnie jak pracujące urządzenia – telewizory, sprzęty RTV, kuchenki, lodówki itp., a także oświetlenie. Są to najważniejsze źródła ciepła, które powodują, że w danym pomieszczeniu jest po prostu ciepło.

Planując klimatyzację i dobierając do niej moc chłodniczą trzeba wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczeń, liczbę osób, liczbę okien oraz ich rozmieszczenie, a także współczynnik przenikania szyb oraz inne czynniki, do których zalicza się na przykład świetliki.

Najlepiej przy doborze klimatyzacji zrobić bilans cieplny pomieszczenia, bowiem im więcej ciepła jest dostarczane do pomieszczenia, tym większą moc chłodzącą powinna posiadać klimatyzacja.

Najłatwiej dobrać klimatyzację do domu posiłkując się fachową wiedzą specjalistów, którzy posiadają niezbędne doświadczenie i narzędzia ku temu. Jeśli mowa o narzędziach, to oznaczają one zwykle program kalkulator komputerowy, który pozwala precyzyjnie określić potrzebną moc naszej klimatyzacji. Warto zauważyć, że firmy produkujące urządzenia klimatyzacyjne mają opracowane specjalne kalkulatory doboru mocy dla swoich klimatyzatorów.

Klimatyzatory są w miarę prostymi urządzeniami, których główną rolą jest nie tylko ochłodzenie powietrza w danym pomieszczeniu, ale również usunięcie z niego nadmiaru wilgoci. Im mniej jest wilgoci w mocno nagrzanym powietrzu, tym lepsze staje się samopoczucie osób, które tam przebywają. Optymalną wartością temperatury dla pomieszczeń domowych jest 23-26 stopni Celsjusza, zaś wilgotność powietrza powinna przy tym wynosić 40-60%. Jeśli temperatura wzrasta, człowiek zaczyna się pocić, ponieważ organizm oddaje nadmiar ciepła. W momencie, gdy wilgotność spada, nasze samopoczucie owszem, poprawia się, choć nadal jest gorąco. Warto powiedzieć, że temperatura powietrza w pomieszczeniu klimatyzowanym i nieklimatyzowanym powinna różnić się między sobą o maksymalnie 7 stopni Celsjusza.

Z uwagi na to, że powinniśmy odczuwać komfort w klimatyzowanym pomieszczeniu, nie powinno się odczuwać ruchu powietrza. Z tego względu ważna jest prędkość przepływu powietrza i możliwość regulacji w urządzeniu klimatyzacyjnym kierunku, w jakim wydmuchiwane jest ono po oziębieniu. W momencie, gdy prędkość przepływu powietrza jest większa niż 0,2 m/s, odczuwamy przeciąg, a wtedy łatwo można się przeziębić.

Zasada działania klimatyzatora jest zbliżona do działania lodówki. Klimatyzator złożony jest z sześciu podstawowych elementów: dwóch wymienników ciepła, czyli parownika i skraplacza, sprężarki i zaworu rozprężnego oraz dwóch wentylatorów, które wymuszają przepływ powietrza wokół wymienników.

Czynnik roboczy, którym może być po prostu woda, krąży pomiędzy parownikiem, a skraplaczem. W parowniku odbiera ciepło z pomieszczenia, a w skraplaczu oddaje je do otoczenia, w którym jest zamontowany. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu jest ochładzane, a ciepłe odbierane i usuwane poza nie.

Sprężarka i zawór każdego klimatyzatora pozwalają na przejście czynnika roboczego z postaci ciekłej na gazową i odwrotnie.

Klimatyzatory generalnie dzielą się na dwa typy – klimatyzatory typu split i monoblokowe. Klimatyzatory split są nowocześniejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu, dlatego znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych. Składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. W jednej powietrze jest schładzane, a w drugiej ciepłe powietrze odprowadzane jest za budynek. Jednostka znajdująca się w pomieszczeniu pracuje cicho, dziki czemu jest mało uciążliwa w codziennym użyciu.

Klimatyzatory monoblokowe, jak sama nazwa wskazuje, obie jednostki mają zamontowane w jednej obudowie, dlatego są o wiele bardziej uciążliwe w użyciu, pomimo, że producenci dążą do ich maksymalnego wyciszenia.

Zarówno klimatyzatory typu split, jak i monoblokowe oferowane są w wersjach do montażu na stałe i jako urządzenia przenośne.

W większości przypadków klimatyzatory posiadają piloty, za pośrednictwem których można programować urządzenia, an przykład w cyklu obejmującym dobę. Jeśli chodzi o droższe i bardziej nowoczesne klimatyzatory, można je zaprogramować na cały tydzień.

Do interesujących funkcji, w jakie mogą być zaopatrzone klimatyzatory należą: funkcja auto-restart, funkcja szybkiego chłodzenia, kierowanie wypływem powietrza z kratek wylotowych, filtrowanie powietrza, jonizacja powietrza, zmienny bieg wentylatora, inwersja itp.

Popularni producenci klimatyzatorów i ich produkty

Klimatyzatory są urządzeniami elektronicznymi, które są produkowane przez firmy wiodące w tej branży. Godne uwagi są następujące marki klimatyzatorów: AEG, Desa, DeLonghi, Appliance, Aqua-Air, Beko, Conbair, Ecotechnics, Elta, Kide, Ladycook, Hyundai, Honeywell, Fuji Electric, LG, MPM, Munters, Olimpia, Ravanson, Remko, Saunier, Sahrp czy Zibro. Klimatyzatory nie są tanimi urządzeniami, za niektóre przyjdzie nam zapłacić kilka tysięcy złotych.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jak obliczyć pożądaną moc chłodniczą klimatyzatora?

    Istnieje kilka sposobów na dokonanie takich obliczeń, ale za każdym razem najpierw trzeba wyliczyć kubaturę pomieszczenia, w którym zamierzamy założyć klimatyzację. Im dokładniej zostanie zbilansowane pomieszczenie, tzn. im więcej weźmiemy przy tym pod uwagę parametrów decydujących o ilości dostarczonego ciepła do pomieszczenia, tym dokładniej możemy obliczyć moc chłodniczą klimatyzatora, jakiej potrzebujemy.

  • Gdzie należy zamontować klimatyzator?

    Zależne jest to od jego typu. Zasadniczo, klimatyzatory typu split można zamontować gdzie chcemy, ale najczęściej wybiera się do tego celu ścianę zewnętrzną. Im mniejsza jest moc chłodnicza klimatyzatora, tym mniejsza dopuszczalna odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. Mniej wyboru mamy przy klimatyzatorach monoblokowych. Najlepiej jest je umieścić na zewnątrz domu, z uwagi na ich duży hałas emitowany przy pracy. Klimatyzator obsługiwany za pośrednictwem pilota powinien być zainstalowany w odległości przynajmniej 1 metra od radia lub telewizora, a także w odpowiedniej odległości od urządzeń grzewczych i urządzeń zasilanych łatwopalnym gazem. Z kolei, klimatyzatory okienne montujemy nie tylko w oknach: można też je umieszczać w wykutych w ścianie otworach.

  • Ile prądu pobiera klimatyzator?

    Pobór prądu przez klimatyzator zależy od klasy energetycznej, do której należy urządzenie. Najlepsze klimatyzatory w klasie energetycznej A (wszystkich klas jest 7 – od A do G) uzyskują z 1 kW pobranej energii elektrycznej ponad 3,2 kW chłodu, dla porównania klimatyzator w niższej klasie energetycznej D jedynie tylko między 2,6 kW a 2,8 kW. Do efektywnego chłodzenia 1 m² pustego pomieszczenia potrzeba 0,1 kW wydajności chłodniczej (lub inaczej 1 kW chłodu na 10 m² pomieszczenia).

Podsumowanie

Żar lejący się z nieba, albo zapowiedź takiego stanu pogodowego powoduje, że coraz więcej z nas przymierza się do założenia klimatyzacji. Dzięki niej można zadbać o własny komfort w czasie upalnych dni. Klimatyzacja jest dziś o wiele bardziej powszechna i łatwiej dostępna, niż jeszcze parę lat temu. Najlepiej przy jej doborze zwrócić się o pomoc do specjalistów, ponieważ nasze własne poglądy na temat na przykład doboru mocy klimatyzatora, mogą nie być do końca trafne. Oczywiście, pomocny przy wyborze klimatyzacji do domu może być niniejszy poradnik, w którym postaraliśmy się zawrzeć najważniejsze parametry, jakie koniecznie trzeba przemyśleć przy wyborze klimatyzacji. Najbardziej istotne są cechy pomieszczenia, w którym ma być zamontowana klimatyzacja oraz moc chłodnicza urządzenia.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-27 01:36:36, 120