Jak wybrać karmę dla zwierząt?

Dla wielu z nas pies czy kot jest prawdziwym przyjacielem, który zawsze wysłucha naszych zwierzeń i nikomu nie powie, co nas gnębi. Często najlepszym powiernikiem ludzi jest zwierzę. Nic więc dziwnego w tym, że dla swojego najlepszego przyjaciela chcemy jak najlepiej. Wybierając dla niego karmę musimy wiedzieć, czym powinniśmy się kierować, aby nasz pupil zdrowo rozwijał się. Nie można kupować karmy dla zwierząt na „chybił trafił”, bowiem taka karma może nie zawierać wszystkich niezbędnych dla zdrowego rozwoju zwierzęcia składników, które trzeba by wówczas uzupełniać w całkiem inny sposób. Nie jest to też proste. W niniejszym artykule przedstawiliśmy, jakimi parametrami powinna charakteryzować się karma dla psa lub kota.

Na skróty...

Ważne funkcje karmy dla zwierząt

karma - jaką wybrać?

Przede wszystkim, wybierając karmę dla swojego pupila, powinniśmy przyjrzeć się surowcom, z jakich została ona wyprodukowana, ale nie tylko. Naszą uwagę powinno dodatkowo przykuć zbilansowanie składników pokarmowych, które niezbędne są do zachowania dobrego zdrowia zwierzęcia. Odpowiednie proporcje i odpowiednie ilości owych składników są konieczne dla właściwego rozwoju naszego pupila. Warto podkreślić, że nie tylko niedobór, ale również nadmiar określonych składników pokarmowych w diecie psa lub kota może powodować u nich poważne problemy zdrowotne.

Właściwe zbilansowanie składników pokarmowych jest ściśle uzależnione od stadium życia zwierzęcia, jak również uwarunkowane jest przez szereg innych czynników, do których zaliczana jest rasa, aktywność, ciąża, bądź też specyficzne potrzeby zdrowotne.

Nie należy zapominać o tym, że każde zwierzę jest inne i inne są też jego potrzeby żywieniowe. Jeśli będziemy je przestrzegać, to zwierzę zachowa dobrą kondycję fizyczną i zdrowotną. W chwili obecnej w sklepach do kupienia są karmy, które na ogół zawierają odpowiednie składniki odżywcze. Niemniej jednak, możemy doprowadzić do nadmiernego podawania pupilowi składników pokarmowych lub też do nieodpowiedniego ich zbilansowania, co zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych.

Do podstawowych wymagań odżywczych organizmu zwierzęcia wlicza się takie kluczowe składniki pokarmowe, jak białko, tłuszcze, minerały, węglowodany, witaminy i oczywiście wodę. Węglowodany, białka i tłuszcze stanowią bardzo istotne źródło energii i są budulcem organizmu, zaś minerały i witaminy spełniają w nim szereg bardzo ważnych funkcji.

Wielu właścicieli psów i kotów poszukuje na rynku karm, które charakteryzują się wysoką zawartością białka. Niemniej jednak, nadmiar białka prowadzi do pogorszenia pracy nerek, które są powszechnym problemem starszych zwierząt. Objawy zaczynają się pojawiać po tym, kiedy uszkodzenia nerek są zaawansowane i dotyczą 2/3 tkanek nerki. Właściciele często nie wiedzą, że ich zwierzę cierpi z powodu kłopotów z nerkami i kontynuują karmienie wysokobiałkową karmą, która obciąża nerki i pogłębia problem. Diety wysokobiałkowe nie są bynajmniej zalecane dla starszych zwierząt.

W wielu karmach znajduje się wysoka zawartość składników, nazywanych „mączką mięsną”. Właściciele psów i kotów jednakże decydują się najczęściej na karmy zwierzęce zawierające „świeże mięso”. Trzeba przy tym powiedzieć, że główna różnica między mięsem a mączką znajduje się w ilości wody, rzeczywisty skład odżywczy jest taki sam.

Karmy zwierzęce mogą zawierać zupełnie niepotrzebną sól, a właściwie chlorek sodowy. Co prawda zawartości soli jest konieczna dla zwierząt, ponieważ utrzymuje ona odpowiedni poziom płynów w organizmie i pomaga w rozwoju mięsni. Pamiętać należy jednak, że za duża ilość soli może niebezpiecznie podnosić ciśnienie krwi oraz zaostrzyć problemy z sercem i nerkami.

Przy problemach zdrowotnych zwierząt, które najczęściej związane są z układem trawiennym, albo z funkcjonowaniem pęcherza moczowego, warto zastosować karmy weterynaryjne, które polecane są przez lekarzy. Takie karmy są wsparciem w trakcie leczenia i profilaktyki chorób zwierzęcych.

Węglowodany zawarte w karmach zwierzęcych są bardzo ważnym źródłem energii. Nie należy czasem zastępować karmy jedzeniem naturalnym, w którym też występuje wysoka zawartość węglowodanów. Przykładem jest mleko. Nie można go podawać dorosłym klotom, bowiem nie trawią laktozy, prostego węglowodanu (cukru) znajdującego się w mleku. Jego podawanie może więc przyczynić się do powstania poważnych kłopotów trawiennych i wywołać biegunkę. Podczas zimy energia zwierząt zwiększa zużycie z 10 do nawet 90%, dlatego w tym okresie zwierzęta trzymane na dworze powinny być karmione wysokoenergetycznym pokarmem dla zwierząt aktywnych. W czasie karmienia szczeniąt, suki i kotki powinny mieć uzupełniane węglowodany, ponieważ mają 4 krotnie większe zapotrzebowanie na energię. Karmy o wysokiej zawartości węglowodanów nie będą odpowiednie dla szczeniaków psów dużej rasy, bowiem spowodują one szybki wzrost i przyrost wagi, co obciąża stawy. Najtańsze karmy dostępne w sklepach mają zbyt mało składników energetycznych, dlatego też porcje posiłków są zazwyczaj większe i zwierzęta jedzą jej więcej. Jeśli nasz pupil jest wybitnie aktywny, będzie on potrzebował większego dostarczania energii w pokarmie.

Białko to kolejny ważny element, który powinien znaleźć się w diecie zwierzęcia, ale ważne jest, aby nie było go zbyt dużo. Nadmiar białka prowadzi do poważnych chorób nerek, będących częstą przyczyną śmierci psów i kotów. Starsze koty i psy powinny przyjmować karmę o niskiej zawartości białka. Składnik ten jest jednocześnie ważnym źródłem budulca tkanek organizmu, systemu odpornościowego i enzymów. Dla kotów, białko jest głównym źródłem energii, siłą rzeczy koty mają znacznie większe zapotrzebowanie na białko w diecie. Ponadto koty nie posiadają mechanizmu umożliwiającego im przechowywanie białek w organizmie. Zwierzęta znajdujące się w okresie rekonwalescencji mają zwiększone zapotrzebowanie na białka, które są potrzebne w trakcie procesu gojenia ran. Karmy dla kotów powinny zawierać taurynę, aminokwasy zawarte w białku zwierzęcym, ponieważ nie są one w stanie produkować na własną rękę.

Nadmierna zawartość tłuszczy w karmie dla zwierząt jest przyczyną otyłości, która dotyka do 50% psów i kotów powyżej pierwszego roku życia. Nadwaga prowadzi równocześnie do wystąpienia problemów ze wzrostem u szczeniąt. Z kolei, niedobór tłuszczy, a co za tym idzie – także kwasów tłuszczowych może prowadzić do problemów skóry, matowienia sierści lub spowolnienia gojenia ran. Warto wiedzieć, że takie witaminy jak A, D, E i K są witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach. Dlatego niedobór tłuszczów powoduje zaburzenia ich wykorzystania. Karmy adresowane dla starszych zwierząt powinny zawierać mniej tłuszczu i składników energetycznych oraz więcej i L-karnityny, aby skutecznie zapobiegać otyłości zwierząt, które są coraz mniej aktywne ze względu na swój wiek.

Minerały zawarte w karmach zwierzęcych wpływają na ich rozwój, aczkolwiek muszą być one odpowiednio zbilansowane. Nadmiar wapnia w diecie może powodować problemy wzrostu u szczeniąt, szczególnie dużych ras. Z kolei, zbyt wysoka zawartość magnezu przyczynia się do występowania kamicy pęcherza moczowego u kotów. Dlatego ważne jest, aby uniknąć nadmiaru magnezu w karmie dla kota. Może to znacznie zmniejszyć ryzyko kamicy pęcherza, zwłaszcza u kotów wykastrowanych, mniej aktywnych lub z nadwagą. Duża zawartość soli w karmie może zwiększać ciśnienie tętnicze krwi i pogorszyć stan serca oraz być powodem chorób nerek u zwierząt. Nadmiar fosforu może przyspieszyć niewydolność nerek, a nadmiar miedzy powoduje uszkodzenia wątroby u niektórych ras psów.

Popularni producenci karmy dla zwierząt i ich produkty

Do producentów karm zwierzęcych, przeznaczonych zarówno dla psów, jak i dla kotów, a także dla innych zwierząt, zalicza się takie firmy jak: Acana, Acana Provincial, Aller, Almo Nature, Anf, Animonda, Animonda Brocconis, Animonda Carny, Animonda Cat Brocc, Animonda Cuisine, Animonda Fit, Animonda Gran Carn, Animonda Gran Carn, Animonda Integra, Animonda Meat-O-Li, Animonda Rafine, Animonda Rafine Cr, Animonda Rafine So, Animonda Vom Feins, Animonda Vom Feins, Araton, Arion Friends For, Arion Premium, Arion Premium Cat, Bayer, Beaphar, Benek, Bento Kronen Happy, Bento Kronen Nutri, Best Choice, Biokats, Bosch, Bozita, Brekkies, Brekkies Excel, Brit, Brit Care, Butcher, Cesar, Chaba, Chappi, Cibau, Cimiao, Cirrus Pro, Classic Cat, Classic Cat Wet, Classic Dog, Classic Dog Gold, Classic Dog Gold W, Classic Dog Snacks, Classic Dog Wet, Colmed, Dermapharm, Dibaq, Eukanuba, Euro Premium, Evanger, Felix, Ferplast, Fitmin, Flexi, Frolic, Frontline, Futtersosse, Gimborn, Gimpet, Gourmet Gold, Gourmet Red, Greenies, Hagen, Happy Cat, Happy Dog, Happy Dog Naturcro, Hills, Hilton, Iams,J.Rettenmaier, James Wellbeloved, Jazzy, Kitekat, Lolo Pets, Lolo Pets Classic, Maced, Mark Chappell, Mars Petcare, Mastery, Mastery Pro, Mera Dog, Miamor, Natures Protection, Nutra Gold, Nutra Nuggets, Nutra Nuggets Cat, Nutro Choice, Orijen, Pedigree, Pfizer, Platinum Edition, Profilum, Purina Cat Chow, Purina Dog Chow, Purina Excellent, Purina Friskies, Purina Oscar, Purina Pro Plan, Purina Pro Plan Ca, Real Petfood, Regal Petfood, Rinti, Rokus, Royal Canin Breed, Royal Canin Feline, Royal Canin Size, Royal Canin Specia, Salustrid, Sanabelle, Sanicat, Sheba, Shmusy, Taste Of The Wild, Telekarma, Top Dog, Trixie, Tymofarm, UrineOFF, Versele-Laga, Vet-Agro, Vitakraft, Vitapol, Vivo, Whiskas, Wildlife.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Jak wpływa białko na zdrowie zwierzęcia?

    Jeśli w karmie psa lub kota występuje zbyt mało białka, może to doprowadzić do znacznego upośledzenia jego wzrostu. Niekorzystne jest również nadmierne podawanie białka pupilowi, ponieważ powoduje to choroby nerek.

  • Co wywołuje niedobór lub nadmiar sodu w diecie zwierzęcia?

    Nadmiar sodu w karmie zwierzęcia powodować może nadciśnienie i choroby serca. Z kolei, niedobór tego składnika odżywczego doprowadza do niezdolności w obrębie regulacji bilansu wodnego, anoreksji, a także do ogólnego wyczerpania organizmu.

  • Jak żywić szczenięta?

    Większość właścicieli szczeniąt uważa, że należy podawać im zwiększone ilości wapnia. W konsekwencji, szczenięta otrzymują dodatkowe ilości wapnia oraz twarogi, mleko i jogurty bądź przemysłowo produkowane suplementy mineralne, które uzupełniają ich posiłki. Należy jednak podkreślić, iż nadmierna ilość wapnia może doprowadzić do zbyt szybkiego wzrostu organizmu szczeniaka, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z dużymi i ogromnymi rasami, co z kolei może przeciążyć słabo rozwinięte stawy, często prowadząc do ich deformacji wywołując dysplazję stawu biodrowego. Karma szczeniąt powinna zawierać wysoką ilość białka, a także antyoksydanty, które wzmacniają układ odpornościowy.

Podsumowanie

Wybór najbardziej optymalnej karmy dla naszego pupila jak widać, nie jest sprawą prostą. Najbardziej istotne jest to, aby przy doborze karmy dla psa lub kota właściciel zwracał uwagę na odpowiedni bilans składników pokarmowych, które muszą spełniać określone potrzeby różnych zwierząt, w jak największym stopniu. Dodatkowo, należy wiedzieć, że polecane ilości pokarmowe umieszczone na opakowaniu karmy, należy przystosować do indywidualnych potrzeb zwierzęcia by uniknąć jego niedożywienia lub przekarmienia. Jeśli właściciel nie jest pewien, jaka ilość pokarmu podawać swojemu zwierzakowi, zawsze może zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-02 23:52:34, 120