Hamak jest jednym z mebli ogrodowych, choć może być on wykorzystywany nie tylko w przydomowym ogrodzie. Hamak powstał w Ameryce Południowej i dziś jest popularny na wielu innych kontynentach.
Najprostszy hamak może być zbudowany z sieci rybackiej, przywiązanej do dwóch drzew czy pali za pomocą solidnych lin. Nie jest to jedyny rodzaj hamaku, jaki znajdziemy obecnie w sklepach. Typów tego sprzętu jest o wiele więcej, niż nam się wydaje, a bogate wzornictwo hamaków sprawia, że równie dobrze mogą one stanowić świetną ozdobę każdego ogrodu. Hamaki dzielą się na: tradycyjne, z poprzeczkami, hamaki-fotele, hamaki-namioty i hamaki dla dzieci.
Hamaki typu tradycyjnego są przywiązywane do drzew przy użyciu lin lub ustawiane są one na specjalnym stojaku na ziemi. Jeśli nie mają one żadnego obciążenia, zwijają się i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Cechuje je wygoda użytkowania i bezpieczeństwo, bowiem trudno z nich w ogóle wypaść. To tradycyjna forma hamaków, która powstała w Ameryce Południowej i wraz z Krzysztofem Kolumbem przybyła na Stary Kontynent. Uprzednio hamaki te były używane przez żołnierzy marynarki wojennej. Hamaki z poprzeczkami różnią się od tradycyjnych tym, że posiadają po bokach specjalne, drewniane kije, które naciągają materiał. Dzięki nim nieobciążany hamak wisi równolegle do podłoża i dopiero pod wpływem obciążenia, ugina się. Dzięki poprzeczkom, leżąc w hamaku nie zapadniemy się głęboko i będziemy mogli obserwować wszystko, co dzieje się wokół nas. Minusem hamaków z poprzeczkami jest ich mała stabilność, dlatego też powinny z nich korzystać jedynie osoby dorosłe. Hamaki-fotele przeznaczone są dla osób, które wolą relaks w pozycji siedzącej. Do zamontowania hamaka-fotela potrzebna będzie solidna gałąź lub stelaż. Hamak tego typu przypomina kształtem huśtawkę. Ciekawym typem hamaka jest hamak-namiot, doskonale sprawdzający się w ogrodzie. Hamak ma kształt namiotu i rozwieszony jest pomiędzy drzewami. Hamaki dla dzieci mają kilka wersji. Mogą to być tradycyjne, klasyczne hamaki, krzesełka, hamaki z usztywnianymi bokami i pasami bezpieczeństwa, czy niestandardowe hamaki.
Klasyfikację hamaków można zaprezentować również biorąc pod uwagę ich kraj pochodzenia. Wyróżniamy pod tym względem hamaki meksykańskie, brazylijskie, ekwadorskie i kolumbijskie.
Hamaki meksykańskie są zrobione z drobno plecionej siatki, dzięki czemu są lekkie i doskonale przydają się w podróży. Są dodatkowo wygodne i dobrze dopasowują się do kształtu i ułożenia ciała użytkownika. Hamaki brazylijskie są wykonane z bawełnianego płótna i ozdobione frędzlami, które mogą chronić przed chłodem. Hamaki ekwadorskie są kolorowe, a wykonano je z ręcznie tkanego materiału. Z kolei, hamaki kolumbijskie mają szeroką pętelkę, dzięki której powierzchnia leżenia jest w nich bardzo duża. Występują w przeróżnych kolorach.
Kupując hamak powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak: wielkość, maksymalne obciążenie, materiał czy też akcesoria dodawane do hamaku.
Jeśli chodzi o wielkość hamaku, powinniśmy dobrać ją do ilości osób, które będą w nim leżeć w jednej chwili. Dla dorosłej osoby hamak powinien mieć około 3 m długości i 1,2 m szerokości, zaś dla dziecka wykraczający będzie hamak o długości 2,6 m i szerokości około 1,2 m. Automatycznie, dla większej liczby osób hamak musi być dłuższy i o wiele szerszy. Wielkość hamaka powinna być dostosowana do wzrostu użytkowników oraz miejsca, w którym ma być on rozmieszczony.
Maksymalne obciążenie hamaka musi być dopasowane do konkretnej ilości osób i do ich wagi. Hamaki dla jednej osoby dorosłej powinny wytrzymywać minimalne obciążenie 90 kg, ale są i takie, których maksymalny udźwig to 300 kg. Zmieści się w nich kilka osób. Nie bez znaczenia jest waga samego hamaka, zwłaszcza, jeśli zamierzamy go często transportować. Może on ważyć od 1,5 do 5 kg, w zależności od wielkości i materiału, z jakiego został zrobiony.
Hamaki mogą być wykonane z różnych materiałów, które mają znaczenie dla ich wytrzymałości, wygody i dla samego wyglądu. Najczęściej hamaki są wykonane z:
Zwykle, musimy wybrać pomiędzy hamakiem z płótna i bawełny. Bawełniane liny były niegdyś jednym z najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji hamaków. Przypominały one sieć rybacką, ale liny wrzynały się w ciało. Teraz większą popularnością cieszą się hamaki z płótna.
Do hamaków mogą być dodawane różnorodne akcesoria, takie jak: stojak (drewniany i stalowy), moskitiera, pokrowiec, hamakowy barek, podstawka na stopy, kieszeń na drobiazgi oraz akcesoria montażowe.
Dobrej jakości hamak kosztuje niestety sporo, ale będzie nam służył na pewno przez długi czas. Na rynku tego typu produktów działa kilka firm, wśród których na pewno należy wspomnieć o:
Rozpiętość cenowa hamaków jest dosyć duża, ale za najlepsze hamaki, czyli te importowane do Polski z Ameryki Południowej, należy czasem dużo zapłacić. Najtańszy hamak kosztuje około 50 zł, ale dobry hamak wykonany ze sztucznych materiałów, np. z polipropylenu, nylonu lub z bawełny, kosztuje około 100-180 złotych, a za hamaki importowane z Ameryki przyjdzie nam zapłacić około 230-500 złotych. Duży wydatek pociąga za sobą zakup stojaka do hamaka. Stojaki stalowe kosztują 200-600 złotych, niestety za stabilny stojak drewniany musimy zapłacić średnio 1000-2000 złotych.
Jeśli obiektem Twojego zainteresowania jest hamak dla osoby dorosłej, powinieneś wybrać model „single”, mający od 3 do 3,3 metrów długości i od 1,2 do 1,4 metrów szerokości. Z kolei, hamak rodzinny powinien być znacznie większy – o długości od 4,5 metra wzwyż i szerokości około 2 metry. Dla dziecka będzie odpowiedni hamak o długości od 1,5 do 2,5 metra i szerokości od 1 do 1,5 metra. Zawsze lepiej wybrać hamak nieco większy, bowiem dzieci szybko rosną, dlatego też w krótkim czasie mogą one wyrosnąć z zakupionego hamaka.
Jeśli mamy zamiar jedynie wypoczywać w hamaku, można wybrać tradycyjny jego typ. Z kolei, jeśli chcemy nie tylko wypoczywać w hamaku w ciągu dnia, ale również wykorzystywać go również jako miejsce do spania, musimy zainwestować w odpowiednią osłonę. Mamy tu do wyboru moskitierę, która ochroni nas przed wszelkimi, atakującymi w nocy insektami. Dobry będzie też hamak-namiot, który posiada dodatkowe wodoodporne zadaszenie. Pamiętaj, że hamak podczas snu należy zawiesić o 30-40 cm wyżej niż podczas popołudniowej sjesty.
Najlepiej jest rozwiesić hamak między dwoma drzewami. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza i najbardziej stabilna opcja. Można też dokupić do hamaka stelaż, najlepiej drewniany, bo jest bardziej stabilny. Hamak możesz też zamocować na hakach, które wbijesz w ścianę na werandzie.
Jak widać, wybór hamaka nie jest tak prosty, jak można by się spodziewać. Niemniej jednak, posługując się niniejszym poradnikiem niewątpliwie dokonacie trafnego wyboru.