Jak wybrać fotel do biura?

Wbrew pozorom, praca umysłowa przy biurku bywa bardzo wyczerpująca. Potwierdzi to każdy, kto kiedykolwiek pracował przez dłuższy czas przy komputerze. Siedząc przy biurku powinniśmy mieć zapewnioną wygodną pozycję. Dobry fotel to przy tym podstawa, bowiem ważny jest on z punktu widzenia nie tylko naszego samopoczucia podczas pracy, ale wpływa on również na zdrowie naszego kręgosłupa. Najważniejsze jest dobre zaplanowanie i zorganizowanie swojej pracy biurowej, ale stanie się to bezużyteczne, jeśli będziemy musieli siedzieć przez kilka godzin dziennie na niewygodnym krześle. Jak kupić dobry fotel do biura i na co zwrócić przy tym szczególną uwagę, aby wybór okazał się jak najbardziej trafny? Odpowiedź w poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje foteli do biura

fotel biurowy - jak wybrać?

Nie ulega wątpliwości, że krzesło, na którym przesiadujemy większość dnia, wywiera na nas ogromny wpływ, zwłaszcza w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Nasze samopoczucie, a co za tym idzie – również wydajność pracy, uzależniona jest właśnie od fotela i komfortu, jaki on zapewnia dla nas samych. Jeśli fotel biurowy będzie niewygodny, spowoduje to narastanie frustracji i bardzo szybkie ograniczenie naszej produktywności. Dla każdego powinno być jasne jak słońce, że człowiek o wiele lepiej pracuje, jeśli czuje się w wysokim stopniu komfortowo i wygodnie. Co ciekawe, niektóre badania przeprowadzone w warunkach biurowych wykazały, że niewygodne krzesło może sprawiać, że szybko poddajemy się w trakcie rozwiązywania niektórych problemów. Wygoda siedzenia pozwala na skupieniu się wyłącznie na kwestiach zawodowych, a nie nad sposobem pozbycia się bólu wywołanego niewygodną pozycją na krześle.

Prawidłowo wyprofilowane, wygodne krzesło do pracy biurowej powinno posiadać wygodne oparcie i siedzisko, charakteryzujące się odpowiednią twardością. Oparcie powinno w sposób najbardziej optymalny stabilizować naszą sylwetkę i dać się odpowiednio regulować. Nie można pozwolić na to, aby siedzenie przy biurku wyglądało jak leżenie na leżance, dlatego też fotel powinien uniemożliwiać tak dalekie wychylanie się. Każdy człowiek, który pracuje przy biurku czy komputerze ma naturalny odruch wychylania się do przodu, a oparcie zbyt wysunięte do tyłu jeszcze bardziej ku temu zachęca. Zdecydowanie najlepsze będą fotele do biura mające oparcie z regulacją – zarówno samego wychylenia, jak i wysokości. Dzięki temu będzie można dopasować wysokość oparcia do indywidualnych wymagań każdego pracownika. Ważna jest także możliwość regulacji wysokości krzesła. Jeśli pracownik jest niski, jego nogi nie powinny zwisać. Jest to bowiem dla niego męczące. Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym względzie są krzesła z podnóżkami, do których przymocowane jest specjalne oparcie na nogi.

Jeśli przymierzamy się do zakupu fotela do biura, powinniśmy bardzo dokładnie przetestować wybrane modele krzeseł. Nie wystarczy tylko rzucić okiem na fotel, aby określić, czy będzie on dobrym dla nas wyborem. Najlepiej na nim siąść i przystawić go do biurka określonej wysokości. Siedzenie fotela nie powinno być ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Miękkie usypia człowieka, a twarde powoduje bóle pupy. Sprzedawca ma obowiązek umożliwić nam przetestowanie wybranych modeli. Nie powinniśmy dokonywać zakupu fotela do biura, jeśli nie upewnimy się co do komfortu zapewnianego przez dany model.

W trakcie kupowania fotela biurowego trzeba zwrócić uwagę na pneumatyczną regulację wysokości, regulację głębokości siedziska, regulację oparcia, regulację podłokietników, regulację zagłówków oraz na twardość fotela.

Regulacja wysokości typu pneumatycznego jest na standardowym wyposażeniu większości foteli obrotowych przeznaczonych do biura. Pozwala ona na płynną regulację wysokości fotela, ale należy sprawdzić przed zakupem, czy prezentowany przez nią zakres oby na pewno odpowiada kupującemu. Taki zakres można bardzo łatwo określić, mierząc odległość od podłogi do wewnętrznej części swojego stawu kolanowego. Krzesło, które kupujemy, powinno być ustawione na taką wysokość, aby stopy bez problemów mogły spocząć na podłodze, a nie musiały wisieć w powietrzu.

Regulacja głębokości siedziska w fotelach to bardzo ważna cecha. Najlepszym wyborem w tym zakresie będą oczywiście fotele, które dają możliwość dostosowania głębokości siedziska w zależności od łącznej długości nóg osoby siedzącej na nim. Ci, którzy mają średni wzrost, na ogół nie powinni mieć z goła żadnych problemów z doborem odpowiedniego dla siebie fotela. Są oni uznawani przez producentów foteli za typowych użytkowników. Problemy pojawiają się w momencie, jeśli jesteśmy dużo niżsi, albo dużo wyżsi niż przeciętna. W takim przypadku możliwość regulacji siedziska staje się wprost koniecznością. Jedynie dzięki niej można równomiernie podeprzeć mięśnie, a co za tym idzie – zapewnić swobodny, prawidłowy przepływ krwi do poszczególnych członków. Poprzez odblokowanie blokady nachylenia, krzesło powinno się lekko poruszać zarówno do tyłu, jak i do przodu, co wpływa jednocześnie bardzo korzystnie na komfort siedzenia na nim.

Regulacja oparcia jest bardzo ważną cechą każdego, dobrego fotela. Powinna się ona odbywać w trzech różnych płaszczyznach, tj. wysokość, głębokość i kąt nachylenia. Wysokość oparcia kategorycznie musi być regulowana, choćby po to, aby zapewnić odpowiednie wsparcie dla naszych pleców. Jest to bardzo istotne, ponieważ aż 70% chorób związanych jest z nieprawidłowościami występującymi w okolicach kręgosłupa. Niedopasowane do krzywizny kręgosłupa przedmioty i urządzenia codziennego użytku skutkują wadami postawy i wieloma schorzeniami (m.in. skolioza, kifoza, lordoza).

Kolejną ważną cechą fotela do biura, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest regulacja podłokietników. Pomimo błędnych opinii, iż są one mało istotne w pracy biurowej, odgrywają one ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowej, zdrowej pozycji ciała. Co więcej, sprawiają one, że praca na komputerze staje się dużo łatwiejsza. Ich odpowiednie ustawienie pozwala na zredukowanie poziomu zmęczenia rąk ramion oraz zminimalizowanie zaburzeń krążenia, występujących w kończynach górnych. Dobrze ustawione podłokietniki powinny w przybliżeniu stanowić kąt prosty w stosunku do reszty ciała.

Istnienie regulacji zagłówka jest bardzo ważne dla naszej szyi. Prawidłowo ustawiony zagłówek fotela da dobre podparcie dla naszego odcinka szyjnego. Jest to bardzo ważne i to nie tylko podczas pracy, ale również przerw na odpoczynek. Dzięki wygodnemu zagłówkowi mięśnie szyi mogą się rozluźnić i odpocząć.

Ostatnią cechą, na którą powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie fotela do biura, jest jego twardość. Wbrew pozorom odgrywa ona ważną rolę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie na siedzisku specjalnej siatki, z elastycznego materiału, która zapewni właściwą cyrkulację powietrza, a na dodatek odpowiednio dopasuje się do kształtów ciała każdej osoby.

Popularni producenci foteli do biura i ich produkty

Do najbardziej znanych producentów dobrych foteli do biura wymienia się między innymi takie firmy jak: Realspace, Niceday, Profim, FX, Halmar, Signal, czy też Midesign. Za najtańszy model krzesła obrotowego, który nie będzie posiadał być może wszelkich, opisanych w poradniku możliwości regulacji, przyjdzie nam zapłacić w okolicach 100 zł. Za to, najdroższe fotele, których pokrycie wykonane jest ze skóry, będą kosztował kilkukrotnie więcej, nawet ponad 1000 zł.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Ile należy wydać na dobry fotel do biura?

    Trudno w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie. Cena jest jednym z kryteriów wyboru krzesła do biura, choć nie powinna być ona jedyną cechą, braną pod uwagę przy zakupie. Nawet najdroższe krzesło może być niewygodne i niepraktyczne, a tanie może spełniać nasze wszelkie wymagania.

  • Jakie dolegliwości mogą być spowodowane przez niewygodne krzesło biurowe?

    Do najczęstszych dolegliwości związanych z niewłaściwą pozycją przy biurku, wywołaną niewygodnym fotelem, należą: bóle głowy i problemy z koncentracją uwagi, bóle karku i barków, bóle pleców i kręgosłupa, dolegliwości miednicy, bóle ud, bóle kolan i łydek.

  • Czym powinno charakteryzować się ergonomiczne siedzisko?

    Ergonomiczne siedzisko powinno w wysokiej mierze uwzględniać cechy antropometryczne, związane z wymiarami człowieka, jego możliwości fizjologiczne i psychologiczne, potrzeby estetyczne oraz wymagania bezpieczeństwa.

  • Na co zwrócić uwagę kupując krzesło obrotowe do biura?

    Otóż, powinniśmy zwrócić uwagę na jego stabilność, na powierzchnię siedziska, na możliwości regulacji poszczególnych jego elementów, na to, czy pozwala ono na swobodny ruch ramion, oraz na to, z jakiego materiału jest wykonana jego tapicerka.

Podsumowanie

Dobry fotel biurowy to podstawa dla efektywnej i wydajnej pracy przy komputerze. Wygodne siedzenie sprawi, że pracownik poczuje się od razu lepiej i będzie mógł całą swoją uwagę skupić na wykonywaniu obowiązków zawodowych. Fotel powinien mieć przede wszystkim regulowaną wysokość siedzenia i wychylenia oparcia. Dobre krzesło obrotowe do biura musi być solidne, estetyczne i w atrakcyjnej cenie.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-03 00:24:08, 120