Fontanna ogrodowa może być połączona z pompą niezależną, ale wówczas konieczne jest zastosowanie popy zanurzeniowej, którą montuje się na samym dnie stawu czy oczka wodnego. Warto zwrócić uwagę na to, że woda przechodząca przez dysze fontanny musi być całkowicie pozbawiona ciał stałych, dlatego też w większości przypadków zestawy fontannowe są wyposażone w odpowiednie filtry, umieszczane łącznie z pompą w tej samej obudowie. Jeśli są to urządzenia autonomiczne względem siebie, wówczas filtr instaluje się na obrzeżu stawu.
Producenci zestawów pompowych dbają o to, aby obudowy filtrów do fontann były jak najmniejsze, ponieważ tylko wówczas istnieje możliwość ich ukrycia w otaczającej oczko wodne roślinności. Kształt wyrzucanego przez fontannę strumienia wody uzależniony jest od zastosowanego rodzaju dyszy. Najczęściej wykorzystywane są dysze kielichowe, gejzerowe, trzystopniowe i kaskadowe. Bardzo efektowne są fontanny mające dysze obrotowe oraz podświetlanie wody – białe albo kolorowe.
Aby fontanna mogła w ogóle działać konieczne jest zastosowanie odpowiedniej pompy. W sklepach dostępne są urządzenia charakteryzujące się zróżnicowaną wydajnością i różną wysokością podnoszenia słupa wody. Istnieje więc możliwość doboru fontanny do indywidualnych potrzeb klientów. Nowoczesne pompy mają niewielki pobór mocy, a więc są energooszczędne. Każda pompa jest trwale połączona z dyszą, za pośrednictwem której wydostaje się woda. Powinniśmy tak dobierać długość dyszy, aby jej wylot znajdował się na równi z powierzchnią wody.
Jeśli posiadamy w naszym ogrodzie głębokie oczko wodne albo naturalny, zamulony staw, raczej nie ma możliwości ustawienia pompy na samym dnie. W takich przypadkach najlepiej jest wybrać fontannę pływającą, która pobiera wodę z powierzchni stawu. Połączona ona jest zwykle z filtrem mechanicznym, wypełnionym gąbką. Powierzchnia filtra umożliwia dosyć skuteczne czyszczenie niewielkich stawów.
Jeśli chcemy naszej fontannie dodać nieco uroku, możemy zastosować tzw. zamgławiacz, czyli urządzenie ultradźwiękowe, którego końcówkę umieszcza się pod wodą. Zamgławiacz wytwarza specjalną mgłę, która rozprzestrzenia się po powierzchni wody tworząc niesamowity efekt.
Wyróżniamy różne typy fontann ogrodowych. Mowa tu o fontannach artystycznych, które przyjmują kształt rzeźb wodnych, mogących zastąpić tradycyjne fontanny wykonane z betonu, kamienia lub wodotryski, jak i dysze z pompką, jakie są powszechnie dostępne. Można je ponadto stosować we wnętrzach. Popularne są także fontanny ogrodowe ceramiczne, z naturalnego kamienia. Ponadto można wyróżnić następujące rodzaje fontann:
Fontanny ogrodowe to specyficzne mechanizmy, dlatego też i branża ich producentów ma specyficzny charakter. Trudno w niej wskazać jednoznacznych liderów. Można tylko wspomnieć o przykładowych firmach, które w swojej ofercie posiadają fontanny ogrodowe. Są to: Suprabit, Jurand, Gordo Studio, Romat itd.
Jeśli posiadamy już swój własny zbiornik wodny, nie ma sensu budować specjalnej niecki dla fontanny. Oczko wodne może ją śmiało zastąpić. Najlepiej w takim przypadku wybrać fontannę pływającą, która do wyrzutu pobiera wodę z powierzchni oczka wodnego.
Najlepiej wybrać w takim przypadku płytką fontannę, która będzie bezpieczna dla dzieci i w której będą się one mogły pluskać w ciepłe, letnie dni. Polecamy fontannę kąpielową, tzw. „pluskownicę”, która ma niski poziom wody i wyposażona jest w maty antypoślizgowe. Będzie to prawdziwa frajda dla dzieci, a rodzice będą w pełni spokojni o ich bezpieczeństwo. Na dodatek, będziemy mieć w ogrodzie ciekawy element dekoracyjny, który na pewno podniesie walory estetyczne w zasadzie ogrodu.
Fontanny ogrodowe dają delikatny szum, świetny wygląd i nawilżenie powietrza. Efekty wizualne mogą zachwycać, jeśli tylko fontanna zostanie starannie dobrana do oczka wodnego czy stawu i całej aranżacji naszego ogrodu. Trzeba powiedzieć, że wybierając fontannę musimy zdecydować się na odpowiednią pompę, filtry i dysze. W poradniku wskazaliśmy, jakie parametry należy brać pod uwagę przy tym wyborze i wymieniliśmy poszczególne rodzaje fontann. Mamy nadzieję, że pozwoli Wam to na dokonanie trafnego wyboru fontanny do Waszego ogrodu.