Jak wybrać farbę do malowania ścian?

Wykańczanie ścian wewnętrznych w domu można przeprowadzić na różne sposoby, aczkolwiek zdecydowana większość ludzi decyduje się na ich pomalowanie. Być może przyczyną takiej sytuacji jest fakt, że przy użyciu farby można w sposób w zasadzie dowolny kreować wnętrza kolejnych pomieszczeń, nadając im indywidualny charakter. Co więcej, gruntowna zmiana pomalowanych ścian nie pociąga za sobą zbyt wysokich kosztów i jest stosunkowo łatwa w przeprowadzeniu. Maluje się o wiele łatwiej niż na przykład tapetuje. Kolorystyka farb dostępnych na rynku jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie powinno być z tym wielkiego problemu, a jeśli nawet kolorystyka fabryczna farb do malowania ścian nie będzie nam w 100% odpowiadać, zawsze możemy pokusić się o zmieszanie farb i uzyskanie odpowiedniego odcienia danego koloru. Nie jest to bardzo trudne, ale najlepiej takie działania nie podejmować samemu, ale w profesjonalnych sklepach, które mają maszyny do mieszania farb.

Jak wybrać najlepsze farby do malowania ścian, które będą w stanie spełnić nasze oczekiwania i dobrze pokryją powierzchnię? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym artykule.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje farb

farby - jak wybrać?

Wybierając farbę do malowania ścian nie powinniśmy się kierować tylko i wyłącznie jej kolorem, ale brać pod uwagę również i parametry dodatkowe, które opisują daną farbę. Oprócz walorów dekoracyjnych, farby do malowania ścian powinny być trwałe i charakteryzować się jedynie niewielką emisją szkodliwych dla zdrowia substancji, a także zapewniać możliwość łatwego usuwania zabrudzeń.

W zdecydowanej większości przypadków farby do malowania ścian to wyroby akrylowe, które mają dużą zdolność krycia. Mogą być one matowe lub mieć jedwabisty połysk.

Trudno jednoznacznie ocenić jakość farby do malowania ścian wewnętrznych, jeśli mamy tego dokonać na podstawie przekazanych przez producenta informacji handlowych czy instrukcji, jakie znajdziemy na opakowaniu. Jedynie osoby doświadczone w pracach remontowych wiedzą, które farby są najlepsze dla danego podłoża. Fachowcy doskonale potrafią dobrać farbę o umiarkowanej cenie, mającą choćby zadowalające właściwości. Wady farby mogą być ujawnione dopiero po kilkuletniej eksploatacji wykonanej powłoki malarskiej. Wtedy jednak jedynym wyjściem z sytuacji dla poprawy wyglądu ścian, jest ich przemalowanie.

Warto podkreślić, że ocena barwy farby na podstawie danego próbnika może być myląca, a to z powodu niewielkiej powierzchni „listków”, jak również na specyfikę sklepowego oświetlenia. W naszym domu w konsekwencji farba może wyglądać zupełnie inaczej niż ta w sklepie.

Farby dostępne na rynku, jak wiadomo, różnią się w sposób zdecydowany swoją ceną. Te, które są najtańsze mają na ogółu niską odporność na wycieranie oraz niewielką zdolność krycia. Z tego względu nadają się do zastosowań podrzędnych- na przykład w pomieszczeniach gospodarczych, w pralniach, czy w piwnicy. Najszersze zastosowanie mają farby do malowania ścian, które zaliczane są do średniej półki cenowej, ponieważ mają one przyzwoite właściwości. Powinny być one generalnie podstawowym materiałem do wykończenia większości pomieszczeń.

W obrębie średniego przedziału cenowego występują znaczące różnice własności użytkowych farb, ale kupując wyrób znanego producenta raczej nie powinniśmy być zawiedzeni.

Najdroższe farby do malowania ścian wewnętrznych w domu są w zasadzie przeznaczone do obiektów użyteczności publicznej, na przykład do hoteli, bowiem w takich miejscach warunki użytkowania wymagają od nich szczególnej trwałości. Muszą też spełniać dosyć rygorystyczne wymogi higieniczne.

W sklepach najczęściej kupujemy gotowe do użycia farby do wnętrz, które są wodnymi dyspersjami tworzyw sztucznych, komponowane z różnych żywic polimerowych, modyfikowanych dodatkami, których celem jest poprawa własności użytkowych.

Farby do malowania ścian można podzielić na kilka grup, biorąc pod uwagę różne kryteria. Ze względu na skład chemiczny, wyroby te dzielą się na farby polioctanowe, akrylowe, lateksowe, alkilowe i mineralne.

Farby polioctanowe można nakładać na cienkie powłoki wykonane z farb klejowych. Wykazują one wysoki skurcz przy wysychaniu, dlatego też przy wielokrotnym pokrywaniu nimi ścian mogą powodować łuszczenie się powłoki.

Farby akrylowe mają uniwersalne zastosowanie. Ich cechami charakterystycznymi są: wysoka elastyczność, przyczepność do podłoża oraz dobra zdolność krycia i paro przepuszczalność. Tworzą gładką i trwałą powłokę na ścianach.

Farby lateksowe są wysoce odporne na ścieranie, elastyczne i paro przepuszczalne. Można nimi pokryć ściany wymagające częstego zmywania, a więc ściany kuchenne, łazienkowe itp.

Farby alkilowe dają szczelną, wodoodporną powłokę o wysokiej przyczepności do podłoża.

Z kolei, farby mineralne – wapienne lub metylocelulozowe, są obecnie rzadko stosowane, ponieważ mają niską trwałość. Stosowane mogą być wyłącznie w pomieszczeniach suchych i mają konsystencję białego proszku rozpuszczalnego w wodzie. Istnieją także farby o szczególnych właściwościach użytkowych, do których wlicza się farby izolujące do wnętrz, farby mozaikowe i strukturalne.

Na ogół, farby przeznaczone do ścian i sufitów, są produkowane w kolorze białym, ale niektóre firmy w swoim asortymencie posiadają też gotowe wyroby w innych kolorach. Na zamówienie można jednak uzyskać farbę w zasadzie w dowolnym odcieniu, z nieograniczonej palety barw (z wzorników producentów). Farby o założonej przez klienta barwie są przygotowywane metodą przemysłową w mieszalniku, gdzie do białej farby dodawane są pigmenty ze sterowanego komputerowo dozownika.

W zależności od przeznaczenia do konkretnego pomieszczenia, powinniśmy wybrać nieco inną farbę. Do przedpokoi i korytarzy, z uwagi na ich intensywne użytkowanie, najlepiej wybrać farbę, która będzie umożliwiać częste zmywanie ścian. Dobra będzie ku temu farba akrylowo-lateksowa. Dobrym rozwiązaniem będzie również pomalowana powłoką lateksową tapeta z włókna szklanego.

Do łazienki i kuchni, czyli w miejscach szczególnie narażonych na działanie wody i wilgoci, najlepiej jest zastosować farby wodoodporne.

Do sypialni dobre będą farby o wysokiej paro-przepuszczalności, zaś w pokojach dziecięcych zaleca się zastosowanie tanich farb, które w razie potrzeby można szybko i bez większych kosztów przemalować.

Popularni producenci farb i ich produkty

Farby dostępne na naszym rynku zdecydowanie różnią się między sobą ceną, która jest podyktowana nie tylko trwałością i kryciem farb, ale również ich marką. Za dobrą, renomowaną firmę trzeba niestety zapłacić, ale idzie za nią wysoka jakość wyrobów malarskich. Do najbardziej znanych i najczęściej wybieranych farb na polskim rynku należą: Dulux, Dekoral, Magnat, Śnieżka, Nobiles, Tikkurila, Para, Alpina itp. W większości przypadków w asortymencie wiodących na rynku producentów farb znajdują się zarówno farby białe, jak i gotowe farby kolorowe do malowania ścian i sufitów. Producenci dysponują specjalnymi wzornikami kolorów, które pomogą nam wybrać odpowiedni odcień do danego pomieszczenia. Zawsze pamiętajmy, że może się on nieco różnić na ścianie w naszym domu od koloru na próbniku, który widzimy w sklepie.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy opłaca się kupować bardzo tanie farby?

    Najtańsze farby mają bardzo niską wartość krycia, dlatego też przy wykonywaniu prac remontowych zwykle zachodzi potrzeba wielokrotnego ich nakładania na powierzchnię ściany. Jest to więc pozorna oszczędność, jako że farby zużywa się więcej, niż w przypadku preparatów lepszej jakości i tym samym droższych.

  • Czy farba może pokryć powierzchnię ściany za pierwszym razem?

    Bardzo często producenci reklamują swoje farby jako te, które kryją już przy pierwszym malowaniu. W praktyce jednak jest to możliwe tylko wówczas, gdy pokrywamy farbą, czyste, jednobarwne podłoże o bardzo wyrównanej chłonności. W innych przypadkach raczej zawsze należy położyć przynajmniej dwukrotnie farbę.

  • Jak optycznie obniżyć pomieszczenie podczas malowania?

    W celu optycznego obniżenia pomieszczenia zbyt wysokiego, należy pomalować jego ściany w szerokie, poziome pasy. Skróci to je zdecydowanie i pokój nie będzie już tak wysoki.

  • Czym nakładać farbę na ściany?

    Do wyboru generalnie mamy wałek i różnego typu pędzle. Generalnie, wałki malarskie są stosowane do malowania większych powierzchni, zaś pędzel sprawdzi się w przypadku malowania precyzyjnego, na przykład połączenia ściany z sufitem, gdzie nie można sobie pozwolić na nierówne malowanie.

Podsumowanie

Wybór farby do malowania ścian w domu najczęściej jest związany z analizą kosztów, jakie należy ponieść na zakup odpowiedniej ilości wyrobów malarskich. Nie łudźmy się nadzieją, że stare ściany, pomalowane na przykład na niebiesko, szybko zamalujemy na jasny róż. Na pewno w tym celu będziemy musieli zużyć więcej farby, niż przewidział to producent.

Kupując farby do malowania ścian zwracajmy uwagę na ich trwałość i jakość krycia, bowiem są to dwa podstawowe parametry jeśli chodzi o farby do malowania ścian w domu, czy w firmie.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-03 00:05:38, 120