Dzwonki domowe można generalnie podzielić na przewodowe i bezprzewodowe. Przewodowe dzwonki na ogółu instalowane są w niewielkiej odległości od drzwi wejściowych i do funkcjonowania wymagają odpowiedniego okablowania. Mogą one być przystosowane do napięcia instalacji 6 lub 12 V. Z kolei, dzwonki bezprzewodowe dają o wiele szersze możliwości instalacyjne. Nie ma też żadnego problemu przy ich ewentualnej wymianie na nowe, ponieważ nie ma tu żadnych kabli, które na przykład trzeba by wymienić w przypadku wystąpienia zwarcia lub innego rodzaju awarii.
Klasyfikacji dzwonków można wymienić jeszcze więcej, aczkolwiek powinno się wspomnieć o typach dzwonków wyróżnionych ze względu na sposób montażu urządzenia. Mamy więc dzwonki przenośne, wersje do montażu na ścianie, a także wersje sieciowe na 230 V.
Każdy dzwonek może różnić się samym wydawanym dźwiękiem. Na rynku dostępne są urządzenia o klasycznych dźwiękach dzwonka, a także takie, które emitują pełne melodie. Wybór w tym względzie uzależniony jest od indywidualnych preferencji użytkowników. Na rynku występują dzwonki jedno lub wielomelodyjkowe.
Kupując dzwonek do drzwi należy zwrócić uwagę na jego zasięg w terenie otwartym, na zasilanie, poziom dźwięku i jego regulację, sygnał, rodzaj przycisku, możliwość transmisji radiowej itp. Zasięg w terenie otwartym dla standardowego dzwonka powinien wynosić do 50-60 metrów. Jest to odległość w zupełności wystarczająca. Dzwonki bezprzewodowe zasilane mogą być bateryjnie lub na akumulatory. Najczęściej do zestawu dzwonka baterie nie są dodawane, należy więc się w nie wyposażyć oddzielnie. Poziom dźwięku dzwonka powinien być regulowany, aby w razie potrzeby móc zmniejszyć natężenie dźwięku. W solidnych dzwonkach poziom hałasu ocenia się na 80 dB. Dobrze by było, aby przycisk dzwonka był hermetyczny, ponieważ dzięki temu będzie odporny np. na wpływ wilgotnego powietrza. Co więcej, przycisk powinien być odporny na wpływ szkodliwych warunków otoczenia, na przykład na mróz, czy wysokie temperatury. Jeśli mowa o dzwonkach bezprzewodowych, należy sprawdzić, jaką częstotliwość ma transmisja radiowa. Sygnał dzwonka w urządzeniu powinien być wybieralny.
Ważna jest też sama wielkość dzwonka i ewentualnie jego odbiornika, ponieważ i takie dzwonki istnieją obecnie na naszym rynku. Im będzie on mniejszy, tym bardziej dyskretnie będzie można go zamontować, albo – jeśli będzie to dzwonek bezprzewodowy, będzie można go swobodnie nosić ze sobą.
Producent powinien udzielać co najmniej 12 miesięcznej gwarancji na swoje urządzenia.
Szczególnym typem dzwonków są urządzenia wibrujące. Są one wyposażone w wibracyjny pilot, który należy nosić przy sobie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób niesłyszących lub niedosłyszących. Doskonale sprawdzi się także w przypadku rodziców małych dzieci oraz w warunkach podwyższonego natężenia hałasu.
Dzwonki do drzwi produkują takie firmy jak: ABB, Elektro, Eura, Gira, Kanlux, Kos-Elektro, Legrand, Orno, Ospel, Polo, Schneider, Simon, Videotronic i Zamel. To tylko niektóre przedsiębiorstwa, mające w swoim asortymencie dzwonki do domu. Przyciski do dzwonków są tanie i można je kupić za kilka złotych, nawet te, które odporne są na działanie szkodliwych warunków otoczenia. Za mechanizm dzwonka przyjdzie nam jednak zapłacić o wiele więcej, nawet kilkaset złotych za najbardziej nowoczesne dzwonki z wibracją i pilotem, mające duży zasięg działania na otwartej przestrzeni. Dzwonki mogą być dodatkowo połączone z domofonem i video domofonem, ale takie urządzenia są bardzo drogie. Znajdują one zastosowanie na ogółu w dużych firmach i instytucjach, rzadziej w domach prywatnych, a raczej nigdy nie są one kupowane ani instalowane w przypadku mieszkań blokowych, chyba że chodzi o dzwonki do domofonu przy nowoczesnych osiedlach mieszkalnych.
Najlepiej w takim przypadku wybrać dzwonek bezprzewodowy, który posiada wysoki zasięg w terenie otwartym. Jest to bardzo istotne, jeśli posiadamy duży ogród, w którym spędzamy dużo czasu. Warto zaopatrzyć się również w pilot do dzwonka, który zasygnalizuje, że ktoś dzwoni do drzwi i jednocześnie pozwoli na otwarcie ich w sposób bezprzewodowy.
Dla osób niesłyszących najlepsze będą strong>dzwonki do drzwi, które sygnalizują naciśnięcie przycisku nie tylko samym dźwiękiem, ale również wibracją albo sygnałem wizualnym – światłem. Jeśli będzie to wibracja, to do dzwonka musi być dołączony specjalny czujnik, na przykład pilot.
Najczęściej taki schemat powinien być dołączony do samego urządzenia, wraz z instrukcją obsługi. Jeśli jednak nie będzie go tam, nie powinniśmy mieć większego problemu ze znalezieniem go w Internecie.
Dzwonek do drzwi jest potrzebny w przypadku domów prywatnych, mieszkań w blokach, firm i instytucji. Słowem, wszędzie tam gdzie są zamykane drzwi zewnętrzne. Dzięki temu wiemy, że ktoś do nas przyszedł. Nie zawsze jesteśmy w stanie usłyszeć pukanie do drzwi, a dzwonek jest o wiele głośniejszy pod tym względem. Naciśnięcie przycisku dzwonka wywołuje określony dźwięk, ale nie tylko. Dzwonek może mieć opcję sygnalizacji naciśnięcia dźwiękiem, wibracją, albo światłem. Przy wyborze konkretnego modelu dzwonka musimy po pierwsze zdecydować się, czy będzie to dzwonek bezprzewodowy czy przewodowy, oraz do jakiej instalacji elektrycznej powinien on być przystosowany.