jak wybrać drabinę?

Prace na wysokościach wymagają zastosowania odpowiedniego oprzyrządowania. Trzeba powiedzieć, że nawet mają wysokie mieszkanie i szafki ulokowane na dużych wysokościach, będziemy koniecznie potrzebować drabiny. Okaże się ona przydatna podczas ozdabiania domu, naprawy dachu i rynien, malowania elewacji, albo też w trakcie prac ogrodowych. Drabiny są wykorzystywane nie tylko na polu prywatnym. Również w wielu firmach są one stosowane. Właściwy wybór drabiny ma zawsze ogromne znaczenie, przede wszystkim dla naszego własnego bezpieczeństwa. Przedstawiamy najważniejsze punkty, jakie należy brać pod uwagę podczas zakupu drabiny.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje drabin

drabina - jak wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje drabin. Pierwszy podział drabin został stworzony w oparciu o materiały, z których zostały one wykonane. Wyróżnia się drabiny metalowe, aluminiowe, stalowe i z włókna szklanego. Każdy z materiałów stanowiących budulec drabiny ma zarówno plusy, jak i minusy.

Drewniane drabiny będą zdecydowanie najtańsze i zaleca się ich wykorzystywanie do użytku przy elektryczności. Jeśli tylko będą suche, zapewnią one nam wysoki poziom bezpieczeństwa. Niestety, ale drewniane drabiny nie są tak stabilne, jak inne, zwłaszcza przy większych długościach. Są one też cięższe od drabin aluminiowych czy z włókna szklanego. Drewno nie jest też tak trwałe jak metal, dlatego też drewniane drabiny będą bardziej podatne na uszkodzenia niż inne. Nigdy nie można malować drewnianej drabiny, aby zwiększyć jej odporność na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Farba zakrywa bowiem pęknięcia i skazy na drewnie, dlatego też zupełnie nieświadomi wchodząc na taką uszkodzoną drabinę, możemy ulec wypadkowi.

Aluminium jako materiał do budowy drabin daje im mocną budowę i lekkość. Takie drabiny są odporne na korozję, mają umiarkowanie wysoką cenę i nie mają na nie wpływu czynniki pogodowe. Minusem drabin aluminiowych jest to, że materiał ten przewodzi elektryczność i z racji tego może być bardzo niebezpiecznym narzędziem przy instalacjach elektrycznych.

Drabiny stalowe są tańsze od aluminiowych, a ich wytrzymałość jest przy tym porównywalna. Są jednak ciężkie, dlatego też najczęściej są one stosowane w trybie stacjonarnym. Wymagają od właścicieli odpowiedniej troski, bowiem powinny być w sposób regularny konserwowane. Są one najbardziej niebezpieczne przy pracach z instalacją elektryczną. Zwykle są to drabiny pionowe.

Ostatni typ drabin – drabiny z włókna szklanego są najbardziej solidne i odporne na pogodę, a na dodatek bezpieczne do użytku przy instalacji elektrycznej. Jest to najlepszy wybór dla fachowców, ale też najdroższy.

Polska nie posiada norm określających jakość drabin. Jednakże, można pokusić się o wyodrębnienie trzech typów drabin, biorąc pod uwagę ich jakość i wytrzymałość. Co ciekawe, producenci mogą stosować różną kolorystykę w stopkach drabin, dla odróżnienia ich jakości. Popularne drabiny marki Krause posiadają stopki bordowe – przydomowe, pomarańczowe – przemysłowe do prac średnich oraz niebieskie – przeznaczone do ciężkich prac przemysłowych.

Wedle jakości wyróżnia się więc drabiny domowe, przemysłowe do prac średnich i przemysłowe do ciężkich prac.

Drabiny domowe, należące do typu I, mają stosunkowo małą nośność i wykonane są ze słabej jakości materiałów – głównie z drewna bądź aluminium. Przystosowane są do użytku indywidualnego, w pracach przydomowych. Nie osiągają one na ogół zbyt dużych długości, zaś ich profile, tj. podłużnica oraz szczeble, mają mały przekrój. Należy uważać na nieuczciwych sprzedawców, którzy niekiedy proponują drabiny przydomowe jako drabiny przemysłowe. Im lżejsza jest drabina, tym większe prawdopodobieństwo tego, że jest to drabina przydomowa.

Drabiny przemysłowe, II typu, przeznaczone są do prac średnich, które są bardziej intensywne od tych, wykonywanych przy domu. Do ich produkcji często wykorzystywane są stopy aluminiowe, charakteryzujące się wysoką jakością. Różnice pomiędzy dobrej jakości drabinami przemysłowymi do średnich prac i drabinami przemysłowymi do prac ciężkich są minimalne, ale cena tych drugich zawsze będzie wyższa.

Typ III to drabiny przemysłowe do prac ciężkich. Są one produkowane z najlepszych materiałów i charakteryzują się przede wszystkim bardzo długą żywotnością i wysoką jakością. Będzie to dobry wybór dla wszystkich, zamierzających wykorzystywać drabinę bardzo intensywnie.

Wedle rodzajów drabiny dzielą się na przystawne, rozstawne i wysuwane.

Wypadki przy użyciu drabin zdarzają się, ale najczęściej są one wynikiem nieprawidłowego korzystania, a nie konstrukcji samej drabiny. Na ogół więc wszystkie drabiny są dla nas bezpieczne. Przed każdym używaniem drabiny należy ją sprawdzić, a jeśli znajdziemy na jej powierzchni jakiekolwiek uszkodzenia i pęknięcia, albo stwierdzimy, że drabina jest mokra lub brudna, nie należy jej używać do czasu naprawienia uszkodzeń lub do wyschnięcia. Nie zaleca się przedłużania zasięgu pracy drabiny. Trzeba rozstawić drabinę jak najbliżej miejsca pracy i przesuwać ją tylko w razie takiej konieczności. Nie można wychylać się zbytnio poza bok drabiny, ponieważ ciężar naszego ciała może ją wywrócić, albo sami spadniemy w wyniku utraty równowagi. Jeśli dysponujemy drabiną wysuwaną, trzeba ją ustawić pod właściwym kątem. Z kolei, drabiny rozstawne zaleca się rozstawiać, aż do chwili gdy poprzeczny wspornik nie rozciągnie się na całej długości. Nigdy nie można używać drabiny rozstawnej jako przystawnej. Za każdym razem trzeba ustawiać drabinę na pewnym gruncie, a nie na błocie, lodzie, czy mokrej ziemi. Drabina musi być stabilna, aby zapewnić nam bezpieczeństwo.

Popularni producenci drabin i ich produkty

Na rynku budowlanym i nie tylko, istnieje szeroki wybór drabin. Są one produkowane przez wiele firm, ale największą popularnością w Polsce cieszą się drabiny następujących marek: Higher, Krause-Systems, OROME, Zarges, Akala Faraone, Drabex. Można spotkać też drabiny innych producentów, jednakże są one całkowicie importowane. Drabiny rzadko kiedy są kupowane bezpośrednio u producentów. Najczęściej kupujemy je u dystrybutorów, lub w sklepach budowlanych i hipermarketach. Zróżnicowanie cenowe wśród drabin jest znaczne, najtańsze kupimy już za kilkadziesiąt złotych.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czym różnią się drabiny przemysłowe do prac średnich i prac ciężkich?

    Różnice tkwią w szczególności w typach materiałów, wykorzystanych do produkcji haków, czy mocowań pomiędzy drabinami rozstawnymi. Jednocześnie, drabiny przemysłowe do prac ciężkich będą zawsze droższe niż te, które wedle zapewnień producenta przeznaczone są do średnich prac.

  • Jak odróżnić drabinę przydomową od przemysłowej?

    Przede wszystkim, drabina przydomowa jest o wiele lżejsza od przemysłowej. Osiąga ona niewielką długość. Aby sprawdzić, czy mamy do czynienia z drabiną przemysłową lub domową, można porównać wagę dwóch różnych drabin. Pamiętajmy, że nieuczciwi sprzedawcy i producenci często wprowadzają do swoich drabin stalowe elementy, aby wydawały się one cięższe i można je było uznać za drabiny przemysłowe.

  • Jaka drabina będzie miała uniwersalne zastosowanie?

    W zasadzie nie istnieją uniwersalne drabiny, które będą dobre do wszelkich prac, w każdej sytuacji. Za najbardziej uniwersalne uznać można jednak drabiny posiadające aluminiowy stelaż trój częściowy. Są to zdecydowanie najlepsze drabiny, z uwagi na to, że z ich konstrukcji śmiało można zbudować dowolny kształt drabiny. Bez problemu drabina 3 częściowa rozkłada się na bardzo długą drabinę, na drabinę samostojącą typu piramida oraz na drabinę samostojącą typu konserwatorskiego czyli z podwyższeniem. O wysokiej funkcjonalności tej drabiny świadczą zaczepy, które pozwalają ją formować. Dodatkowo, stabilnie trzymają one pozostałe części w wybranej przez nas konstrukcji. Są to tak zwane haczyki spinające i trzymające elementy w danej pozycji sztywno i pewnie.

  • Jaka drabina będzie najlepsza w ogrodzie?

    W ogrodach najczęściej wykorzystywana jest drabina rozstawna, która może być zbudowana na stelażu aluminiowym, bądź może być ona równie dobrze wykonana z drewna. W każdym przypadku ma ona dwa skrzydła. Drabiny rozstawne zapewniają dobre oparcie, zarówno podczas zrywania owoców czy przycinania drzew. Drabina tego typu sprawdzić się również przy pracach konserwatorskich, np. przy malowaniu ścian i sufitów. Drabiny rozstawne mają pewną, stabilną konstrukcję.

Podsumowanie

Kupując drabinę, podobnie jak każde inne narzędzie budowlane, szukamy produktu, który spełni nasze oczekiwania. W przypadku drabiny powinna być ona dobrana ściśle do planowanego zadania. Nie warto na niej oszczędzać, bowiem wysokogatunkowe drabiny, które na ogółu kosztują sporo, są mocnej budowy, dają poczucie bezpieczeństwa, łatwo się ich używa, a na dodatek przy odpowiednim poziomie dbałości o nie, mogą one służyć nam i naszej rodzinie przez długie lata. Wybierając drabinę powinniśmy o tym pamiętać. Czasem lepiej wydać więcej i kupić produkt wysokiej jakości, niż co jakiś czas musieć wymieniać drabinę na nową, ponieważ ulegnie zepsuciu.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-02 23:39:14, 120