Każde okno potrzebuje odpowiedniej oprawy, aby wyglądać wprost zjawiskowo. Pomysłów na aranżację okna jest co nie miara, dlatego też jest w czym wybierać. Dla wielu osób stanowi to prawdziwy problem, bowiem jak wybrać odpowiednie firanki, karnisze, rolety, zasłony czy żaluzje? Nie jest to rzeczą prostą, aby dobrać wszystkie te elementy jak najlepiej, a jeszcze dbać o to, aby wszystko dobrze komponowało się z dekoracją samego wnętrza, w którym znajduje się dane okno. Minimalizm w postaci delikatnej firanki, czy barokowy przepych z draperiami w roli głównej? Jak wybrać poszczególne elementy wystroju okna? Odpowiemy na to pytanie w toku niniejszego artykułu.
Elementy aranżacji okiennej powinny być dobrze przemyślane, aby wyglądały one jak najlepiej, a z drugiej strony spełniały idealnie swoje zadania. Należy dawkować w ten sposób światło słoneczne, aby nie było go w pomieszczeniu ani za mało, ani za dużo. Jeśli jest go za dużo, zawsze można zastosować dodatkowe przesłony, które powinny być oczywiście dobrze dopasowane do wyposażenia pokoju. Istotną funkcją oprawy okiennej jest zapewnienie domownikom pewnej intymności. Co ciekawe, przy wyborze oprawy okiennej mamy możliwość korygować niedoskonałe proporcje okna i wnętrza, a także świetnie dekorować pomieszczenie. W sklepach dostępnych jest setki tysięcy tkanin, od naturalnych po całkowicie syntetyczne, gładkie, wzorzyste, matowe, lśniące itd. Wymieniać można bez końca. Jeśli nie umiemy samodzielnie uszyć firany czy zasłony, zawsze można posiłkować się gotowymi rozwiązaniami: zasłonami, kotarami, firankami, czy też kolorowymi roletami i żaluzjami.
Jeszcze 10-20 lat temu we wszystkich oknach zgodnie mogliśmy zobaczyć wyłącznie białe, wzorzyste firanki. Dziś wydaje się, że moda ta bezpowrotnie przeminęła, ponieważ coraz częściej kupujemy kolorowe firany i upinamy je w fantazyjne kształty. Firanka w zasadzie pełni funkcję ozdoby, a nie przysłony. Niekoniecznie półprzeźroczysta dekoracja wykonana z firany musi być skromna, bowiem w wielu domach staje się ona głównym akcentem estetycznym wnętrza. Można uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny, stosując żywe kolory i różnorodne materiały. Firany można oryginalnie upinać- na przykład wiążąc w modne węzły na wysokości połowy okna, nieregularnie marszcząc, bądź też owijając wokół karnisza.
Bardzo modne jest łączenie różnych odcieni firan, w tej samej gamie kolorystycznej. Łączone są więc kolory żółte z zielenią, róż z fioletem lub purpurą, a nawet stosowane są zestawienia kontrastowe: błękitu z brązem lub piaskowym beżem, oliwki z purpurą czy ponadczasowej czerni z bielą. Zastosowanie kontrastu pozwala na silne przyciągnięcie wzroku. Jest to wspaniały sposób na odwrócenie uwagi, na przykład od brzydkiego widoku za oknem.
Wybierając jasne, półprzeźroczyste firanki musimy wiedzieć, że światło słoneczne wpadające do domu będzie nierażące i łagodnie rozproszone.
Jeśli decydujemy się na zwiewne firanki, powinniśmy jednocześnie zmienić karnisze na jak najbardziej dyskretne. Ciężkie, drewniane czy metalowe drążki nie będą tu pasować. Idealnie do delikatnych firan i zasłon nadają się stalowe linki umieszczone na wysięgnikach. Żabki są wówczas umieszczane na cienkich przelotkach. Można je łatwo zamaskować, dowiązując do każdej z nich długą, aksamitkę, w kontrastującym z zasłoną kolorze.
Najczęściej są stosowane poziome żaluzje aluminiowe lub wykonane z PCV. Swą popularność tego typu przysłony okienne zawdzięczają na pewno niskiej cenie, dużej skuteczności oraz przebogatej kolorystyce. Cienkie i lekkie lamelki są nieprzezroczyste, a zaciągnięte prawie całkowicie zaciemniają dany pokój. Bardzo łatwo jest je podciągnąć, dzięki czemu odsłania się pełny widok. Jeśli żaluzje poziomie ustawi się pod odpowiednim kątem, można precyzyjnie dawkować światło do wnętrza pomieszczenia. Należy dodać, że żaluzje aluminiowe są wysoce trwałe, a to dzięki zastosowaniu technologii lakierowania piecowego. Powoduje ono, że żaluzje nie odbarwiają się pod wpływem światła słonecznego. Sznurki i drabinki służące do regulowania żaluzji są produkowane z odpornego włókna poliestrowego, dzięki czemu służą przez wiele lat. Oprócz lamelek standardowej szerokości 25 mm dostaniemy też węższe – 16 mm. Takie będą dobrze wyglądały w małych oknach.
Bardzo dobrze wyglądają żaluzje drewniane, które dodadzą uroku oknom. Trzeba jednak pamiętać, że nawet odsłonięte zabierają wiele światła.
Są dziś bardzo często stosowane w domach prywatnych i w mieszkaniach blokowych. Idealnie kryją, dzięki czemu kiedy tylko jest to potrzebne, dają domownikom poczucie intymności. Dostępne są w różnych wzorach i kolorach. Na ogółu są wykonane z materiałów wytrzymałych, które nie odbarwiają się pod wpływem światła słonecznego. Montuje się je nad oknem albo na nim samym.
Podobnie jak w przypadku firanek, ciężkie, gęsto upięte zasłony wyszły już z mody, na rzecz zwiewnych przysłon, idealnie dopasowanych do delikatnych firanek. Jeśli chodzi o kolorystykę czy fakturę tkanin na zasłony, to istnieje tu całkowita dowolność. Każdy stosuje więc dokładnie takie wzory zasłon, które pasują mu do wnętrza, albo idealnie komponując się z całą oprawą okienną.
Lekkie i jasne zasłony, które zawieszamy na szerokim, ale jednocześnie subtelnym karniszu, poszerzają optycznie okno. Wieszając bardzo wysoko zasłony, optycznie spowodujemy, że pomieszczenie stanie się wyższe i bardziej przestronne. Warto podkreślić, że tkanina zasłony nie powinna wisieć nad podłogą. Najlepiej, jeśli zasłona leży na posadzce, wystarczy około 5 cm materiału na podłodze, aby pomieszczeniu dodać elegancji.
Bardzo modne są wzorzyste, kolorowe zasłony, które są zestawiane z delikatnymi, zwiewnymi firanami. Firany haftowane, albo zdobione w wytłoczone wzory to ostatni hit w dekoracjach okiennych.
Przy tkaninach drapowanych czy układanych w fałdach można zastosować zasłonową biżuterię. W sklepach dostępne są proste, stalowe klipsy, swojskie drewniane rączki, a nawet sznurowane chwosty lub stylizowane zapinki, wykonane z filcu, aksamitu czy też atłasu.
W sklepach dostępna jest szeroka gama lekkich tkanin naturalnych i syntetycznych. Są wśród nich bezpieczne tkaniny, takie jak jedwabie czy cienkie lny. Dekoracje okienne mogą być wykonane z tafty – szlachetnej i efektownej, która jednak potrafi być zdradliwa. W dzień jej barwa jest soczysta, ale w świetle lamp wieczorem połyskuje jak folia aluminiowa, co nie jest dobrym efektem. W dodatku zmienia kolory: odcienia, którym urzekła nas na sklepowej półce, w domu możemy w ogóle nie odnaleźć. Warto zainwestować w próbkę materiału i sprawdzić, jak będzie wyglądać w naszym domu.
W dekoracjach okiennych królują szyfony i tiule, którymi nie osłoni się zbyt wiele, ale powodują one, że nawet skromne okno zyskuje bogatą dekorację. Zaletą tak przeźroczystych tkanin jest ich zdolność do plastycznego drapowania. Można je zwinąć, zebrać w fałdy, czy też drapować na karniszu, a będą budować one piękne, przestrzenne struktury. Tiule i szyfony mienią się kolorami, sącząc do wnętrza pomieszczenia delikatną poświatę światła słonecznego. Kolorowe refleksy idealnie będą się komponować z bielą ścian w pomieszczeniu.
Klasyczne draperie kotar i zasłon są dobre wyłącznie do wielkich okien balkonowych. Nie należy ich stosować w małych pomieszczeniach i w małych oknach. Złoty sznur dodany do draperii, z długim chwostem przyciąga wzrok – wydobywa biały woal zasłony z białego tła, skupiając uwagę na całej kompozycji
Kwiaty na roletach, zasłonach i firankach są pożądane w każdym stylu, rozmiarze i w przeróżnych zestawieniach kolorystycznych. Nowością na rynku ozdób okiennych są desenie wielkoformatowe o nasyconych, silnie skontrastowanych barwach. Odważne i bezkompromisowe.
Jeśli chcemy dodać aranżacji okiennej więcej blasku, powinniśmy zastosować kryształki, koraliki i cekiny. W przypadku zasłon ciężkich i sztywnych takie elementy biżuteryjne będą spełniać rolę obciążników, które w odpowiedni sposób ułożą tkaninę. Zwiewny materiał firanek wymaga lekkich dodatków, świetnie sprawdzą się tiulowe szarfy i kokardy. Do firanki można również przypiąć w dowolnych miejscach, ale należy to robić z niezwykłym wyczuciem. W roli ozdób mogą wystąpić przeróżne motyle, ważki, majowe chrabąszcze itp. Przez kontrast dodadzą kompozycji jeszcze więcej lekkości. Ważne by same były lekkie i nie obciążały draperii.
Przy wyborze osłon okiennych należy brać pod uwagę kilka czynników, a mianowicie – kształt i wielkość okien, sposób ich otwierania, zamierzony efekt wizualny, stylistykę wnętrza i tym podobne elementy. Ważne są jednocześnie cechy użytkowe poszczególnych rozwiązań dekoracji okiennych, które powinny być ściśle dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli na przykład posiadamy w domu wiele okien, które okresowo wymagają szczelnego lub częściowego zaciemniania, zdecydujmy się na kosztowniejszy system sterowania elektronicznego – ręczna regulacja będzie czasochłonna i męcząca.