Maszyny do szycia wykorzystują w swojej pracy mechanizm posuwu materiały. Jednorazowe przesunięcie łączonej nitką tkaniny jest w dużej mierze zależne od wybranego ściegu. Maszyny mogą poruszać materiałem w kierunku równoległym lub prostopadłym do kierunku szycia. Niektóre ich rodzaje wykonują nawet ruch poprzeczny igłą. Urządzenie szyjące działa dzięki specjalnemu napędowi. W starszych modelach maszyn do szycia miał on charakter nożny lub ręczny. W nowoczesnych urządzeniach napęd jest automatyczny, a zasilany jest elektrycznie. Po jego uruchomieniu maszyna do szycia tworzy ścieg z dwóch nitek przechodzących z góry i z dołu, łączących się węzłem w środku szwu, zszywając jednocześnie tkaninę. Maszyny do szycia różnią się pomiędzy sobą prezentowaną funkcjonalnością, ceną, jakością, a także stylistyką wykonania. Przy ich kupnie należy zwrócić uwagę na długość okresu gwarancyjnego, który powinien wynosić co najmniej dwa lata. Aby maszynę do szycia uznać za dobry sprzęt, musi ona mieć dobrze oświetlone miejsce robocze i wykonywać kilka rodzajów ściegów. Powinna być wygodna w użyciu i w miarę lekka. Istotny jest ergonomiczny kształt, który pozwala szwaczkom na wygodną pracę. Kupując maszynę do szycia warto zwrócić uwagę na prędkość szycia i jej automatyzm. To ostatnie jest istotne dla początkujących użytkowników, którzy nie posiadają jeszcze wysokich umiejętności w zakresie szycia. Proste maszyny do szycia nie nadają się również do przeszywania grubych materiałów, takich jak jeans. W maszynach do szycia wyróżnia się taki parametr, jak rodzaj dziurek. Istnieją dziurki bieliźniane i odzieżowe. Są one robione automatycznie, z pełną regulacją innych cech, do których zalicza się długość, szerokość i gęstość. Dobre maszyny do szycia koniecznie muszą posiadać owerlok, czyli możliwość obszywania szwów wewnętrznych. Nowsze modele mają możliwość samodzielnego nawlekania nici (autonawlekanie), wszywania zamków i guzików oraz proste wybieranie wzorów ściegów, np. za pomocą elektronicznego wyświetlacza.
Przykładem maszyny do szycia wysokiej klasy są urządzenia marki Janome. Są one dostępne w specjalistycznych sklepach. Polecane są modele overloków Janome 1200D oraz Janome MyLock 204D. Na rynku dostępne są maszyny do szycia renomowanego producenta Pfaff, jak również urządzenia szyjące Brother, Husqvarna, Yamaha, Łucznik, Singer, Juki, Arka Radom, Elna, Bernina oraz Toyota.
Nie, owerlok wyłącznie tworzy obszycia szwów wewnętrznych. Maszyna do szycia ma o wiele szerszą funkcjonalność i może być ona również zaopatrzona w ścieg owerlokowy. Nie jest to jednak stricte to samo, co maszyna owerlok.
Igła podwójna zainstalowana w maszynie jest niezbędna do szycia imitacji ściegu podwójnego. Są różne rozstawy igieł, choć standardem jest rozkład w odległości 2,5 mm. Dzięki podwójnej igle można wyszywać ściegi dwoma kolorami nici.
Niestety, nie jest to możliwe. Są maszyny wielofunkcyjne, ale nigdy nie zastąpią one specjalistycznych urządzeń. Jeśli chcemy szyć, potrzebujemy maszyny do szycia, ale już dla zrobienia obszycia szwów wewnętrznych, niezbędny będzie owerlok, albo cover.
Dobre maszyny do szycia mogą kosztować naprawdę sporo. Ich cena waha się od 2 do nawet 3 tysięcy złotych. Całkiem przyzwoite maszyny do szycia kupi się również poniżej kwoty 1000 zł, ale mogą one nie posiadać np. wzornika ściegów, albo autonawlekania. Nadają się jednak znakomicie do przeróbek krawieckich wykonywanych w domu.