Thorgal to nic innego, jak belgijska seria komiksów z gatunku fantasy. Stworzyli ją: Grzegorz Rosiński- rysownik z Polski, a także Jean Van Hamme- scenarzysta z Belgii. Od 2007 roku scenarzystą Thorgala został Yves Sente.
Za głównego bohatera serii uważa się Thorgala Aegirssona, który został wychowany wśród Wikingów, ale mimo to nie jest jednym z nich. Thorgal to „gwiezdne dziecko”. Przodkowie Thorgala nie mieszkali na ziemi, a on zupełnie przez przypadek trafił jako niemowlak do ludu Wikingów. Wikingowie nazwali go posłańcem Thora (Thorgalem) boga piorunów i syna Aegira- króla wód. Niemowlę zostało znalezione podczas wielkiego sztormu na brzegu morza.
Thorgal posiada mnóstwo cech. Nie tylko może odznaczyć się wielką siłą fizyczną, ale i zręcznością. Intelektem, czy szczęściem. Dodatkowo jest on uczciwy, a także poszukuje swojego miejsca na świecie. Thorgal nie powinien być w żadnym wypadku porównywany z Supermanem, czy tradycyjnym wojownikiem. Jest to historia człowieka, który poprzez dramatyczne wyroki boskie chciałby odnaleźć spokój. Autorzy bardzo wyraźnie podkreślają jego sprzeciw ku przemocy.
Aaricia- ukochana, a potem żona Thorgala. Jest to dziewczynka, z którą Thorgal dorastał, księżniczka Wikingów. Dzieci Thorgala i Aaricii to chłopczyk Jolan, który posiada zdolności telekinetyczne, a także dziewczynka Louve- potrafiąca rozmawiać ze zwierzątkami.
Kriss Valnor to niezwykle okrutna i bardzo sprytna łuczniczka, która symbolizuje zło. Może być to przykład bardzo atrakcyjnej i pociągającej, a zarazem niebezpiecznej kobiety- famme fatale. Kriss bardzo kocha głównego bohatera, a jednocześnie czuje do niego nienawiść. Podstępem uwodzi Thorgala, co skutkuje urodzeniem mu syna Aniela. Kriss jednak umiera, a Thorgal ze swoją żoną Aaricią przejmują opiekę nad Anielem.
Wydania komiksu
Komiksy Thorgal ukazują się w oryginale w języku francuskim w wydawnictwie belgijskim- Le Lombard. Pomysł zrodził się w 1976 roku, a pierwszy tom został ukazany w 1977 roku na łamach magazynu belgijskiego „Tintin”. Dopiero w 1978 roku mogliśmy podziwiać je w polskim czasopiśmie o komiksach „Relax”. Serie komiksów Thorgal wydano w Polsce w całości i kilka razy wznawiano, a obecnie nadal publikuje ją Egmont Polska.
Thorgal został ukazany nie tylko w wersji polskojęzycznej, a także francuskojęzycznej, ale i w wersjach: czesko-, niderlandzko-, angielsko-, turecko-, rosyjsko-, koreańsko-, włosko-, hiszpańsko-, duńsko-, niemiecko-, portugalsko-, arabskojęzycznych. Krytyka co do komiksów Thorgal stale rośnie. Nie tylko zarzuca się im wtórność, uproszczenia w akcji, ale i gorszej jakości rysunek Rosińskiego w porównaniu z pierwszymi latami jego pracy. Mimo to jest to jeden z najpopularniejszych komiksów w naszym kraju.