Lucky Luke został stworzony przez Morrisa, natomiast scenarzystą stał się Goscinny od 9 albumu. Lucky Luke inaczej Ludzki Lucek to kowboj, a także najszybszy rewolwerowiec na całym Dzikim Zachodzie. Jego rywalami są bracia Dalton. Kiedy oni planują skok na bank, albo inną niegodziwość Lucky Luke przeszkadza im w tym. W przygodach Luckiemu towarzyszą koń Jolly Jumper, a także pies Bzik.
Komiksy trafiły do czytelników z całej Europy Zachodniej, a nawet do Polski. Ciekawostką może być informacja zawarta e norweskim wydaniu: "Kopiowanie bez zezwolenia zabronione, a szczególnie w ZSRR".
Pierwszy egzemplarz został wydany w 1947 roku w tygodniku „Spirou”, a w Polsce w 1962 r w gazecie dla harcerzy „Na przełaj”. Na samym początku były to fragmenty pocięte, a z czasem drukowano coraz dłuższe kawałki. Od czytelników często można było usłyszeć pragnienie zobaczenia całych druków, o i np. album 19 „Lucku Luke Rozjemca” został dokończony po trzech latach. W gazecie harcerskiej pojawiły się paski- parodie Luckiego Luke’a narysowane poprzez Jerzego Wróblewskiego. Album 11 wydany w Polsce w 1968 roku pt. „Lucky Luke wróg bezprawia” w połowie zakończono kilkoma krótkimi zdaniami. Mówi się, że z przyczyn politycznych, gdzie w Polsce w tym roku zadziałała cenzura. Do tej pory wydawnictwa Durpuis i Sardaud stworzyły nakład 75 albumów. W 1971 roku Amerykanie zainteresowali się komiksem do tego stopnia, że powstał pierwszy film animowany. Treść tego filmu wydano 12 lat potem w albumie 51.
Pisaniem kolejnych scenariuszy do następnych albumów zajęli się słynni satyrycy z Belgii i Francji, gdzie dodawali akcenty parodii. Ukoronowaniem tego był album powstały w 1985 roku z prawdziwymi parodiami, gdzie 42 malarzy i autorów stworzyli jednoplanszowe miniprzygody o Luckym Luke’u.
Bardzo dużą zmianę mogliśmy zaobserwować w wydaniu z 1984 roku, gdzie tytułowy bohater przestał palić skręta, ponieważ komiks, a raczej animowana ekranizacja zaklasyfikowana została jako historia dla najmłodszych, więc dzieciaki nie mogły go widzieć z papierosem w ręku. Zrezygnowano więc z tego atrybutu na rzecz gałązki trzymanej w zębach od albumu 52. Album 54 ukazuje narzeczoną, która nie pozwala Luckiemu zapalić papierosa, natomiast w albumie 56 Lucky Luke zapala gałązkę, jednak odrzuca ją z wielką złością.
Albumy wydane w Polsce
9. Szyny na prerii
11. Lucky Luke kontra Joss Jamon
12. Kuzyni Daltonów
13. Sędzia
14. Na podbój Oklahomy
15. Ucieczka Daltonów
16. W górę Mississippi
17. Na tropie Daltonów
18. W cieniu wież wiertniczych
20. Billy Kid
24. Karawana
31. Tortilla dla Daltonów
32. Dyliżans
33. Wrażliwa stopa
34. Dalton City
35. Jesse James
36. Cyrk Western
37. Kanion Apaczów
38. Mama Dalton
40. Wielki książę
41. Spadek dla Bzika
43. Biały jeździec
44. Daltonowie na kuracji
45. Cesarz Smith
46. Śpiewający drut
51. Daisy Town
54. Narzeczona Lucky’ego Luke’a
60. Daltonowie tracą pamięć
Autentyczność postaci
W komiksach o Luckym Luke’u spotykamy prawdziwe postacie, które wpisały się w historię Dzikiego Zachodu. Są to znani bandyci, ale i obrońcy prawa. Lucky udziela się w znacznych wydarzeniach historycznych, a także sytuacjach poznanych wcześniej w westernach. Wszystkie te zdarzenia są ukazane z humorem i dowcipem. Lucky Luke potrafi chwytać bandytów dzięki swojej pomysłowości, a także szczęściu. Przestępcy praktycznie w każdym wydaniu są przebiegli, a jednocześnie głupi w swoich zamiarach. Chęć zysku zaślepia im zdrowy rozsądek. Lucky Luke co ciekawe nikogo nie zabija, a ostatecznie wytrąca kulą broń z ręki wrogów. W całym komiksie dwa razy zdarzyło mu się strzelać bezpośrednio do swoich rywali. W pierwszym albumie musiał zastrzelić swojego sobowtóra- bandytę, natomiast w numerze ósmym postrzelił w ramię rewolwerowca, który był szybszy niż on.
Lucky Luke został okrzyknięty rewolwerowcem jako „szybszy od własnego cienia”, a od numeru 60-go posiada dwa rewolwery, więc podpisuje się go jako „dwa razy szybszy od własnego cienia”.
Morris, kiedy odchodził na emeryturę oddał prawa do kontynuowania serii komiksów firmie specjalnie do tego stworzonej o nazwie Lucky Productions S.A, gdzie zachował nadzór artystyczny.
W 1995 roku zostały ukazane serie albumów, które opowiadały o dzieciństwie Lukiego pt. : „Lucky Kid”, gdzie strzelał z bardzo szybkiej procy. Prócz komiksów weszło na rynek jeszcze innych wydań, chociażby album o Morrisie, śpiewnik pieśni westernowych, ale i nielegalny album z pornograficznymi przygodami Luckiego.