Komiks jest to nic innego, jak opowiadanie, które tworzy narrację dzięki planszom z rysunkami. Plansze mają dodatkowo teksty narratora, jak i wypowiedzi postaci. W Polsce komiksy ujrzały światło dzienne w okresie międzywojennym. W 1933 roku została wydana ilustrowana historia Koziołka Matołka- Makuszyńskiego i Walentynowicza- był to pierwszy komiks wydany w Polsce. W okresie PRL-u termin komiks nie był mile widziany, więc zastępowano go słowami- historyjki obrazkowe. Do innych najbardziej popularnych komiksów polskich zalicza się komiksy takie jak: Kajko i Kokosz, Kapitan Kloss, Kapitan Żbik, Tytus Romek i Atomek.
Tytusa, Romka i Atomka stworzył Henryk Jerzy Chmielewski w 1957 roku. Komiksy są wydawane aż po dzień dzisiejszy. Na początku publikowano je w młodzieżowej gazecie „Świat Młodych”, a od 1966 roku jako samodzielna książka. Tytus, Romek i Atomek jest najdłużej ukazującą się polską serią komiksową.
Fabuła komiksu
Cały komiks opowiada o tym, jak dwóch harcerzy: Romek i Atomek chcą zrobić z małpy Tytusa człowieka. Małpa ta ma w sobie mnóstwo cech ludzkich, które przeważają nad cechami małpimi. W kolejnych tomach ukazane są podróże tytułowych bohaterów w różnorodne dziedziny nauki w bardzo ciekawych pojazdach, jakie skonstruował prof. T’Alent, bądź Atomek. Komiksy te bawiąc uczą. Mimo, że świat jest zupełnie wykreowany i można powiedzieć- absurdalny to znajdują się w nim edukacyjne ciekawostki i przesłania.
Główni bohaterowie:
Tytus de ZOO- szympans, bardzo pomysłowy, mający poczucie humoru, uczuciowy, jednak czasami niezwykle działający na nerwy. Jest głównym bohaterem wszystkich komiksów.
Romek- Chudy, wysoki, z długimi włosami, często się buntuje, nie jest przekonany o uczłowieczeniu Tytusa
Atomek- zastępowy harcerz, zupełne przeciwieństwo Romka, gdyż jest niski, chudy, ma zdolności przywódcze, bardzo lubi wymyślać krótkie wierszyki
Kajko i Kokosz
Kajko i Kokosz – to najbardziej popularny komiks Janusza Christy. Bohaterami w komiksie są Kajko i Kokosz- wojownicy słowiańscy, którzy mieszkają w grodzie kasztelana Mirmiła. Przeciwnikami wojów są Zbójcerze walczący dla Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Pierwszy raz ich przygody zostały opublikowane w Wieczorze Wybrzeża w 1972 roku, potem Christa przeniósł się do Świata Młodych. Albumy zostały wydawane do 1990 roku. Potem Janusz Christa ze względów zdrowotnych przestał rysować. W 2003 roku rozpoczęta została poprzez wydawnictwo Egmont Polska reedycja serii.
Komiksy z serii Kajko i Kokosz
Złoty puchar
Szranki i konkury
Woje Mirmiła
Rozprawa z Dajmiechem
Pasowanie
Szkoła latania
Wielki turniej
Na wczasach
Zamach na Milusia
Profesor Stokrotek
Urodziny Milusia
Łaźnia
Koncert Kaprala
Skarby Mirmiła
Cudowny lek
Festiwal czarownic
Dzień Śmiechały
Srebrny denar
W krainie borostworów
Mirmił w opałach
Wybrani bohaterowie :
Kajko – przyjaciel Kokosza, dość niski, jednak bardzo inteligentny i odważny. Czasami ulegał pokusom. W poszczególnych historiach jego atrybutem był miecz.
Kokosz- grubszy, łysy przyjaciel Kajka. Bardzo lubi jeść, w przeciwieństwie do Kajka jest nieśmiały i tchórzliwy.
Mirmił – kasztelan, mający długie rude wąsy, dość miły, jednak miewa stany depresyjne(nawet z myślami samobójczymi), jest uparty
Jaga- Czarownica, ciocia Kokosza, niezwykle mądra, wyposażona w magiczne moce
Łamignat- kolega Kajka i Kokosza, zbójnik, mający życzliwe i wrażliwe usposobienie, popularnym powiedzonkiem Łamignata jest „Lelum polelum”, niczym Janosik okrada bogatych i pomaga biednym, posiada maczugę – Bacik- jedynie on jest w stanie ją podnieść
Lubawa- małżonka Mirmiła, wyższa i grubsza od swojego męża, „sprowadza go na ziemię”
Zbójcerze- gromadka zbójników, którzy przypominają Krzyżaków, najważniejsi z nich to: Hegemon, Kapral, Oferma
Walwuch- dowodzi grupą Rarogów, jest silny i dobrze zbudowany
Kapitan Kloss
Hans Kloss - bohater komiksów z serii Kapitan Kloss, serialu telewizyjnego Stawka większa niż życie, ale i cyklu opowiadań. Hans Kloss w latach 70- tych XX wieku stał w Polsce ikoną pop- kultury. Postać stworzyli: Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan (ukrywali się pod pseudonimem Andrzej Zbych). Nazwisko Kloss zostało przypadkowo wybrane z książki telefonicznej Berlina.
Krótka charakterystyka Hansa Klossa
Hans Kloss – Stanisław Kolicki, oficer polskiego wywiadu, który urodził się w Kościerzynie. Zwerbował go wywiad ZSRR dlatego, iż był bardzo podobny z wyglądu do schwytanego oficera niemieckiego. Podszył się pod Klossa i zaczął pracę w niemieckim wywiadzie Abwehrze. J-23 (czasem Janek)- pseudonim którym posługiwał się kontaktując się z własną centralą .
Komiks z serii Kapitan Kloss:
1.Agent J-23
2.Wsypa
3.Ostatnia szansa
4.Kuzynka Edyta
5.Ściśle tajne
6.Hasło
7.Spotkanie z Ingrid
8.Cafe Rose
9.Wyrok
10.Kurierka z Londynu
11.Partia domina
12.Noc w szpitalu
13.Podwójny nelson
14.Żelazny krzyż
15.Tajemnica prof. Riedla
16.Spotkanie na zamku
17.Akcja "Liść Dębu"
18.Oblężenie
19.Gruppenführer Wolf
20.W ostatniej chwili
Kapitan Żbik
Kapitan Żbik – inaczej „Kolorowe zeszyty”, lub „Żbiki”, nazwa cyklu komiksów, gdzie głównym bohaterem był Jan Żbik (kapitan MO). Komisarz Żbik jest kontynuacją Kapitana Żbika i ukazuje się od 2006 roku. Głównym bohaterem jest wnuk Janka- Michał Żbik.
Cykl komiksów
Cykl komiksów wymyślił i stworzył Władysław Krupka. W latach 1967- 82 w ramach tego cyklu zostały ukazane 53 zeszyty poprzez nakład wydawnictwa „Sport i Turystyka”. Ich liczba sięgnęła 11mln egzemplarzy. Scenariusze do tych cyklów pisały: Wanda Falkowska i Barbara Seidler.
Trochę o zawartości
W każdym zeszycie znajdowała się historia składająca się z 32 stron. Sprawy, jakie prowadził Żbik miały różny charakter. Były to nie tylko tradycyjne śledztwa w zabójstwach, ale i sprawy o charakterze szpiegostwa wojskowego. Wszystkie te wydarzenia miały miejsce na terenie naszego kraju. Okazjonalnie akcja przenosiła się do RFN, czy Krajów Demokracji Ludowej.
Na drugiej stronie okładki znajdował się list, który był dedykowany młodym czytelnikom (Drodzy Przyjaciele). W listach tych można było dostrzec niezwykle wychowawcze elementy, gdzie Kapitan namawiał do tego, aby być prawym, odważnym i aktywnym obywatelem. Aby dać przykład młodym ludziom odwoływał się do autobiografii. Każdy, kto chciał skontaktować się z kapitanem mógł napisać list pod adresem: „Warszawa, ul. Puławska 150, pokój 342”, który został podany poniżej.
Na trzeciej stronie okładki znajdował się jednostronicowy komiks pt. Za ofiarność i odwagę, który opowiadał o przeciętnych ludziach, którzy otrzymali taki medal gdyż ratowali w bohaterski sposób życie innych. Z tyłu okładki widniała zapowiedź następnego wydania, a także odcinek Kroniki Milicji Obywatelskiej. Charakter komiksów dzięki swojemu stałemu schematowi był dużo bardziej wychowawczy, niż klasyczne wydania komiksów, które skupiają się wyłącznie na przygodach bohaterów.
Bohaterowie:
Jan Żbik- urodzony w 1937 roku, policjant, jedynym nałogiem było palenie papierosów Caro