Książki z serii Humor są bardzo dobre na chandrę, czy też na poprawę nastroju. Te najlepsze powinny powodować uśmiech na naszej twarzy, no i pozytywne samopoczucie. Przed wyborem właściwej książki humorystycznej powinniśmy zastanowić się jakiego humoru w niej oczekujemy, dlatego zwróćmy uwagę na podział tych książek.
Anegdota jest to krótka forma literacka, w której przedstawione są prawdziwe, lub zupełnie zmyślone opowiadania o przygodzie znanej osoby, która nadal żyje, lub postaci historycznej. Często także opowiadają o wydarzeniach z życia danej grupy społecznej. Mimo tego, że w anegdocie są zawarte wydźwięki humorystyczne to ma ona charakter dydaktyczny, ponieważ możemy dostrzec w niej niespodziewaną pointę.
Polecane książki:
W oparach absurdu- Antoni Słonimski, Julian Tuwim
Blubry Starego Marycha- Juliusz Kubel
Wielcy ludzie w anegdocie- Przemysław Słowiński
Pamiętnik IV Rzepy- Krzysztof Daukszewicz
Dowcipy
Dowcip, inaczej kawał czy żart służy po to, aby rozśmieszyć słuchacza. Najczęściej robi się to podczas przekazu słownego. Istnieje mnóstwo kategorii dowcipów. Żarty, które nie udały się są określane, jako „spalone”, „suchary”- to żarty mało śmieszne, „czarny dowcip” to żart niezwykle ponury, abstrakcyjne nazwane są „humorem angielskim”.
Polecane książki:
Humor żydowski- Joseph Telushkin
Bajki nie tylko dla dorosłych- Andrzej Żmuda
Krótkie majteczki- Konrad Wojciechowski
Żarty z ogniem- Zbigniew Jujka
Limeryk
Limeryki są to krótkie, lekko groteskowe wierszyki . limeryk można rozpoznać po jego specyficznej budowie, ale też po tym, że bohater już w pierwszym wersie zostaje wprowadzony w miejsce, gdzie dzieje się akcja. Poza tym akcja jest zawiązana już w drugim wersje, natomiast wersy trzeci i czwarty są punktem kulminacyjnym wątku dramatycznego. W ostatnim wersje pojawia się zupełnie zaskakujące i absurdalne rozwiązanie.
Fraszka
Rymowany, lub pisany wierszem utwór na tematy różnorodne, bardzo często humorystyczny, lub ironiczny. Kończy się puentą. Fraszka była znana już w starożytności jako epigramat, który stworzył Symonides z Keos. Polskimi autorami fraszek(najbardziej popularnymi) byli Jan Kochanowski, czy Jan Sztaudynger.
Polecane książki:
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości- Jan Sztaudynger
Księga fraszek- Jerzy Syjud
Limeryki spod żagli- Adam Lubusz
Limeryki. O pewnych paniach i paniach, czyli numery z każdej sfery- Rafał Bryndal
Parodia
Jest humorystyczną odmianą parafrazy. Łączy się ona z różnorodnymi gatunkami literackimi, a najbardziej z epigramatem. Całą istotą parodii jest obraz danego dzieła, który ma charakter komiczny. Nie zawsze pojawia się głośny śmiech- może on być bardzo subtelny. Bardzo często parodię stosuje się przeciwko jakiejś rzeczy, czy też osobie. Dzięki parodii można skrytykować jakieś postawy, czy nawet walczyć z konkretnym zjawiskiem.
Jest to rodzaj komentarza na otaczające nas tematy, najczęściej dotyczące polityki, czy też tematy obyczajowe. Są to śmieszne rysunki, które uwypuklają konkretne cechy, czy wyśmiewają się z jakichś zjawisk.
Polecane książki:
Seks, mydło i powidło- Andrzej Mleczko
Roz(g)rywka partyjna czyli książka politycznie niepoprawna- Rafał Bryndal, Henryk Sawka
Rozmówki polsko- polskie- Andrzej Mleczko
Podsumowanie
Nie we wszystkich książkach humorystycznych znajdziemy typowy „sprośny” żart, czy łatwy dowcip. Często te żarciki trudno jest wyłapać, może to być ironia, czy nawet „czarny humor”. Jeżeli bardzo chcemy poprawić sobie nastrój książką humorystyczną to zdecydujmy się na książkę z konkretnej „kategorii humoru”. Podział na: anegdoty, dowcipy, fraszki i limeryki, parodie, jak i rysunki satyryczne przybliży nam mniej więcej o czym dana pozycja jest i jaki typ humoru tam znajdziemy. Trudno jest wybrać książkę humorystyczną z polecenia innej osoby, ponieważ każdy z nas ma zupełnie inne poczucie humoru, więc śmieszyć nas może coś, co dla kogoś innego wydaje się być nudne. Jeżeli cenimy sobie książki z humorem popularnych twórców to warto sięgnąć po pozycje Andrzeja Mleczki, Juliana Tuwima, Jana Kochanowskiego, Magdaleny Samozwaniec, czy też Rafała Bryndala.