Telewizory plazmowe wykorzystują w swoim działaniu technologię cząsteczek gazu szlachetnego po to, aby wytworzyć szerokiej gamy barw o kolorów. Kineskop telewizorów tego typu tworzy prostokątna matryca, na którą składa się kilkaset tysięcy, czy nawet kilka milionów pikseli, tworzących kratę. Każdy piksel jest z kolei złożony z trzech subpikseli w kolorach: czerwonym, niebieskim i zielonym. Każdy subpiskel to niewielka rurka, którą wypełnia gaz szlachetny. Na jej końcach znajdują się elektrody. Jeśli do subpiksela przyłoży się wysokie napięcie, wówczas gaz szlachetny zamienia się w przemieszczającą się plazmę, emitującą światło ultrafioletowe. Rureczki w subpikselach pokrywa luminofor, który pod wpływem promieniowania ultrafioletowego świeci światłem widzialnym dla naszych oczu. Do parametrów, które należy przeanalizować podczas zakupu telewizorów plazmowych, zalicza się: przekątną ekranu, format obrazu, rozdzielczość ekranu, jasność, interfejsy, paletę barw i kontrast. Przekątna ekranu podawana jest w calach (1 cal to 2,54 cm) i określa wielkość każdego telewizora. Powinna ona być dostosowana do wielkości pomieszczenia. Telewizory plazmowe najczęściej mają duże gabaryty, z racji czego najlepiej sprawdzają się w dużych przestrzeniach. Najmniejsza przekątna ekranu plazmowego wynosi 32 cale, ale są i takie modele, mające 60-calowe przekątne. Sporadycznie można spotkać modele telewizorów plazmowych o ekstremalnie dużych matrycach, nawet 100-calowych, ale nie można ich kupić w zwyczajnych sklepach. Są one zamawiane bezpośrednio od producentów i pociągają za sobą ogromne koszty. Im wyższa jest wartość przekątnej ekranu, tym droższy będzie telewizor plazmowy.
Drugim, istotnym parametrem telewizorów plazmowych, jest format obrazu, czyli stosunek szerokości telewizora do jego wysokości. Najczęściej filmy DVD są zapisane w formacie 16:9, dlatego też telewizory są dostosowane do tego formatu i posiadają szerokoformatowy ekran. Pozwala on na efektywne wykorzystanie o wiele większego obszaru ekranu. Z tego względu telewizory plazmowe są idealne do odtwarzania filmów DVD i urządzania seansów filmowych. Nie warto decydować się na szerokoformatowy ekran, jeśli naszym zamiarem jest oglądanie zwyczajnych programów informacyjnych, rozrywkowych, czy seriali.
Trzecią cechą ważną przy wyborze telewizora plazmowego, jest jego rozdzielczość ekranu, czyli tryb pracy monitora. To liczba pikseli, jakie zawierają się w pionie i poziomie ekranu. Telewizory plazmowe nie mają zbyt wysokiej rozdzielczości, aczkolwiek jej wartość zapewnia komfort oglądania filmów. Standardem przy lepszych typach telewizorów plazmowych jest rozdzielczość 768x1366 pikseli i gwarantuje ona naprawdę dobrą jakość obrazu. Gwarancją ostrości i wyrazistości obrazu jest jak najwyższa rozdzielczość, za którą zmuszeni jesteśmy zapłacić sporo pieniędzy. Zbyt niska rozdzielczość ekranu może powodować lekkie deformacje obrazu i czynić go mniej czytelnym. Jasność, inaczej luminacja, jest wartością charakteryzującą świecenia ciał światłem własnym lub odbitym. Trzeba na nią zwrócić uwagę przy zakupie telewizora plazmowego. Podawana jest ona w kandelach na metr kwadratowy, czyli cd/m2. Jasność określa maksymalną światłość, jaką może emitować ekran, na którym wyświetlony jest czysty, biały obraz. Dobry telewizor plazmowy powinien mieć całą powierzchnię ekranu równomiernie jasną. Najczęściej jasność tego typu telewizorów wynosi około 300-500 cd/m2, co pozwala na uzyskanie całkiem zadowalających efektów w tym zakresie. Wyświetlacze posiadające wyższą jasność mają bardziej nasycone barwy i bardziej wyrazisty obraz. Kupując telewizor plazmowy koniecznie trzeba przypatrzeć się jego interfejsom, czyli rodzajom i ilości złącz, w jakie został on wyposażony. Każdy telewizor plazmowy musi bezwzględnie posiadać złącze Euro, czyli złącze analogowe, dzięki któremu możliwe jest podłączenie do telewizora większości sprzętów towarzyszących. Kolejnym złączem, które powinno znaleźć się na wyposażeniu telewizora plazmowego, jest złącze cyfrowe DVI lub HDMI. W standardzie, telewizor ma złącze D-SUB, pozwalający na podłączenie telewizora do komputera. Trzeba powiedzieć, że interfejsy telewizorów plazmowych muszą pozwolić na podłączenie do nich kamery, aparatu cyfrowego, odtwarzacza DVD, czy kina domowego. Paleta barw telewizora to nic innego, jak bardzo szeroka gama kolorów. Jest ona charakterystyczna dla technologii plazmowych i może osiągnąć wartość ponad 8 mld kolorów. W porównaniu z telewizorami LCD czy CRT jest to zawrotna liczba. Dzięki szerokiej palecie barw uzyskujemy idealny obraz.
Ostatnim, ważnym parametrem przy wyborze telewizora plazmowego jest jego kontrast, który w praktyce wpływa na odbierany przez użytkownika poziom ostrości wyświetlanego obrazu. Im wyższa wartość konrastu tym obraz będzie bardziej wyrazisty. Standardowo, kontrast obrazu wynosi 10000:1. Dostępne na rynku telewizory plazmowe mogą różnić się między sobą prezentowanymi dodatkowymi funkcjami. Do funkcji tych zalicza się: PiP - Picture in Picture (obraz w obrazie, umożliwiający podgląd tego, co dzieje się w danej chwili na innym kanale), PoP (obraz poza obrazem, co pozwala na korzystanie w sposób podwójny z telewizora), PaP (powoduje podzielenie obrazu na dwie części), AVL (wyrównanie poziomu głośności), oraz telegazeta.
Telewizory plazmowe są produkowane przez takie firmy jak Philips, Samsung, LG, Pioneer, Sony, Panasonic, Grundig itd. Jednymi z najlepszych, ale niestety nie najtańszych, modeli telewizorów plazmowych są: Philips 50PF 9966, Samsung PS63P5H, PIONEER PDP-615 EX, mające wysokie parametry. Telewizory plazmowe nie są najtańszym sprzętem, a ich ceny oscylują zwykle w granicach od 4 tys. zł do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Za około 4 tys. zł kupimy telewizor Grundig LENARO 32 LXW. O wiele więcej przyjdzie nam zapłacić za sprzęt najwyższej klasy, w obrębie którego wymienia się modele: Samsung PS63P5H, LG RZ 60 PY 10, PIONEER PDP-615 EX, NEC 61XR4, Sony KE P 50 MRX 1
Telewizor LCD wybiera się do mniejszych pomieszczeń, zaś telewizory plazmowe idealnie sprawdzą się w dużych pokojach. Jeśli dysponujesz obszernym salonem, w którym ustawione masz na dodatek kino domowe, to telewizor plazmowy będzie najlepszy w Twoim przypadku. Dzięki niemu we własnym domu poczujesz się jak na sali kinowej.
Otóż, wybierając telewizor najważniejsze jest główne jego zastosowanie. Porządne kino domowe będzie możliwe do uzyskania przy wykorzystaniu dobrego telewizora plazmowego o dużej przekątnej obrazu. Telewizory LCD są bardziej uniwersalne w użyciu, ale i mają mniejsze osiągi. Generalnie, różnice nie są bardzo duże.
Piksele w telewizorach plazmowych z czasem ulegają wypaleniu, niemniej jednak teoretycznie, wytrzymałość tego typu telewizorów jest znaczna. Producenci określają ją nawet na 60 000 godzin, choć w praktyce może to być krótszy okres czasu. Żywotność telewizorów plazmowych związana jest z wypalaniem się luminoforu. Już pod 20-30 tys. godzin użytkowania można zauważyć pierwsze, wypalone piksele, a po kilku latach intensywnego użytkowania telewizora, rzeczywiście może zaistnieć potrzeba jego wymiany na nowy, bowiem obraz nie będzie już doskonały, co może wyraźnie przeszkadzać użytkownikowi.
Niestety, ale telewizory plazmowe rzeczywiście nie da się zaliczyć do najbardziej oszczędnych, ponieważ ich zużycie prądu jest dosyć znaczne. Niektóre modele mogą zużywać nawet dwa razy więcej energii niż telewizory LCD o takiej samej przekątnej.
Wybierając telewizor plazmowy zwróćmy uwagę na własne oczekiwania z nim związane oraz na wymiary pomieszczenia, w jakim chcemy umieścić nasz sprzęt. Dodatkowo, należy przeanalizować najważniejsze parametry tego typu telewizorów, do których zalicza się jasność, kontrast, rozmiar przekątnej, jak również paletą barw, rozdzielczość czy też funkcje dodatkowe.
Nie ulega wątpliwości, że technologia plazmowa ma wiele zalet, do których zalicza się: szeroką gamę żywych kolorów, wysoki kontrast, wysokie nasycenie czerni, idealną jakość obrazu, szeroki kąt patrzenia, estetykę wyglądu, małe wymiary, płaski ekran, brak smużenia obrazu, krótki czas reakcji matrycy i całkiem niezłą trwałość.