Jak wybrać pilot PC?

Piloty pozwalają na bezproblemowe włączanie i wyłączanie, a także na sterowanie różnorodnymi funkcjami urządzeń elektronicznych. Dotychczas raczej mało popularne były piloty, które umożliwiały bezprzewodowe sterowanie komputerem. Dziś w sklepach są już dostępne piloty PC, które skutecznie konkurują z bezprzewodowymi myszkami radiowymi, jakie poniekąd również pozwalają na sterowanie komputerem bez konieczności wykorzystywania do tego celu przewodów. Niemniej jednak, myszki radiowe mają znacząco ograniczone zasięg. Wada ta nie jest przypisana do pilotów PC.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje pilotów PC

Jak wybrać pilot PC?

Piloty PC mają za zadanie zarządzać funkcjami komputera. Im poszczególnym przyciskom można bez trudu przypisać sporą liczbę funkcji. Pilot komputerowy pozwala na uruchomienie odtwarzacza multimedialnego, włączenie filmu zapisanego na dysku twardym, czy odsłuchanie plików muzycznych. To jednak tylko kilka, wybranych opcji, jakie mogą być realizowane za pośrednictwem dobrego pilota PC.

Pilot PC komunikuje się z komputerem wykorzystując do tego celu odbiornik fal RF lub IR, który podłączany jest do portu USB peceta. Aby móc w ogóle korzystać z pilota PC, na komputerze należy zainstalować odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli na skatalogowanie plików multimedialnych znajdujących się w pamięci komputera oraz na konfigurację opcji związanych z poszczególnymi sektorami centrum multimedialnego. Mowa tu o przeglądarce zdjęć, czy odtwarzaczu filmów i muzyki.

Kupując pilota PC należy zwrócić uwagę na szereg jego parametrów, a mianowicie – wielkość i liczbę klawiszy, możliwą liczbę obsługi poszczególnych aplikacji, typ komunikacji z komputerem, możliwości programowania, dołączane oprogramowanie, złącza oraz tryb zasilania. Wielkość i liczba klawiszy znajdujących się na pilocie PC będzie świadczyła o ergonomii nawigacji za jego pomocą. Przyciski powinny być rozlokowane na pilocie w taki sposób, aby nawet rosły mężczyzna nie miał problemu z ich naciskaniem. Nie powinny być równocześnie zbyt małe, ponieważ zdecydowanie utrudnia to odszukanie danego klawisza i przyciśnięcie go.

Możliwa liczba obsługi poszczególnych aplikacji komputerowych świadczy w dużej mierze o funkcjonalności danego pilota PC. Powinien on umożliwiać obsługę około 10 różnych aplikacji. Pilot PC komunikuje się z komputerem za pomocą fal radiowych lub podczerwieni. Jeśli wybierzemy pilot na podczerwień, pomiędzy komputerem a pilotem nie będą mogły występować żadne przeszkody, aby funkcjonował on poprawnie. Należy zwrócić na to więc szczególną uwagę. Inaczej kwestia sterowania wygląda w przypadku pilotów radiowych, ponieważ sygnał jest tu o wiele mniej wrażliwy na wszelkie przeszkody terenowe i działa bez problemu, nawet przez ściany. Możliwości programowania pilota pozwalają na zmianę jego fabrycznych ustawień i dostosowanie opcji sterowania do własnych, indywidualnych skądinąd wymogów użytkownika.

Każdy producent pilota PC może, choć oczywiście nie musi, dołączyć do niego oprogramowania, dzięki czemu zasoby komputera zostałyby w odpowiedni sposób uporządkowane na potrzeby sterowania pilotem. Jeśli takie oprogramowanie nie znajduje się w zestawie z pilotem, należy je kupić oddzielnie, co pociąga za sobą dodatkowe koszty. Pilot PC wymaga podłączenia do komputera odbiornika. Może być on podłączany do złącza USB lub do portu szeregowego COM. Pierwsza z opcji podłączenia jest w chwili obecnej najbardziej powszechna i stosuje się ją we wszystkich nowoczesnych odbiornikach dołączanych do pilotów PC.

W większości przypadków piloty PC są zasilane bateryjnie, choć istnieją modele, które mogą być ładowane w specjalnych stacjach.

Popularni producenci pilotów PC i ich produkty

Na polskim rynku nie ma zbyt dużego wyboru pilotów PC. Produkują je takie firmy jak: Elmak, Philips, All In One oraz Legrand. Do jednych z najbardziej zaawansowanych, uniwersalnych pilotów PC zaliczany jest model ProntoPro Philipsa. Jego cena dla wielu osób będzie stanowczo zbyt wygórowana, ale pilot ten pozwala na sterowanie w zasadzie dowolną liczbą urządzeń. Jego cechą charakterystyczną jest to, że emuluje on zarówno piloty radiowe, jak i podczerwone. Pilot wyposażony jest w kolorowy wyświetlacz LCD, na którym można zmieniać układy obrazów, korzystając z aplikacji komputerowej. Godnym polecenia pilotem jest pilot PC Mak, który posiada jednak niewielkie klawisze, które nie różnią się pomiędzy sobą wielkością. Jest to więc rozwiązanie mało ergonomiczne. Pilot pozwala na obsługę 8 aplikacji. Dołączany jest do niego odbiornik fal podczerwonych, wyposażony w interfejs USB. PC Mak pozwala na sterowanie w zasadzie wszelkimi funkcjami komputera, ponieważ można go w dowolny sposób programować. Producent dodaje do niego oprogramowanie. Pilot PC Mak obsługuje funkcje odtwarzaczy DivX (VPlayer, AllPlayer, SubEdit, itp.), odtwarzaczy plików muzycznych (Winamp, Windows Media Player itp), aplikacji do przeglądania zdjęć (IrfanView, PowerPoint) itp.

Dobrym wyborem będzie zakup pilota PC ATI, który wyróżnia się pod względem rozplanowania klawiszy. Zapewnia użytkownikom pewną pracę i ma dobrą jakość wykonania. Pilot ATI komunikuje się z komputerem za pomocą fal radiowych, przez co nawet nie znajdując się w tym samym pomieszczeniu co komputer, można nim bezproblemowo sterować. Użytkownik ma możliwość przypisania dowolnie samodzielnie wybraną funkcję.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy lepiej kupić pilota PC na podczerwień czy na fale radiowe?

    Bardziej funkcjonalny jest pilot PC funkcjonujący dzięki falom radiowym. Nie ma w tym przypadku konieczności, aby pilot i komputer znajdowały się nawet w jednym pomieszczeniu. Sygnał fal radiowych, który emitowany jest przez pilota jest odbierany przez odbiornik nawet pomimo przeszkód występujących na drodze tychże dwóch urządzeń. Ograniczenia w zastosowaniu mają piloty na podczerwień, które muszą być idealnie skierowane na odbiornik, aby mogły zadziałać.

  • Czy warto kupić tani pilot PC?

    W zasadzie nie ma znaczenia, jaka będzie cena pilota PC, jeśli tylko jego funkcjonalność będzie odpowiadała naszym wymaganiom. Warto by było, aby pilot pozwalał na obsługę co najmniej kilku aplikacji i aby posiadał on możliwość indywidualnego programowania.

Podsumowanie

Pilot PC to nowy pomysł na zdalną obsługę komputera. Nie jest jeszcze zbyt szeroko rozpowszechniony w naszym kraju, ale najprawdopodobniej jest to kwestia czasu. Dziś mało kto posiada uniwersalny pilot PC do obsługi swojego komputera. Kupując takie urządzenie warto kierować się niniejszym poradnikiem.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-23 01:08:29, 120