Jak wybrać pad?

Miłośnicy gier komputerowych muszą być wyposażeni w odpowiednie urządzenia, aby móc oddawać się swojej ulubionej rozrywce o każdej porze dnia i nocy. Obok Joysticków i kierownic, wykorzystują oni pady, albo joypady jak kto woli. Co to jest, do czego służy i jak wybrać dobry pad? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w niniejszym poradniku.

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje padów

Jak wybrać Pad?

Pad, nazywany również dżojpadem, joypadem lub gamepadem, jest urządzeniem wejściowym do komputera lub konsoli do gier. Jest to sprzęt sterujący, wykorzystywany w przeróżnych grach wideo i komputerowych. Kupując konsolę do gier na ogółu jest on dodawany do zestawu. Co ciekawe, każdy producent konsol do gier ma opracowany zupełnie unikatowy pad, dlatego też istotne jest wybranie odpowiedniego dla danego urządzenia kontrolera.

W przypadku konsol 8 i 16-bitowych, do których zalicza się konsole NES lub SNES, dołączano najczęściej dwa pady, ale już producenci konsoli PlayStation, czy Nintendo 64 dodawali do swoich urządzeń tylko jeden pad. Z czasem ta sytuacja uległa zmianie i wraz z zestawem użytkownik otrzymywał konsole z kartami pamięci, czyli dwoma oddzielnymi padami.

Pady zyskały popularność na polu konsoli do gier wideo, ale bardzo szybko zaczęto ich używać również w przypadku gier komputerowych. W chwili obecnej na rynku dostępnych jest bardzo wiele padów, które przystosowane są do komputerów osobistych. Swoim wyglądem imitują one urządzenia konsolowe. Najbardziej popularnym wzorcem są oczywiście kontrolery do Xboxa, albo PlayStation. W sklepach możemy kupić odpowiednie przejściówki, które umożliwiają podłączenie padów przeznaczonych dla danej konsoli do komputera osobistego, aby zachować ich pełną funkcjonalność. Pady są trzymane w obu dłoniach, posiadają na ogółu dwie gałki analogowe i przyciski sterujące. Nie są urządzeniami mocno zaawansowanymi. Za pośrednictwem gałek w padzie można precyzyjnie określić kierunek poruszania się danych obiektów itp. Przyciski w padach najczęściej są programowalne w sposób indywidualny przez użytkownika.

Pad zmienił swe oblicze przez lata bytności na rynku. Zupełnie inaczej wyglądał w erze konsol 8 i 16-bitowych, a inaczej w momencie, kiedy na rynku pojawiły się konsole 128-bitowe. Na początku pady wyposażone były w 2 lub 4 okrągłe przyciski oraz strzałki kierunkowe. Samo urządzenie miało wówczas kształt małego prostokąta. W przypadku konsol 32 i 64-bitowych pady nabrały bardziej opływowych kształtów, które idealnie dopasowywały się do kształtu rąk. Oprócz pada kierunkowego użytkownik miał do dyspozycji gałkę sterowniczą i 6 lub nawet 8 przycisków. Dla konsol 128-biotwych pady posiadają charakterystyczne wibracje, które wzmacniają wrażenia podczas grania w gry.

Urządzenia do konsol i komputerów mogą mieć charakter przewodowy lub bezprzewodowy. W drugiej swej wersji pad działa za pośrednictwem fal radiowych lub podczerwieni. Oczywiście, ma on większy zasięg w pierwszym przypadku.

Każdy pad wyposażony jest w pewne porty, które umożliwiają jego podłączenie do konsoli do gier bądź do komputera osobistego. Istnieje możliwość podłączenia pada starszej generacji do komputera klasy PC przy wykorzystaniu portu równoległego i przez GamePort. Nowsze typy padów przeznaczone do komputerów posiadają porty USB.

Popularni producenci padów i ich produkty

Producenci mający w swoim asortymencie zarówno pady do komputerów osobistych, jak i do konsol do gier to: Tracer, Sony, Microsoft, Apollo, Logitech, Saitek, Natec, Madcatz, Sweex, Bigben, Manta, Thrustmaster, Genius, Speed Link, Sky Game, Ismart itd. Najtańszy pad jesteśmy w stanie zakupić już za kilkanaście złotych, ale za najdroższe tego typu urządzenie przyjdzie nam zapłacić nawet kilkaset złotych.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy pad będzie wykorzystywany do gier z konsoli czy z komputera osobistego?

    Jeśli zamierzamy podłączyć pada do konsoli, powinniśmy wybrać urządzenie posiadające odpowiednie porty. Analogicznie, kupując pad z przeznaczeniem do komputera powinien on być podłączany do portów istniejących w komputerze. Najczęściej odbywa się to za pośrednictwem portu USB.

  • Czy możliwe jest podłączenie pada z konsoli do komputera?

    Tak, jeśli posiadamy odpowiednią przejściówkę. Pad może być podłączony do komputera za pomocą GamePortu albo przy wykorzystaniu portu równoległego. Czasem jednak warto kupić pad dedykowany do rozwiązań komputerowych, który może mieć nawet większą funkcjonalności od urządzenia adresowanego do konsol do gier wideo.

Podsumowanie

Kupno pada nie powinno być zbyt trudne, bowiem jest ono zależne w zasadzie od tego, do jakiego sprzętu zamierzamy podłączyć nasze urządzenie wejściowe.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2024-11-23 01:40:51, 120