Jak wybrać mysz komputerową?

Urządzenia wskazujące do komputera są koniecznymi akcesoriami, aby móc go w odpowiedni sposób wykorzystywać. Trzeba powiedzieć, że chyba każdy użytkownik komputera miał styczność z myszą komputerową. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele typów, modeli i marek myszy do komputerów, dlatego też nie tak łatwo podjąć się wyboru konkretnego urządzenia. Na co zwrócić uwagę?

Na skróty...

Ważne parametry i funkcje myszek komputerowych

Jak wybrać mysz komputerową?

Istnieje wiele rodzajów myszek komputerowych, do których zalicza się mysz mechaniczną – kulkową, optyczną, wertykalną, powietrzną, kablową, radiową, na podczerwień, profesjonalną i amatorską.

Mysz mechaniczna, nazywana również myszą kulkową jest najstarszym rodzajem tegoż urządzenia. Funkcjonuje ona dzięki metalowej kulce, pokrytej gumą, oraz prostego systemu składającego się z dwóch rolek. Jeśli myszka zostanie wprawiona w ruch na płaskiej powierzchni, kulka zacznie się przesuwać, a wraz z nią kursor na ekranie monitora. Wadą myszek kulkowych jest mała precyzja. Wymagają one dodatkowo odpowiedniej podkładki, a okresowo również czyszczenia mechanizmu. W dzisiejszych czasach takie myszki zostały w zasadzie wyparte z rynku przez nowsze rozwiązania, do których zalicza się mysz optyczną.

Myszki optyczne są bardziej precyzyjne od swoich kulkowych poprzedników. Są więc wygodne w użytkowaniu, nie wymagają regularnego czyszczenia i można nimi operować w praktycznie każdych warunkach. Myszka optyczna działa dzięki wysyłanemu sygnałowi świetlnemu, który natychmiast odbija się od podłoża, po czym wraca do miniaturowej kamery, umieszczonej w urządzeniu. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich sensorów, mysz optyczna jest w stanie odczytać zmiany swojej pozycji i wiernie odzwierciedlić je na ekranie komputera. Przesuwanie urządzenia po powierzchni wprawia w ruch kulkę, ta z kolei porusza rolkami, których ruchy przenoszone są na ekran monitora. Rozwiązanie to jest mało precyzyjne i problematyczne. Nie dość, że wymaga odpowiedniej podkładki, to do poprawnego działania wskazane jest regularne czyszczenie mechanizmu. Myszki kulkowe zostały już prawie całkowicie wyparte z użytku. Istnieją trzy podstawowe rodzaje myszek optycznych: diodowe (wykorzystujące diody LED, najmniej dokładne), laserowe (precyzyjne, wykorzystujące sensor laserowy), stosujące technologię podczerwieni.

Kolejnym rodzajem myszek komputerowych są tzw. V-Mouse, czyli myszki wertykalne. Jest to jedna z najnowszych odmian tego urządzenia. Na pierwszy rzut oka myszka wertykalna przypomina długopis i w taki też sposób jest ona trzymana. Umożliwia ona pracę na miękkich i krzywych płaszczyznach, ale jest mniej precyzyjna od myszy optycznych. Mysz powietrzna jest ciekawą odmianą myszek komputerowych, ponieważ jest ona w zasadzie połączeniem myszy i pilota. Pozwala na sterowanie obrazem na ekranie monitora bez użycia podkładki czy płaskiej powierzchni. Można ją operować, jak sama nazwa wskazuje, w powietrzu. Jest gadżetem, który jednak znalazł praktyczne zastosowanie, chociażby w obsłudze elektronicznych prezentacji multimedialnych.

Myszki kablowe są najczęściej spotykanym rodzajem połączenia tego urządzenia z komputerem. Kabel gwarantuje najlepszą komunikację między myszką, a jednostką komputera. Opóźnienia w reakcji kursora na ruch myszką są w takim przypadku najmniejsze, ale ograniczeniem może być długość kabla.

Myszki radiowe, które najczęściej oparte są na technologii Bluetooth likwidują problem ze zbyt krótkim okablowaniem. Do komputera zostaje tylko podłączony nadajnik, z którym drogą radiową łączy się myszka. Minusem takiego rozwiązania są większe opóźnienia w reakcji kursora na ruch myszką. Przeciętny zasięg myszy radiowych wynosi około 10 metrów. Myszki na podczerwień działają podobnie, jak te podłączone radiowo. Koniecznym warunkiem działania takiej myszki jest kontakt między nadajnikiem, a myszką, który możliwy jest do uzyskania wyłącznie wtedy, gdy oba urządzenia „widzą” się. Jest to wada tego rodzaju myszek. Zasięg myszki na podczerwień wynosi maksymalnie 2-4 metry. Niektóre myszki bezprzewodowe mają dodatkowo wbudowany akumulator, który można ładować w specjalnej stacji. Dzięki temu nie trzeba kupować zwyczajnych baterii do myszki. Myszki amatorskie są idealne do zastosowań domowych czy do pracy biurowej. Do takiej pracy nie ma sensu kupować zaawansowanego urządzenia. Najlepiej zaopatrzyć się w tanią mysz optyczną, która będzie dobrze wykonywać wszystkie zadania. Natomiast myszki profesjonalne są przeznaczone dla graczy turniejowych oraz dla amatorskich użytkowników, którym najbardziej zależy na precyzji w grach komputerowych. Ważne jest, aby takie myszki były wytrzymałe i miały wysokie parametry.

Kupując myszkę komputerową trzeba zwrócić uwagę na szereg jej parametrów, tj. rozdzielczość, częstotliwość raportowania oraz akcelerację wczesną. Rozdzielczość myszek komputerowych jest podawana w DPI lub CPI. Im będzie ona wyższa tym lepiej, bowiem oznaczać to będzie, że mysz będzie funkcjonować szybciej i bardziej precyzyjnie. W przypadku zastosowań domowych wystarczająca będzie rozdzielczość 1000 DPI, choć większość użytkowników nie zauważy różnicy przy rozdzielczości nawet 400 DPI. W myszach profesjonalnych wartość rozdzielczości dochodzi niekiedy do kilku tysięcy. Częstotliwość raportowania podawana jest w Hz i oznacza ona, jak często mysz komunikuje się z komputerem w ciągu jednej sekundy. Wpływa to w sposób bezpośredni na czas reakcji urządzenia. Myszka profesjonalna osiąga opóźnienie rzędu 1 milisekundy, a w przypadku użytku amatorskiego parametr ten nie odgrywa odczuwalnej roli. Zamiast niego podawana jest wartość maksymalnego opóźnienia danego produktu.

Akceleracja wsteczna jest efektem, który pojawia się wyłącznie w myszkach optycznych i objawia się on niedokładnym odwzorowaniem ruchu myszki przy wykonywaniu nią szybkich ruchów. Kursor może spowalniać, przyspieszać lub odskakiwać. Akceleracja wsteczna jest niepożądana w przypadku urządzeń profesjonalnych i dąży się do jej całkowitego wyeliminowania. W urządzeniach najnowszej generacji akceleracja wsteczna w zasadzie nie występuje. Istotny przy wyborze myszki komputerowej jest jej kształt. Urządzenie powinno mieć ergonomiczną budowę, czyli taką, która pasuje do kształtu dłoni. Jest to wygodne rozwiązanie. Myszka może być przystosowana do dłoni lewej lub prawej, co ma dla niektórych użytkowników niebagatelne znaczenie.

Do myszek komputerowych często dodawane jest oprogramowanie i sterowniki. Najczęściej jednak system operacyjny komputera samodzielnie wykrywa mysz i umożliwia jej funkcjonowanie. Niemniej jednak, dedykowane programy dodawane do myszek przez producentów, daje większe możliwości konfiguracji niż profil w systemie operacyjnym. Na ogół chodzi tu o możliwość przypisywania określonych funkcji bądź reakcji do głównych i dodatkowych przycisków myszy, ustawienie trybu pracy lub czułości.

Popularni producenci myszek komputerowych i ich produkty

W sklepach można kupić myszy komputerowe przeróżnych producentów. Generalnie, jakość urządzenia w tym przypadku idzie w parze z jego marką. Im bardziej szanowany producent, tym lepsza będzie oferowana przez niego myszka. Niekwestionowanymi liderami na rynku są obecnie firmy Logitech i Razor. Razor specjalizuje się w produkcji myszy adresowanych przede wszystkim do miłośników gier komputerowych, ale już Logitech ma w ofercie myszki zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów. Decydując się na zakup myszki Logitech lub Razor mamy pewność, że będzie to urządzenie niezawodne, charakteryzujące się idealną jakością.

Myszki z średniej półki cenowej mają w ofercie Microsoft, Genius i Creative. Są to urządzenia dobrej jakości, które będą dobre do wielu zastosować. Nie zaleca się jednak ich zakup dla graczy. Dobre myszki komputerowe na rynku oferuje A4Tech, Media-Tech i Tracer.

Myszkę komputerową można kupić już za 10 zł, ale za najdroższe, najbardziej precyzyjne urządzenia tego typu przyjdzie nam zapłacić nawet 500 zł.

Najczęściej zadawane pytania przed zakupem

  • Czy będziesz wykorzystywać mysz do prezentacji, wykładów itp.?

    Jeśli tak, to powinieneś zainteresować się myszką powietrzną, którą można bez przeszkód operować w powietrzu, bez konieczności wykorzystywania do tego celu specjalnych podkładek, czy choćby płaskiej powierzchni blatu lub biurka.

  • Czy kabel myszki ogranicza Twoje ruchy i denerwuje Cię?

    Jeśli odpowiedź brzmi tak, to możesz zaopatrzyć się w mysz bezprzewodową, wykorzystującą w technice swojego działania fale radiowe. Jest ona bardzo wygodna, a jej zasięg wynosi nawet 10 metrów, dlatego też swobodnie można jej używać w różnych warunkach otoczenia. Czy mysz komputerowa będzie wykorzystywana w pracach graficznych?

    Dla grafików i architektów zaleca się zakup solidnej, precyzyjnej myszy, która jednak pociąga za sobą spore koszty. Będzie ona idealnie spełniała wymagania osób, zajmujących się grafiką komputerową.

Podsumowanie

Mysz komputerowa jest nieodłącznym elementem każdego komputera, narzędziem, bez którego mało kto wyobraża sobie obsługiwanie programów i aplikacji komputerowych. Myszka może mieć różne rodzaje i przeznaczenie, dlatego też powinniśmy brać pod uwagę jej cechy i funkcje, aby dobrać najlepsze do swoich potrzeb, urządzenie. Dla różnych grup odbiorców różne myszki będą bardziej wskazane od innych. Niekiedy uniwersalne, tanie myszki komputerowe będą stanowczo zbyt ubogie w funkcje, aby mogły być efektywnie wykorzystywane w pracy czy w rozrywce.

Podobne poradniki


Strona wygenerowana 2025-01-28 23:14:47, 120