Dostępne na rynku maty różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim ceną i producentem, ale to nie jedyne parametry, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie. Równie ważna jest wielkość, interfejs, trwałość materiału z jakiego mata została wykonana, śliskość i miękkość tegoż materiału, jakość wykonania, załączone dodatki, tryb połączenia z komputerem oraz oprogramowanie.
Wielkość maty musi być dostosowana do użytkownika. Jeśli będzie to dziecko, wymiary maty nie muszą być zbyt duże, ale już dla pary dorosłych osób tańczących, mała mata będzie w ogóle nieprzydatna. Niektóre maty dostępne na rynku to zabawki adresowane wyłącznie dla małych dzieci, zaś inne są profesjonalnymi gadżetami elektronicznymi, które pozwalają dorosłym na naukę podstawowych kroków tanecznych. Te ostatnie są naturalnie większe. Interfejs maty powinien być na tyle intuicyjny, aby nie było problemu z jego obsługą. Nawet osoby niewiele mające wspólnego z komputerem powinny sobie poradzić z obsługą maty. Interfejs nie musi być wcale w języku polskim, ponieważ z najprostszymi napisami w języku angielskim poradzi sobie nawet dziecko.
Trwałość materiału, z którego wykonana jest mata do tańczenia decyduje o tym, jak długo będzie ona nam służyć. Oczywiście, zależne jest to jednocześnie od intensywności i częstotliwości użytkowania maty. Solidny materiał powinien wytrzymać co najmniej kilka lat w niezmienionym stanie. Śliskość materiału nie powinna być zbyt duża, aby tańczącym na macie podczas wykonywania kolejnych kroków zadanych przez program, nie stało się nic złego. Mata powinna posiadać antypoślizgowe podkładki, które uniemożliwiają jej przemieszczanie się, nawet jeśli podłoga jest śliska – kafelki, panele itp. Miękkość materiału też będzie istotna, a wpływa na nią grubość gąbek umieszczonych we wnętrzu maty do tańczenia. Jakość wykonania musi być na tyle dobra, aby mata była wytrzymała, nawet jeśli będzie się z niej korzystało ze sporą częstotliwością, na dodatek w obuwiu tanecznym lub przeznaczonym do wybranego stylu tanecznego. Folia i nadruki ścieżek dla kroków nie powinny zetrzeć się po miesiącu korzystania z maty.
Załączone do maty mogą być dodatkowe akcesoria, do których zalicza się na przykład strój do tańczenia, ale są to sporadyczne przypadki. Ważniejsze jest, czy producent maty dodaje do swojego produktu odpowiednie oprogramowanie taneczne, pozwalające na naukę kroków do różnych stylów tańca. Jeśli nie, to w taki program będzie trzeba zaopatrzyć się oddzielnie. Każda mata taneczna wyposażona jest w szereg paneli tanecznych, które wskazują poszczególne kroki tańca. W przeważających przypadkach mata posiada około 8 paneli tanecznych, a dodatkowo ma przyciski nawigacyjne. Dobrze by było, aby panele taneczne zostały dodatkowo wzmocnione, dzięki czemu wzrośnie ich trwałość.
Mata musi być bezwzględnie kompatybilna z komputerami nowej generacji. Najczęściej podłączana jest do portu USB, w który wyposażony jest obecnie chyba każdy komputer, choć na rynku dostępne są również maty pod PSX, które wymagają zakupu odpowiednich przejściówek, aby było możliwe ich podłączenie do peceta.
Jeśli chcesz korzystać z maty tanecznej za pośrednictwem telewizora, na którym będą wyświetlane kolejne kroki stylu tańca, powinieneś zdecydować się na matę, którą można podłączyć za pomocą odpowiedniego okablowania do odbiornika telewizyjnego. Jeśli zaś interesuje Cię mata komputerowa, wówczas wybierz model podłączany na złącze USB do komputera.
W sklepach znajdują się zarówno maty przeznaczone dla dzieci, które najczęściej są kolorowe i przyozdobione postaciami z bajek, jak i maty półprofesjonalne, które adresowane są z kolei do osób dorosłych, chcących nauczyć się podstawowych kroków tanecznych.